Skirtingų veislių šunų charakteriai – raskite sau tinkamiausią
Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Kas gali būti svarbiau už charakterį? Tai galima pasakyti ne tik kalbant apie žmones, bet ir apie šunis. Jeigu galvojate įsigyti šunį, tikriausiai jau žinote, prie kokios veislės labiausiai linksta jūsų širdis, bet ar ta veislė tikrai jums tinka? Nustatant, ar šuo tinka jūsų namams, labai svarbus vaidmuo tenka šuns charakteriui. Pasirinkti šuns veislę tampa kur kas paprasčiau, jeigu žinote, kokie augintinio bruožai ir savybės dera su jūsų poreikiais. Tolesni patarimai padės išsirinkti šunį pagal jūsų asmenybę ir gyvenimo būdą.
Pagalvokite apie savo šeimą ir namus
Gyvenate vieni, o gal esate gausios šeimos narys? Turite mažų vaikų, kitų augintinių arba paaugusių vaikų? Be to, pagalvokite ne tik apie šeimos narius, bet ir apie fizinę namų aplinką. Svarbu atsižvelgti į tai, ar gyvenate individualiame name, ar bute, turite didelį aptvertą kiemą, o gal tik mažą žolės plotelį, ar šalia yra tinkamų vietų pasivaikščioti su šunimi, o gal turėsite važinėti į šunų parką – visi šie dalykai svarbūs renkantis šuns veislę arba dydį.
Tolesni klausimai padės jums susiaurinti šuns paiešką. Pavyzdžiui, jeigu gyvenate bute ir negalite lengvai pasiekti parko ar kitos pasivaikščiojimo vietos, tikriausiai rinksitės nedidelį šunį, kuriam nereikia daug erdvės mankštintis. Jeigu turite mažų vaikų, tikriausiai vengsite miniatiūrinių veislių šunų, kurie yra pažeidžiami ir bendraudami su mažais vaikais gali susierzinti, bei ieškosite savo meile vaikams garsėjančių didesnių veislių atstovų. Jeigu jus traukia labai dideli šunys, tokie kaip vokiečių dogai arba senbernarai, turite būti tikri, kad jūsų namas ir kiemas pakankamai dideli, ir milžiniškam šuniui bus patogu.
Atsižvelkite į savo gyvenimo būdą
Dirbate ilgas valandas, o gal dažnai keliaujate? Nenustygstate vietoje ar esate namisėda?
Jeigu esate aktyvūs, prasminga ieškoti aktyvios veislės šuns, kuris visur suspėtų drauge su jumis. Aktyvi veikla ir mankšta patinka terjerams ir kitų sportiškų veislių šunims. Kita vertus, jeigu šeštadienius mėgstate leisti ištiesę kojas, aktyvi veislė nebus geriausias pasirinkimas. Jeigu ilgokai būnate ne namuose ir negalite su savimi pasiimti šuns, turėtumėte ieškoti veislės, kurios atstovai didžiąją dalį dienos gali išbūti vieni.
Pagalvokite, kodėl norite šuns
Gera mintis yra apmąstyti, ko tikitės iš savo šuns. Ieškote tiesiog draugo ar būdraus sargo? Norite mažo padarėlio, kuris susirangytų ant kelių, ar didelio kompaniono, kuris palaikytų jums draugiją bėgiojant? Kai kurie augintojai ieško šuns-auklės, padėsiančio apsaugoti žaidžiančius vaikus, o kiti nori turėti naują geriausią šeimos draugą. Jeigu visiškai sąžiningai atsakysite į klausimą, kodėl norite šuns ir ko iš jo tikitės jūs ir jūsų šeima, jums bus kur kas lengviau išsirinkti visai šeimai tinkamiausią augintinį.
Įvertinkite savo laiką ir biudžetą
Sąžiningai įvertinkite, kiek laiko ir pinigų galėsite skirti šuniui. Turėkite omenyje, kad į namus priimti šunį yra tarsi imti globoti mažą vaiką, kuris niekada nesuaugs. Jūs ne tik turėsite pasirūpinti tinkama mityba, guoliu, žaislais ir įvairiais reikmenimis, bet ir rūpintis išvaizda, mankšta ir sveikatos priežiūra. Vieniems šunims šių dalykų reikia daugiau, kitiems mažiau. Pavyzdžiui, nesvarbu, kaip labai jums patinka Maltos bišonas, jeigu neturite laiko arba pinigų, kad galėtumėte reguliariai šukuoti ir kirpti kailį, šios veislės šuo ne jums. Be to, kai kurių veislių šunys turi genetinį polinkį sirgti tam tikromis ligomis, todėl jų gydymui taip pat gali tekti skirti nemažai laiko ir lėšų. Iš anksto nuspręskite, kiek išteklių esate pasiruošę skirti rūpinimuisi savo šunimi visą gyvenimą.
Suaugęs šuo ar šuniukas
Amžius – dar vienas svarbus dalykas, į kurį reikia atsižvelgti. Daugelis žmonių dėl įvairių priežasčių renkasi šuniukus, taip pat ir dėl to, kad jie mieli ir jiems sunku atsispirti. Kai kurie žmonės taip pat mano, kad auginant šunį nuo mažų dienų užsimezga tvirtesnis ryšys. Tačiau jeigu įsigijote šuniuką, turėsite įdėti daug pastangų jį dresuojant ir juo rūpinantis, be to, šuniukas gali lengvai išvesti jus iš kantrybės. Kita vertus, vyresni šunys paprastai būna išmokyti naudotis tualetu ir socializuoti, be to, jiems pasibaigęs dantų dygimo etapas, kai šuo „graužia viską, ką mato“. Jeigu šunys praeityje nėra patyrę skaudžių traumų (kurias taip pat galima įveikti), vyresniems šunims paprastai nebūna sunku užmegzti ryšį su naująja šeima.
Pasirinkite šuns veislę ar tipą
Įvardijus visus idealaus šuns bruožus, metas panagrinėti šunų veisles arba tipus. Puiki vieta susipažinti su jus dominančiomis šunų veislėmis ir tipais gali būti vietinė gyvūnų prieglauda. Nemažai naudingų informacinių straipsnių apie veisles rasite svetainėje HillsPet.com ir Amerikos kinologų klubo svetainėje. Jeigu nežinote, nuo ko pradėti, galbūt vertėtų pradžioje pagalvoti apie veislių grupes. Pavyzdžiui, terjerų grupei priklausančių veislių šunys dažnai būna užsispyrę ir energingi, todėl jiems dresuoti reikia tvirtos rankos ir daug kantrybės. Darbinių šunų veislių grupės atstovai paprastai protingi ir lengvai dresuojami, o laimingiausi būna tuomet, kai gauna darbo. Taigi gali būti naudinga pradžioje susipažinti su veislių grupėmis.
Susiaurinus pasirinkimą verta pasikalbėti su žmonėmis, kurie turi jus dominančių veislių šunų auginimo patirties. Jeigu tokių šunų savininkų nepažįstate asmeniškai, paieškokite jų internete, pavyzdžiui, konkrečioms veislėms skirtuose forumuose arba interneto bendruomenėse. Taip pat gera mintis pasitarti su veterinarijos gydytoju, kuris ne tik gali jums patarti dėl konkrečios veislės šunų temperamento, bet ir pasakyti, ar pasirinktos veislės šunys linkę sirgti tam tikromis ligomis, apie kurias jums reikia žinoti. Veterinaras taip pat gali rekomenduoti gerą vardą turintį veisėją arba prieglaudą. Turėkite omenyje, kad yra daug puikių gyvūnų prieglaudų, kuriose daugiausia dėmesio skiriama konkrečioms veislėms, taigi galėsite sutaupyt kelis šimtus ar net tūkstančius, su kuriais reikėtų atsisveikinti perkant šuniuką iš veisėjo.
Grynaveislis ar mišrūnas?
Nors prieglaudose dažniausiai nesunku rasti jaukių namų išsiilgusių grynaveislių šunų, jose taip pat yra daugybė mišrūnų. Gali atrodyti, kad mišrūnų temperamentą sunkiau prognozuoti palyginti su šunimis, kurie buvo veisiami pagal tam tikrą standartą, tačiau jeigu žinote, kokios veislės buvo maišytos, tai gali ir nebūti labai sunku. Apskritai kalbant, mišrūnuose dažniausiai dera vyraujantys tėvų bruožai. Jų charakteris dažnai būna nuosaikesnis, negu kai kuriems grynaveisliams šunimis būdingi kraštutinimai. Pasak Jungtinių Amerikos Valstijų humanistų draugijos, mišrūnai mažiau linkę į genetinius defektus, kurie kartais atsiranda dėl pernelyg intensyvaus veisimo. Tai jeigu svarstote paimti šunį iš prieglaudos, pasakykite prieglaudos konsultantui, kokias savybes turinčio šuns ieškote. Jis turėtų padėti jums rasti tinkamiausią šunį.
Skaitant šiuos klausimus gali atrodyti, kad rasti tinkamo charakterio šunį taip pat nelengva, kaip ir sielos draugą. Tačiau svarbu į tai žiūrėti rimtai – juk, galiausiai, šuo užims svarbią vietą jūsų gyvenime artimiausius 10 ar 15 metų. Jūs esate atsakingi už tai, kad ir jums, ir šuniui būtų gera.
Apie autorę
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus yra gyvūnų augintoja ir tinklaraštininkė iš Tuslos, Oklahomos valstijoje (JAV). Paprastai ji rašo apsupta keturkojų savo draugų.