Kačių demencija: požymiai, priežastys ir gydymas

minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Demencija serga ne tik žmonės, bet ir katės. Deja, katėms, kurioms pasisekė nugyventi ilgą gyvenimą, gali atsirasti kačių demencija, dar žinoma kaip kognityvinės disfunkcijos sindromas (CDS), kačių senatvė arba smegenų senėjimas. Nors kačių demencijos elgesio modeliai panašūs į žmonių demenciją, tikrasis procesas smegenyse skiriasi. Vyresnio amžiaus katėms, kurios atrodo sutrikusios, gali būti ne vien tik „senatvė“.

Vyresnės katės: nauja tyrimų sritis

Kačių demencija – sudėtinga problema, kuri gali būti nepakankamai diagnozuojama, nepakankamai gydoma ir nesuprantama dėl to, kad katės bendrauja labai subtiliai. Kadangi dabar katės gyvena ilgiau nei anksčiau, liga nustatoma vis dažniau. Demencija sergančios katės turi požymių, panašių į žmones, sergančius senatvine demencija ar Alzheimerio liga.

Large, fluffy orange cat asleep on floor

Kačių demencijos požymiai

Senstant smegenų, kaip ir kitų organų, veikla silpnėja. Senstančių kačių smegenys dažnai pradeda prasčiau veikti 10–15 metų gyvūnams, o vyresniems gyvūnams požymiai vystosi greičiau ir tampa labiau pastebimi, nes liga progresuoja.

Kačių demencijai būdingi požymiai:

  • bendra dezorientacija – augintinis gali nesuprasti kur jis yra, klaidžioti be tikslo, nesuprasti ženklų, susijusių su suplanuotais įvykiais, pvz., maitinimo laiku);

  • sumažėjęs aktyvumas ir sumažėjęs susidomėjimas žaidimais;

  • pasikeitęs miegojimo-būdravimo ciklas (visą naktį būdrauja, visą dieną miega, nekreipia dėmesio į žmogaus veiklą);

  • sumažėjęs domėjimasis maistu, vandeniu, mažiau bendrauja su kartu gyvenančiomis katėmis ir žmonėmis;

  • atlieka gamtinius reikalus ne į kraiko dėžę;

  • miaukimas (garsiai miaukia, ypač naktį).

Šiuo metu atliekami tyrimai, susiję su kačių demencija. Ar kačių demencija yra priskiriama konkrečiam neurologiniam sutrikimui? Ar šis procesas vystosi panašiai kaip žmonėms? Ar ši liga išgydoma?

Ar tai kačių demencija, o gal kitas sutrikimas?

Yra įvairių pagyvenusių augintinių ligų, kurių požymiai yra panašūs į kačių demencijos simptomus. Kadangi šie požymiai atsiranda tokiame pačiame amžiuje, siekiant užtikrinti, kad jūsų katė gautų tinkamą gydymą ir priežiūrą, jai būtinas išsamus veterinaro įvertinimas. Ligas geriausia nustatyti ankstyvoje stadijoje!


Hipertiroidizmas

Per daug aktyvi skydliaukė pagamina per daug skydliaukės hormono – šis sutrikimas dažnai pasitaiko vyresnio amžiaus katėms. Skydliaukės hormonų perteklius gali sutrikdyti organų veiklą ir netgi pažeisti smegenis, paaiškina „International Cat Care“. Vienas iš požymių – padidėjęs apetitas, todėl galite pastebėti, kad jūsų katė nuolat prašinėja maisto. Taip pat katė gali tapti hiperaktyvi ir dažniau miaukti, o šiuos požymius galima supainioti su demencija. Jūsų veterinaras norės atlikti kraujo tyrimą, kad patikrintų jūsų katės skydliaukės funkciją.

Padidėjęs kraujospūdis

Katėms taip pat gali pakilti kraujospūdis. Remiantis „Cats Protection“, tai dažniausiai nutinka dėl kitos ligos, pavyzdžiui inkstų sutrikimo arba hipertiroidizmo. Aukštas kraujospūdis gali sukelti aklumą, o to pasekmė – nerimastingas bei sumišęs gyvūnas. Veterinaras gali išmatuoti kraujospūdį ir užkirsti tam kelią.

Kurtumas ir jutimų susilpnėjimas

Kurčios katės nežino ar jos garsiai miaukia. Tai gali įtakoti jūsų katės elgesį, panašiai kaip ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurie, kai aplinkoje esantys garsiniai signalai tampa silpniau girdimi, į juos kreipia mažiau dėmesio. Panašiai ir su aklumu – jis gali sukelti vyresnio amžiaus katės sumišimą.

