Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Maži šunys yra neabejotinai meilūs. Tačiau jei galvojate, kad tai jų vienintelė savybė, galvokite iš naujo! Nors maži ir dekoratyviniai šunys yra nedideli, bet jie visgi šunys, turintys skirtingus bruožus, būdingus didesnėms veislėms, tik supakuotus į mažą ryšulėlį. Tai nereiškia, kad mažų šunų veislės neturi tik jiems būdingų charakteristikų. Jei abejojate, ar mažas šuo bus tinkamas globai, skaitykite toliau ir sužinokite keletą svarbių dalykų apie mažus šunis.
Mažų šunų veislių įvairovė
Dažnai galvodami apie mažus šunis žmonės iš karto galvoja apie pačius mažiausius šunis, priklausančius „UK Kennel Club“ dekoratyvinei šunų veislei, pavyzdžiui, jorkšyro terjerą arba garbanotąjį bišoną.
Tačiau mažų šunų galima rasti beveik kiekvienoje veislių grupėje. Pavyzdžiui, nykštukinis taksas priklauso „Kennel Club“ skalikų grupei, o žiurkiniai terjerai ir Džeko Raselo terjerai priklauso terjerų grupei.
Renkantis mažos veislės šunį svarbu turėti galvoje, kad grupę, kuriai šuo priklauso, apibūdinančios charakteristikos, turės daugiau įtakos šuns temperamentui ir asmenybei nei jo dydis. Daugelis mažų šunų, ypač dekoratyvinių, puikiai tinka gyventi mieste ir priemiesčių namuose, tačiau nykštukiniai taksai ir kai kurie terjerai, kurie buvo veisti plėšrūnų ir kitų smulkių paukščių ir žvėrelių medžiojimui, geriau jausis ūkyje arba kaime, kur galės džiaugtis medžiotojo instinktais.
Svarbu nepamiršti, kad kaip ir didesnių veislių šunys, mažų šunų veislės skiriasi temperamentu ir fiziniais poreikiais. Svarbu kruopščiai ieškoti veislės, kurią norite globoti, ir įsitikinti, kad ji tinka prie jūsų šeimos ir gyvenimo būdo.
Kuo puikūs maži šunys
Maži šunys turi daug privalumų. Kaip minėta, jiems reikia mažiau erdvės, kad patogiai ir laimingai gyventų, todėl puikiai tinka gyvenantiems bute ar mažame name. Nors jie yra mažesni, tai nereiškia, kad jiems nereikia erdvės pramankštinti mažas kojytes. Jie dažnai turi užgniaužtos energijos, todėl jei neturite kiemo, kuriame jie galėtų žaisti, reikia, kad netoli būtų šunims pritaikytas parkas ar pasivaikščiojimų takas. Maži šunys ėda mažiau, todėl jiems išlaikyti reikės mažiau išlaidų nei dideliems šunims. Jie mažiau šeriasi (bendru vilnos kiekiu) ir yra linkę mažiau kelti netvarką (ar bent mažesnę) nei dideli šunys. Juos taip pat lengviau kontroliuoti su pavadžiu ar nešti. Tik pagalvokite, ką lengviau suvaldytumėte: 10 kg mažiuką ar 40 kg milžiną, besivejantį voverę? Remiantis „PDSA“, maži šunys vidutiniškai ilgiau gyvena nei jų didieji broliai.
Iššūkiai laikant mažą šunį
Nepaisant privalumų, maži šunys gali sukelti ir išbandymų. Nors jie yra geresnės sveikatos, jų kūneliai yra trapesni ir linkę susižeisti, ypač jei juos meta, su jais grubiai žaidžia arba jie krenta ar nušoka nuo per aukštų baldų. Dėl šios priežasties dekoratyviniai šunys paprastai netinka namų ūkiams, kuriuose yra labai mažų vaikų, o vyresnius vaikus reikia prižiūrėti ir mokinti, kaip tinkamai elgtis su mažais šunimis. Daugelis mažų veislių taip pat yra linkusios į įvairius sveikatos sutrikimus, tokius kaip trachėjos kolapsas ar girnelės išnirimas, kai sulenkto kelio sąnario padėtis yra netinkama. Visada svarbu pasitarti su veterinaru, jei jūsų augintinis turi tokių (ar kitų) sveikatos problemų, nes gali būti taikomos specialios priežiūros instrukcijos. Pavyzdžiui, jei jūsų augintiniui nustatytas trachėjos kolapsas, jam gali prireikti prie krūtinės prigludusių pakinktų, o ne įprasto pavadėlio su antkaklio.
