Kaip alergija maistui gali paveikti jūsų šunį

 
minutės - Skaitymo trukmė

Būti alergiškam nėra malonu, o ypač jūsų šuniui, kuris negali pasakyti, kas jam yra negerai. Alergijos maistui ir maisto netoleravimas gali būti tikra kančia ir jums, ir jūsų šuniui, o jų priežastis gali būti sudėtinga išsiaiškinti. Alergija paprastai vadinama „nepageidaujama reakcija į maistą“ (angl. adverse food reaction, AFR) – tai nenormali reakcija į tam tikrą maisto produkto sudedamąją dalį. Yra du pagrindiniai nepageidaujamų reakcijų į maistą tipai: alergija, kai dalyvauja imuninė sistema, ir maisto netoleravimas, kuris pasireiškia be imuninio komponento. Alergija dažniausiai pasireiškia kaip reakcija į baltymines maisto produkto sudedamąsias dalis, pavyzdžiui, jautieną ar vištieną, o netoleravimas – į kitas sudedamąsias dalis, pavyzdžiui, priedus.

Kas sukelia nepageidaujamas reakcijas į maistą, pavyzdžiui, alergiją?

Dažniausios šunų alergijos maistui ir (arba) maisto netoleravimo priežastys yra baltymų turintis maistas, pavyzdžiui, jautiena ir vištiena, pieno produktai ir kviečiai. Alerginė reakcija į tam tikrą maistą šuniui gali išsivystyti per kelis mėnesius ar metus. Taip nutikus, į tą maistą beveik visada kils neigiama reakcija.

Alergija maistui ir (arba) netoleravimas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje ir gali tęstis visą gyvenimą. Kai kurioms šunų veislėms, pavyzdžiui, Vakarų Škotijos baltiesiems terjerams, kokerspanieliams ir airių seteriams, dažniau pasireiškia alergija maistui ir (arba) jo netoleravimas.

Ar mano šuo yra jautrus tam tikram maistui?

Diagnozuoti konkrečias šuns alergijas maistui gali būti sudėtinga. Dažniausi alergijos maistui ir (arba) netoleravimo simptomai yra virškinimo sutrikimai, sudirgusi oda arba jų derinys. Šunų odos pažeidimai dažniausiai būna ant snukio, letenų ir ausų.

Alergija maistui dažnai pasireiškia panašiai kaip kitos odos ligos, be to, daugelis šunų tuo pat metu serga ir kitomis alergijomis, pavyzdžiui, jautrumu blusų įkandimams ir atopija. Šunis, sergančius lėtinėmis ar pasikartojančiomis išorinių ausų infekcijomis, taip pat reikėtų ištirti ar jie nėra alergiški maistui.

Jei jūsų šuniui pasireiškia nepageidaujama reakcija į maistą, galite pastebėti kai kuriuos iš šių požymių:

 • vėmimą ar viduriavimą;
 • prastą kailio būklę;
 • pilvo pūtimą;
 • dažną kasymąsi arba plaukų slinkimą;
 • raudoną, sudirgusią odą;
 • lėtines ausų problemas;
 • prastą jaunų šunų augimą.

SVARBU. Kai kurie alergijų maistui arba maisto netoleravimo požymiai yra panašūs į kitų rimtų ligų požymius, todėl pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju, jei pastebėsite bet kurį iš šių požymių.

Gydymas: mitybos svarba

Bandant išspręsti alergijos maistui ar maisto netoleravimą, svarbiausia – surasti ir išvengti alergiją sukeliančios maisto sudedamosios dalies. Praktiškiausias ir tiksliausias būdas – pašalinti įtartiną produktą iš mitybos: iš šuns valgomo pašaro pašalinama įtartina sudedamoji dalis ir žiūrima, ar simptomai pagerės. Būkite atidūs ir pašalinkite šuns galimybę prieiti prie papildomo šunų pašaro, likučių nuo stalo, skanėstų, užkandžių bei kramtomų žaislų, kol rasite problemą sukeliančią sudedamąją dalį.

Jei jūsų šuniui pasireiškė jautrumas šunų pašarui – dar svarbiau šunį šerti tinkamu šunų pašaru. Pašaras turi būti visavertis ir subalansuotas, jame turi būti kuo mažiau baltyminių ingredientų ir priedų.

Jei jūsų šuo alergiškai reaguoja į tam tikrą baltymų šaltinį, veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti pašarą su specialiai suskaidytais baltymais. Šie vadinamieji hidrolizuoti baltymai yra per maži, kad juos atpažintų organizmo imuninė sistema, todėl galima sakyti, kad jie nepastebimi! Kitas būdas, kurį gali rekomenduoti veterinarijos gydytojas – maitinti pašaru su nauju jūsų šuniui baltymų šaltiniu, pavyzdžiui, kiaušiniais, antiena, lašiša, ėriena, žvėriena ar seliava, atsižvelgiant į jūsų šuns ankstesnę mitybą.

Dėl tikslios diagnozės ir gydymo parinkimo visuomet pasikonsultuokite su savo veterinarijos gydytoju ir paprašykite rekomenduoti geriausią pašarą, tinkantį jūsų šuns sveikatos būklei. Niekada nesistenkite tiesiog pašalinti ingredientų iš savo šuns raciono, nes taip šuns mityba gali tapti nevisavertė.

Klausimai veterinarijos gydytojui

 1. Ar yra kokių nors maisto produktų, kurių turėčiau neduoti savo šuniui dėl jo alergijos?
  • Pasiteiraukite, kaip žmogaus maistas gali paveikti jūsų šuns sveikatą.
 2. Ar rekomenduotumėte konkretų pašarą dėl mano šuns alergijos?
  • Pasiteiraukite apie specialius šuns mitybos poreikius.
  • Kokiu kiekiu ir kaip dažnai turėtumėte šerti savo šunį rekomenduojamu pašaru.
  • Pasitarkite, kokių skanėstų galite duoti savo šuniui su rekomenduojamu šuns pašaru.
 3. Kaip greitai galite tikėtis šuns būklės pagerėjimo?
 4. Ar galite man pateikti rašytines instrukcijas arba lankstinuką apie mano šuns alergiją ar maisto netoleravimą?
 5. Kokiu būdu (el. paštu arba telefonu) geriausia susisiekti su gydytoju arba ligonine, jei kiltų klausimų?
  • Paklauskite, ar jums reikia papildomo susitikimo.
  • Pasiteiraukite, ar bus išsiųstas priminimo el. laiškas arba pranešimas.

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS