Kas yra kačių apatinių šlapimo takų liga?

Kačių apatinių šlapimo takų liga (KAŠTL) – tai bendra sąvoka, kuri apima, pavyzdžiui, šlapimo takų akmenis ir kitas šlapimo pūslės sudirginimo priežastis.

Dažniausias šiai ligų grupei priskiriamas susirgimas yra kačių idiopatinis cistitas (KIC). Kačių idiopatinis cistitas – tai dėl nežinomos priežasties kilęs uždegimas, nors manoma, kad svarbus jo atsiradimo veiksnys yra stresas. 

Nors KAŠTL gali apimti kačių šlapimo takų infekcijas, tai atsitinka retai. Jeigu katės šlapime pastebėjote kraujo, greičiausiai tai yra KAŠTL, šlapimo pūslės akmenų, šlaplės kamščio, o ne infekcijos simptomas. Nors kraujas šlapime yra dažnas šunų infekcijos požymis, jis retai pasireiškia jaunoms ir vidutinio amžiaus katėms.

KAŠTL taip pat susijusi su kristalų ir akmenų susidarymu šlapimo takuose, kuris jūsų katei gali sukelti daugybę skausmingų negalavimų. Dažniausiai pasitaikantys akmenų tipai yra struvitiniai ir kalcio oksalato akmenys.

Struvitiniai akmenys katės šlapime gali susijungti su gleivine ir suformuoti šlaplės kamštį. Šlaplė yra tarsi vamzdelis, per kurį iš šlapimo pūslės pašalinamas šlapimas.

Jei katė dažnai nesišlapina, jai gali būti šlapimo takų nepraeinamumas. Nedelsdami kreipkitės į veterinarą, nes negydoma ši liga gali būti mirtina.

 

Kokie kačių KAŠTL požymiai?

 

 

Jeigu jūsų katei pasireiškia bet kuris iš toliau išvardytų galimų KAŠTL simptomų, pasitarkite su veterinarijos gydytoju:

  • šlapinimasis ne kraiko dėžutėje (netinkamas šlapinimasis);
  • įsitempimas šlapinantis;
  • šlapimo pūslės nevaldymas;
  • dažnesnis šlapinimasis, nors pasišalina nedidelis kiekis šlapimo;
  • rausvas, tamsus šlapimas arba šlapimas su kraujo priemaišomis;
  • bandydama šlapintis katė kniaukia iš skausmo;
  • lyties organų laižymasis;
  • sumažėjęs apetitas;
  • energijos trūkumas ar nebesidomėjimas įprasta veikla.

 

Su mityba susijusi KAŠTL atsiradimo rizika

 

Jūs jau žinote, kad katės mityba ypatingai svarbi bendrajai jos sveikatai. Šerdami katę netinkamu ėdalu galite prisidėti prie KAŠTL arba kitos šlapinimosi sistemos ligos išsivystymo.

 

Jeigu ėdale gausu tam tikrų mineralų, pavyzdžiui, kalcio, fosforo ir magnio (tai pasitaiko kai kuriuose kačių ėdalo produktuose), jie gali lemti kristalų formavimąsi šlapime, iš kurių kartais susidaro šlapimo sistemos akmenys.

Ėdalas turi įtakos šlapimo pH arba rūgštingumui. Tam, kad šlapimo takai išliktų sveiki, šlapimas turi būti vidutiniškai rūgštinis, nes rūgštinė aplinka trukdo formuotis struvitiniams akmenims.

Namų aplinkoje slypintys pavojai ir kitos priežastys

 

STRESAS

streso pasekmės katėms gali „nusėsti“ šlapimo takuose, ir tai gali sukelti skausmingą uždegimą. Stresą gali sukelti tokie veiksniai, kaip į namus užsukę svečiai, konfliktai su kitais augintiniais, arba jei katė neturi kur nusiraminti ir pailsėti.

Antsvoris

nuo KAŠTL dažniau kenčia nutukusios katės.

Per mažas suvartojamo vandens kiekis

jeigu augintiniai laka mažai vandens, jų šlapimas yra koncentruotesnis, todėl didėja akmenų formavimosi tikimybė.

Kraiko dėžutė

katės skausmingą šlapinimąsi gali sieti su kraiko dėžute ir nustoti ja naudotis.

 

KAŠTL gydymas ir pasikartojimas

 

 

KAŠTL yra sunki liga, kurią būtina gydyti. Laimei, jūs galite padėti savo katei susigrąžinti sveikatą laikydamiesi veterinaro nurodymų ir parinkę KAŠTL sergančioms katėms tinkamą mitybą.
Visgi atminkite, kad šlapimo takų liga gali tęstis visą gyvenimą. Jeigu katė jau buvo gydyta nuo šlapimo takų ligos, egzistuoja pavojus, kad ši liga pasikartos. Ligos simptomai arba epizodai periodiškai gali pasikartoti net ir geriausiai gydomoms katėms. Atidžiai stebėkite katę, ar nėra pasikartojančių požymių ir simptomų, o juos įtarę pasitarkite su savo augintinio veterinarijos gydytoju.

anchor

Jūsų katės priežiūra

STRAIPSNIAI IR PRIEMONĖS

Augintinių priežiūros centras

 

Don’t let your cat suffer from urinary problems

 

FLUTD can be a difficult matter for you and your cat. See
what solutions we have to help.

 

See Wellness Options