Dešimt paprastų patarimų, kaip paruošti namus kačiukuis

Published by
Skaitymo trukmė

Ruošiatės į namus parsinešti mažą kačiuką? Labai svarbu tinkamai paruošti namus, kad jūsų naujasis uodeguotas draugas nekramtytų, neėstų ir nedraskytų nieko, ko nereikia. Jeigu norite pasiimti vyresnę katę, ji gali būti ne tokia išdykusi, tačiau jūs vis tiek turėtumėte apsvarstyti įvairus būdus, kaip nuo šios ypatingos naujosios gyventojos apsaugoti baldus. Toliau rasite keletą patarimų, kaip paruošti namus katei arba kačiukui.

1. Jie mėgsta draskyti letenomis ir kramtyti

Kačiukai, panašiai kaip ir žmonių kūdikiai, juos supantį pasaulį pažįsta akimis, rankomis (na, gerai, letenomis) ir burna. Katės yra žaismingi gyvūnai, nepriklausomai nuo jų amžiaus, ir iš prigimties mėgsta viską draskyti letenomis ir žaisti su įvairiausiais dalykais, kokius tik randa ant žemės. Ši paskutinė sakinio dalis labai svarbi – galbūt jums atrodo, kad grindys švarios, tačiau atsistoję keturiomis tikriausiai rasite daiktų, kurie jūsų kačiukui gali sukelti problemų.

Atkreipkite dėmesį į toliau išvardytus dalykus ir pašalinkite juos iš sofų ir lentynų dar prieš parsinešdami kačiuką namo. Tai:

 • virvelės;
 • kilpos;
 • plaukų gumelės;
 • kaspinai;
 • guminės juostos;
 • plastikiniai maišeliai;
 • siuvimo reikmenys;
 • lėlių reikmenys ar kitų žaislų priedai;
 • mažos stalo žaidimų detalės;
 • trintukai.

Tokius besimėtančius daiktus kačiukas gali lengvai pajudinti letena ir nuryti, be to, namuose yra daug kitų daiktų, kuriuos jis gali graužti, įskaitant ir elektros laidus. Lipnia juosta pritvirtinkite visus laidus, kuriuos kačiukas gali pasiekti, net jeigu jie naudojami kartu su prietaisu, kurį reikia judinti. Jeigu naudojate tokius pastovios vietos neturinčius daiktus kaip lygintuvas, atminkite, kad nukaręs laidas kačiukui gali tapti pagunda. Katytė galvos, kad su laidu galima žaisti, tačiau numetusi nuo lentos lygintuvą gali sunkiai susižaloti.

Turite pasirūpinti ne elektros laidais ir kabeliais, bet ir telefono laidais, užuolaidų ir žaliuzių virvelėmis, nes visi šie dalykai gali pakenkti naujajai jūsų draugei. Ruošdami namus augintiniui neužmirškite šių daiktų!

2. Ne visi augalai sveiki katėms

Kambariniai augalai į namus atneša žalumos, tačiau pasirūpinkite, kad kačiukas jų nepasiektų. Filodendras, lelijos, amalas ir puansetija – tai tik keli nuodingi augalai, šalia kurių ilgą laiką būdamas kačiukas gali sunkiai susirgti. Katėms taip pat nuodingos tokios dažnos sodo gėlės kaip lelijos, azalijos ir narcizai. Taip pat svarbu patikrinti, ar nuo aplink vaikščiojančio kačiuko tinkamai apsaugotos į namus parsineštos skintos gėlės.

3. Visuomet uždarykite klozeto dangtį

Katės ir kačiukai visada ieško vandens, kurį mažais gurkšneliais gali lakti visą dieną. Vienas toks lengvai prieinamas vandens šaltinis yra tualetas. Jums tai atrodo bjauru, tačiau ne visos katės taip mano, todėl tualetas ištroškusiai katei gali atrodyti puiki vieta troškuliui numalšinti. Tad jeigu jūsų namuose gyvena kačiukas, pasirūpinkite, kad tualeto dangtis visuomet būtų uždarytas. Jeigu dangtis pakeltas, keturkojis jūsų draugas gali įkristi į klozetą ir nuskęsti. Be to, reikia uždaryti ir kitų namuose esančių talpyklų dangčius, pavyzdžiui, šiukšlių dėžių, skalbinių krepšių, skalbyklės ir džiovyklės. Jūs juk nenorite, kad kačiukas jose įstrigtų ir negalėtų pabėgti.

