Šunų žarnyno ir virškinimo trakto sutrikimai: tipai ir priežastys

minutės Skaitymo trukmė

Kokie yra žarnyno ir virškinamojo trakto sutrikimai?

Virškinimo trakto sutrikimai ir ligos pažeidžia šuns skrandį ir žarnyną bei paprastai pasireiškia vėmimu (pykinimu) ir viduriavimu. Šuns išmatose gali būti kraujo arba išmatos gali būti vandeningos. Bet koks sutrikimas, dėl kurio suprastėja maisto virškinimas ar įsisavinimas, arba pasunkėja judėjimas virškinamuoju traktu, gali būti vadinamas virškinimo sutrikimu. Sveikas šuns virškinimas yra labai svarbus, kad augintinis galėtų įsisavinti maiste esančias maistines medžiagas audinių augimui ir atstatymui bei gautų energijos. Virškinimo trakto sutrikimai gali sukelti skysčių trūkumą, rūgščių ir šarmų bei elektrolitų pusiausvyros sutrikimus bei mitybos nepakankamumą, todėl svarbu atpažinti požymius ir pasitarti su veterinaru.

Maisto judėjimo greitis organizme

Šunų žarnyno ir virškinimo trakto sutrikimų tipai bei priežastys

Yra daug įvairių virškinimo sutrikimų tipų, todėl veterinaras gali atlikti tyrimus, kad nustatytų tikslią jūsų šuns problemos priežastį. Priežastys gali būti įvairios – augintinis suvalgė kažko kito, o ne šunų pašaro, įvyko nepageidaujama reakcija į maistą, užsikrėtė infekcija ar trūksta virškinimo fermentų. Kai kurios veislės, pavyzdžiui, vokiečių dogai, vokiečių aviganiai, auksaspalviai retriveriai ir koliai, yra labiau linkę turėti tam tikrų virškinimo sutrikimų. Dažniausiai diagnozuojamos nurodytos ligos.

  • Ūminis gastroenteritas – tai dažniausia šunų skrandžio sutrikimų priežastis. Paprastai tai būna staiga prasidėjęs vėmimas ir viduriavimas, bet gali būti ir tiesiog viduriavimas. Ją gali sukelti daugybė priežasčių, pavyzdžiui, suvalgius nemalonaus skonio maisto (visi žinome, kad mūsų šunys mėgsta tai daryti!), parazitai, virusai ir svetimkūniai.

  • Lėtinė enteropatija arba uždegiminė žarnyno liga – skirtingai nuo ką tik minėtos staiga pasireiškiančios ligos, lėtinės enteropatijos pasireiškia lėčiau ir paprastai trunka ilgai. Dažni požymiai yra viduriavimas ir svorio kritimas. Vėlgi, tai gali sukelti daug įvairių dalykų, pavyzdžiui, nepageidaujamos reakcijos į maistą ir genetika.

  • Kolitas – gaubtinė žarna yra storosios žarnos dalis, o jos uždegimas vadinamas kolitu. Tai dažnas sutrikimas ir daugumai šunų būdingi tie patys požymiai – atrodo, kad jiems skubiai reikia tuštintis, jie gali stengtis tuštintis, bet išmatų nedaug, o vienas iš būdingiausių kolito požymių yra šviežias kraujas ir (arba) gleivės išmatose.

  • Pankreatitas – tai rimta šunų liga, galinti kelti pavojų gyvybei. Dažniausiai pasitaikantys pankreatito požymiai yra staigus vėmimas, depresija ir apetito stoka. Tai labai skausminga būklė, todėl jūsų šuo gali būti neramus ir, norėdamas numalšinti skausmą, pasilenkti lyg žaistų. Jei įtariate, kad jūsų šuo gali sirgti pankreatitu, kuo greičiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

  • Egzokrininis kasos nepakankamumas (EKN) – šiuo sudėtingai skambančiu pavadinimu apibūdinama būklė, kai šunims trūksta tam tikrų virškinimui reikalingų fermentų. Kai kuriuos iš jų gamina kasa, o kai jų trūksta – kasa maisto nevirškina ir šuo negali pasisavinti maistingųjų medžiagų. EKN sergantys šunys būna peralkę, tačiau vis tiek netenka svorio ir atrodo prastos būklės. Kadangi jie blogai virškina riebalus, jų išmatos gali būti pilkšvos spalvos. Kai kurios veislės, pavyzdžiui, vokiečių aviganiai, yra labiau linkusios į šį sutrikimą. Paprastai, papildžius mitybą trūkstamais fermentais, pasiekiama gerų rezultatų.

  • Maisto netoleravimas – dėl skirtingų priežasčių tam tikri maisto produktai šunims gali sukelti įvairių reakcijų, kurias kartu vadiname nepageidaujamomis reakcijomis į maistą. Tikros alergijos maistui pasitaiko rečiau nei žmonės mano ir jas dažniausiai sukelia maisto produktuose esantys baltymai, pvz., jautienoje ir vištienoje. Maisto netoleravimas gali sukelti vėmimą ir viduriavimą, taip pat odos problemas, pavyzdžiui, niežulį.

  • Vidurių užkietėjimas – kai šunims užkietėja viduriai, jie sunkiai tuštinasi ir tualeto reikalus atlieka daug rečiau, kaip ir žmonės. Vidurių užkietėjimą gali sukelti daugybė priežasčių. Valgant kaulus, išmatos gali būti kietos ir sunkiai pašalinamos, o dėl dehidratacijos ar lėto žarnyno veiklos, išmatos taip pat gali būti sausos ir sunkiai išstumiamos.

Ar mano šuo turi virškinimo sutrikimų?

Dažniausi virškinimo sutrikimų požymiai yra skystos išmatos arba viduriavimas. Jei jūsų šuo turi virškinimo problemų, taip pat galite pastebėti kai kuriuos arba visus šiuos požymius:

  • vėmimą;
  • atpylinėjimą;
  • pilvo pūtimą;
  • silpnumą;
  • viduriavimą arba vidurių užkietėjimą.
Dažni požymiai

Lėtinės virškinimo trakto ligos gali būti daugelį šunų varginanti problema, todėl veterinaras turi atlikti tyrimus ir nuodugniai nustatyti diagnozę.

SVARBU. Jei jūsų šuo viduriuoja arba vemia, jis gali smarkiai dehidratuoti. Pastebėję bet kurį iš minėtų požymių, kreipkitės į veterinarą.

Gydymas: mitybos svarba

Virškinimo sutrikimai yra gana dažni ir dauguma jų išnyksta per kelias dienas. Kai kuriems šunims reikia ilgalaikio gydymo, nes jie turi pasikartojančių ar nuolatinių virškinimo problemų.

Jūsų šuns pašaras gali turėti didelę įtaką jo virškinimo trakto būklei. Atsižvelgiant į konkrečią diagnozę ir požymius bei (arba) simptomus, gali būti rekomenduojami įvairūs mitybos būdai. Pagrindinis tikslas – palengvinti šuns vėmimo ir (arba) viduriavimo simptomus. Šį sutrikimą turinčius šunis veterinarai rekomenduoja šerti lengvai virškinamu pašaru, kad būtų išvengta jautraus skrandžio ir žarnyno dirginimo. Tirpios ir netirpios skaidulos kartu su saikingu riebalų kiekiu taip pat padeda šuns žarnynui tinkamai veikti. Svarbu stebėti šuns suvartojamų skysčių kiekį atsigavimo laikotarpiu, kad būtų galima atstatyti bet kokį skysčių trūkumą.

Kadangi kai kurios iš šių virškinamojo trakto ligų gali būti užsitęsusios, gali prireikti ilgalaikio mitybos sutrikimo gydymo. Norėdami gauti tikslią diagnozę ir gydymo būdus, visada pasikonsultuokite su veterinaru, kuris rekomenduos geriausią pašarą jūsų šuns virškinimo sistemos sveikatai.

Klausimai veterinarijos gydytojui apie virškinimo sistemos sveikatą

  1. Ar yra kokių nors maisto produktų, kurių neturėčiau duoti savo šuniui, kad jo virškinimo sistema būtų sveika?
    • Pasiteiraukite, kaip žmogaus maistas (pvz., šokoladas) gali paveikti jūsų šuns sveikatą.
  2. Ar rekomenduotų gydomąjį šunų pašarą, kad šuns virškinimo sistema būtų sveika?
    • Pasiteiraukite apie specialius šuns mitybos poreikius.
    • Kiek ir kaip dažnai turėtumėte šerti savo šunį rekomenduojamu pašaru.
    • Aptarkite, kokių skanėstų galite duoti savo šuniui su rekomenduojamu pašaru.
  3. Kaip greitai galite tikėtis šuns būklės pagerėjimo?
  4. Ar galėtų duoti rašytines instrukcijas arba lankstinuką apie virškinimo sistemos sveikatą?
  5. Kokiu būdu (el. paštu arba telefonu) geriausia susisiekti su gydytoju arba ligonine, jei kiltų klausimų?
    • Paklauskite, ar jums reikia papildomo susitikimo.
    • Pasiteiraukite, ar bus išsiųstas priminimo el. laiškas arba pranešimas.

Susiję straipsniai

  • Kaip alergija maistui gali paveikti jūsų šunį

    Dogs running Sužinokite apie augintinių alergijų maistui ir maisto netoleravimo įspėjamuosius ženklus, simptomus ir gydymą bei įtaką jūsų šuniui.
  • Šunų odos problemos

    Dogs running Sužinokite apie alerginio dermatito įspėjamuosius požymius, simptomus ir gydymą bei apie kitas šunų odos ligas.
  • Ar jūsų šuo yra geros formos?

    Dogs running Kaip sužinoti, ar jūsų šuo turi antsvorio? Pirmiausia veterinarijos gydytojas pasvers jūsų šunį įprasto patikrinimo metu. Tarp patikrinimų uždėkite rankas ant šonkaulių: sunku apčiuopti šonkaulius ar net neįmanoma jų apčiuopti? Jei taip, jūsų šuo greičiausiai turi antsvorio.
  • Šuniuko svorio stebėjimas

    Ar žinojote, kad augintinis apibūdinamas kaip nutukęs, jei jo svoris yra 15 % ar daugiau didesnis nei jo idealus svoris? Tai reiškia, kad mažo šuns, pavyzdžiui čihuahua, svoris gali padidėti vos 330 gramų, o rotveilerio – daugiau nei 7,5 kg.

Susiję produktai