Maistas nuo kačiuko iki vyresnio amžiaus: kačių mityba pagal gyvenimo etapą

 
minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Renkantis geriausią ėdalą savo katei, reikia atsižvelgti į jos amžių: tiek ieškant ėdalo kačiukams, tiek vyresnio amžiaus katėms. Pasirinkę tokį pašarą, kuris jūsų kailiniuotiems draugams užtikrintų geriausią mitybą, reikalingą kiekvienu jų gyvenimo etapu – galėsite užtikrinti ilgą ir sveiką augintinio gyvenimą.

Ieškodami ėdalo katėms, patikrinkite pakuotę ir įsitikinkite, ar jis atitinka jūsų katės gyvenimo etapą. Kiekvienu gyvenimo etapu katėms reikia skirtingo kiekio maisto, todėl svarbu pasirinkti tokį, kuris atitiktų jų energijos lygį, medžiagų apykaitos greitį ir kitus svarbiausius poreikius. Tačiau kartais dėl informacijos gausos gali būti sunkiau suprasti kačių ėdalo etiketes, todėl svarbu žinoti, ko ir kodėl reikia jūsų katei.

Remiantis „International Cat Care“ iniciatyva „Cat Care for Life“, galima išskirti šešis katės gyvenimo etapus:

  • kačiukas 0–6 mėn.;

  • jauno amžiaus 7 mėn.–2 m.;

  • suaugęs 3–6 m.;

  • brandaus amžiaus 7–10 m.;

  • vyresnio amžiaus 11–14 m.;

  • itin pagyvenusio amžiaus – daugiau nei 15 m.

Kitten eats food from a plate

Kačiukas (nuo gimimo iki 6 mėn.)

Ką tik gimę kačiukai turėtų likti su motina bent iki 9 savaičių amžiaus, nes jie maitinsis motinos pienu – tai padės jiems augti ir kovoti su ligomis, su kuriomis jų imuninė sistema dar nesusidoroja. Pirmosiomis savaitėmis kačiukai daugiausiai žįs ir miegos.

Kai kačiukui sueis 8–9 savaitės, jis bus pasiruošęs atsisakyti motinos pieno ir vykti į jūsų namus. Kai gyvūnas bus atjunkytas ir pasiruošęs vykti į jūsų namus, iškart pamatysite, kad jis kupinas energijos ir gyvenimo džiaugsmo. Šiuo etapu kačiuko rutina yra tokia: ėsti, miegoti, bėgioti kaip pašėlusiam – ir viską vėl pakartoti. Jiems reikia gero ėdalo, kad palaikytų jų beribę energiją.

Augimas ir vystymasis – sunkus darbas, todėl šis gyvenimo etapas yra bene svarbiausias, kurį reikia teisingai įveikti. Tinkama mityba iš pat pradžių gali padėti užtikrinti geriausią kačiuko kūno ir smegenų vystymąsi. Kačiukų maiste turėtų būti riebalų rūgščių, pavyzdžiui, DHA (dažnas šios maistinės medžiagos šaltinis yra žuvų taukai), folio rūgšties ir taurino – aminorūgšties, kuri padeda vystytis imuninei ir virškinimo sistemoms, širdies veiklai ir regėjimo kokybei. Baltymai yra dar viena svarbi kačiukų maisto sudedamoji dalis, gaunama iš įvairių šaltinių, daugiausia iš mėsos. Katės ir kačiukai gali labai lengvai prisirišti prie tam tikros tekstūros ėdalo, pvz., granulių ar drėgno maisto. Jei galite, nuo mažens maitinkite įvairios tekstūros maistu, kad augintinai priprastų prie įvairovės. Tai naudinga, nes kai kuriais gyvenimo etapais jiems gali prireikti tam tikrų rūšių ėdalo, pavyzdžiui, didelių sausų granulių dėl dantų sveikatos arba drėgno maisto dėl šlapimo pūslės problemų. Lankstumas nuo pat pradžių gali padėti jums abiem vėliau.

Kačiukai auga stulbinamai sparčiai (šis etapas prilygsta pirmiesiems dešimčiai žmogaus gyvenimo metų) ir jiems reikia energijos, kad išlaikytų tempą. Svarbu, kad šių maistingųjų medžiagų visada būtų tinkamas kiekis, kad augantiems gyvūnams būtų suteiktos geriausios galimybės būti sveikais. Nepamirškite, kad kačiukams taip pat reikia protinės stimuliacijos ir jie turi daug kitų poreikių.

