Kodėl verta apsvarstyti galimybę pasiimti katę iš gyvūnų prieglaudos?
Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Suteikdami katei namus, jūs ne tik įsigyjate geriausią draugę, bet ir galite padėti išgelbėti jos gyvybę. Amerikos žiauraus elgesio su gyvūnais prevencijos draugijos (ASPCA) duomenimis, JAV prieglaudose gyvena ir naujų namų laukia 3,4 mln. kačių. Taigi kai galima rinktis iš tokios daugybės nuostabių keturkojų, priglausti vietinėje prieglaudoje laikomą katę atrodo tikrai prasminga. Toliau pateikiame dar šiek tiek tai pagrindžiančių argumentų.
Gyvūnų prieglaudų rūšys
Nusprendę priglausti katytę, galite rinktis iš kelių variantų.
- Savivaldybių prieglaudos. Tokiais globos centrais rūpinasi vietos savivaldybės, o juose dirbantys gyvūnų kontrolės pareigūnai paima valkataujančius arba pasimetusius gyvūnus, kuriems akivaizdžiai reikia priežiūros. Daugumoje tokių prieglaudų mokestis už pasiimamą augintinį labai mažas, tačiau jose neteikiamos tokios veterinarinės paslaugos kaip skiepai, kastracija arba sterilizacija.
- Vietinės gyvūnų prieglaudos. Dauguma gyvūnų prieglaudų laiko kates atskiruose „kačių bendrabučių“ kambariuose, taip užtikrindamos jų gerovę, kol šios ras šeimininkus. Kai kuriose tokiose prieglaudose katės skiepijamos (taip pat ir nuo pasiutligės), sterilizuojamos arba kastruojamos. Jeigu prieglaudos šių paslaugų neteikia, dažnai jos rekomenduoja vietinius veterinarijos gydytojus, kurie tai atlieka už simbolinį mokestį.
- Specializuotos kačių prieglaudos. Specializuotose kačių prieglaudose gali būti laikomos tik vyresnio amžiaus katės, katės, kurių savininkai mirė, arba specialiųjų poreikių turinčios katės. Kai kuriose prieglaudose apgyvendinamos tik tam tikrų veislių katės.
Kiekviena prieglauda pati nustato gyvūnų pasiėmimo taisykles ir mokesčius, taigi išsamesnės informacijos apie tai, kaip pasiimti katę ir ko reikės prieš parsinešant ją namo, ieškokite vietinėje prieglaudoje.
Ar į prieglaudas patenka problemų turinčios katės?
Jokiu būdu! Katės į prieglaudą dažniausiai patenka ne dėl savo, o dėl buvusių savininkų kaltės. Pavyzdžiui, jie gali persikelti į naują būstą, kuriame negalima laikyti katės, arba jų gyvenime įvyksta pokyčiai – į šeimą ateina katėms alergiškas kūdikis arba sutuoktinis. Dar viena liūdna priežastis, kodėl katės patenka į prieglaudą, yra buvusio savininko liga arba mirtis.
Taigi dažniausiai tokį katės likimą lemia nepalankiai susiklosčiusios aplinkybės. Bet kokiu atveju dauguma prieglaudų mielai atskleidžia priežastis, kodėl konkreti katė buvo priglausta, ir gali patarti, kaip geriausia padėti augintiniui integruotis jūsų namuose.
Kodėl verta pasiimti katę iš prieglaudos?
Katės, kurioms reikia naujų namų, dažnai yra puikus pasirinkimas pirmąjį augintinį įsigijusiems žmonėms. Daugelis tokių kačių jau gyveno namuose, todėl žino namų taisykles. Gyvūnų prieglaudos gali leisti jums rinktis iš daugybės kačių, tad galite rasti, pavyzdžiui, trumpaplaukę, rainą katę, patiną ar patelę, arba katę turinčią tokių savybių, kokių tik jūsų širdis geidžia.
