Kas yra katės virškinamojo trakto ir virškinimo sutrikimai?

 

Virškinimo sutrikimas (virškinamojo trakto sutrikimas) – tai bet kokia sveikatos būklė, kai virškinimo procesas vyksta netinkamai, arba pakinta sparta, kuria pašaras juda virškinamuoju traktu. Virškinimo sutrikimai yra viena iš dažniausių priežasčių kreiptis į veterinarą.

Virškinimo sutrikimai gali sukelti dehidrataciją, nepakankamą mitybą ar kitas rimtas sveikatos problemas, todėl svarbu atpažinti simptomus ir tartis su savo veterinarijos gydytoju.

 

Kokie yra kačių virškinimo sutrikimų tipai ir priežastys?

 

Yra daug įvairių virškinimo sutrikimų. Virškinimo sutrikimų priežastys būna labai įvairios, pradedant nuo to, kad katė suėdė kažką netinkamo arba neįprasto, ir baigiant virškinamojo trakto organų uždegimu, pašaro netoleravimu arba jautrumu pašarui, infekcijomis arba virškinimo fermento trūkumu. Į virškinimo problemas labiau linkusios kai kurios kačių veislės, pavyzdžiui, sfinksai, reksai arba skudurinukės. Norėdamas nustatyti tikslią katės virškinamojo trakto sutrikimo priežastį, jūsų veterinarijos gydytojas gali atlikti tyrimus.

 

Ūmus gastroenteritas

virškinamojo trakto uždegimas, dažniausiai trumpalaikis. Jį gali sukelti apkartęs arba pašvinkęs pašaras, praryti pašaliniai objektai, nuodingi augalai, vidiniai parazitai, stresas, alergija pašarui arba tam tikri sveikatos sutrikimai.

Kolitas

kolitas sukelia storosios žarnos uždegimą, dėl kurio katė dažnai ir skausmingai tuštinasi. Jis dažniausiai pasitaiko jaunesnėms negu 5 metų amžiaus katėms. Jeigu katė serga kolitu, išmatose gali būti gleivių ir kraujo. Dažniausiai kolitą sukelia navikai ar polipai, pakeistas pašaras, alergija (taip pat alergija pašarui), praryti pašaliniai objektai ir tam tikri kiti susirgimai.

Viduriavimas

sukelia infekcijos, vidiniai parazitai, stresas, pašaro pakeitimas, žmonių maistas arba gausūs užkandžiai, sugedęs pašaras iš atliekų arba vidaus organų sutrikimas.

 

Vidurių užkietėjimas

dažniausiai sukelia dehidratacija, nepakankamas skaidulų kiekis, praryti plaukai ar kiti pašaliniai objektai, senėjimas, traumos arba lūžiai, stuburo smegenų ligos, storojo žarnyno nervų sutrikimai, medžiagų apykaitos arba endokrininiai sutrikimai ir nepakankamumas, nepakankamas judėjimas.

 

Pankreatitas

kasos uždegimas arba infekcija (kasa – tai už skrandžio esanti pailga, smaila liauka). Pankreatito priežastys dažnai nežinomos. Galimos priežastys yra sumažėjęs kraujo srautas (dėl dehidratacijos arba kitokių susirgimų), infekcijos, liga arba trauma.

Dirgliosios žarnos sindromas

paprastai siejamas su lėtiniu katės žarnyno uždegimu ir diskomfortu, tačiau nėra tiesiogiai susijęs su virškinamojo trakto ligomis. Kai kurios įtariamos priežastys yra pašaro netoleravimas ir tai, kad pašaras negali veiksmingai praeiti per virškinimo traktą. Šią ligą gali sukelti ir psichinė įtampa.

Egzokrininis kasos nepakankamumas

šiai ligai būdingas svorio mažėjimas, padidėjęs apetitas ir didelis kiekis minkštų išmatų. Dažniausia priežastis yra lėtinis pankreatitas.

Plonojo žarnyno malabsorbcija

plonojo žarnyno uždegimas blogina maistingųjų medžiagų įsisavinimą ir jūsų katei sukelia nuolatinį viduriavimą, svorio mažėjimą ir apetito praradimą.

 

 

 

 

 

Ar mano katė turi virškinimo arba virškinamojo trakto sutrikimų?

 

 

Dažniausi katės skrandžio problemų ir virškinimo sutrikimų požymiai yra minkštos išmatos arba viduriavimas. Jūs taip pat galite pastebėti kai kuriuos ar visus šiuos simptomus – tai:

  • vėmimas;
  • raugėjimas;
  • vidurių pūtimas;
  • silpnumas;
  • viduriavimas / vidurių užkietėjimas.

Lėtiniai virškinimo sutrikimai gali būti daugelį kačių sekinanti problema, todėl kruopščiai ištirti gyvūną ir nustatyti diagnozę turi veterinarijos gydytojas.
Chronic digestive disorders can be a debilitating problem for many cats and requires testing and a thorough diagnosis from your veterinarian.

SVARBU. Jeigu jūsų katė smarkiai viduriuoja arba vemia, tai gali sukelti sunkią dehidrataciją. Pastebėję bet kurį iš šių požymių, pasitarkite su veterinarijos gydytoju.

 

Mityba gali padėti

 

Tinkamas virškinamąjį traktą stiprinantis pašaras gali padėti sušvelninti pilvo skausmus, sustabdyti viduriavimą ir pagerinti virškinimą. Jeigu jūsų katei pasireiškia virškinimo sutrikimo požymiai, paklauskite veterinaro, ar neturėtumėte pakeisti pašaro.

anchor

Jūsų katės priežiūra

STRAIPSNIAI IR PRIEMONĖS

Augintinių priežiūros centras