Kas lemia kačių svorio augimą?

minutės: Skaitymo trukmė

Dauguma mūsų žino, kaip stebėti savo taliją ir žino, kaip dėl keleto nedidelių pasimėgavimų svarstyklės rodo didelius pokyčius! Taip lengvai gali nutikti ir mūsų katėms, ypač kai maitinimas yra vienas iš dalykų, dėl kurių gyvūnų ir žmonių ryšys yra toks stiprus. Kadangi svoris keičiasi palaipsniui, net ir labai prižiūrimai katei lengva nepastebimai priaugti antsvorio ar net nutukti.

Akivaizdžios galimos priežastys: per didelis pašaro kiekis, užkandžiavimas, per mažas fizinis aktyvumas, bet gali būti ir kitų veiksnių, lemiančių kačių svorio augimą:

  • sendamos katės tampa mažiau aktyvios, todėl jų svoriui palaikyti reikia mažiau kalorijų; 
  • kačių kastracija ar sterilizacija pakeičia jų medžiagų apykaitą, todėl gyvūnai linkę priaugti svorio;
  • kartais svorio augimas susijęs su tam tikromis sveikatos problemomis, kurias reikia gydyti.
  • Aplinkos įtaka gali turėti įtakos katės svoriui. Pavyzdžiui, persikrausčius į naują vietą jūsų katė gali bijoti išeiti į lauką arba namuose atsiradus naujam augintiniui, ar kūdikiui katė gali pasijausti vieniša ir išeikvoti mažiau energijos.

Požymiai, kad jūsų katė galbūt priauga svorio

Yra keletas būdų, kaip galima nustatyti, ar jūsų katė priauga antsvorio:

  • veržianti apykaklė; 
  • gyvūnas lėtai juda;
  • sunkiai vaikščioja;
  • dusulys;
  • miega daugiau nei įprastai.

Jei pastebėjote bet kurį iš šių požymių, laikas kreiptis į veterinarijos gydytoją. Geriausia – išvengti rūpesčių ir reguliariai sverti savo katę. 

Kai jūsų katė buvo kačiukas, veterinaras tikriausiai stebėjo jos svorį, kol ji suaugo. Tačiau po kastracijos katės neretai parodomos veterinarui tik kartą per metus, kai atliekama metinė apžiūra. Per tą laiką gali daug kas pasikeisti!

Puiki idėja – įprasti reguliariai sverti savo katę. Dauguma veterinarijos gydytojų jus mielai priims savo klinikoje ir nemokamai patikrins svorį. Tačiau jei jūsų katė nemėgsta keliauti į kliniką, galite tai atlikti namuose, naudodami savo vonios kambario svarstykles. Jei jūsų katė yra rami, galite ją padėti tiesiai ant svarstyklių. Arba pasverkite katę krepšyje, paskui pasverkite krepšį atskirai ir, norėdami sužinoti katės svorį, atimkite krepšio svorį.

Labai naudinga įprasti tai daryti kiekvieną mėnesį. Pastebėsite svorio didėjimą ar mažėjimą – abu šie požymiai gali būti labai ankstyvi paprasto svorio priaugimo arba kitų ligų požymiai. Jei svorio augimą pavyksta pastebėti anksti, su juo kovoti daug lengviau, o susijusių sveikatos sutrikimų rizika mažesnė. 

Jei esate susirūpinę dėl savo katės svorio, kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Jis gali rekomenduoti mažesnio kaloringumo pašarą arba ką nors tinkamesnio jūsų katės gyvenimo būdui ir amžiui, taip pat gali patikrinti, ar nėra sveikatos problemų, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį. Jei yra medicininė priežastis, dėl kurios pasikeitė jūsų katės svoris, kuo greičiau galėsite pradėti gydymą, tuo geriau. Veterinarijos gydytojas niekada nesmerks jūsų už tai, kad užduodate klausimus, todėl verčiau pasisaugoti, nei gailėtis.

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Susiję straipsniai

Susiję produktai