Tinkami ir netinkami katės auklėjimo būdai

Išleido
Skaitymo trukmė

Jūs mylite savo katę. Jūs tikrai ją mylite. Visgi jūsų pūkuotoji draugė yra nepriklausoma ir kartais gali būti gana temperamentinga. Galbūt žinote, kad katę reikia auklėti, bet neįsivaizduojate nuo ko pradėti. Norint išmokti veiksmingai drausminti katę, gali prireikti šiek tiek bandymų ir klaidų. Kiekvienas augintinis, panašiai, kaip žmogus, yra asmenybė. Jei viena katė gali reaguoti į priemones, kurias taikote, kovodami su netinkamu jos elgesiu, kita gali nekreipti dėmesio į jūsų pastangas ir pradėti elgtis dar blogiau. Be to, kai kurių dalykų jokiu būdu neturėtumėte bandyti auklėdami katę.

Tiesa yra ta, kad jūs nežinosite, kaip drausminti katę, jeigu niekada anksčiau to nedarėte arba jeigu ankstesnės jūsų katės, rodos, visų svarbių dalykų išmoko pačios. Taigi, kad nesukluptumėte nuo pirmųjų žingsnių, turite žinoti tinkamus ir netinkamus katės auklėjimo būdus. Kai jūsų kačiukas ar vyresnė katė supras, koks elgesys tinkamas, blogo elgesio taisyti nebereikės. Juk katės yra labai protingos!

Ko nedaryti auklėjant katę

Nelyginkite katės su šunimi! Jeigu esate dresavę šunį, galite manyti, kad su kate reikėtų elgtis panašiai. Tai netiesa. Katės ir šunys yra labai skirtingi gyvūnai ir mokosi jie taip pat nevienodai. Jeigu šuo gali mielai įsitraukti į dresūros procesą ir klausyti jūsų komandų, katė nekreips dėmesio į prašymus sėsti arba sustoti. Kai suprasite, kad su kate turite elgtis kitaip, tai bus pirmasis žingsnis į sėkmę jums abiems.

Negalima fiziškai bausti katės. Dresuoti katę gali būti nelengva, ypač jeigu mokotės kartu su ja, tačiau jokiu būdu negalite taikyti jokių fizinių bausmių. Katės netoleruoja žmogiškų bausmių formų, o fiziškai skriausdami keturkoję galite prarasti jos pasitikėjimą. Niekada nelaikykite, nepurtykite ir nemuškite katės. Fizinis skausmas gali tik pabloginti situacija ir katė ims jus pulti arba pradėti vengti. Be to, katėms sunku susieti fizinę bausmę su netinkamu elgesiu, taigi iš tiesų bausmės nepadės jų nieko išmokyti. Jeigu dresuoti gyvūną jums tampa per sunku, paprašykite pagalbos šeimos narių arba net kreipkitės į profesionalų dresuotoją. Tai ne pralaimėjimas, o išmintis!Striped tabby cat on back nibbles on owner's finger

Nešaukite ant katės: jūs nekalbate su kate ta pačia kalba, taigi neapsigaukite manydami, kad pakėlus balsą ji geriau jus supras. Žinoma, katė gali suprasti, kad pasikeitęs jūsų tonas reiškia, jog kažkas taip pat pasikeitė, tačiau šaukdami galite ją išgąsdinti arba per daug pabrėžti netinkamą elgesį. Barimas katei gali sukelti stresą ir nerimą, o dėl to ji gali pradėti dar blogiau elgtis.

Jeigu įvyko „nelaimė“, nebaksnokite į tą vietą katės nosimi. Taip elgdamiesi tik suerzinsite katę, bet nieko nelaimėsite. Jūs nesužinosite, kodėl katė nusprendė nesinaudoti kraiko dėžute ir ji nepažadės jums daugiau niekada to nedaryti. Baksnodami katės nosį į „nelaimės“ vietą, tik atkreipsite į tai jos dėmesį, o katė netgi gali nuspręsti, kad dabar ji gali atlikti gamtinius reikalus visur, kur tik nori. Geriausia tiesiog kruopščiai išvalyti apterštą vietą ir toliau mokyti augintinę naudotis kraiku.