Jaunesnio amžiaus katės (7 mėnesių iki 2 metų) ir suaugusios katės (3–6 metų)

Jei artėjant vienerių metų sukakčiai pasikeis jūsų katės elgesys, nenustebkite. Katės pradeda paauglystę ir pereina į suaugusiųjų amžių, t. y. gyvenimo etapus, kurie atitinka žmogaus amžių nuo 12 iki 24 metų ir nuo 28 iki 40 metų.

Jauno amžiaus katėms reikės mažiau kalorijų vienam kūno kilogramui nei jaunesniems kačiukams, bet vis tiek daugiau nei suaugusioms katėms. Gyvūnai vis dar šiek tiek auga ir trykšta energija. Dauguma kačių sterilizuojamos 4–6 mėn. amžiaus, todėl gali sumažėti jų kalorijų poreikis. 

Techniškai katės laikomos suaugusiomis nuo vienerių iki šešerių metų, tačiau amžius nebūtinai lemia, kiek aktyvi bus jūsų katė. Daugelis kačių bus labai gyvybingos iki pat dviženklio metų skaičiaus. Dėl šios priežasties vienas iš argumentų, kuriais turėtumėte vadovautis maitindami jauną suaugusią katę – jos aktyvumo lygis. Vidutinei katei užtenka maisto, kad ji galėtų palaikyti savo kasdienę veiklą, tačiau jei jūsų katė yra labai aktyvi ir valandų valandas bėgioja po namus arba klajoja po sodą ir laipioja po medžius, jai reikės daugiau kalorijų. Jei jūsų augintinis mėgsta visą dieną tinginiauti saulėje, jam gali prireikti kruopščiai pamatuoto maisto kiekio, kad būtų ištvermingas. Pasitarkite su veterinarijos gydytoju apie savo katės aktyvumo lygį – gydytojas gali padėti nustatyti, jei jūsų katei reikia daugiau ar mažiau kalorijų.

Visą katės gyvenimą reguliariai tikrinkite jos svorį, kad ji išliktų liekna ir iš anksto pastebėtumėte problemas. Be to, tai gali padėti veterinarijos gydytojui nustatyti ir jums patarti, kiek gyvūną reikia šerti, nes katė auga ir jos aktyvumas kinta.

Brandaus amžiaus katės (7–10 metų)

Šio gyvenimo etapo katės atitinka maždaug 44–56 žmogaus metus. Nors jūsų katė patirs amžiaus vidurio krizę (nebūtinai), jos mitybos įpročiai gali pasikeisti ir ji gali tapti šiek tiek išrankesnė rinkdamasi maistą, todėl turėsite užtikrinti, kad katė gautų reikiamų maistinių medžiagų ir tinkamą kiekį vandens. Visada pasirūpinkite, kad jūsų katė galėtų gauti švaraus ir šviežio vandens. Kai kurios katės mėgsta tekantį vandenį, todėl kačių fontanėliai gali būti puikus būdas užtikrinti, kad jūsų katė gertų pakankamai.

Šiuo gyvenimo laikotarpiu taip pat keičiasi kačių mitybos poreikiai dėl sveikatos problemų ar tiesiog senėjimo. Kai kuriais atvejais per didelis arba per mažas kurios nors sudedamosios dalies kiekis gali turėti įtakos jų sveikatai. Nepamirškite, kad reikės stebėti jūsų katės svorį, nes ji gali tapti mažiau aktyvi – tai gali lemti nutukimą. Venkite daug kalorijų turinčio maisto, skirto kačiukams ir jaunoms suaugusioms katėms. Verčiau ieškokite ėdalo, kurio sudėtis atitinka senstančios katės poreikius. Stebint augintinių suvartojamų kalorijų kiekį gyvūnai ne tik išlaikys sveiką svorį, bet ir sumažės rizika susirgti įvairiomis ligomis, pvz., inkstų ligomis, kai kuriomis vėžio rūšimis ir osteoartritu.

Brandaus amžiaus kačių ėdalas paprastai būna mažiau kaloringas ir turi daugiau skaidulų nei suaugusių kačių maistas. Tai padeda išlaikyti liekną kūną ir užtikrina, kad augintiniai visą laiką jausis sotūs ir nebus alkani. Kaip ir visais etapais, jūsų katė gali būti aktyvesnė arba ne tokia aktyvi kaip jos bendraamžės, todėl nuolat tikrinkite jos svorį ir, jei reikia, keiskite racioną.