Kai kuriose prieglaudose taip pat atsižvelgiama į čia gyvenančių kačių temperamentą ir registruojama informacija apie gyvūnus, kuriuos į prieglaudą atidavė savininkai. Šią informaciją prieglaudos panaudoja norėdamos padėti jums išsirinkti tinkamiausią augintinį. Jeigu žinote, ko tikėtis, arba bent jau, ką jūsų pasiimta katė patyrė anksčiau, tai yra didelis iš prieglaudos paimtos suaugusios katės privalumas.
Sveika, bet smalsi
Jeigu gyvūnų prieglaudoje ieškote puikios katės, pirmenybę turėtumėte teikti sveikai katei. Sveikos katės akys ir nosis švarios, švarioje aplinkoje ji pernelyg nečiaudi, nekosėja ir neišskiria gleivių, o kailis atrodo prižiūrėtas ir praktiškai nesusivėlęs.
Tačiau neleiskite šiam idealui sutrukdyti jums išsirinkti smalsią katę! Jeigu tuo metu, kai žiūrite į katę, ji nemiega, katė turėtų būti pakankama drąsi, kad prieitų prie narvo krašto ir imtų su jumis bendrauti. Nuotykius mėgstanti katė lengviau prisitaikys prie jūsų šeimos gyvenimo.
Pasiėmimo procesas
Kiekvienoje prieglaudoje nustatomos skirtingos kačių pasiėmimo taisyklės, taigi prieš kreipdamiesi dėl katės, konkrečios informacijos ieškokite prieglaudos interneto svetainėje arba paskambinkite. Dažniausiai pasiėmimo procesą sudaro šie etapai:
- Privačiose prieglaudose dažnai reikia užpildyti formas, kuriose turėsite nurodyti veterinaro pavardę, telefoną ir kitus duomenis. Taigi prieš kreipdamiesi į prieglaudą, susiraskite vietinį veterinarijos gydytoją, kad šią informaciją turėtumėte po ranka.
- Visos katės, kurias galima pasiimti, pristatomos prieglaudos interneto svetainėje. Jeigu kuri nors katė jums krito į akį, pirmiausia paskambinkite ir įsitikinkite, kad ji vis dar ten gyvena.
- Susitarkite su prieglauda, kada galėsite apsilankyti ir susipažinti su kate.
- Su savimi turėkite vairuotojo pažymėjimą arba kitą asmens dokumentą, kuriame būtų nurodyta jūsų gyvenamoji vieta. Taip pat pasirūpinkite pinigais arba čekiais, kad galėtumėte sumokėti už pasiimamą augintinį.
- Kai kurios prieglaudos siūlo paprastas kartonines dėžutes, kuriose galite parsivežti katę namo, bet jeigu turite nuosavą transportavimo krepšį (dažniausiai jie kainuoja apie 25 JAV dol.), pasiimkite jį su savimi. Katėms turėtų būti leidžiama judėti tvirtame transportavimo krepšyje, kad nesusižeistų ir nenorėtų pabėgti.
- Kai kurios prieglaudos nustato dvidešimt keturių valandų laukimo laikotarpį, todėl gali būti, kad katės negalėsite parsinešti iš karto. Turėkite omenyje, kad tai suteikia jums laiko apgalvoti savo sprendimą, o prieglauda gali patikrinti, ar tikrai esate švelnus ir patikimas šeimininkas.
- Jūsų gali būti paprašyta užpildyti pasiėmimo sutartį, kurioje nustatoma, kokiomis sąlygomis turėsite laikyti katę. Pavyzdžiui, tokioje sutartyje gali būti reikalaujama, kad katė būtų kastruota arba sterilizuota bei laiku skiepijama. Taip pat prieglauda gali paprašyti grąžinti katę, jeigu dėl kokios nors priežasties ją reikėtų perkelti į kitus namus.
