Šuniuko vystymosi kalendorius: Kaip šuniukai auga ir vystosi iki kol tampa šunimis

minutės - Skaitymo trukmė

Šuniukų augimas iki kol jie tampa suaugusiais šunimis apima daugelį etapų bei gairių. Jeigu jums įdomu, kada jūsų šuniukas nusiramins ir nustos viską kramtyti, ar jums paprasčiausiai įdomu, ką patiria šuniukai iki kol tampa suaugusiais šunimis, šis šuniukų vystymosi kalendorius padės surasti atskymus, kurių jūs ieškote.

1. Kada šuniukai atmerkia akis ir kada pradeda girdėti

Šuniukai gimsta būdami akli ir kurti, ir pirmomis dienomis pasaulį suvokia vien tik liesdami ir užuosdami. PDSA teigia, kad šuniukai atmerkia savo akis apie 10-12 savo gyvenimo dieną, o vėliau apie 14-16 jų gyvenimo dieną atsiveria jų ausų kanalai, taip mažiems šunyčiams suteikiamas visai naujas būdas suvokti pasaulį.

2. Kada šuniukai išmoksta loti

Vos tik šuniukai gali girdėti, jie pradeda atkartoti garsus, kuriuos girdi iš savo mamos. Po to, kai atsikemša klausos kanalai, netrunka ilgai kol šuniukai pereina nuo švelnaus amsėjimo iki visaverčio cypimo ir lojimo.Golden retriever puppy with smile on face runs outside.

3. Kada šuniukai išmoksta vaikščioti

Šuniukai pradeda stovėti panašiai tuo pačiu metu, kai išsivysto jų pojūčiai. Iki trečiosios savo gyvenimo savaitės jie pradeda žengti nevikrius žingsnius, patirdami jiems naują nepriklausomybės pojūtį.

4. Kada šuniukai išmoksta žaisti

Vos tik šuniukai gali judėti, ilgai netrunka kol jie pradeda ristis ir žaisti su tos pačios vados draugais. Trijų savaičių amžius pažymi esminio socializacijos etapo pradžią, kuomet šuniukai mokosi iš savo mamos bei vados draugų, ką reiškia būti šuniuku.

5. Kada šuniukams išdygsta dantys

Trečioji gyvenimo savaitė yra labai svarbi šuniuko vystymosi kalendoriuje. Be jau aukščiau paminėtų šuniuko gyvenimo etapų, jiems taip pat pradeda dygti dantys. Iki aštuntos savaitės amžiaus, jie įprastai turi visus pieninius dantis (šuniukų dantis).

6. Kada šuniukai pradeda ėsti kietą maistą

Nors šuniukai gali pradėti ragauti mamos kietą maistą vos tik išdygus dantims, tačiau tik nuo maždaug ketvirtos savaitės pradedamas nuolatinis perėjimas prie kieto šuniukų maisto, kadangi jų mamos pieno gamyba pradeda lėtėti . Šis atjunkymo procesas įprastai trunka apie keturias savaites, ir šuniukai pilnai atjunka būdami aštuonių savaičių amžiaus.

7. Kada šuniukai pradeda mėgti žmones

Ketvirtoji savaitė šuniuko gyvenime taip pat pasižymi tuo, kad jie pradeda užmegzti emocinį ryšį su jais supančiais žmonėmis. Kol vis dar yra per anksti atskirti šuniuką nuo mamos ir vados draugų, jau yra pats laikas jums susipažinti su šuniuku, kurį ruošiatės globoti.

8. Kada šuniukus reikia mokyti bendrauti

Nors šuniukai pradeda suvokti pasaulį ir socialinę tvarką savo vadoje nuo trečios savaitės, amžiaus tarpas nuo ketvirtos iki dvyliktos savaitės yra esminis socializacijai. Tai, ką jie išmoks per šį laikotarpį nulems ar šuniukas išaugs į lengvai prisitaikantį šunį ar įšunį, turintį emocinių ir elgesio problemų.

Kuo anksčiau šiuo vystymosi laikotarpiu šuniukai pradeda susitikti su naujais žmonėmis, bendrauti su kitais augintiniais, tyrinėti pasaulį ir įgyti naujų, teigiamų patirčių, tuo geriau. (Jūs norėsite įsitikinti, kad kiti šuniukai, su kuriais bendraus jūsų augintinis taip pat bus paskiepyti ir praėję sveikatos patikrinimą pas veterinarijos gydytoją, kad būtumėte tikri, jog jūsų augintinis neužsikrės jokia liga.)

9. Kada šuniukus reikia skiepyti

Anot RSPCA, šuniukai įpratai būna skiepyjami nuo aštuntos iki dešimtos savaitės. Iki to laiko, kai šuniukas yra tinkamas globai, jis turėtų būti paskiepytas nuo šunų infekcinio tracheobronchito, šunų maro, parvoviruso, leptospirozės bei šunų paragripo. Šuniukas bus pasiruošęs antram skiepų kursui po dviejų - keturių savaičių, o papildomų kai kurių vakcinų dozių prireiks būnant nuo šešių iki dvylikos mėnesių amžiaus. Jūsų veterinarijos gydytojas galės patarti dėl geriausio skiepų plano jūsų šuniukui.

10. Kada šuniukus galima pradėti dresuoti namie

Būdami trijų - keturių savaičių amžiaus, šuniukai išmoksta kontroliuoti savo šlapimą ir išmatas, ir pradeda išeiti iš savo miego zonos prieš nusilengvindami. Iki septintos savaitės amžiaus, anot Dogtime leidinio, šuniukams išsivysto fizinė koordinacija ir raumenų, būtinų dresūrai namuose kontrolė.