Neleiskite netinkamai žaisti. Galbūt jums atrodo, jog jūsų mielas mažas kačiukas nesupranta, kad žaisdamas įkanda ar įbrėžia jums į pirštą. Visgi, be abejo, nenorite, kad paaugusi katė ir toliau draskytųsi arba kandžiotųsi. Taigi vos atsivedę į namus naują gyvūną turite kuo anksčiau nustatyti elgesio taisykles. Jeigu katė žaisdama pradeda draskytis arba kandžiotis (net ir nekaltai), tuoj pat nutraukite žaidimą, kad augintinė suprastų, kaip galima ir kaip negalima elgtis. Tai ypač pasakytina apie žaidimą su vaikais. Jeigu žaisdami leisite katei įsikąsti jūsų pirštą, ji gali manyti, jog taip elgtis gali ir žaisdama su vaikais. Tačiau dėl to vaikas gali pradėti bijoti katės, o jūs tikrai nenorite, kad taip nutiktų.

Nenaudokite purkštuvo. Įsitikinimas, kad purkštuvas gali veiksmingai padėti įveikti netinkamą katės elgesį, tėra senas mitas. Iš tiesų, katė purškimo greičiausiai nesusies su tuo, ką padarė. Greičiausiai tą akimirką ji mes netinkamą užsiėmimą ir bėgs slėptis nuo butelio, tačiau vargu ar supras, kad šią bausmę užsitraukė savo elgesiu. Naudodami šį metodą galite paskatinti katę vengti net tos vietos, kur stovi butelis, bet vargu, ar tikrai to siekėte.

Kaip auklėti katę

Skatinkite gerą elgesį. Nors bausmės neskatina kačių mokytis, pagyrimai ir sveiki gardėsiai gali padėti išmokti jas atpažinti tinkamą elgesį. Apdovanokite katę, jei ji padaro ką nors, ko iš jos tikimasi, kad augintinė galėtų susieti paskatą su savo poelgiu.

Nedelsdami nustokite skatinti, jeigu katė elgiasi netinkamai. Katės drausminimas ne visada turi būti aktyvus. Tiesą sakant, jeigu nebekreipsite į katę dėmesio, tai gali būti vienas veiksmingiausių būdų padėti jai suprasti, kad elgiasi netinkamai, ir liautis kandžiotis, kramtyti ar griebti. Nukreipti katės dėmesį kur nors kitur yra puikus būdas sustiprinti gerą elgesį ir sustabdyti blogą. Pavyzdžiui, jeigu keturkojė nusprendžia pradėti draskyti jūsų sofą, nuneškite ją prie draskyklės.

Pagalvokite, gal katė turi sveikatos problemų. Jūsų katė ėmė atlikti gamtinius reikalus kažkur kitur, o ne kraiko dėžutėje? Nors kačiukams gali prireikti šiek tiek laiko suprasti kur yra tualetas, vyresnės katės turėtų tai žinoti. Tad jeigu katė staiga pradeda šlapintis ar tuštintis kitose namų vietose, kreipkitės į veterinarą. Toks pasikeitęs elgesys gali reikšti sveikatos problemas, kurias gali diagnozuoti tik veterinarijos gydytojas. Juk jūs tikrai nenorėsite bausti katės už tai, ko ji negali pakeisti. Gali būti, kad bendradarbiaudami su veterinaru suprasite „avarijų“ namuose priežastį. Jeigu tokios „avarijos“ susijusios su sveikata, veterinaras gali rekomenduoti gydymą, o jeigu jas lėmė elgesio problemos, jis gali duoti daugiau patarimų, kaip koreguoti katės elgesį, remdamasis tuo, ką jau žino apie jūsų katę.

Pakeiskite aplinką: jeigu norite priversti katę liautis draskyti jūsų odinę sofą arba šokinėti ant stalo, pabandykite pakeisti aplinką taip, kad ji to nebenorėtų. Pavyzdžiui, padėklas su sausainiais, padėtas ant stalo krašto, nukris ant grindų, jeigu katė šokinėdama į jį atsitrenks. Jeigu odinę sofą užklosite minkštu slidžiu užtiesalu, bandydama lipti ant pagalvėlių katė nuslys žemyn. Niekada nedarykite pakeitimų, kurie galėtų pakenkti augintinei – juk internete nesunkiai rasite daugybę saugių metodų, kurie padės pakeisti jos elgesį.

Svarbiausias patarimas, kurį reikia atsiminti auklėjant katę – skirkite jai laiko, bendraukite ir girkite už gerą elgesį. Nors uodeguotoji gali atrodyti nepriklausoma, jai vis tiek reikia jūsų meilės.

Contributor Bio

Erina Ollila

Erina Ollila

 

Erina Ollila tiki žodžio galia ir tuo, kad skelbiama žinia gali suteikti naudingos informacijos ir netgi pakeisti jos klausytojus ir skaitytojus. Internete ir spaudoje galima rasti jos interviu, užsakomųjų straipsnių, tinklaraščio žinučių ir kitų kūrybiškų negrožinių kūrinių. Erina yra aistringa ieškos modulių ir visų rūšių socialinės žiniasklaidos vartotoja. Ji yra baigusi Fairfieldo universitetą ir turi kūrybinio rašymo magistrės laipsnį. Daugiau apie Eriną galite sužinoti „Twitter“ @ReinventingErin arba jos interneto svetainėje http://erinollila.com.

 

Susiję straipsniai

  • 4 būdai, kaip padėti savo katei išlaikyti idealų svorį

    Sužinokite, kaip padėti savo katei pasiekti idealų svorį ir jį išlaikyti visą gyvenimą, naudodamiesi šiais katės sveiką gyvenimo būdą užtikrinančiais žingsniais, kuriuos pateikia geri draugai iš „Hills Pet Nutrition“.
  • Kodėl mankšta yra svarbi, kad jūsų katė būtų sveika

    Susipažinkite su įvairiais būdais, kaip palaikyti kačiuko (auginamo patalpose, lauke arba nutukusio) gerą sveikatą ir sužinokite, kokį poveikį kačiukui daro fiziniai pratimai
  • Kodėl ir kada sterilizuoti jūsų katę ar kačiuką

    Kačiukai yra ne tik žavūs augintinai, bet turi ir kitų privalumų. Katės dažniausiai yra labai tvarkingi ir švarūs augintiniai.
  • Katės ir šventės

    Katės ir šventės neretai dera panašiai, kaip aliejus ir vanduo. Problemos kyla ne tik dėl kačių saugumo – užsiėmusios šeimos gali neskirti katei pakankamai dėmesio, taip pat šventės augintines gali pernelyg stimuliuoti.

Susiję produktai

  • Science Plan™ Kitten with Ocean Fish

    Kad kačiukai vystytųsi sveikai, reikalingas tam tikras skirtingų maistinių medžiagų kiekis. Šios maistinės medžiagos privalo būti preciziškai subalansuotos, nes per didelis jų kiekis gali būti taip pat žalingas kaip ir per mažas. Taip pat labai svarbu yra naudoti geros kokybės sudedamąsias dalis, kad padėtų virškinimui, kuris yra ypatingai jautrus šiame gyvenimo tarpsnyje. Hill's<sup>TM</sup> <span class='nowrap'>Science Plan</span>TM  aprūpina preciziškai subalansuota mityba, skirta jūsų kačiuko individualiems poreikiams, išvengiant bet kokio maistinių medžiagų trūkumo ar pertekliaus.<br><b><br></b>
  • Hill's Science Plan Hairball & Indoor Adult ėdalas katėms su vištiena

    Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Vištienaskirtas katėms, kurios gyvena uždaroje patalpoje. Sukurtas su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir praturtintas Omega 3.
  • Hill's Science Plan Adult ėdalas katėms su lašiša

    Tiksliai subalansuotas gardaus lašišos skonio ėdalas patenkina katės energijos poreikius geriausiu gyvenimo laikotarpiu
  • Hill's Science Plan Sterilised Cat Young Adult pašaras katėms su kalakutiena

    Tiksliai subalansuotas gardaus kalakutienos skonio ėdalas, sukurtas atsižvelgiant į sterilizuotų kačių poreikius