- Galiausiai, parsineškite katę namo. Kraiko dėžutę, ėdalo ir vandens dubenėlį paruoškite vienoje patalpoje – tai padės katei pirmą dieną ar dvi būti vienoje namų vietoje, kol ji pripras prie aplinkos. Parūpinkite daug žaislų ir vietų pasislėpti, pavyzdžiui, kartoninių dėžučių arba minkštą kubo formos guolį.
Iš anksto apskaičiuokite išlaidas
Auginti katę – tai visą gyvenimą trunkantis įsipareigojimas. Jūs, kaip katės savininkas ir globėjas, būsite atsakingas už augintinės gerovę visą likusį jos gyvenimą. Todėl pasiimant katę labai svarbu žinoti, kiek lėšų ir laiko turėsite jai skirti.
Tiesioginė investicija yra mokestis prieglaudai už augintinį, kuris gali būti nuo 10 JAV dol. savivaldybių prieglaudose iki 100 JAV dol. ir daugiau privačiose prieglaudose, kuriose gyvūnai paprastai jau būna kastruoti arba sterilizuoti. Tačiau kastracija ar sterilizacija kainuoja 75–200 JAV dol. (priklausomai nuo jūsų gyvenamosios vietos). Be to, kasmet turėsite katę leisti apžiūrėti veterinarui ir reguliariai skiepyti. Šios išlaidos sudaro maždaug 150 JAV dolerių per metus.
Katės pačios prižiūri savo kailį, tačiau reguliariai karpydami jų nagus nuo subraižymo apsaugosite ir grindis, ir save pačius (jūs puikiai žinote, kaip katės mėgsta „kasti“ kilimą). Jeigu nagus karpote namuose, geriausia turėti pagalbininką, kuris šios procedūros metu palaikytų katę. Naminių gyvūnų kirpėjai už tokią paslaugą ima 5 JAV dol. ir daugiau, priklausomai nuo katės ir vietos. Jeigu jūsų katė ilgaplaukė, ją gali reikėti reguliariai šukuoti ir lankytis pas profesionalų kirpėją, kad kailis išliktų minkštas ir nesiveltų.
Kasdienės pareigos
Nepamirškite kraiko dėžutės, dubenėlių ir žaislų. Už kraiko dėžutę, ėdalo dubenėlius ir keletą paprastų žaislų pasiruoškite sumokėti 10–25 JAV dol. Naudingas bus ir katės kailiui prižiūrėti skirtas šepetys. Paprasto molinio arba nedulkančio kraiko maišelis kainuoja apie 3 JAV dol. Atsižvelgiant į tai, kaip dažnai keičiate kraiką, planuokite per mėnesį šiam tikslui išleisti 10 JAV dol. ir daugiau.
Aukštos kokybės kačių ėdale daug maistinių medžiagų ir mažai „balasto“. Tokio kačių ėdalo kaip „Science Plan“ galite įsigyti iš savo veterinarijos gydytojo arba specializuoto mažmenininko. Per mėnesį ėdalui išleisite ne mažiau kaip 10 JAV dol.
Kiek laiko turėsite skirti savo katei? Nors su kate nereikės eiti pasivaikščioti, kiekvieną dieną praleiskite su žaviąja drauge šiek tiek kokybiško laiko. Šukuoti, glostyti, šerti ar tiesiog mėgautis buvimu drauge labai svarbu tam, kad su naujausia šeimos nare užmegztumėte ypatingą ryšį.
Katės siūlo savo draugystę, meilę ir daug džiaugsmo, o iš jūsų prašo visai nedaug. Taigi, pasiimkite katę, ir tai gali tapti gražios draugystės pradžia.
Apie autorę
Jeanne Grunert
Jeanne Grunert yra rašytoja, tinklaraštininkė ir užsakomųjų tekstų autorė. Ji rūpinasi šešiomis iš prieglaudos paimtomis katėmis bei vienu šunimi ir daug rašo apie augintinių priežiūrą, sodininkystę ir kitomis gyvenimo būdo temomis. Daugiau apie Jeanne ir jos straipsnius galite sužinoti apsilankę autorės interneto svetainėje.