Osteoartritas ar kito pobūdžio lėtinis skausmas

Sunku nustatyti ar katei skauda, nes dauguma kačių skausmo ar diskomforto neišreiškia taip pat, kaip žmonės ir šunys. Dauguma gyvūnų slepia jaučiamą diskomfortą – taip veikia išlikimo instinktas. Tačiau vyresnio amžiaus katės, kenčiančios nuo skausmingų ligų, pavyzdžiui, osteoartrito, dėl diskomforto gali nedrąsiai lipti į kraiko dėžę ir atlikti gamtinius reikalus ne dėžutėje. Gyvūnai gali būti mažiau aktyvūs ir nenorėti žaisti.

Smegenų navikai ar kitos neurologinės ligos

Vyresnio amžiaus katės, turinčios demencijos požymių, gali turėti smegenų navikų. Navikai gali sukelti traukulių priepuolius ir gyvūnas gali nugriūti, tačiau galima pastebėti ir kitokį nenormalų elgesį, pvz., koordinacijos sutrikimą arba reakciją į „nematomus“ daiktus. Daug kitų neurologinių ligų gali sukelti panašius į demencija sergančių kačių elgesio požymius.

Calico cat staring up with hardwood floors in background.

Kaip padėti demencija sergančiai katei

Bet kurią demencijos požymių turinčią vyresnio amžiaus katę reikia ištirti dėl visų pasireiškiančių ligų požymių. Jei jūsų katė kenčia nuo demencijos ar sumišimo, štai ką galite padaryti, kad jai būtų saugu ir patogu.

  • Laikykite gyvūną namuose (jei augintiniui tai nesukelia streso ar diskomforto) ir atkreipkite dėmesį į jo klajojimą. Jei augintinis nori išeiti į lauką, geriausia būtų pabandyti apsaugoti sodą nuo kitų kačių. Taip gyvūnas galės laisvai tyrinėti ir džiaugtis buvimu lauke, o jūs nesijaudinsite, kad augintinis gali pasiklysti.

  • Laikykitės reguliaraus šėrimo ir namų apšvietimo grafiko, kad būtų lengviau orientuotis.

  • Venkite didelių pokyčių namuose (pvz. naujo augintinio atsiradimo ar kraustymosi). Stenkitės, kad baldai stovėtų toje pačioje vietoje.

  • Duokite maisto su vitaminu E ir antioksidantais, kurie yra svarbios smegenų sveikatai maistinės medžiagos. Veterinarijos gydytojas galės rekomenduoti, kurį iš jų pasirinkti.

  • Naudojant maitinimo žaidimus su dėlionėmis galima stimuliuoti smegenis ir sulėtinti jų nykimą.

  • Galite pabandyti į elektros lizdą jungiamus feromonus skleidžiančius prietaisus. Tai gali padėti sumažinti nerimą vyresnėms katėms, kurios staiga šiek tiek nepasitiki aplinka.

  • Padarykite kraiko dėžutę lengvai prieinama: kad turėtų nuolaidų kraštą ar būtų negili. Naudokite patogų kraiką.

  • Pasiūlykite paprastų patogumų pagyvenusioms katėms , pavyzdžiui, papildomų lovų ir prieinamų šiltų vietų.

  • Reguliariai lankykitės pas veterinarijos gydytoją.

Labai svarbu, kad bet kurią katę, kuriai pasireiškia demencijos požymiai, kuo greičiau konsultuotų veterinaras. Augintinių šeimininkams svarbu žinoti, kad jų katės ne tik sensta — gyvūnai gali sirgti tikra liga, kuriai reikia daugiau papildomos priežiūros. Katės sumišimą nustatyti nėra taip paprasta kaip žmonių, todėl pirmiausia reikia suprasti normalią katės elgseną – tai svarbu diagnozuojant ir gydant kačių demenciją.

Autorės biografija

Dr. Patty Khuly

Daktarė Patty Khuly su pagyrimu baigė Wellesley College ir University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine studijas. Ji įgijo The Wharton School of Business magistro laipsnį, dalyvaudama prestižinėje Veterinarijos gydytojo ir verslo administravimo magistro (VMD/MBA) dvigubo laipsnio programoje. Ji didžiuojasi būdama „Sunset Animal Clinic“, esančios Majamyje (Floridoje), savininke. Tai dar ne viskas. Daktarė yra skaitymo entuziastė, mezgimo profesionalė, didelė jogos aistruolė, muzikos gerbėja, pradedančioji bėgikė ir nenuilstanti maisto gurmanė. Ji gyvena pietų Majamyje su trimis šunimis, daugybe kačių, dviem išgelbėtomis ožkomis ir triukšmingu pulku vištų.

Jūs galite sekti jos įrašus DrPattyKhuly.com ir sunsetvets.com.


Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.