Eteriniai aliejai katėms: ar saugu juos naudoti?

Pubblicato da
min tempo di lettura

Eteriniai aliejai šiuo metu yra labai populiarūs ir naudojami visur: tiek valymo ir asmens higienai skirtuose produktuose, tiek medicinos priemonėse ir t. t. O katėms skirtos prekės? Ar yra katėms skirtų eterinių aliejų produktų? Ar yra katėms tinkančių eterinių aliejų? Štai ką turi žinoti kačių šeimininkai.

Eteriniai aliejai: kas tai?

Eteriniai aliejai – tai augalų, pavyzdžiui, rožių ir ladano, ekstraktai, pasižymintys aromatinėmis ir (arba) gydomosiomis savybėmis ir naudojami asmens higienai ir buičiai skirtuose produktuose. Atkreipkite dėmesį, kad tai – ne riebalų rūgštys, kurios yra būtinos maistinės medžiagos, esančios jūsų katės maiste.

Eteriniai aliejai dažniausiai naudojami aromaterapijoje, kai įkvepiamas išsklaidytas aliejus arba tepamas ant odos, pavyzdžiui, masažo metu. „Liverpool University Hospitals NHS Trust“ paaiškina, kad aliejuose esantys kvapai ir cheminės medžiagos gali „sukelti įvairias emocines ir fiziologines reakcijas", kurios gali padėti sumažinti skausmą, įtampą ir pagerinti nuotaiką.

Asmeniniam ir buitiniam naudojimui

Išaugus internetinių parduotuvių skaičiui ir atsinaujinus susidomėjimui natūralia sveikatos priežiūra, eteriniai aliejai tapo dar labiau prieinamesni. Žmonės juos kasdien naudoja įvairiais būdais: valomuosiuose purškaluose, rankų dezinfekavimo priemonėse, kvepaluose, skalbimo priemonėse, odos drėkikliuose ir t. t.

Juodai balta katė sėdi gėlyne
Kaip tai susiję su katėmis? Kai gyvenate kartu su katėmis, norite sukurti katėms saugius namus, o tai reiškia, kad kenksmingos medžiagos, pvz., eteriniai aliejai, turi būti laikomi nepasiekiamoje vietoje.

Katėms toksiški eteriniai aliejai

Cats Protection“ įspėja, kad dauguma eterinių aliejų yra kenksmingi jūsų katei, kaip katėms toksiški įprasti kambariniai augalai. Tai ypač aktualu, kai eteriniai aliejai yra labai koncentruoti, tačiau net ir nedideli jų kiekiai gali būti toksiški. Remiantis „PDSA“, išvardinti produktai gali būti ypač pavojingi:

  • cinamonas;
  • citrusinių vaisių aliejai;
  • gvazdikėliai ;
  • eukaliptas; 
  • levanda; 
  • taškuotoji mėta; 
  • pipirmėtė;
  • pušis;
  • kvapusis beržas;
  • arbatmedis;
  • bruknuolė;
  • kvapioji kananga.

Eterinių aliejų galima nusipirkti atskirai, tačiau jų dažnai būna ir kituose buitiniuose produktuose, pavyzdžiui, priemonėse nuo vabzdžių ir dažų skiedikliuose, baltajame spirite ir terpentine (terpentinas yra eterinis aliejus). Tokie produktai gali būti labai toksiški katėms, pažymi „International Cat Care“.

Arbatmedžio aliejus: specialus įspėjimas

Arbatmedžio aliejus ypač pavojingas katėms. Arbatmedžio aliejaus purškalas dažnai reklamuojamas kaip „natūrali“ priemonė nuo blusų naminiams gyvūnams, tačiau žurnale „The Veterinary Nurse“ įspėjama, kad arbatmedžio aliejus katėms ir šunims gali sukelti odos problemų, rimtą šalutinį neurologinį poveikį ir net mirtį. Rizika ypač didelė, kai aliejus vartojamas neskiestas – pranešama, kad vos keli lašai sukelia šalutinį poveikį. Norėdami apsaugoti savo augintinį, niekada nenaudokite arbatmedžio aliejaus savo katei (arba šuniui!).

