Galbūt jūsų katė tyliai kenčia? Išmokite pažinti požymius ir simptomus
Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Galima lengvai nepastebėti, kas katė serga, nes kačių ligų simptomai ne visada panašūs į kartkartėmis žmones kamuojančius peršalimo simptomus. Be to, katės linkusios slėpti skausmą, todėl dažnai sunku jomis tinkamai pasirūpinti tuo metu, kai keturkojėms labiausiai to reikia. Visgi jeigu jūs žinote, į ką atkreipti dėmesį, galite anksti atpažinti katės skausmo simptomus ir suteikti jai reikalingą pagalbą.
Kodėl katės slepia, kad joms skauda?
Manoma, kad kačių polinkis slėpti skausmą – tai evoliucijos palikimas, pasiekęs mus iš tų laikų, kai katės gyveno laukinėje gamtoje, kur liga ar sužeidimas galėjo padrąsinti netoliese esančius plėšrūnus. Be to, silpnumas ne tik gali padaryti katę labiau pažeidžiamą – jai gresia pavojus, kad ją atstums arba paliks jos gentainiai.
Taigi nors šiandien naminėms katėms paprastai nereikia nerimauti dėl to, kad jos gali tapti plėšrūnų aukomis, jos gali kitus namuose gyvenančius augintinius ir netgi žmones laikyti konkurentais dėl ėdalo ir vandens. Skatinamos giliai įsišaknijusio instinkto, o gal pernelyg atsargios katiniškos logikos, katės nerimauja, kad parodžiusios skausmo simptomus jos gali pralaimėti vertesniam gyvūnui, taigi stengiasi savo kančią slėpti.
Dažni katės skausmo simptomai
Tai, kad katė patiria skausmą, dažnai atskleidžia elgesio pokyčiai, kurie sumaniam šeimininkui gali pasufleruoti, kad kažkas negerai. Pasak „Vetstreet“, dažni katės negalavimo požymiai gali būti, kai katė:
- slepiasi;
- tupi tyliai arba susirietusi;
- nesidomi žmonėmis, kitais augintiniais arba kita veikla;
- nesirūpina savo kailiu arba labai intensyviai šukuoja vieną vietą;
- murkia, daug miauksi arba skleidžia kitus neįprastus garsus;
- nerami arba elgiasi agresyviai draugiškoje aplinkoje;
- savo reikalus atlieka ne kraiko dėžutėje.
Skausmą kenčiančios katės taip pat gali prarasti apetitą, neįprastai daug vemti, būti susirietusios, arba jų charakteris ir elgesys gali pastebimai pasikeisti. Lėtinį skausmą kenčianti katė, pavyzdžiui, serganti artritu, gali nebesinaudoti kraiko dėžute, nes jai per sunku į ją įlipti. Dėl tos pačios priežasties ji gali nebelipti ar nebešokinėti ant aukštų draskyklės „medžio“ šakų.
Kuo gali padėti veterinarijos gydytojas?
Pastebėję bet kokį neįprastą katės elgesį nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją, kuris padės nustatyti, ar tokius pokyčius sukėlė skausmas arba liga, ir tuomet stengsis pašalinti pagrindinę priežastį. Veterinaras taip pat gali padėti malšinti skausmą – skirti skausmą malšinamųjų vaistų, šilumos terapiją, fizinę reabilitaciją ar net masažą.
Jeigu jūsų katė turi antsvorio, veterinaras gali pasiūlyti svoriui kontroliuoti skirtą ėdalą, ypač jeigu katė kenčia lėtinį sąnarių skausmą. Padėti išlaikyti judrumą gali ir tam tikri sąnarių sveikatai stiprinti skirti papildai, tačiau galiausiai jūs turbūt norėsite išbandyti gydomąjį ėdalą, skirtą kovoti su pagrindine liga.
Vienas dalykas, kurio niekada neturėtumėte daryti – savavališkai duoti katei be recepto įsigytų skausmo malšinamųjų vaistų, nes jie gali būti labai kenksmingi katės virškinimo sistemai. Taip pat pasitarkite su veterinaru dėl bet kokių papildų, kuriuos planuojate duoti savo katei, kad įsitikintumėte, jog jie saugūs. Veterinaras taip pat gali išrašyti vaistų nuotaikai stabilizuoti, kurie padės sergančiai katei susidoroti ir su skausmu, ir su susijusiais gyvenimo būdo pokyčiais.
Kuo galite padėti jūs?
Grįžę namo pamėginkite katės guolį, ėdalo ir vandens dubenėlius bei kraiko dėžutę taip, kad katei būtų lengviau juos pasiekti. Taip pat įsitikinkite, kad į kraiko dėžutę nesunku įlipti ir iš jos išlipti. Jeigu iki šiol naudojote dėžutę su dangteliu arba aukštais kraštais, gali tekti ją pakeisti į atviresnę ir plokštesnę bei dažniau keisti kraiką, prisitaikant prie katės negalios. Turite didelę šeimą? Pasirūpinkite, kad vaikai arba kiti augintiniai nežaistų ir šiurkščiai nesielgtų su kate. Ji gali pati stengtis to išvengti, tačiau jūs juk nenorite, kad sveikdama katė prarastų pasitikėjimą žmonėmis.
Žinoma, geriausias vaistas yra prevencija. Kasmetės veterinaro apžiūros ir subalansuotas ėdalas padės užkirsti kelią skausmingiems katės negalavimams.
Jūs, be abejo, norite, kad jūsų keturkojė draugė būtų sveika visą savo gyvenimą. Jeigu išmoksite atpažinti, kada katė kenčia skausmą, tai labai padės pagerinti murklės gyvenimo kokybę.
Apie autorę
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus yra rašytoja ir laisvai samdoma autorė bei redaktorė, gyvenanti Tulsoje (Oklahomos valstijoje). Apie augintinius ir jų sveikatą ji dažniausiai rašo savo namuose, apsupta keturkojų draugų.