Naujas šuo namuose – patarimai gerai pradžiai

Išleido
Skaitymo trukmė

Pamatėte prieglaudoje keturkojį ir įsimylėjote jį? Norite kuo greičiau pradėti jį globoti? Prieš parsinešdami namo naują šunį perskaitykite šiuos patarimus.

Paimdami šunį iš prieglaudos galite nežinoti ankstesnio jo gyvenimo istorijos, todėl paklausinėkite apie jį prieglaudos darbuotojų. Tiesa, jie taip pat gali nedaug žinoti apie šuns praeitį. Gyvūnai patenka į prieglaudas dėl įvairių priežasčių – jie galėjo būti benamiai, taip pat šeimininkai galėjo jų atsisakyti persikeldami gyventi kitur.

Gyvenimo namuose (ar gatvėje) sąlygos, kurias teko patirti keturkojui, gali lemti jo bendravimą su žmonėmis, taigi prieš parsiveždami naująjį draugą pas save pasistenkite kuo daugiau apie jį sužinoti. Jis gali būti išgąsdintas arba drovėtis žmonių. Kad augintiniui pavyktų be didesnio vargo apsiprasti naujuose namuose, pateikiame keletą patarimų, kaip paruošti savo namus ir šeimos narius šiam svarbiam pokyčiui.

 

Kuo pasirūpinti, prieš parsinešant į namus naują šunį

Visų pirma, prieš parsinešdami namo naują šunį parūpinkite jam reikalingus daiktus. Apgalvokite kiekvieną sritį, pradedant nuo augintinio ėdalo dubenėlių ir baigiant tvora kieme bei šuns žaislais (Minkštas žaislas? Kramtukas? Tikrai yra iš ko rinktis!).

Ką privalote turėti prieš parsinešdami šunį? Dubenėlių, antkaklį su tinkama identifikacija, pavadėlį, kailio priežiūros reikmenų, semtuvėlį ir maišelių išmatoms, minkštą guolį ir t. t. Jūsų namuose apsigyvens šuniukas? Duryse, už kurių prasideda augintiniui draudžiama teritorija, įtaisykite apsauginius kūdikių vartelius.

Ėdalą rinkitės atsižvelgdami į šuns amžių, esamą sveikatos būklę ir bet kokius mitybos apribojimus. Nenusiminkite, jeigu pradžioje jis suks snukį nuo dubenėlio. Įpratinti augintinį prie naujo ėdalo tenka bandymų ir klaidų būdu, o tai gali užtrukti kelias dienas.

Ar naujasis šuo – pirmas augintinis jūsų namuose? Pasidomėkite ir susiraskite netoliese dirbantį patikimą veterinarijos gydytoją bei nedelsdami patikrinkite šuns sveikatą. Jeigu jau bendradarbiaujate su veterinaru, kuris rūpinasi kitais jūsų augintiniais, prieš parsiveždami naują keturkojį pasiteiraukite patarimų, kaip šiltai jį sutikti.

Jeigu naujuoju draugu padės rūpintis keli šeimos nariai ir (arba) vaikai, iš anksto nustatykite, kas ir už ką bus atsakingas. Juk nenorite, kad augintinis būtų maitinamas pernelyg daug kartų per dieną arba praleistų labai reikalingą pasivaikščiojimą tik dėl to, kad kas nors šeimoje nesusipažinęs su jo dienotvarke.

Šuo jau namuose

Golden Retriever puppy with a black collar gazing ahead.

Visai nesvarbu, ar namuose apsigyvens mažas šuniukas ar suaugęs keturkojis, parsivežus šunį į namus jam reikia laiko prisitaikyti. Geriausia, kad pirmosiomis dienomis kuo daugiau būtumėte namuose su naujuoju augintiniu. Prisitaikymo laikotarpis vyks sklandžiau, jeigu su juo praleisite pirmąją savaitę ar net dvi.

Priklausomai nuo temperamento naujasis jūsų šuo jau nuo pirmųjų dienų gali prie jūsų prisirišti ir gerai jaustis, bet taip pat pradžioje gali laikytis atokiau ir bandyti atsiriboti. Jeigu šuo labai drovus ir nedrąsus, padėkite jam pamažu įprasti prie naujos teritorijos. Leiskite tyrinėti namus savo tempu, duokite pakankamai laiko uostyti ir ieškoti. Jeigu namuose turite mažų vaikų, būtinai stebėkite juos, kai jie leidžia laiką su naujuoju šuniuku. Šiurkštus šuns lietimas ar glostymas nepažįstamoje aplinkoje gali sukelti jam nerimą, todėl prisitaikymas užtruks ilgiau.

Ypatingą dėmesį skirkite mokymui naudotis tualetu. Net jeigu šuniukui tai puikiai sekėsi prieglaudoje, nepažįstamoje aplinkoje gali įvykti „avarijų“. Pradėkite mokyti nedelsdami ir išlikite nuoseklūs. Pasak portalo „Petcha“, „koreguodami šuns elgesį atminkite auksinę taisyklę – darykite tai tik pagavę šunį nusižengiant“. Kitaip tariant, jeigu augintinį barsite jau po to, kai jis padarė kažką blogo, tai neduos jokių rezultatų. Be to, visada geriau atlyginti už gerą elgesį, o ne barti už blogą. Jeigu pagirsite šunį arba duosite skanėstą, kai šis savo reikalus atliko lauke, keturkojis noriau taip elgsis ir ateityje.

Greta mokymo naudotis tualetu, skirkite laiko ir mokymui tinkamai elgtis. Geriausia pradėti dresuot septynių–aštuonių savaičių amžiaus šuniuką, tačiau daug ko išmokyti galima ir vyresnį šunį. Dresūra yra ne tik puikus būdas išmokyti keturkojį gero elgesio, bet ir puiki galimybė sustiprinti tarpusavio ryšius. Šunys nori įtikti savo „gaujos vadui“, taigi noriai mokosi. Kai tik augintinis pradeda suprasti pagrindines komandas: „Sėst“, „Stot“ ir „Gult“, galite pradėti mokyti jį sudėtingesnių dalykų, pavyzdžiui, pasipurtyti, apsiversti arba atnešti daiktą. Šuns gebėjimas mokytis tiesiogiai susijęs su jūsų gebėjimais su juo dirbti, taigi būkite kantrūs, kai jis bando suprasti, ko iš jo norite.

Naktys naujuose namuose šunims taip pat dažnai būna nauja patirtis, ypač jei jie dar nedideli. Pradžioje keturkojis gali inkšti ir skatinti jus reaguoti į kiekvieną verkšlenimą, taigi geriau kuo anksčiau nustatyti pagrindines taisykles. Šuo turi žinoti, kad gali visą naktį išmiegoti savo aptvare arba guolyje, o atsibudęs ryte vėl jus ras. Tai pasakytina apie įvairias elgesio ypatybes – jeigu pradžioje šuniui leisite ką nors tik todėl, kad jis yra naujas namų gyventojas, vėliau išmokyti augintinį namų taisyklių prireiks daugiau laiko. Taigi jeigu nenorite, kad šuo liptų ant baldų, neleiskite jam to daryti net tada, kai patys esate kambaryje, nes kitaip mokymas neduos jokios naudos.

Galiausiai, stenkitės, kad pradžioje namuose būtų mažiau garsaus triukšmo ir šurmulio. Jeigu šuo per greitai patiria daug įvairių dirgiklių, jis gali tapti baikštus ir nerimastingas. Elkitės ramiai ir leiskite augintiniui pačiam susipažinti su naujais namais. Kai šuo geriau pažins naują aplinką, galėsite vėl grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo.

Svarbiausia, būkite kantrūs ir auklėkite naująjį šeimos narį – taip įsigysite draugą visam gyvenimui!

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

 

Christine O'Brien yra rašytoja, mama ir ilgametė gyvūnų augintoja, kurios namuose viešpatauja dvi rusų mėlynosios katės. Jos straipsniai skelbiami svetainėse Care.com, „What to Expect“ ir „Fit Pregnancy“, kuriose ji rašo apie šeimyninį gyvenimą, naminius gyvūnus ir nėštumą. Autorę galite rasti ir stebėti socialiniuose tinkluose „Instagram“ ir „Twitter“ pagal saitažodį @brovelliobrien.

 

Susiję straipsniai

Susiję produktai

  • Hill's Sience Plan Adult ėdalas šunims su kalakutiena

    Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Turkey  sukurtas palaikyti raumenų masę ir sveikus gyvybiškai sveikus organus. Su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir omega 3 riebiosiomis rūgštimis.
  • Hill's Sience Plan Adult ėdalas šunims su jautiena

    Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef  sukurtas palaikyti raumenų masę ir sveikus gyvybiškai sveikus organus. Su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir omega 3 riebiosiomis rūgštimis.
  • Hill's Sience Plan Adult ėdalas šunims su vištiena

    Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken sukurtas palaikyti raumenų masę ir sveikus gyvybiškai sveikus organus. Su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir omega 3 riebiosiomis rūgštimis.
  • Hill's Sience Plan Large Breed Mature Adult 6+ ėdalas šunims su vištiena

    Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Mature Adult 5+ Active Longevity™ Large Breed su Vištiena sukurtas palaikyti judrumą, liesą raumenų masę ir sveikus organus didelių veislių šunims. Su kliniškai patvirtintais antioksidantais ir  L-karnitinu.