Dažnai galvojama, kad maži šunys sėslūs ir mėgsta prisiglausti, tačiau iš tikrųjų mažos veislės dažnai yra tikras energijos užtaisas, o kai kuriems mažiems šunims reikia daugiau mankštintis nei kitiems. Jei nemėgstate pasivaikščioti ir neturite didelio sodo, kuriame šuo galėtų bėgioti ir žaisti, ieškokite veislės, kurios atstovas tinkamai mankštintųsi žaisdamas patalpose. Mažos veislės dažnai yra tikras energijos užtaisas. Nors jie negali žaisti ir mankštintis taip ilgai, kaip kiti šunys, trumpi ir dažni žaidimai padės jiems tinkamai mankštintis. Taip pat verta pažymėti, kad remiantis Helsinkio universiteto , 2021 m. atliktu tyrimu, dvi iš trijų labiausiai agresyvių šunų veislių yra mažų šunų veislės (cvergšnauceriai ir nykštukiniai pudeliai). Mokslininkų nuomone, agresyvumas labiausiai susijęs su baime, o dėl savo mažo dydžio šie šunys jaučia nerimą, yra pažeidžiami ir linkę vaidinti stipresnius nei iš tikrųjų yra. Jie taip pat pastebėjo, kad agresyvų elgesį gali sustiprinti fizinės mankštos trūkumas ir per didelis šeimininkų, leidžiančių agresyviai elgtis ir net manančių, kad toks elgesys yra negrėsmingas ir netgi mielas, susižavėjimas savo augintiniais. Taigi, norint išauginti draugišką, geras manieras turintį šunį, tinkamas socializacija ir paklusnumo mokymas yra toks pat svarbūs tiek mažiems, tiek ir dideliems šunims. Kad ir koks jūsų šuo mielas, nepasiduokite norui elgtis su juo kaip su kūdikiu: jis galbūt mažas, bet yra tikras šuo, ir jis pasitiki šeimininku, kad jį mokytų ir tinkamai ugdytų, kaip ir bet kurį kitą šunį.
Maitinimo nurodymai mažiems šunims
Nors maži šunys suėda mažiau nei dideli, iš tikrųjų pagal svorio atitikmenį mažoms veislėms reikia daugiau kalorijų. „UK Kennel Club“ skelbia, kad maži šunys greičiau sunaudoja energiją nei dideli, tačiau ir jų pilveliai mažesni. Tai reiškia, kad jūsų mažos ar miniatiūrinės veislės šuo turės valgyti mažesnį kiekį, tačiau kaloringesnio maisto, be to, valgyti dažniau nei didelis šuo. Augančius šuniukus reikia šerti dar dažniau, kad nesivystytų hipoglikemija, t. y. per mažas cukraus kiekis kraujyje, kuris gali sukelti silpnumą ir mieguistumą, raumenų drebėjimą, traukulius ir net mirtį.
Įsitikinkite, kad jūsų mažos veislės šuo gauna reikiamą kalorijų kiekį, maitindami juos specialiai sukurtu mažų veislių šunų maistu, kuriame yra daugiau kalorijų nei didesnėms veislėms skirtame maiste. Dėl ilgesnės gyvenimo trukmės mažiems šunims naudingas maistas, kuriame yra daug antioksidantų, kurie padeda išvengti per ilgą jų gyvenimą susikaupusių laisvųjų radikalų ilgalaikio poveikio žalos.
Maži šunys dažnai yra svarbios asmenybės. Dėl to ne tik labai malonu su jais bendrauti, bet, esant tinkamoms aplinkybėms, jie gali būti puikūs draugai. Dabar jau žinote ko tikėtis iš mažo šuns, todėl galėsite drąsiai pasirinkti savo namams tinkamiausią mažų šunų veislę.
Autorės biografija
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus yra augintinio šeimininkė, apie augintinius rašanti tinklaraštininkė ir romanų rašytoja iš Tulsos Oklahomoje, kur ji dažniausiai rašo apsupta glėbio kailiniuotų augintinių.