Gali nutikti nelaimių, bet vystantis jų raumenims jie natūraliai atranda būdą kaip ir kur tinkamai nusilengvinti.

11. Kada šuniukai yra tinkami globai

Vos tik šuniukai pilnai atjunka būdami maždaug aštuonių savaičių amžiaus, jie yra pasiruošę palikti savo gimtają šunišką šeimą ir vykti į naujus savo namus. Tai gali būti kėblus laikotarpis. Nors šuniukai būdami tokio amžiaus jau yra pasiruošę priimti naujus šeimos narius, nauja patirtis yra bauginanti ir gali užtrukti iki maždaug dvyliktos savaitės amžiaus. Šio amžiaus šuniukams reikia daug padrąsinimo ir pozityvumo, kad jie netaptų neramiais suaugusiais šunimis.

Cute brown and white puppy on a leash looking up.12. Kada šuniukai yra pasiruošę mokytis paklusnumo

Iki devintos savaitės, po to, kai šuniukas turėjo galimybę įsikurti savo naujuose namuose ir sukurti ryšį su savo naująja šeima, šuniukas yra pasiruošęs pradėti mokytis bazinio paklusnumo . Kai kurie šuniukų šeimininkai nekantrauja užregistruoti savo augintį į kursus prieš jiems gavus pilną skiepų kursą, tačiau yra itin svarbu jūsų augintiniui nepraleisti šios esminės socializacijos dalies. Mėlynasis kryžius rekomenduoja sumažinti riziką jūsų šuniukui, pasirenkant dresuros kursus mažose grupėse, kur bedravimas tarp šuniukų yra artimai kontroliuojamas. Būtinai pasitarkite su veterinarijos gydytoju ir pirma paklauskite jo nuomonės.

13. Kada šuniukai suvokia savo vietą namuose

Būnant dvylikos savaičių amžiaus, pradeda ryškėti šuniuko dominavimo ir paklusnumo inkstinktai ir jie pradeda suvokti, kur jie tinka pagal namų socialinę tvarką. Būnat dvylikos savaičių amžiaus baimės etapas užleidžia vietą smalsumui ir šuniukas tampa labiau nepriklausomas ir atkaklesnis. Dabar jiems reikia daug padrąsinimo iš juos mylinčių žmonių. Dažniausiai šuniukai pasijaučia saugūs savo namuose iki šešių mėnesių amžiaus.

14. Kada prasideda dantų kaita ir prasideda kramtymas

Nuolatiniai dantys pradeda dygti nuo trijų iki šešių mėnesių amžiaus, ir tuomet prasideda baisusis kramtymas. Yra itin svarbu apsaugoti namus nuo šuniuko šiuo laikotarpiu, paslepiant, ir patraukiant iš jų pasiekiamų zonų viską, ko nenorite, kad būtų sukramtyta. Taip pat reikia pašalinti viską, kas sukels užspringimo pavojų ar kitaip pakenks šuniukui, tokius dalykus, kaip elektros laidai ar nuodingi augalai. Kramtomų žaislų nupirkimas šiuo metu gali padėti jūsų augintiniui patenkinti norą kramtyti ir išgelbėti jūsų svetainės kilimėlį ar mėgstamiausius batus nuo sukramtymo.

15. Kada šuniukai yra tinkami sterilizacijai arba kastracijai

Šuniukus galima sterilizuoti arba kastruoti nuo keturių iki šešių mėnesių amžiaus.  Tai reiktų aptarti su savo veterinarijos gydytoju, kad supratumėte, kas jūsų šuniukui naudingiau ir kaip tai suplanuoti.

16. Kada šuniukai pradeda išbandyti ribas

Kai paaugę šuniukai tampa labiau nepriklausomi, jie gali bandyti parodyti save, pradėti dominuoti, ir ginti savo teritoriją. Dažnai šuniukai būdami nuo šešių iki aštuoniolikos mėnesių amžiaus pradeda bandyti ribas ir išbandyti žmogaus autoritetą, taip pat ir kitus augintinius, esančius šalia ""

17. Kada šuniukai suauga ir surimtėja

Šuniukai įprastai pasiekia emocinę brandą ir suaaugusio šuns temperamentą būdami dvylikos - aštuoniolikos mėnesių amžiaus, nors kartais jie vis dar pademontruoja vaikišką elgesį pakramtydami ir palakstydami iki kol maždaug pasiekia dviejų metų amžių.

Bendrai iki to laiko, kol šuniukai pasiekia aštuoniolikos mėnesių amžių, jie pilnai susiformuoja kaip suaugę charakteriai ir pilnai prisitaiko prie savo vietos šeimoje. Tačiau tai nereiškia, kad jie nebebus energijos pilni kamuoliukai! Gali užtrukti kelerius metus, priklausomai nuo šuns, kodėl reguliarus mokymas ir dresūra yra svarbi siekiant išmokyti tinkamo elgesio.

Normalus šuns vystymasis tikrai atneša išbandymų, ir dažniausiai tie išbandymai reikalauja daug kantrybės iš naujųjų šuns globėjų. Tačiau šuniuko augimo stebėjimas nuo gimimo iki brandos suteikia ir daug teigiamų dalykų.

Autorės biografija

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus yra augintinio šeimininkė, apie augintinius rašanti tinklaraštininkė ir romanų rašytoja iš Tulsos Oklahomoje, kur ji dažniausiai rašo apsupta glėbio kailiuotų augintinių.

Susiję produktai