Kiek yra kačių veislių?

minutės - Skaitymo trukmė

Nors jūsų katė yra unikali, pastebėsite, kad ji turi daug panašumų su kitomis tos pačios veislės katėmis. Jų pūkuotos ausys, auksinės akys ar garsus miaukimas gali būti paveldėti iš grynaveislių protėvių. Kiek iš tikrųjų yra kačių veislių?

Kačių veislių istorija

Remiantis „National Geographic“, jau prieš aštuonis tūkstančius metų katės pradėjo lankytis žmonių gyvenvietėse ir ėsti graužikus, kurie kėlė grėsmę grūdų atsargoms. Tik XIX amžiuje kačių mylėtojai pradėjo tikslingai veisti kates, kad jos įgytų tam tikrą išvaizdą ar elgseną. Keletas rinktinių kačių veislių, pavyzdžiui, Egipto Mau, labai primena savo laukinius protėvius iš Artimųjų Rytų dykumų (o Meino meškėnai – protėvius iš snieguotosios Šiaurės Amerikos). Dauguma veislių atsirado dėl to, kad žmonės susidraugavo su vienu iš tobuliausių gyvūnų.

Skirtingai nei šunys, katės genetiškai labai nedaug pasikeitė nuo laukinių kačių, kurios pirmą kartą apsigyveno mūsų protėvių ūkiuose. Kadangi katės niekada nebuvo veisiamos konkrečioms medžioklės ar ganymo užduotims kaip šunys, jų skirtumai mažiau pastebimi nei, tarkime, skirtumai tarp rotveilerio ir biglio.

Pūkuota baltai pilka katė sėdi ant medinio stalo kačių kavinėje

Kiek yra kačių veislių?

Pasaulyje esančių kačių veislių skaičius priklauso nuo informacijos šaltinio. Tarptautiniai kačių registrai ir kitos organizacijos nurodo skirtingus pripažintų veislių kvalifikacinius reikalavimus, o bendras jų skaičius skiriasi – nors pripažintų kačių veislių yra kur kas mažiau nei šunų veislių. „Encyclopaedia Britannica“ išvardytos tik penkiolika kačių veislių, o didžiausiame pasaulyje genetinių veislinių kačių registre „The International Cat Association“ pripažįstamos septyniasdešimt trys skirtingos kačių rūšys. Daugelio kitų gerai žinomų registrų ir asociacijų pateikiami skaičiai yra tarp šių dviejų.

Pavyzdžiui, „The Governing Council of the Cat Fancy“ (GCCF), pagrindinė JK kačių registravimo institucija, nuo 2022 m. pripažįsta 40 skirtingų veislių. „Fédération Internationale Féline“, turinti organizacijos narių keturiasdešimtyje šalių, pripažįsta keturiasdešimt aštuonias veisles, suskirstytas į keturias kategorijas.

Įvairios asociacijos skirtingai vertina kačių veisles dėl kelių priežasčių. Paprasčiausia priežastis yra bendroji klasifikacija. Kai kurie registrai nepripažįsta neveislinių kačių, kurių tėvų vardai ir veislės nėra atsekami per tam tikrą kartų skaičių. Be to, kai kurios asociacijos į vieną klasifikaciją įtraukia kelių tipų kates, o kitos išskiria jas į atskiras kategorijas. 

Taigi, kiek iš tikrųjų yra kačių veislių? Vieno nustatyto skaičiaus nėra – tai tik dar vienas įrodymas, kad katės mėgsta laikytis savo susikurtų taisyklių.

Ar registruojamos naujos kačių veislės?

Registrų priimamų veislių sąrašai dažnai nesikeičia. Kartais šalyje sukuriamos arba pristatomos naujos veislės ir siekiama, kad jos būtų pripažintos. Pavyzdžiui, 2020 m. GCCF preliminariai pripažino Lykoi veislę.  

Kačių veislės taip pat dažnai sukuriamos iš kelių kačių, turinčių tam tikrų bendrų genetinių bruožų. Jei tas bruožas yra menkai išaiškintas arba susijęs su genetiniu polinkiu sirgti tam tikra liga, veisimas gali tapti ginčytinas. GCCF ir kitos organizacijos laikosi griežtų taisyklių veisėjams, kad užtikrintų, jog grynaveislės katės būtų sveikos ir neturėtų polinkio į paveldimas ligas.

Gyvūnas gali turėti mėlynas akis, penkis pirštus ar būti nuostabiai rainas, tačiau geriausia katė – ta, kuri nori gyventi jūsų namuose! Prieglaudose yra tūkstančiai kačių, kurios galbūt nėra grynaveislės, bet laukia, kol joms suteiksite ilgalaikius namus. Jei norite sužinoti daugiau apie savo katės veislę arba ketinate priimti globoti naują katę, skirkite šiek tiek laiko, kad sužinotumėte išskirtinius jos veislės bruožus. Veterinarijos gydytojas galės suteikti geriausią informaciją apie jūsų augintinį ir tai, ko jam reikia, kad būtų laimingas ir sveikas. Taip pat nepamirškite pasidomėti ir mišrių veislių katėmis. Jungtinėje Karalystėje kasmet galima priimti globai tūkstančius tokių kačių, kurių daugelis turi panašių, iš protėvių atėjusių genetinių veislinių kačių bruožų. Kalbant apie meilę katei veislių skaičius nesvarbus, nes geriausiai jums tinkanti katė turės tik jai būdingų savybių, kurias tikrai pamilsite.

 

Autorės biografija

Erin Ollila

Erin Ollila tiki žodžių galia ir tuo, kad žinutė gali informuoti ir netgi transformuoti auditoriją, kuriai ji skirta. Jos tekstų galite rasti visame internete, kai kurie jų išspausdinti, pavyzdžiui, interviu, slapyvardžiu pasirašyti tekstai, blogo įrašai ir kūrybiniai tekstai. Erin yra SEO paslaugų ir visų socialinės medijos dalykų žinovė. Ji įgijo Fairfieldo universiteto kūrybinio rašymo magistro laipsnį. Sekite jos Twitter paskyrą @ReinventingErin arba sužinokite daugiau http://erinollila.com.


Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Susiję produktai