Ar jūsų katė priauga svorio?

minutės Skaitymo trukmė

Būti katės šeimininku – tai prisiimti atsakomybę už savo katės sveikatą ir gerovę. Svarbi šio santykio dalis – išlaikyti svarstyklių pusiausvyrą, kad jūsų katės svoris nebūtų nei per didelis, nei per mažas. Tačiau išlaikyti pusiausvyrą gali būti sudėtinga, nes svoris natūraliai svyruoja priklausomai nuo skirtingų katės gyvenimo etapų. Pavyzdžiui, kastruotai katei tikriausiai reikės mažiau pašaro nei anksčiau, todėl ji gali greitai priaugti antsvorio ar net nutukti, jei nepakeisite pašaro kiekio ar tipo, atsižvelgdami į jos organizmo pokyčius.

Tai ne visada paprasta, tačiau supratę į ką atkreipti dėmesį ir kaip mityba bei kasdienė rutina gali padėti, galėtumėte užkirsti kelią galimiems pavojams sveikatai, kol jie dar neišsivystė.

Kodėl antsvoris kelia problemų?

Remiantis „International Cat Care“, tyrimai rodo, kad dėl nutukimo trumpėja kačių gyvenimo trukmė. Antsvorio turinčioms katėms kyla didesnė rizika susirgti įvairiomis ligomis, pvz:

 • diabetu;
 • artritu;
 • šlapimo takų ligomis;
 • vėžiu.

Deja, dėl viršsvorio katė taip pat gali jaustis nepatogiai ir būti mažiau patenkinta, todėl jai sunku gyventi laimingą ir visavertį gyvenimą. Dėl šių priežasčių privalote:

 1. palaikyti sveiką katės svorį;
 2. padėti gyvūnui numesti svorio, jei jau turi antsvorio.

Kaip sužinoti, ar mano katė turi antsvorio?

Reguliarus svorio tikrinimas yra puikus įprotis, padedantis pastebėti augantį katės svorį. Jei jūsų katė džiaugiasi, kai ją retkarčiais švelniai glostote, galite atkreipti dėmesį į kitus dalykus:

 • ar po pilvu ir tarp užpakalinių kojų yra riebalų juosta arba sankaupos;
 • ar galite pajusti savo katės šonkaulius, jei glostydami švelniai paspausite? Jei ne, tikriausiai yra per daug riebalų;
 • žiūrint iš viršaus, katės pečiai ir krūtinė turėtų būti platesni, o šonai – sritis tarp šonkaulių ir dubens – siauri kaip liemuo. Žiūrint iš šono, katės kūno kontūrai, pereinant nuo krūtinės link pilvo, turėtų kilti į viršų.

Kodėl mano katė turi antsvorio?

Dauguma kačių turi antsvorio dėl permaitinimo ir labai lengva suprasti, kodėl taip yra. Greitai pastebime, kokie laimingi gyvūnai jaučiasi gavę ypatingų skanėstų ar naujo pašaro.

Norėdami, kad augintinis atgautų formą, turėsite sumažinti kalorijų kiekį ir (arba) padidinti katės aktyvumą. Mažindami kalorijų kiekį turite prisiminti keletą svarbių dalykų. Gali būti pavojinga paprasčiausiai sumažinti įprasto pašaro porcijas, nes gali būti, kad augintinis negaus pakankamai kitų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, vitaminų ir mineralų. Be to, jūsų katė gali būti alkana, nusivylusi ir labiau linkusi prašinėti pašaro, vogti ar agresyviai elgtis.

Keletas patarimų, kaip reguliuoti katės svorį

Jūsų veterinarijos gydytojas – specialistas, kuris padės jums sudaryti sveikos mitybos programą antsvorio turinčioms katėms. Pateikti patarimai taip pat gali būti naudingi:

 • katės turėtų ėsti kelis kartus per dieną. Jei dažnai būnate ne namie, išbandykite pašaro kamuoliuką arba pašaro dozatorių su laikmačiu;
 • jei jūsų katė prašinėja pašaro – galite ją dažniau nei įprastai paglostyti ar kitaip suteikti dėmesio;
 • kasdien skirkite laiko pažaisti su savo kate: padovanokite augintiniui naujų žaislų arba žaidimams naudokite suglamžytą popierių;
 • įsigykite aukštą draskyklę arba žaidimų stovą, kad paskatintumėte laipioti;
 • jei kartais pašarą padėsite skirtingose namų vietose arba kitame aukšte, jūsų katė turės daugiau judėti, kad pavalgytų;
 • atkreipkite dėmesį, kad kačių skanėstuose gali būti daug kalorijų;
 • paprašykite veterinarijos gydytojo rekomenduoti svoriui reguliuoti skirto pašaro;
 • pabandykite maitinti konservuotu pašaru arba iš pakelių, nes tai gali padėti jūsų katei jaustis sotesnei ir rečiau prašinėti užkandžių ar pašaro;
 • visada įsitikinkite, kad jūsų katė ėda visavertį ir subalansuotą pašarą.

Nors atsakomybė už sveiką katės svorį tenka jums, veterinarijos gydytojas gali pasakyti, ar jūsų katė turi antsvorio, ir rekomenduoti, kaip elgtis, kad ji būtų laiminga ir sveika.

Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer – veterinarinės medicinos gydytojas, mokslų daktaras, turintis ECVIM-CA diplomą ir Dr. Emma Milne – veterinarijos mokslų bakalaurė ir RCVS narė

Susiję straipsniai

Susiję produktai