Maisto produktai, kurie yra pavojingi ar nuodingi katėms

Published by
Skaitymo trukmė

Jeigu auginate katę, be abejo, norite būti tikri, kad ji šeriama mitybos poreikius geriausiai tenkinančiu kačių ėdalu. Kartkartėmis jums gali kilti pagunda palepinti katę likučiais nuo savo stalo arba ypatingais gardėsiais, tačiau turėkite omenyje, kad tam tikri maisto produktai jai gali būti nuodingi. Toliau apžvelgiami keli toksiškiausi maisto produktai katėms.

Svogūnai ir česnakai

Svogūnai, česnakai ir paprikos gali pakenkti jūsų katės raudoniesiems kraujo kūneliams ir sukelti anemiją. Šie produktai įprastai tampa nuodingi, jei katė suėda didelį jų kiekį, tačiau pakenkti gali ir maistas, kuriame yra didelė jų koncentracija, pavyzdžiui, svogūnų sriuba ar česnakų milteliai. Jeigu katei pasireiškia mieguistumas, silpnumas, sumažėjęs apetitas, blyškios dantenos arba ji šlapinasi nuo oranžinės iki tamsiai raudonos spalvos šlapimu, būtina nedelsiant kreiptis į veterinarą.

Tabby cat approaches woman by standing on the arm of a green and white plaid couch.

Žali kiaušiniai, žalia mėsa ir kaulai

Katėms, panašiai kaip ir žmonėms, žali kiaušiniai arba žalia mėsa gali sukelti apsinuodijimą salmonelėmis arba „E. coli“ bakterijomis. Ligos simptomai gali skirtis, tačiau dažmiausiai ligonė vemia, viduriuoja ir būna mieguista. Salmonelės ir „E. coli“ bakterijos gali būti perduotos žmonėms, todėl baigę gaminti maistą kruopščiai plaukite rankas ir neleiskite katei ragauti minėtų maisto produktų. Žaliuose kiaušiniuose taip pat yra fermento, kuris gali sukelti odos ir kailio problemų. Saugokite katę, kad ši neėstų žalių kaulų – keturkojė gali užspringti, kaulai gali sužaloti virškinimo traktą arba pažeisti dantis.

Šokoladas ir gėrimai su kofeinu

Tikriausiai visi girdėjome, kad šokoladas gali būti mirtinas šunims, tačiau jis ne mažiau nuodingas ir katėms. Šokolade yra metilksantinais vadinamų cheminių medžiagų, kurios gali sukelti vėmimą ir viduriavimą, karščiavimą, raumenų drebėjimą, nenormalų širdies ritmą, diskomfortą pilve, padidėjusį troškulį ir traukulių priepuolius. Metilksantinų taip pat aptinkama ir gėrimuose su kofeinu, tad jų irgi reikėtų vengti. Kreipkitės į veterinarijos gydytoją, jeigu jūsų katė patiria bet kurį iš minėtų simptomų. Be to, tamsesnis šokoladas dažniausiai yra labiau pavojingas už pienišką ir baltąjį šokoladą.

Alkoholis ir žalia tešla

Alkoholiniai gėrimai ir maisto produktai, kuriuose yra alkoholio, taip pat gali būti pavojingi jūsų katei. Tokie produktai gali sukelti vėmimą, viduriavimą, drebulį, dezorientaciją, kvėpavimo sutrikimus, komą ar net mirtį. Taip pat svarbu saugoti, kad katė neparagautų žalios tešlos. Tokia tešla skrandyje išsiplečia arba dėl jos skrandyje susidaro alkoholio. Jeigu manote, kad jūsų katė prarijo net ir nedidelį alkoholio kiekį, nedelsdami kreipkitės į veterinarą.

Pienas ir pieno produktai

Nors katė gali labai mėgti pieną, jis nebūtinai jai naudingas. Katėms sunku virškinti piene esančią laktozę, tad ji gali sukelti skrandžio sutrikimą arba viduriavimą. Dauguma augintinių laktozės gauna tik su savo motinos pienu pirmosiomis gyvenimo savaitėmis. Kadangi kačiukai motinos pienu maitinasi neilgai, jų virškinimo sistema dažnai nespėja prisitaikyti prie iš kitų šaltinių gaunamos laktozės. Taigi nors kai kurios katės puikiai toleruoja pieno produktus, dėl galimų virškinimo problemų nerekomenduojama kačiukams duoti jokių pieno produktų, išskyrus motinos pieną.

Vynuogės ir razinos

Nors neaišku, kodėl vynuogės ir razinos katėms gali sukelti inkstų nepakankamumą, tačiau kenksmingas gali būti net nedidelis jų kiekis. Ankstyvieji apsinuodijimo požymiai yra pakartotinis vėmimas ir hiperaktyvumas. Nors kai kurioms katėms neigiamas poveikis nepasireiškia, saugiausia neduoti keturkojėms jokių vynuogių ir vynuogių bei razinų nelaikyti ant stalo ar kitose katėms pasiekiamose vietose.

Šunų ėdalas

Nors šunų ėdalas katėms nenuodingas, joms reikia visai kitokio maistinių medžiagų rinkinio negu šunims. Kačių ėdale turi būti daug vitamino A, taurino, arachidono rūgšties ir baltymų, o šunų ėdale šių medžiagų yra kur kas mažiau. Šunys gali išgyventi ir gaudami mažiau vitamino A bei baltymų, tačiau to negalima pasakyti apie kates. Be to, šunų organizmas sugeba sintetinti tauriną ir arachidoninę rūgštį, o katės šių rūgščių privalo gauti su ėdalu. Nepakankamas taurino kiekis katėms gali sukelti širdies ligas, regėjimo ir dantų problemas.

Neleiskite katėms ėsti pavojingų maisto produktų

Jūsų katės gyvybė ir sveikata priklauso nuo to, ką ji ėda. Laikydami katei toksiškus ir pavojingus produktus jai nepasiekiamose vietose ir užtikrindami, kad augintinė šeriama subalansuotu ėdalu, padedate jai likti sveikai.

Toliau pateikiami keli paprasti patarimai, kaip apsaugoti katę nuo pavojingų ir toksiškų produktų:

 • Laikykite maisto produktus katėms nepasiekiamose vietose; spintelėse įtaisykite spyneles, kurių smalsios katės negalėtų atsidaryti;
 • Neleiskite katei būti prie stalo, kai valgote ar geriate;
 • Nešerkite katės savo maisto likučiais.
 • Ypač svarbu būti dėmesingiems per atostogas, nes tuo metu katėms prieinama daugiau gundančių žmonių maisto produktų, nuo kurių gali sutrikti gyvūno virškinimas arba šis gali rimčiau susirgti.

Jeigu pastebėjote arba įtariate, kad katė suėdė kurių nors iš pirmiau išvardytų maisto produktų, nedelsdami apsilankykite pas veterinarijos gydytoją. Nors vieni minėti maisto produktai katėms sukelia tik nedidelį diskomfortą, kiti gali būti kur kas pavojingesni augintinių sveikatai. Jei abejojate, kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

Susiję straipsniai

Susiję produktai

 • Science Plan™ Kitten with Ocean Fish

  Kad kačiukai vystytųsi sveikai, reikalingas tam tikras skirtingų maistinių medžiagų kiekis. Šios maistinės medžiagos privalo būti preciziškai subalansuotos, nes per didelis jų kiekis gali būti taip pat žalingas kaip ir per mažas. Taip pat labai svarbu yra naudoti geros kokybės sudedamąsias dalis, kad padėtų virškinimui, kuris yra ypatingai jautrus šiame gyvenimo tarpsnyje. Hill's<sup>TM</sup> <span class='nowrap'>Science Plan</span>TM  aprūpina preciziškai subalansuota mityba, skirta jūsų kačiuko individualiems poreikiams, išvengiant bet kokio maistinių medžiagų trūkumo ar pertekliaus.<br><b><br></b>
 • Hill's Science Plan Hairball & Indoor Adult ėdalas katėms su vištiena

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Vištienaskirtas katėms, kurios gyvena uždaroje patalpoje. Sukurtas su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir praturtintas Omega 3.
 • Hill's Science Plan Adult ėdalas katėms su lašiša

  Tiksliai subalansuotas gardaus lašišos skonio ėdalas patenkina katės energijos poreikius geriausiu gyvenimo laikotarpiu
 • Hill's Science Plan Sterilised Cat Young Adult pašaras katėms su kalakutiena

  Tiksliai subalansuotas gardaus kalakutienos skonio ėdalas, sukurtas atsižvelgiant į sterilizuotų kačių poreikius