Kiek
turi
sverti
jūsų katė?
Vos vienas ar kitas papildomas kilogramas gali turėti labai didelį neigiamą poveikį jūsų katės sveikatai, savijautai ir bendrai gyvenimo kokybei. Idealus kiekvienos katės svoris nustatomas atsižvelgiant į jos dydį ir veislę – daugiau apie tai jums gali papasakoti veterinaras.
Per didelis svoris gali lemti tai, kad katė mažiau laiko skirs žaidimams ir net pasiners į depresiją. Jis gali labai sutrumpinti jūsų katės gyvenimo trukmę, palyginti su sveiko svorio katėmis. Antsvorio turinčioms katėms kyla kur kas didesnis pavojus susirgti tokiomis sunkiomis ligomis kaip cukrinis diabetas, osteoartritas, šlapimo takų akmenys, širdies ligos, kvėpavimo sutrikimai ir net šlapimo pūslės vėžys.
Jei jūsų katė turi antsvorio, ji ne viena tokia – antsvorio turi 1 iš 3 Jungtinėje Karalystėje gyvenančių augintinių.* Gali būti sunku pastebėti, kad jūsų augintinis ima sverti vis daugiau, nes svoris pamažu auga laikui bėgant. Svarbu, kad imtumėte veiksmų, padėsiančių jūsų katei sulieknėti ir pasiekti sveiką svorį.
Amžius
senesnės katės ne tokios aktyvios, jos turi mažiau energijos, ir joms reikia mažiau kalorijų. Taigi jos lengvai priauga svorio.
Veislė
kai kurių veislių katės labiau linkusios priaugti svorio. Tai labiausiai būdinga mišrūnėms.
Lytis
įgyti antsvorio labiau linkusios moteriškos lyties katės.
Sveikatos problemos
labai retais atvejais svorio didėjimas susijęs su sveikatos sutrikimu, kuriam gali reikėti specialaus gydymo.
Kastracija arba sterilizacija
klinikiniai tyrimai atskleidė, kad kastruotų arba sterilizuotų kačių medžiagų apykaita lėtesnė, todėl joms reikia mažiau kalorijų. Dėl sėslesnio gyvenimo būdo kastruotos arba sterilizuotos katės yra du kartus labiau linkusios nutukti. (Yra daug svarbių su sveikata susijusių priežasčių, kodėl jūsų augintinį reikia kastruoti arba sterilizuoti – tiesiog nepamirškite stebėti savo katės svorio.)
Peršėrimas
katės, kurių pašaras neribojamas, be abejo, ėda daugiau negu reikia.
Persiėdimas
daugelyje komercinių pašaro produktų yra druskos ir riebalų – jie pagerina skonį, taigi jūsų katė gali nejausti saiko.
Šėrimo įpročiai
šėrimas likučiais nuo stalo arba žmonių maistu taip pat gali sukelti nutukimą.
Nepakankamas judėjimas
pernelyg gausaus šėrimo ir per mažo judėjimo rezultatas tas pats – nutukimas.
Atminkite, kad net jeigu nepastebite savo katės antsvorio požymių, svarbu reguliariai tikrinti jos svorį pas veterinarą taip užtikrinant, kad jis išlieka idealus.
Tarp apsilankymų pas veterinarą jūs ir patys galite nesunkiai patikrinti, ar jūsų katė išlaiko sveiką svorį. Padėkite rankas katei ant šonų – jeigu tampa sunku ar net neįmanoma apčiuopti šonkaulių, tikriausiai katė turi antsvorio. Taip pat galite pastebėti kai kuriuos papildomus požymius:
- tampa nebepastebimas juosmuo;
- reikia atlaisvinti antkaklį;
- katei sunku vaikščioti;
- lėtai juda;
- kamuoja dusulys;
- bloga nuotaika;
- miega ilgiau nei įprastai.
Paklauskite savo veterinarijos gydytojo apie savo katės pašarą
Mityba, ko gero, yra pats svarbiausias veiksnys, padėsiantis katei išlaikyti idealų svorį. Paklauskite veterinarijos gydytojo patarimų, kaip mažinti keturkojės svorį, įskaitant ir tai, kiek ir kokio pašaro geriausiai duoti katei. Tai labai svarbu, nes jeigu jūsų katė jau turėjo antsvorio, ji gali būti linkusi priaugti svorio. Taigi jūsų katei reikėtų parengti nuolatinį svorio valdymo planą, pagrįstą tinkamą mityba, mankšta ir reguliariais patikrinimais bei svėrimais.
*Duomenys sukaupti faile. „Hill‘s Pet Nutrition, Inc.“