Tabby cat lays on human's lap while being pet

Vyresnio amžiaus katės (11–14 metų) ir itin vyresnio amžiaus katės (daugiau 15 metų)

„Aukso amžiaus“ sulaukusi katė gali pradėti siekti daugiau jūsų dėmesio, tapti meilesnė ir mažiau aktyvi. Keičiantis katės elgsenai, keičiasi ir jos valgymo poreikiai. Šie gyvenimo tarpsniai atitinka 60–72 ir vyresnio nei 76 metų žmogaus gyvenimo tarpsnius.

Nors suaugusios katės kartais sunkiai išlaiko mažesnį svorį, nuo 11 metų amžiaus daugelis kačių susiduria su priešinga problema. Augintiniai linkę sulieknėti ir prarasti raumenų masę. Net ir sumažėjus aktyvumui, kai kurioms vyresnio amžiaus katėms gali būti sunku palaikyti gerą kūno būklę.

Sveikoms vyresnio amžiaus katėms skirtas ėdalas turėtų būti lengvai virškinamas, jame turėtų būti aukštos kokybės baltymų, padedančių išlaikyti raumenų masę. Tiek drėgnas maistas, tiek sausas ėdalas (jei jis yra visavertis ir subalansuotas) suteikia jūsų katei reikalingų ingredientų, tačiau kiekvienas jų turi privalumų ir trūkumų. Vyresnės katės dažnai turi nusidėvėjusius dantis arba joms trūksta dantų, todėl augintiniams gali patikti šiek tiek minkštesnis ėdalas. Kai kurie augintinių šeimininkai bando derinti kietą ir minkštą ėdalą arba į sausas granules deda šiek tiek drėgno ėdalo ar net įpila šviežio vandens. Jūsų katė tikrai praneš jums apie savo norus, o jūs su veterinarijos gydytojo pagalba galėsite rasti tinkamiausią variantą.

Kad katė išliktų sveika, reikia ne tik valgyti maistingųjų medžiagų turtingą ėdalą, bet ir palaikyti hidrataciją. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus katėms, kurioms vandens trūkumas gali būti šalutinis tam tikrų sveikatos sutrikimų poveikis.

Vyresnio ir itin vyresnio amžiaus gyvenimo tarpsniuose katės dažniausiai serga gretutinėmis ligomis, pavyzdžiui, inkstų ar sąnarių ligomis. Kadangi katės gyvena ilgiau, pastebimas ir kačių smegenų senėjimas arba kognityvinės funkcijos sutrikimas – kaip ir žmonėms. Tokiais atvejais daug antioksidantų ir riebalų rūgščių turinti mityba gali būti labai svarbi.

Veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti gydomąją dietą šioms ligoms gydyti. Niekada tokio pašaro neduokite be veterinarijos gydytojo patarimo, o keisdami maistą tai darykite palaipsniui – prie kito ėdalo pereikite mažiausiai per 5 dienas. Tai ne tik padeda priimti naują pašarą, bet ir išvengti skrandžio problemų.

Apibendrinimas

Kiekvienam katės gyvenimo etapui yra išimčių. Jei iškilo medicininių problemų ar kitų klausimų, turėtumėte pasitarti su veterinarijos gydytoju. Veterinarijos gydytojas taip pat gali padėti nustatyti geriausiai katei tinkantį maitinimo grafiką, įskaitant tai, kiek šerti kiekvienu gyvenimo etapu ir kiek maisto duoti per dieną. Pasirinkę geriausią kačių ėdalą kiekvienam savo ištikimiausio draugo gyvenimo etapui, išsaugosite augintinio sveikatą – tai tinka tiek jauno amžiaus, tiek jauniems širdyje augintiniams.


Autorės biografija

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yra rašytoja, mama ir ilgalaikė kačių globėja, kurios namuose šeimininkauja dvi rusų melsvosios veislės atstovės. Autorės darbų galite rasti Care.com, „What to Expect“ ir „Fit Pregnancy“, kur ji rašo apie augintinius, nėštumą ir šeimyninį gyvenimą. Raskite ir sekite jos Instagram ir Twitter paskyras @brovelliobrien.

 

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.