Ar yra katėms saugių eterinių aliejų?

Trumpai tariant, nėra saugių eterinių aliejų katėms. „Cats Protection“ aiškina, kad eterinių aliejų poveikis katėms gali sukelti organų pažeidimus, kepenų nepakankamumą, traukulius ir mirtį. Tai gali įvykti šiomis aplinkybėmis:

  • per odą, pvz., tepant ar purškiant aliejų ant katės kailio ir (arba) odos; 
  • prarijus, pvz., katė nulaižo aliejų nuo kailio, odos ir (arba) letenų arba valgo ir (arba) laižo daiktus, kurių sudėtyje yra aliejų; 
  • įkvėpus, pvz., katė įkvėpė purškiamų ar valomųjų priemonių aliejų.

Jei norite naudoti eterinius aliejus namuose, galite imtis tam tikrų atsargumo priemonių. „PDSA“ ir „Cats Protection“ įspėja, kad eterinius aliejus į orą skleidžiantys gaminiai, pavyzdžiui, kvapus skleidžiančios nendrinės lazdelės, kištukiniai kvapų sklaidytuvai, purkštuvai ir ultragarsiniai kvapų sklaidytuvai, gali būti pavojingi, nes katė gali įkvėpti aliejų. Išsklaidytų aliejų lašeliai taip pat gali patekti ant jūsų katės kailio, todėl gyvūnas gali praryti aliejaus besilaižydamas. Jei naudojate kvapų sklaidytuvus, „PDSA“ rekomenduoja juos naudoti tik tose patalpose, į kurias katė negali patekti, o prieš įleidžiant katę įsitikinti, kad patalpa yra gerai išvėdinta.

Jei įmanoma, stenkitės naudoti valymo ir asmeninės higienos produktus be eterinių aliejų. Jei naudojate eterinius aliejus, būtinai juos praskieskite, kad sumažintumėte riziką, o prieš liesdami katę kruopščiai nusiplaukite rankas. Katės puikiai užlipa ant aukštų paviršių ir telpa mažose erdvėse, todėl būtinai laikykite eterinius aliejus (ir bet kokius jų turinčius produktus) katei nepasiekiamoje vietoje. 

Galiausiai niekada nenaudokite eterinių aliejų kaip blusas atbaidančios ar katę gydančios priemonės. Vietoj to kreipkitės į veterinarą, kad šis rekomenduotų arba išrašytų receptinį vaistą. Jei abejojate, ar saugu naudoti eterinius aliejus, pasitarkite su veterinaru.

Kada kreiptis į veterinarą

Remiantis „PDSA, apsinuodijimo eteriniais aliejais simptomai yra šie:

  • pernelyg didelis seilėtekis; 
  • vėmimas;
  • drebėjimas arba drebulys;
  • netvirtas vaikščiojimas; 
  • vangumas;
  • pasunkėjęs kvėpavimas arba švokštimas;
  • griuvimas;
  • priepuoliai.

Jei įtariate, kad jūsų katė prarijo eterinio aliejaus, nedelsdami kreipkitės į veterinarą arba skubios pagalbos kliniką ir nutraukite bet kokio eterinio aliejaus produkto, kuris, jūsų manymu, gali sukelti ligos simptomus, naudojimą.

Autorės biografija

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yra rašytoja, mama ir ilgalaikė kačių globėja, kurios namuose šeimininkauja dvi rusų melsvosios veislės atstovės. Autorės darbų galite rasti Care.com, What to Expect ir Fit Pregnancy, kur ji rašo apie augintinius, nėštumą ir šeimyninį gyvenimą. Raskite ir sekite jos Instagram ir Twitter paskyras @brovelliobrien.

Susiję produktai