Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Nutukimas ir antsvoris tampa nuolat didėjančia problema (atleiskite už žodžių žaismą) tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Manoma, kad apie 40 % Europoje gyvenančių kačių turi antsvorio arba yra nutukusios. Taip pat žinome, kad nutukę kačiukai paprastai tampa nutukusiais suaugusiaisiais ir jiems sunkiau numesti svorio, todėl išlaikyti kačiuką liekną, aktyvų ir sveiką yra naudinga visą jo gyvenimą.
Vienas geriausių ir paprasčiausių būdų išvengti su svoriu susijusių katės problemų – mankšta. Naudodami įvairius būdus, kad augintiniai išliktų aktyvūs, ne tik pailginsite jų gyvenimą, bet ir suteiksite gyvūnams daugiau laimės.
Į lauką išeinantys kačiukai
Praėjus porai savaičių po paskutinių skiepų, galite nuspręsti leisti kačiuką išeiti į lauką. Tai padarius jums nereikės nerimauti, ar jie pakankamai mankštinasi. Jie instinktyviai pradės klaidžioti, medžioti, laipioti ir tyrinėti savo tempu, taip natūraliai treniruodamiesi.
Lauko pasaulis mažam kačiukui yra bauginanti vieta, todėl iš pradžių visada jį prižiūrėkite. Kuo mažesni jie bus, kai pateks į lauką, tuo nedrąsiau pradės tyrinėti ir nenutols nuo namų. Pirmiausia galite tiesiog sėdėti tarpduryje ir laukti, ką jie darys. Neverskite jų per prievartą: iš pradžių leiskite jiems pasinaudoti savo natūraliu smalsumu ir pamatysite, kad jų pasitikėjimas netrukus išaugs.
Prieš išleisdami kačiuką į lauką, gerai apžiūrėkite sodą, ar nėra galimų pavojų. Kačiukai gali patekti į labai mažas vietas. Ilgainiui duryse įtaisyta kačių landa suteikia augintiniams laisvę, kurią katės mėgsta. Galite naudoti tokią landą, kuri nuskaito jų mikroschemą, kad nesulauktumėte nepageidaujamų svečių!
Patalpose gyvenantys kačiukai
Katės mėgsta laisvę klajoti ir tyrinėti. Daugelis tik patalpose gyvenančių kačių, ypač jei yra kitų kačių, gali būti nusivylusios ir įsitempusios, todėl dažniau susiduria su elgesio problemomis. Gerai pagalvokite apie kačiuko gyvenimą patalpoje ir pasitarkite su veterinarijos gydytoju apie galimas problemas.
Jei nuspręsite, kad kačiukas gyvens patalpose, turėsite daug labiau stengtis, kad jis turėtų laisvą vietą patenkinti savo natūralius grobuoniškus instinktus, pavyzdžiui, medžioti, laipioti ir draskyti bei pasirūpinti, kad jis gautų pakankamai stimuliacijos. Jūsų kačiukui taip pat reikia mankštintis, kad išliktų sveikas ir darbingas. Laimei, abu šiuos poreikius galima patenkinti žaidžiant. Visos katės mėgsta žaisti, tačiau toms, kurios gyvena namuose, tai gyvybiškai svarbu.
Geriausi žaidimai ir žaislai skatins jūsų katę saugiai persekioti, sėlinti, gaudyti ir krapštyti daiktus letenomis. Gyvūnams patinka žaislai, kurie juda, todėl greičiausiai patiks visi ant virvutės pririšti žaislai. Taip pat galite nusipirkti mechaninių žaislų, kad augintinis galėtų juos vytis.
Jūsų katinui patiks laipioti ir slėptis, todėl galite skatinti šį elgesį įsigydami kačių aktyvumui skirtą namelį arba pasirūpindami kitomis saugiomis laipiojimo vietomis. Nepamirškite ir draskyklės. Draskymas – gyvybiškai svarbus kačių elgesys, padedantis joms prižiūrėti nagus ir žymėti savo teritoriją. Naudodami draskyklę treniruosite kačiuko pečių ir nugaros raumenis, o tai gali išgelbėti ir jūsų baldus!
