Kačių demencija: ne vien „senėjimas“

Published by Dr. Patty Khuly
minutės - Skaitymo trukmė

Demencija serga ne tik žmonės, bet ir katės. Deja, katėms, kurioms pasisekė nugyventi ilgą gyvenimą, gali atsirasti kačių demencija, dar vadinama kognityvine disfunkcija. Vyresnio amžiaus katėms, kurios atrodo "sutrikusios", gali būti ne vien tik "senatvė.".

Vyresnio amžiaus katės: Nauja tyrimų sritis

Kačių demencija yra apgaulinga liga ir kartais nepakankamai diagnozuojama, negydoma ir neteisingai suprantama tiek veterinarų, tiek augintinių šeimininkų. Kadangi dabar katės gyvena ilgiau nei anksčiau, liga nustatoma vis dažniau.

Demencija sergančios katės turi požymių, panašių į žmones, sergančius senatvine demencija ar Alzheimerio liga. Veterinarijos specialistai pradeda domėtis ar demenciją turintiems gyvūnams galima kaip nors padėti.

Didelė, rusvos spalvos katė miega ant grindų

Kačių kognityvinės disfunkcijos požymiai

Senstant smegenų, kaip ir kitų organų, veikla silpnėja. Senstančių kačių smegenys dažnai pradeda prasčiau veikti 10–15 metų gyvūnams, o vyresniems gyvūnams požymiai vystosi greičiau ir tampa labiau pastebimi, nes liga progresuoja.

Kačių demencijai būdingi požymiai:

 • Bendra dezorientacija (nesupranta kur yra, klaidžioja be tikslo, praleidžia ženklus, susijusius su suplanuotais įvykiais, pvz., maitinimo laiku)
 • Sumažėjęs aktyvumas ir sumažėjęs susidomėjimas žaidimais
 • Pasikeitęs miegojimo-būdravimo ciklas (visą naktį būdrauja, visą dieną miega, nekreipia dėmesio į žmogaus veiklą)
 • Sumažėjęs domėjimasis maistu, vandeniu, mažiau bendrauja su kartu gyvenančiomis katėmis ir žmonėmis
 • Gamtinius reikalus atlieka ne kraiko dėžutėje
 • Miaukimas (garsiai miaukia, ypač naktį)

Veterinarijos mokslas vis dar ieško atsakymų, susijusių su kačių demencija. Ar kačių demencija yra priskiriama konkrečiam neurologiniam sutrikimui? Ar šis procesas vystosi panašiai kaip žmonėms? Ar ši liga išgydoma?

Tai kačių demencija ar kitas sutrikimas?

Yra įvairių su senėjimu susijusių ligų, kurių požymiai yra panašūs į kačių demencijos simptomus. Kadangi šie požymiai atsiranda tokiame pačiame amžiuje, siekiant užtikrinti, kad jūsų katė gautų tinkamą gydymą ir priežiūrą, jai būtinas išsamus veterinaro įvertinimas. Ligas geriausia nustatyti ankstyvoje stadijoje!

Hipertiroidizmas

Dėl padidėjusios skydliaukės veiklos pagaminama per daug skydliaukės hormono – šis sutrikimas dažnai pasitaiko vyresnio amžiaus katėms. Skydliaukės hormonų perteklius gali sutrikdyti organų veiklą ir netgi pažeisti smegenis, paaiškina „The Animal Trust“. Vienas iš požymių – padidėjęs apetitas, todėl galite pastebėti, kad jūsų katė nepaliaujamai maldauja maisto. Taip pat gali pasireikšti hiperaktyvumas ir padažnėti miaukimas, o šiuos požymius galima supainioti su demencija. Jūsų veterinaras gali atlikti kraujo tyrimą, kad patikrintų jūsų katės skydliaukės funkciją.

Padidėjęs kraujospūdis

Katėms taip pat gali pakilti kraujospūdis. Remiantis Cats Protection, tai dažniausiai nutinka dėl kitos ligos, pavyzdžiui inkstų sutrikimo arba hipertiroidizmo. Aukštas kraujospūdis gali sukelti aklumą, o to pasekmė – nerimastingas bei sumišęs gyvūnas. Veterinaras gali išmatuoti kraujospūdį ir užkirsti tam kelią.

Kurtumas ir jutimų susilpnėjimas

Kurčios katės nežino ar jos garsiai miaukia. Tai gali įtakoti jūsų katės elgesį, panašiai kaip ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurie, kai aplinkoje esantys garsiniai signalai tampa silpniau girdimi, į juos kreipia mažiau dėmesio. Panašiai ir su aklumu – jis gali sukelti vyresnio amžiaus katės sumišimą.

Osteoartritas ar kito pobūdžio lėtinis skausmas

Sunku nustatyti ar katei skauda, nes dauguma kačių skausmo ar diskomforto neišreiškia taip pat, kaip žmonės. Dauguma gyvūnų slepia jaučiamą diskomfortą – taip veikia išlikimo instinktas. Tačiau vyresnio amžiaus katės, kenčiančios nuo skausmingų ligų, pavyzdžiui, osteoartrito, dėl diskomforto gali nedrąsiai žengti į kraiko dėžę ir atlikti gamtinius reikalus ne dėžutėje. Gyvūnai gali būti mažiau aktyvūs ir nenorėti žaisti. 

Smegenų navikai ar kitos neurologinės ligos

Vyresnio amžiaus katės, turinčios demencijos požymių, gali turėti smegenų navikų. Navikai gali sukelti traukulių priepuolius ir gyvūnas gali nugriūti, tačiau galima pastebėti ir kitokį nenormalų elgesį, pvz., koordinacijos sutrikimą arba reakciją į „nematomus“ daiktus. Daug kitų neurologinių ligų gali sukelti panašius į demencija sergančių kačių elgesio požymius.

Margas katinas žiūri į viršų, fone matosi kietmedžio grindys.

Kaip padėti savo vyresnio amžiaus augintiniui

Bet kurią demencijos požymių turinčią vyresnio amžiaus katę reikia ištirti dėl visų pasireiškiančių ligų požymių. Jei jūsų katė kenčia nuo demencijos ar sumišimo, štai ką galite padaryti, kad jai būtų saugu ir patogu:

 • Laikykite gyvūną patalpoje, ir žinokite, kad jis gali klaidžioti.
 • Laikykitės reguliaraus šėrimo ir namų apšvietimo grafiko, kad būtų lengviau orientuotis.
 • Venkite didelių pokyčių namuose (pvz. naujo augintinio atsiradimo ar kraustymosi).
 • Duokite maisto su vitaminu E ir antioksidantais, kurie yra svarbios smegenų sveikatai maistinės medžiagos.
 • Padarykite, kad kraiko dėžutė būtų lengvai prieinama: turėtų nuolaidų kraštą ar būtų negili.
 • Pasirūpinkite, kad jūsų gyvūnas turėtų pagyvenusioms katėms įprastus patogumus, pavyzdžiui, papildomas lovas ir prieinamas šiltas vietas.
 • Reguliariai lankykitės pas veterinarą.

Labai svarbu, kad bet kurią katę, kuriai pasireiškia demencijos požymiai, kuo greičiau konsultuotų veterinaras. Augintinių šeimininkams svarbu žinoti, kad jų katės ne "tik sensta" — gyvūnai gali sirgti tikra liga, kuriai reikia daugiau papildomos priežiūros. Katės sumišimą nustatyti nėra taip paprasta kaip žmonių, todėl pirmiausia reikia suprasti normalią katės elgseną – tai svarbu diagnozuojant ir gydant kačių demenciją.

Autorės biografija

Dr. Patty Khuly

Daktarė Patty Khuly su pagyrimu baigė Wellesley College ir University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine studijas. Ji įgijo The Wharton School of Business magistro laipsnį, dalyvaudama prestižinėje Veterinarijos gydytojo ir verslo administravimo magistro (VMD/MBA) dvigubo laipsnio programoje. Ji didžiuojasi būdama „Sunset Animal Clinic“, esančios Majamyje (Floridoje), savininke. Tai dar ne viskas. Daktarė yra skaitymo entuziastė, mezgimo profesionalė, didelė jogos aistruolė, muzikos gerbėja, pradedančioji bėgikė ir nenuilstanti maisto gurmanė. Ji gyvena pietų Majamyje su trimis šunimis, daugybe kačių, dviem išgelbėtomis ožkomis ir triukšmingu pulku vištų.

Jūs galite sekti jos įrašus DrPattyKhuly.com ir sunsetvets.com.

 

Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (mityba)

Susiję produktai