Jūsų kačiuko augimo schema

Skaitymo trukmė

Per pirmus kačiuko gyvenimo metus nutinka daug dalykų. Sunku patikėti, kad mažas, miauksintis kačiukas, kuris telpa delne, gali užaugti į pilnavertį suaugusį katiną vos per dvylikos mėnesių laikotarpį. Įprastinė kačiuko augimo schema vaizduoja daugumą pokyčių, o patys nuostabiausi iš jų nutinka per pirmąsias aštuonias savaites. Pažiūrėkite į savo kačiuko augimo laiko juostą ir sužinokite, kada tikėtis tam tikrų pasiekimų jūsų kačiukui tampant katinu.

1 - 3 savaitės: Kada kačiukai atmerkia akis ir kada pradeda girdėti

Long-haired mother cat sleeps with her paw around a newborn kitten.Kačiukai į šį pasaulį ateina užmerktomis akimis bei negirdėdami ir praleidžia pirmąsias savo gyvenimo savaites būdami akli ir kurti. Jų akys bei ausys pradeda atsiverti prasidėjus antrajai gyvenimo savaitei, tačiau sakoma, kad Cats Protection, jų rega bei klausa tuo metu nėra labai gera. Šiuo metu būtų gerai juos laikyti atokiau nuo ryškių šviesų bei garsaus triukšmo. Kačiukai gimsta mėlynomis akimis, tačiau nuo trečiosios savo gyvenimo savaitės jų spalva gali pakisti. Taip pat jų ausys pradeda sukiotis ir jie gali jas pakelti aukštyn. Tai jiems atveria visiškai naują pasaulį, pilną įvairių garsų.

Kačiukai pradeda tyliai miauksėti praėjus kelioms dienoms nuo gimimo, taip leisdami savo mamai žinoti, kada jie yra alkani ar sunerimę. Anot kačių apaugos draugijos, įprastai kačiukai pradeda murkti po kelių savaičių. Kačiukai pradeda dažniau demonstruoti savo balsą, kai jie pradeda vaikščioti, žaisti bei tyrinėti savo aplinką.

3 - 7 savaitės: Vaikščiojimas, nujunkymas bei naudojimasis dėžute

Būdami maždaug trijų savaičių amžiaus kačiukai pradeda žengti pirmuosius nerangius savo žingsnius. Jie pradeda vaikščioti svyruodami bei abejodami, bet kadangi pusiausvyra pradeda gerėti, prasidėjus ketvirtai savaitei jie tampa labiau užtikrinti ir nekantrauja tyrinėti savo aplinką. Iki penktos ar šeštos savaitės amžiaus kačiukai tampa pakankamai pasitikintys savo naujai atrastu judėjimu. Tuomet pradeda ryškėti jų energinga, žaisminga bei smalsi prigimtis! Su atidžia priežiūra jūs galite leisti jiems tyrinėti savo naują aplinką ir susipažinti su naujais vaizdais, garsais ir kvapais. Tai yra puikus laikas pradėti ruošti savo namus kačiukams jei dar to nepadarėte.

Bėgant ketvirtai bei penktai jūsų kačiuko gyvenimo savaitei, jo pusiausvyra turėtų gerėti. Tai yra puikus laikas supažindinti juos su dėžute, pasak kačių priežiūros specialistų. Kačiukai įprastai mokosi stebėdami savo mamą, todėl viskas, ką jums reikia padaryti yra parodyti jiems dėžutę. Tiesiog nepamirškite, kad jie vis dar mokosi ir gali įvykti nelaimių.

Kačiukus galima supažindinti su kietu pašaru nuo jų trečiosios gyvenimo savaitės, tačiau nujunkymas yra laipsniškas procesas, kuris gali trukti kelias savaites. Naminių Gyvūnų Maisto Gamintojų Asociacija (PFMA) rekomenduoja šerti maitinančią katę ir jos kačiukus tuo pačiu visaverčiu kačiukų pašaru pradinio nujunkymo laikotarpiu, siekiant palengvinti perėjimą prie kieto pašaro. Nors jie gali ėsti tą patį pašarą, kačiukams turėtumėte siūlyti drėkintą ar mirkytą sausą pašarą, prasidėjus nujunkymo procesui.