Nepamirškite, kad katės yra protingos, todėl greitai ima nuobodžiauti. Geras patarimas – keisti kačiukui skirtus žaislus, kad jis galėtų paįvairinti žaidimus.
Be stimuliuojančių žaislų, stenkitės kasdien bent 20 minučių interaktyviai žaisti su kačiuku. Tai neabejotinai padės palaikyti kačiuko raumenų tonusą ir sąnarių lankstumą. Be to, tai puikus būdas užmegzti ryšį. Katės ir kačiukai paprastai nori žaisti tik apie penkias minutes, todėl nenustebkite ir nesijaudinkite, jei jie atrodys truputį nuobodžiaujantys. Trumpesni ir dažnesni žaidimo seansai yra geriau nei vienas ilgas žaidimas.
Nutukusios katės
Kitas svarbus veiksnys, padedantis palaikyti kačiuko fizinę formą ir sveikatą, yra užtikrinti, kad jis neturėtų antsvorio. Europoje gyvenantys augintinai tampa vis labiau nutukę, o kai kurie ekspertai mano, kad naminių kačių populiacija sveria daugiau nei turėtų. Kastruotos katės yra labiau linkusios priaugti svorio. Kad jūsų kačiukas neprisidėtų prie šios liūdnos statistikos, tiesiog laikykitės kelių paprastų rekomendacijų.
- Pirmiausia šerkite kačiuką visaverčiu ir subalansuotu pašaru. Labai svarbu, kad augintiniai gautų tinkamą maistinių medžiagų balansą, užtikrinantį sveiką augimą. Taip pat svarbu maitinti kačiukams, o ne suaugusioms katėms skirtu pašaru. Per pirmuosius 12 vystymosi mėnesių kačiukų organizme vyksta didžiuliai pokyčiai, nes jie auga ir bręsta. Jiems reikia specialiai pritaikytos dietos, kad galėtų augti ir tapti visiškai sveikomis katėmis. Jei turite klausimų ar abejonių, pasitarkite su veterinarijos gydytoju.
- Neduokite kačiukui žmogaus maisto gabaliukų. Jei norite duoti kačiukui skanėstų, naudokite tinkamus naminiams gyvūnėliams skirtus skanėstus ir įtraukite juos į kasdienį maisto davinį.
- Pasirūpinkite, kad kačiukas nuolat aktyviai judėtų. Juk norite, kad jų raumenys, sąnariai ir kaulai sveikai augtų ir kad augintiniai tyrinėtų ir pažintų aplinką, žmones ir gyvūnus, su kuriais gyvena kartu.
- Reguliariai tikrinkite kačiuko svorį. Veterinarijos gydytojas gali duoti jums lentelę, pagal kurią galėsite stebėti, kad kačiukas augtų sveiku tempu ir per daug nesustorėtų. Nutukę kačiukai greičiausiai išliks nutukę ir suaugę, todėl labai svarbu, kad jie nuo pat pradžių būtų liekni.
- Naudinga pripratinti kačiuką kas mėnesį tikrinti svorį klinikoje arba namuose. Svorio pokyčių lengva nepastebėti, o jie gali reikšti ankstyvus problemų požymius, todėl reguliarus svorio tikrinimas yra puikus įprotis (taip pat ir mums, žmonėms!).
Kačiuko poveikis jūsų sveikatai
Kalbant apie sveikatą ir fizinę būklę – ar žinojote, kad turėti kačiuką iš tikrųjų naudinga jūsų sveikatai ir gerovei? Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad glostant naminį gyvūnėlį gali sumažėti kraujospūdis. Žinoma, tai gali jūsų labai nenustebinti. Juk jums nereikia, kad mokslininkai pasakytų, koks laimingas jaučiatės su savo kačiuku!
Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS