Kaip išmokyti kačiuką naudotis kraiko dėžute

 
minutės - Skaitymo trukmė

Kačiuko mokymas naudotis tualetu

Katės iš prigimties yra labai švarios, todėl tikėtina, kad jūsų kačiukas jau bus išmokęs naudotis kraiko dėžute iš savo mamos. Jums tereikia nusipirkti pakankamai didelį plastikinį kraiko dėklą, kad kačiukas galėtų jame apsisukti ir pripildyti jį tiek kraiko, kad juo būtų padengtas dėklo dugnas. Jei galite naudoti tą patį, kuris buvo naudojamas veisėjo namuose, kačiukui patiks pažįstamas kvapas ir tekstūra. 

Parodykite kačiukui, kur yra kraiko dėžutė ir po valgio jį ten nuveskite. Tai darykite, jei matote, kad augintiniai rausiasi, pritupia ar apskritai elgiasi taip, tarsi jiems reikėtų „į tualetą“. Jie dažnai ieško slėptuvių, tamsių ir ramių vietų, todėl atidžiai stebėkite, ar jie nešniukštinėja po valgio.

Cat in litter box

Kraiko dėžutė: ką daryti ir ko nedaryti

Žiūrėkite į savo katės kraiko dėžutę kaip į viešąjį tualetą. Mes nenorėtume eiti į tualetą triukšmingoje, judrioje vietoje, kur mus mato kiekvienas praeivis, katės – taip pat. Pastatykite kraiko dėžutę atokiau nuo jų lovos ir maisto bei pasirūpinkite, kad vieta būtų kuo nuošalesnė ir ramesnė. Daugelis žmonių dėžutę deda į pagalbinę (skalbimo) patalpą, tačiau ten esantis triukšmas gali labai išgąsdinti ir atbaidyti kačiuką ar net suaugusią katę.

Reguliariai ištuštinkite kraiko dėžutę, nes kačiukas nenorės ja naudotis, jei ten bus „nešvaru“. Idealiu atveju reikėtų turėti dar vieną kraiko dėžutę jei namuose yra kačių. Dėžutės turėtų būti skirtingose vietose, kad visada nors viena jų būtų laisva ir švari. Ne rečiau kaip kartą per dieną reikėtų valyti kraiko dėklus. Kai kurios dezinfekavimo priemonės ir balikliai yra toksiški katėms, todėl geriausia naudoti tik karštą vandenį ir ploviklį. Jei esate nėščia, pasistenkite, kad kas nors kitas išvalytų padėklą arba būtinai mūvėkite gumines pirštines ir kruopščiai nusiplaukite rankas. Tai sumažina toksoplazmozės, kuri, laimei, pasitaiko labai retai, bet gali sukelti rimtų problemų negimusiems kūdikiams, riziką.

Kai kačiukas bus pakankamai didelis, kad galėtų išeiti į lauką, galbūt norėsite visiškai atsisakyti kraiko dėžutės. Galite pastebėti, kad kai gyvūnas galės išeiti į lauką, jis nebenorės naudotis dėžute. Vis dėlto neskubėkite jos išmesti. Iš pradžių išorinis pasaulis kačiukui bus bauginantis, todėl būtinai suteikite jam galimybę turėti kraiko dėžutę. Taip pat naudinga laikyti kraiko dėžutę svarbiems įvykiams, pavyzdžiui, persikraustant, kai kelias savaites reikės laikyti katę viduje, kad ji priprastų prie naujų namų.

Įvyks nelaimingų atsitikimų

Net ir protingiausiam kačiukui pasitaiko nelaimingų atsitikimų. Kad ir ką darytumėte, nebauskite jų. Pagirkite juos, kai jie naudojasi kraiko dėžute bei galbūt pasiūlykite nedidelį atlygį ir netrukus vėl grįšite į savo vėžes. Jei pagaunate juos netinkamoje vietoje, pasistenkite švelniai pakelti ir padėti į dėžutę, kol jie dar nebaigė. Taip jie „atlikę reikalus“ draskys ir kapstys dėžutę, o tai sustiprins jausmą, kur jiems reikėtų atlikti tualeto reikalus.

Jei jūsų katė ar kačiukas staiga patiria daug nelaimingų atsitikimų namuose ir, atrodo, nenori naudotis kraiko dėžute, tai gali būti svarbios medicininės ar elgesio problemos požymis, ypač jei gyvūnas vyresnio amžiaus. Turėtumėte pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, jei pratinimo prie tualeto metu arba vėliau gyvenime staiga pasireiškia keistas elgesys.

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS