Sterilizacijos vadovas: katės kiaušidžių pašalinimas arba katino kastracija

 
minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Sterilizacija naudinga ir jums, ir jūsų mylimam draugui. Daugelis veterinarijos gydytojų rekomenduoja kastruoti kates ankstyvuoju jų gyvenimo laikotarpiu, kad nebūtų nepageidaujamų kačiukų, jums būtų mažiau rūpesčių, o jūsų katė būtų sveikesnė.

Su kastracija susijusi terminologija gali būti paini, tačiau paaiškinsime, kokius žodžius vartoja jūsų veterinarijos gydytojas.

  • Kiaušidžių pašalinimas – tai kai katės patelei pašalinamos kiaušidės arba kiaušidės ir gimda.

  • Kastracija oficialiai apibrėžiama kaip visų lytinių organų pašalinimas, tačiau dažniausiai tai reiškia, kad katinui pašalinamos sėklidės.

  • Žodis „sterilizacija“ taikomas abiejų lyčių katėms ir reiškia, kad gyvūnai sterilizuojami ir negali susilaukti kačiukų.

Sterilizacijos (kiaušidžių pašalinimo arba kastracijos) nauda

Apsaugo nuo ligų

Katės patelei pašalindami kiaušides prieš jos pirmąjį rujos ciklą (kai prasideda jos „sezonas“, „ruja“ arba kai ji gali daugintis), labai sumažinate riziką susirgti pieno liaukų vėžiu vėlesniame amžiuje. Taip yra todėl, kad sumažėja hormonų, pavyzdžiui, estrogenų, kurie skatina tam tikrų vėžio rūšių augimą, kiekis. Be to, kiaušidžių navikų ir gimdos infekcijų rizika yra daug mažesnė.

Yra ir kitų ligų, kurias gali sukelti natūralus kačių elgesys, susijęs su poravimusi. „Blue Cross“ duomenimis, kačių leukemija (FeLV) ir kačių AIDS (FIV) yra dvi ligos, kurios plinta, kai užsikrėtusios katės įkanda kitoms katėms (šios ligos skiriasi nuo žmonių AIDS ir leukemijos bei negali būti kačių perduodamos žmonėms). Sumažinę katės norą kovoti dėl draugų ir teritorijos, taip pat sumažinsite galimybę užsikrėsti šiomis nepagydomomis ligomis, kurias perduoda kitos katės.

Sumažina norą kovoti

Nekastruoti katinai hormonų veikiami ieško partnerių ir gina savo teritoriją nuo įsibrovėlių. Taigi du ar daugiau nekastruotų katinų tame pačiame namų ūkyje ar net kaimynystėje gali sukelti muštynes, ypač jei netoliese yra rujojanti katė. Sterilizuodami savo kates, sumažinsite jų agresyvius instinktus ir kovų tikimybę. Kaip jau minėta, tai ne tik sumažina riziką užsikrėsti FIV ir FeLV, bet ir sumažina tikimybę, kad kastruota katė patirs traumų ir ar gyvūnui atsiras skausmingų pūlinių.two cats, one mad,(some noise at full size)

Mažina dažnas klajones

Kai katės patelei prasideda ruja, hormonai ir instinktai skatina ją susirasti partnerį. Nepamirškite, kad patinus taip pat veikia hormonai ir poravimosi instinktai. Sterilizacija padės išvengti, kad jūsų katės pernelyg toli neklajotų ieškodamos „meilės“ ir sumažins tokių nelaimingų atsitikimų, kaip automobilių avarijos ir laipiojimo traumos, riziką...

Bus švaresni namai

Katės patinai purškia šlapimą ant vertikalių paviršių, kad pažymėtų savo teritoriją. Aštrus nekastruoto katino šlapimo kvapas įspėja kitus patinus, kad netoliese yra dar vienas „namų šeimininkas", kuris šią teritoriją paskelbė savo teritorija ir praneša patelėms, kad laukia progos su jomis susiporuoti. Nesterilizuotas katinas jūsų namuose gali būti netvarkingas ir skleisti blogą kvapą. Gyvūno sterilizacija sumažina arba panaikina norą purkšti šlapimą, o taip nutikus, kvapas turėtų būti daug švelnesnis.

Prasidėjus rujai, katės patelės taip pat išskiria kūno skysčius. Šiuose skysčiuose taip pat yra kvapų, kurie įspėja patinus, kad netoliese yra vaisinga patelė. Sterilizuodami savo katę, pašalinsite šią problemą.

Kada reikia sterilizuoti katę ar katiną?

Veterinarijos gydytojas rekomenduos, kokio amžiaus gyvūną reikėtų sterilizuoti. Apskritai dauguma veterinarijos gydytojų pageidauja, kad katės būtų sterilizuojamos 4–6 mėnesių amžiaus, kol jos dar nepasiekė lytinės brandos.

Kaip atliekama sterilizacija?

Chirurginė sterilizacija atliekama taikant bendrąją nejautrą. Veterinarijos gydytojas jums viską paaiškins ir pateiks konkrečius nurodymus dėl priešoperacinės ir pooperacinės priežiūros. Prieš operaciją tam tikrą valandų skaičių gali tekti nevalgyti. Laikydami savo katę naktį prieš operaciją namuose, išvengsite, kad ji nevalgytų kitur ir taip pat užtikrinsite, kad ji nevaikštinės lauke atėjus laikui išvykti.

Operacijos metu jūsų katei bus suleista nuskausminamųjų, todėl ji nejaus ir nesupras, kas vyksta. Katinams daromas nedidelis pjūvis ir pašalinamos sėklidės. Pjūvis užsiuvamas tirpstančiais siūlais arba sulipdomas chirurginiais klijais. Katėms gali būti atliekamas didesnis pjūvis kiaušidėms ir (arba) gimdai pašalinti. Šiais laikais kai kurie veterinarai katėms pašalina kiaušines laparoskopiniu būdu, kuris yra mažiau invazinis. Dauguma kačių paprastai gali grįžti namo tą pačią dieną, išskyrus atvejus, kai yra komplikacijų ar ypatingų problemų.

Kai kurie veterinarijos gydytojai po operacijos katėms uždeda kūno apdangalus arba antkaklį ir (arba) apykaklę. Tai neleis jūsų augintiniui drąskyti, kąsti ar laižyti operuotos vietos, kol ji gyja. Daugeliui kačių nereikia vaistų ar specialios priežiūros. Jei po operacijos veterinarijos gydytojas nori dar kartą apžiūrėti jūsų katę, būtinai atveskite ją laiku.

Ar po sterilizacijos mano katė bus kitokia?

Po kastracijos jūsų katė labai greitai grįš į savo ankstesnę žaismingą būseną. Būkite tikri, kad tai bus ta pati katė, kurią visada pažinojote ir mylėjote, tačiau ji bus labiau linkusi likti namuose ir rečiau žymės savo teritoriją.

Kačių šėrimas po sterilizacijos

Neretai po sterilizacijos katės greičiau priauga svorio, todėl svarbu užtikrinti, kad jūsų katė būtų aktyvi, šeriama tinkamu maistu ir išlaikytų idealų svorį. Pasiteiraukite veterinarijos gydytojo ar turėtumėte keisti augintinio maistą ir įsitikinkite, kad gyvūnui augant reguliariai tikrinamas jo svoris. Tai padės išlaikyti augintinius lieknus ir sveikus ir pastebėti nepageidaujamą svorio augimą, kol dar nevėlu. Katės sterilizacijos nauda gerokai viršija bet kokius trūkumus. Taip, gali būti baisu atvežti savo mylimą augintinį operacijai, tačiau verta tai daryti, jei atsižvelgsite į didesnę riziką susirgti rimtomis ligomis, susilaukti nepageidaujamų kačiukų, paklysti ir patekti į bėdą. Jei to dar nepadarėte, pasitarkite su veterinarijos gydytoju dėl katės sterilizacijos.

Autorės biografija

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert – knygų autorė, tinklaraštininkė ir laisvai samdoma rašytoja iš Virdžinijos. Savo 6,8 hektarų ūkyje Virdžinijoje ji prižiūri šešias išgelbėtas kates ir išgelbėtą šunį, vardu Šešėlis.

 

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS