Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Visi norime išlaikyti savo šunis sveikus ir kuo geresnės fizinės formos. Išlaikyti gerą fizinę formą ir būti liekniems svarbu ir žmonėms, ir gyvūnams – tai gali padėti prailginti gyvenimą, o mes visi norėtume kuo daugiau laiko praleisti su savo gražiaisiais draugais. Kokie yra paprasti būdai sužinoti, ar jūsų šuo yra geros formos? Apžvelkime viską nuo nosies iki uodegos.
Idealus svoris
Pirmiausia turime aptarti svorį. Šiais laikais šunų antsvoris yra didelė problema. Manoma, kad Europoje apie 40–50 % šunų turi antsvorio arba yra nutukę, todėl turime būti budrūs.
Jūsų veterinarijos gydytojas tikriausiai jau aptarė su jumis, kaip lengvai priauga svorio net ir labai kruopščiai prižiūrimas šuo. Akivaizdžios galimos priežastys: per didelis pašaro kiekis, užkandžiavimas, per mažas fizinis aktyvumas, bet gali būti ir kitų veiksnių:
- sendami naminiai gyvūnai tampa mažiau aktyvūs, todėl jų svoriui palaikyti reikia mažiau kalorijų;
- kai kurių veislių atstovai, pavyzdžiui, Labradoro retriveriai ir kokerspanieliai, yra labiau linkę priaugti svorio;
- šunų kastracija ar sterilizacija pakeičia jų medžiagų apykaitą, todėl gyvūnai linkę priaugti svorio;
- kartais svorio augimas susijęs su tam tikromis sveikatos problemomis, kurias reikia gydyti.
Kiti požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:
- veržianti apykaklė;
- gyvūnas lėtai juda;
- sunkiai vaikščioja ar bėgioja;
- dusulys;
- miega daugiau nei įprastai.
Puikus įprotis – šunį reguliariai sverti visą jo gyvenimą. Jei augintinis dar šuniukas, galite patikrinti, ar jis auga tinkamu tempu, o gyvūnui suaugus, galite labai greitai pastebėti, ar jo svoris didėja, ar mažėja. Tiek svorio didėjimas, tiek mažėjimas gali būti ligos požymiai, todėl kuo greičiau tai pastebėsite, tuo greičiau galėsite imtis veiksmų.
Jei nesate tikri, ar jūsų šuns svoris yra idealus, kreipkitės į veterinarijos gydytoją arba slaugytoją, kad padėtų. Apsilankykite veterinarijos klinikoje kas mėnesį ir pasverkite šunį – tai geras būdas šuniui užmegzti teigiamą ryšį su klinika ir veterinarijos gydytojais.
Apžiūra nuo nosies iki uodegos
- Švari, sveika nosis. Nors pasakymas, kad šuns nosis visada turi būti drėgna yra išgalvotas, tačiau tai vis tiek naudingas sveikatos rodiklis. Atkreipkite dėmesį į gleivių perteklių, bet kokias išskyras ar čiaudulį. Žvynelinė arba spalvos praradimas taip pat yra požymiai, kad gali prireikti apsilankyti pas veterinarijos gydytoją.
- Spindintys dantys. Šunų dantų ligos tikrai dažnos, todėl svarbu prižiūrėti jų burnos higieną. Atkreipkite dėmesį į blogą burnos kvapą, rudas ar geltonas apnašas ant dantų ir paraudusias dantenas. Geriausia, jei pavyksta išugdyti įprotį valyti dantis, tačiau jei jau yra dantų akmenų, pirmiausia kreipkitės į veterinarijos gydytoją, kad dantis profesionaliai patikrintų ir, jei reikia, išvalytų. Nepamirškite – visada reikia naudoti šunims, o ne žmonėms skirtą dantų pastą.
- Ryškios, blizgančios akys. Jūsų šuns akys turi būti atmerktos, švarios ir be gleivių. Visiems gyvūnams kartais akių kampučiuose atsiranda šiek tiek išskyrų – taip veikia apsauginės sistema, skirta dulkėms išvalyti. Tačiau jei pastebėjote, kad gyvūnas prisimerkęs, jo akys paraudusios, jas peršti ar iš akių teka pernelyg daug išskyrų – kuo skubiau vykite pas veterinarą. Nerizikuokite savo šuns regėjimu.
- Švarios ausys. Šiek tiek sieros yra normalu visų ausyse, tačiau saugokitės, jei turite šunį su labai ilgomis ar plaukuotomis ausimis, nes jos gali kelti problemų. Pernelyg dažnas galvos kratymas, ausų draskymas arba blogą kvapą skleidžančios, sieros pripildytos, paraudusios ausys kelia susirūpinimą.
- Sveikas kailis ir oda. Šuns kailis turi būti blizgantis ir geros būklės. Stebėkite, ar šuniui niežti, atsirado šašų ar slenka plaukai ir kelis kartus per savaitę patikrinkite, ar nėra parazitų, pavyzdžiui, blusų, požymių. Mityba ir bendra sveikatos būklė gali turėti didelę įtaką kailio būklei, todėl, jei manote, kad jūsų šuns kailis blyškus arba išslinkęs, pasitarkite su veterinarijos gydytoju apie šuns mitybą ir aptarkite augintinio sveikatos būklę.
- Artritas ir sąnarių problemos yra dažni šunų, ypač tam tikrų veislių ir vyresnio amžiaus, susirgimai. Atkreipkite dėmesį į raišumą ar šlubavimą. Galite pastebėti, kad ką tik atsikėlęs šuo atrodo sustingęs, o pradėjus judėti problema išnyksta. Taip pat atkreipkite dėmesį į tokius dalykus, kaip nenoras lipti į automobilį ar lipti į viršų. Tai gali būti ankstyvieji klubo ar nugaros problemų požymiai.
- Tualeto įpročiai. Labai svarbu žinoti, kaip įprastai jūsų šuo sisioja ir kakoja. Pastebėję pasikeitusią spalvą, dažnumą ar konsistenciją galėsite greitai imtis veiksmų.
- Vizganti uodega! Dauguma mūsų geriau nei bet kas kitas pažįsta savo šunis – iš jų elgesio tikriausiai suprantate, jei jie jaučiasi blogai ar yra liūdni. Tačiau gražiai vizginama uodega paprastai yra geras susidomėjusio, budraus kailiniuoto draugo ženklas!
Kai kurie šio sąrašo punktai gali atrodyti akivaizdūs, tačiau jais vadovaudamiesi įsitikinsite, kad esate atidūs savo šuns įpročiams, pomėgiams ir nemėgiamiems dalykams. Naudokite juos kaip nuolatinį kontrolinį sąrašą ir visada galėsite pastebėti iš anksto, jei kas nors ne taip. Ir nepamirškite stebėti talijos – tai taip pat svarbu!
Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS