Ar mėsėdėms katėms tinka veganiškas ėdalas?

Published by
Skaitymo trukmė

Katės iš prigimties yra tikros mėsėdės, tad nors vegetariškas arba veganiškas gyvenimo būdas gali puikiai tikti dvikojams šeimos nariams, toks ėdalas katei nėra geriausias pasirinkimas.

Mėsėdės katės genetiškai „užprogramuotos“ medžioti kitus gyvūnus, kad galėtų prasimaitinti. Veganiško arba vegetariško gyvenimo būdo besilaikantys žmonės gali subalansuoti augalinę mitybą ir gyventi sveikai, tačiau tai ne visada galima pasakyti kates. Jeigu savo katę šeriate vegetarišku arba veganišku ėdalu (arba svarstote tokią galimybę), perskaitykite toliau pateiktą informaciją ir pasitarkite su veterinaru dėl konkrečių katės poreikių.

Leiskite pasirinkti...

Naminių kačių protėviai buvo dykumoje gyvenantys plėšrūnai, kurie maitinosi driežais, gyvatėmis, paukščiais, graužikais ir net kai kuriais baltymų turinčiais vabzdžiais. Net ir šiandien prijaukintos naminės katės dažnai yra puikios medžiotojos, jeigu tik pačios to nori.

Paprastai katės suėda visą sumedžiotą grobį. Didžioji „grobio“ dalis suvirškinama ir virsta kasdieniams katės poreikiams patenkinti reikalinga energija, o likusi dalis atryjama kaip jums jau gerai pažįstami plaukų kamuoliai. Nors jūsų katės įgimti mitybos įpročiai pasireiškia ne taip dažnai, kaip laukinių jos giminaičių, visgi tokia mityba yra geriausias būdas katės sveikatai išsaugoti, nebent veterinaras rekomenduotų kitaip. Kitaip tariant, dauguma kačių nenori tokių dalykų kaip grūdai arba daržovės, nes jų organizmui šių produktų nereikia.

Sveika vegetarė?

Katė yra laba išradingas padaras. Tuo atveju, jeigu ji negauna įprasto ėdalo, kurio pagrindą sudaro mėsa, ir vienintelis prieinamas energijos šaltinis yra augalinis ėdalas, katė gali ėsti ir jį (ir taip darys). Tačiau tokia žalioji dieta neužtikrina reikiamo aminorūgščių (raumenų statybinės medžiagos) ir maistinių medžiagų kiekio, kad taip maitintis priversta katė būtų sveika ir galėtų gyventi visavertį gyvenimą.

Buvo atlikta daug vegetariškos kačių mitybos tyrimų, ir rezultatai kol kas nėra visiškai aiškūs. Kol kas aišku tik tai, kad subalansuoti vegetarišką mitybą nelengva. Tiesą sakant, tam, kad vegetariškas ėdalas galėtų patenkinti jūsų katės poreikius, jį reikia papildyti sintetinėmis aminorūgštimis, taigi kol kas natūralaus vegetariško visaverčio kačių ėdalo pasiūlyti negalima. Be to, ateityje toks ėdalas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Pasak svetainės „PetMD“, nustatyta, kad netinkama mityba gali pabloginti tokias sveikatos problemas, kurios vėliau gali sukelti širdies ligas, šlapimo takų ligas, viduriavimą ir kt. Netinkama mityba susijusi su širdies bei akių ligomis net tuomet, kai nebuvo pranešta apie ankstesnius sutrikimus. Taigi neverta rizikuoti augintinio sveikata.

Jeigu jau naudojate vegetarišką kačių ėdalą

Šerti katę subalansuotu vegetarišku ėdalu gali būti gana brangu. Galbūt išlaidos ėdalui jums nėra sunki našta, bet kaip sužinosite, ar katė gauna visų reikalingų maistinių medžiagų? Siekiant patvirtinti, kad vegetariška dieta tenkina kačių mitybos poreikius, kol kas atlikta nedaug tyrimų. Kita vertus, daugybė mokslinių tyrimų patvirtina, kad tinkamai subalansuota mityba, kurioje yra mėsos, padeda užtikrinti katės sveikatą ir laimę. Svarbu ieškoti ėdalo produktų, kuriems buvo atlikti veterinariniai klinikiniai tyrimai įrodantys, kad maistiniu požiūriu jie subalansuoti.

Dėl to tokie veterinarai kaip dr. Armaiti May (DVM, CVA) dirba su žmonėmis, svarstančiais galimybę savo kates šerti vegetarišku ėdalu. Dr. May taip pat siūlo atkreipti dėmesį į katės šlapimą, siekiant įsitikinti, kad ji gerai toleruoją naująją vegetarišką arba veganišką dietą. Net jeigu šeriate katę gerai žinomu vegetarišku ėdalu, kraujo ir šlapimo sudėtis gali būti naudojama bendrajai sveikatai stebėti. Visgi norint nustatyti su vegetariško kačių ėdalo trūkumais susijusias problemas gali reikėti atlikti kur kas kruopštesnę širdies echoskopiją ir įvertinti inkstų funkciją.

Ar jūs vegetaras?

Daugeliui vegetarų ir veganų sunku kalbėti šia tema, nes jie laikosi nuostatos nepakenkti kitoms gyvoms būtybėms. Dėl to jiems dažnai kyla etinė problema, kaip suderinti šią nuostatą ir būtinybę šerti katę mėsos produktais. Į šį klausimą nelengva atsakyti. Nors vegetariškas gyvenimo būdas žmogui gali būti laikomas sveiku ir natūraliu, jis nėra tinkamiausias mėsėdei katei.

Taigi, ką turėtumėte daryti? Alkaną keturkoję savo draugę galite šerti vegetarišku ėdalu, tačiau, kad ji liktų sveika, ėdalą būtina papildyti sintetiniais baltymais. Be to, įsitikinkite, kad buvo sėkmingai atlikti ėdalo tinkamumo atitinkamam gyvenimo etapui tyrimai pagal Amerikos pašarų kontrolės pareigūnų asociacija (AAFCO) standartus. Deja, nėra įrodymų, patvirtinančių, kad vegetariškas kačių ėdalas būtų sveikesnis pasirinkimas. Apskritai kalbant, katė turėtų ėsti mėsą, o pakaitinė augalinė mityba tinkamą maistinių medžiagų kiekį užtikrina tik tada, jeigu ji papildyta tinkamais sintetiniais produktais. Tačiau abejotina, ar tokia dieta sveika ir visavertė, be to, yra įrodymų, patvirtinančių, kad nesubalansuota mityba katėms gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Jeigu norite geriausio sako keturkojei draugei žinokite, kad, tol, kol ėdalo pramonė supras, kaip pritaikyti katėms vegetarišką gyvenimo būdą, ėdalas su mėsa yra saugiausia ir natūraliausia mityba. Laba svarbu, kad pasitartumėte su veterinarijos gydytoju, kuris gali pasiūlyti geriausią ėdalą, atsižvelgdamas į katės mitybos poreikius.

Apie autorę

Jamie Drake Bio Photo

Jamie Drake

Jamie yra ilgametė gyvūnų mylėtoja ir veterinarijos technikė. Ji gyvena Pensilvanijoje apsupta daugybės keturkojų draugų, tarp kurių galima sutikti šunų, triušių, alpakų ir ožkų.

Susiję straipsniai

Susiję produktai

 • Science Plan™ Kitten with Ocean Fish

  Kad kačiukai vystytųsi sveikai, reikalingas tam tikras skirtingų maistinių medžiagų kiekis. Šios maistinės medžiagos privalo būti preciziškai subalansuotos, nes per didelis jų kiekis gali būti taip pat žalingas kaip ir per mažas. Taip pat labai svarbu yra naudoti geros kokybės sudedamąsias dalis, kad padėtų virškinimui, kuris yra ypatingai jautrus šiame gyvenimo tarpsnyje. Hill's<sup>TM</sup> <span class='nowrap'>Science Plan</span>TM  aprūpina preciziškai subalansuota mityba, skirta jūsų kačiuko individualiems poreikiams, išvengiant bet kokio maistinių medžiagų trūkumo ar pertekliaus.<br><b><br></b>
 • Hill's Science Plan Hairball & Indoor Adult ėdalas katėms su vištiena

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Vištienaskirtas katėms, kurios gyvena uždaroje patalpoje. Sukurtas su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir praturtintas Omega 3.
 • Hill's Science Plan Adult ėdalas katėms su lašiša

  Tiksliai subalansuotas gardaus lašišos skonio ėdalas patenkina katės energijos poreikius geriausiu gyvenimo laikotarpiu
 • Hill's Science Plan Sterilised Cat Young Adult pašaras katėms su kalakutiena

  Tiksliai subalansuotas gardaus kalakutienos skonio ėdalas, sukurtas atsižvelgiant į sterilizuotų kačių poreikius