Nuo šeštos iki aštuntos gyvenimo savaitės, jūsų kačiukai turėtų būti perėję prie kieto pašaro ir turėtų būti maitinami vien tik kokybišku kačiukų pašaru. Dėl duodamo pašaro kiekio PFMA rekomenduoja laikytis gaimintojo pateiktų rekomendacijų, atspausdintų ant pakuotės bei sverti kačiukų pašarą tiksliomis virtuvės svarstyklėmis, kad būtumėte tikri, jog jie gauna reikalingą energijos bei maistingų medžiagų kiekį. Dauguma kačiukų norės būti maitinami "po truputį ir dažnai", todėl norėsite padalinti dienos pašaro kiekį į mažesnes porcijas visai dienai. Vis dėlto, kiekvienas kačiukas yra unikalus, taigi stebėkite savo kačiuko augimą ir kūno būklę bei atitinkamai pritaikykite jo mitybos būdą, bei pasikonsultuokite su savo veterinarijos gydytoju, jei kažkas kelia nerimą.

8 - 12 savaitės: Socializacija bei pirmieji skiepai

Ar žinojote, kad kačiukams augant keičiasi jų dantys, taip pat kaip žmonėms? Kačiukų pieniniai dantys pradeda dygti prasidėjus antrajai gyvenimo savaitei, o visi pieniniai dantys sudygsta iki aštuonių savaičių amžiaus. Suėjus keturiems mėnesiams pradeda dygti nuolatiniai dantys ir jie pilnai išdygsta iki šešių mėnesių amžiaus.

Šiuo laikotarpiu jūsų kačiukas turėtų pirmąjį kartą apsilankyti pas veterinarijos gydytoją. Jam reikalingi pirmieji skiepai nuo maždaug aštuntos gyvenimo savaitės, o papildomi skiepai reikalingi suėjus12 savaičių. RSPCA rašo, kad kačiukai dažniausiai yra skiepinami nuo kačių herpes viruso, kačių kaliciviruso, kačių infekcinio enterito bei kačių leukemijos viruso. Jūsų veterinarijos gydytojas gali patarti dėl skiepijimo nuo kitų ligų.

Tai yra puikus laikas pradėti jūsų kačiuko socializaciją. Šukavimas, glostymas ir žaidimas su kačiuku ne tik paskatins jo vystymąsi bei sukurs ryšį su juo, bet tuo pačiu jūsų kačiukas įpras būti imamas ant rankų. RSPCA manymu, tai yra tinkamas laikas supažindinti jūsų kačiuką su kitais žmonėmis ir vaikais, taip pat su kitomis sveikomis bei pilnai vakcinuotomis katėmis bei šunimis. Tai ne tik juos paruoš kelionei į savo gyvenimo namus, bet taip pat padės jiems augti emociškai sveikais, lengvai prisitaikančiais suaugusiais katinais.

Small calico kitten crouches beneach a wicker chair.

3 - 6 mėnesiai: Pasiruošę atidavimui į kitus namus bei sterilizacijai

Kačiukai neturėtų būti atskirti nuo savo mamos bei kitų vados narių, jei jie nėra pilnai nujunkyti ir socializuoti. Kačiukai ir toliau mokosi įprasto kačių elgesio iš savo mamos iki maždaug dešimt savaičių amžiaus tam, kad kievienam kačiukui būtų suteikta geriausia galimybė tapti lengvai prisitaikančiu katinu. Todėl yra geriausia palaukti bent iki dešimt savaičių amžiaus prieš išleidžiant juos į naujus namus. Jūs taip pat galite palaukti iki dvylikos savaičių amžiaus iki kito svarbaus kačiukų gyvenimo etapo - skiepų kurso.

Dauguma kačiukų yra pasiruošę kastracijai bei sterilizacijai nuo maždaug keturių mėnesių amžiaus, tačiau veterinarijos gydytojas gali atlikti procedūrą anksčiau, jei jis mano, jog kačiukas gali saugiai ištverti bendrą anesteziją.

Vieneri metai: Jau nebe kačiukas

Tuo metu, kai kačiukas sulaukia savo pirmojo gimtadienio, jis nebelaikomas kačiuku, o nuo šiol jis yra suaugęs katinas. Nors jo elgesys ir toliau gali būti būdingas kačiukui ir jis dar nenustoja augti, jūsų naujai suaugęs katinas yra pasiruošęs perėjimui prie aukštos kokybės suaugusių kačių pašaro. Laikykitės maitinimo rekomendacijų ant naujo kačių pašaro pakuotės, kad žinotumėte, kaip dažnai ir kiek jį reikia maitinti.

Nors katė yra laikoma suaugusia nuo vienerių metų amžiaus, kalbant apie vystymąsi, kačiukų paauglystė įprastai trunka iki katė pasiekia maždaug aštuoniolikos mėnesių amžių. Šiuo laikotarpiu katė gali demonstruoti energingą kačiuko žaismingumą, tai pat, kaip ir įprastinį "paauglio" elgesį, kurie gali apimti ribų bandymą bei maištingą elgesį, tokį kaip baldų drąskymas ir teritorijos žymėjimas. Nereikia nerimauti. Įprastai katės pradeda bręsti ir nurimsta nuo aštuoniolikos mėnesių ribos ir iki savo antro gimtadienio jūsų katinas turės pilnai susiformavusį charakterį.

Stebėti mažytį ką tik gimusį kačiuką tampant pilnai suaugusiu katinu yra nuostabus dalykas. Žinojimas, ko tikėtis augant jūsų kačiukui, leis jam padėti užaugti sveiku ir laimingu draugu.

Autorės biografija

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhausyra augintinio šeimininkė, apie augintinius rašanti tinklaraštininkė ir romanų rašytoja iš Tulsos Oklahomoje, kur ji dažniausiai rašo apsupta glėbio kailiuotų augintinių.


Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (mityba)

Susiję straipsniai

Susiję produktai

  • Science Plan™ Kitten with Ocean Fish

    Kad kačiukai vystytųsi sveikai, reikalingas tam tikras skirtingų maistinių medžiagų kiekis. Šios maistinės medžiagos privalo būti preciziškai subalansuotos, nes per didelis jų kiekis gali būti taip pat žalingas kaip ir per mažas. Taip pat labai svarbu yra naudoti geros kokybės sudedamąsias dalis, kad padėtų virškinimui, kuris yra ypatingai jautrus šiame gyvenimo tarpsnyje. Hill's<sup>TM</sup> <span class='nowrap'>Science Plan</span>TM  aprūpina preciziškai subalansuota mityba, skirta jūsų kačiuko individualiems poreikiams, išvengiant bet kokio maistinių medžiagų trūkumo ar pertekliaus.<br><b><br></b>
  • Hill's Science Plan Kitten ėdalas kačiukams su vištiena

    Kad kačiukai vystytųsi sveikai, reikalingas tam tikras skirtingų maistinių medžiagų kiekis. Šios maistinės medžiagos privalo būti preciziškai subalansuotos, nes per didelis jų kiekis gali būti taip pat žalingas kaip ir per mažas. Taip pat labai svarbu yra naudoti geros kokybės sudedamąsias dalis, kad padėtų virškinimui, kuris yra ypatingai jautrus šiame gyvenimo tarpsnyje. Hill's<sup>TM</sup> <span class='nowrap'>Science Plan</span>TM  aprūpina preciziškai subalansuota mityba, skirta jūsų kačiuko individualiems poreikiams, išvengiant bet kokio maistinių medžiagų trūkumo ar pertekliaus.<br><b><br></b>
  • Hill's Science Plan Kitten ėdalas kačiukams su vištiena

    Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Healthy Development™ Chicken sukurtas palaikyti imuninę sistemą ir sveiką virškinimą, su kliniškai patvirtintais antioksidantais ir optimaliu DHA iš žuvų taukų kiekiu.
  • Hill's Science Plan Kitten ėdalas kačiukams su vištiena

    Tiksliai subalansuotas gardaus vištienos skonio ėdalas stiprina kačiukų imuninę sistemą ir padeda jiems augti sveikiems