4. Nesaugios karštosios zonos

Nors kačiukams patinka šiluma, jūs turite pasirūpinti, kad šiose jaukiose zonose keturkojis būtų saugus. Jeigu šiluma sklinda iš židinio arba malkomis kūrenamos viryklės, užtikrinkite, kad šios vietos katei nepasirodytų tinkama vieta snausti. Jeigu reikia, apribokite katės galimybę ten patekti, pašalindami daiktus, per kuriuos ji gali užlipti arba po kurio laiko pažadindami. Ypač atidžiai žiūrėkite, kad visi nenaudojami elektriniai šildytuvai būtų atjungti nuo maitinimo tinklo ir tinkamai saugomi. Jeigu toks šildytuvas įjungtas, nuolat jį stebėkite, taip apsaugodami nuo perkaitimo visą šeimą.

5. Katėms pritaikyti baldai

Katės ir kačiukai mėgsta draskyti, tačiau jie nežinos, kur geriau negaląsti nagų tol, kol jų to neišmokysite. Kačiukui atrodo, kad tokie dideli baldai kaip sofos arba stalai puikiai tinka nagams aštrinti. Be to, jiems patinka kilimine danga uždengti laiptai ir kilimai.
Small striped kitten playing with kitten toy standing on cat tree.

Taigi namuose pritaikydami kačiukui baldus galvokite ne tik apie tai, ką mažylis gali draskyti, bet ir kur jis gali lipti: ant užuolaidų, ilgų staltiesių arba knygų lentynų. Pamėginkite patenkinti šį poreikį, pasiūlydami draskyklę kilimėlį arba draskyklę „medį“, ir katė žinos, kokie daiktai yra jos nuosavybė.

6. Užblokuokite tai, ko katė neturėtų pasiekti

Katės iš prigimties smalsios, taigi negalite būti tikri, kad uždaryta spinta sulaikys katę. Apsvarstykite galimybę visose spintelėse, kuriose laikomos valymo priemonės arba vaistai, įtaisyti nuo vaikų apsaugotus užraktus. Be to, šiuos daiktus galite laikyti viršutinėje spintos lentynoje, taip užtikrindami, kad katė jų tikrai nepasieks. Nepamirškite, kad katės sugeba laipioti, taigi spintelės durys turėtų būti uždarytos.

Jeigu yra patalpa, kurioje katei negalima būti, jos duris visą laiką laikykite uždarytas. Kūdikių arba šunų saugos varteliai nesulaikys katės, kuri, pasak Motinos gamtos tinklo, sugeba iššokti penkis kartus auščiau už savo ūgį. Bet kokie jums arba jūsų šeimos nariams svarbūs suvenyrai turi būti užrakinti arba kitaip patikimai apsaugoti. Galbūt velionis giminaitis paliko jums iš kartos į kartą perduodamą vazą? Saugiai ją suvyniokite ir padėkite į sandėliuką, kol augintinis pakankamai suaugs, kad galėtų saugiai pro ją vaikščioti.

7. Patikrinkite mažas erdves

Katės mėgsta pasislėpti mažose, šiltose vietose. Taigi prieš uždarydami, pavyzdžiui, džiovyklės dureles, įsitikinkite, kad kačiukas joje neįsitaisė popiečio miegui. Tą patį galima pasakyti ir apie kitas uždaras vietas, pavyzdžiui, indaujos stalčius, krepšius spintose, šaldytuvus ir šaldiklius.

8. Visuose languose įtaisykite tinklelius

Jūsų kačiukas stengsis išnaudoti kiekvieną saulės spindulėlį ir prisiglausti prie lango, kad tik galėtų pasimėgauti natūralia šiluma. Taigi ruošdami kačiukui namus net ir žiemą patikrinkite, ar visuose languose ir duryse įtaisyti tinkleliai. Juk nenorite pamiršti tai padaryti pavasarį arba vasarą, kai jūsų katė jau bus apsipratusi naujoje aplinkoje. Jeigu tinklelis netinkamai pritvirtintas, katė gali patekti į pavojingą situaciją. Siekdami, kad būtų dar saugiau, įsigykite katėms pritaikytus langų tinklelius arba žaliuzes. Katėms pritaikytas tinklelis ne tik saugesnis, bet ir patvaresnis už įprastą tinklelį, nes ne taip lengvai plyšta.

9. Sukaupkite mėgstamų katės žaislų atsargas

Kuo labiau jūsų augintinis užsiėmęs, tuo mažiau tikėtina, kad jis papuls į bėdą. Kačiukai mėgsta žaisti, todėl skirkite lėšų žaislams, su kuriais gyvūnas galės užsiimti atsibudęs iš snaudulio. Jūs tikriausiai žinote, kad katėms patinka dirbtinės pelės ir skambantys kamuoliukai, iš kurių keliamo triukšmo galite suprasti, kur skirtingu metu yra katė. Pasiruoškite tam, kad kačiukas norės arba žaistis su jumis, arba miegoti jums ant kelių.

10. Ruošdami namus katei nepraraskite kantrybės

Nesvarbu, ar jūsų naujasis augintinis jaunas, ar senas ir išmintingas, jam nelengva iš karto išmokti visas namų taisykles. Kačiukas gali vengti visų laidų arba ant grindų numestų daiktų, tačiau laipioti užuolaidomis ir šokinėti ant lentynų. Jis gali niekinti savo dubenėlį su vandeniu ir lakti iš plautuvės. Padėkite augintiniui apsiprasti naujuose namuose, pradžioje (kol jis mokosi) kurį laiką laikydami nedidelėje katėms pritaikytoje patalpoje, o tada po truputį supažindinkite su vis didesne namų dalimi, kol kačiukas įpras laikytis namų taisyklių. Leisdami gyvūnui vaikštinėti po namus ir tyrinėti naują aplinką visą laiką budriai jį stebėkite.

Jeigu kačiuką traukia į vietą, kuri, jūsų nuomone, gali būti netinkama arba nesaugi, imkitės priemonių jai apsaugoti. Sprendžiant bet kokias saugumo problemas svarbu ramiai, su meile nukreipti augintinį.

Galiausiai, bausti kačiuką ar katę už netinkamą elgesį nėra gera mintis. Gyvūnas dar tik susipažįsta su jūsų namų taisyklėmis ir gali gerai jų nežinoti. Bausmė tik pablogina padėtį, nes katė tampa įsitempusi ir nepatikli. Tinkama dresūra ir apdovanojimas už gerą elgesį padės išmokti, kas yra priimtina. Jeigu pastebėjote katę savivaliaujant, nukreipkite ją prie žaislų arba draskyklės. Taip gyvūnas mokysis ir lauks jūsų nurodymų. Būkite kantrūs taip, lyg su pasauliu supažindintumėte mažą vaiką, ir jūsų ryšys vis stiprės.

Apie autorę

Erin Ollila

Erin Ollila

 

Erina Ollila – naminių gyvūnų mylėtoja. Ji yra baigusi Fairfieldo universitetą ir turi kūrybinio rašymo magistrės laipsnį. Daugiau apie Eriną galite sužinoti „Twitter“ @ReinventingErin arba jos interneto svetainėje http://erinollila.com.

 

Susiję produktai

 • Science Plan™ Kitten with Ocean Fish

  Kad kačiukai vystytųsi sveikai, reikalingas tam tikras skirtingų maistinių medžiagų kiekis. Šios maistinės medžiagos privalo būti preciziškai subalansuotos, nes per didelis jų kiekis gali būti taip pat žalingas kaip ir per mažas. Taip pat labai svarbu yra naudoti geros kokybės sudedamąsias dalis, kad padėtų virškinimui, kuris yra ypatingai jautrus šiame gyvenimo tarpsnyje. Hill's<sup>TM</sup> <span class='nowrap'>Science Plan</span>TM  aprūpina preciziškai subalansuota mityba, skirta jūsų kačiuko individualiems poreikiams, išvengiant bet kokio maistinių medžiagų trūkumo ar pertekliaus.<br><b><br></b>
 • Hill's Science Plan Hairball & Indoor Adult ėdalas katėms su vištiena

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Vištienaskirtas katėms, kurios gyvena uždaroje patalpoje. Sukurtas su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir praturtintas Omega 3.
 • Hill's Science Plan Adult ėdalas katėms su lašiša

  Tiksliai subalansuotas gardaus lašišos skonio ėdalas patenkina katės energijos poreikius geriausiu gyvenimo laikotarpiu
 • Hill's Science Plan Sterilised Cat Young Adult pašaras katėms su kalakutiena

  Tiksliai subalansuotas gardaus kalakutienos skonio ėdalas, sukurtas atsižvelgiant į sterilizuotų kačių poreikius