Šlapio šunų pašaro privalumai

$authorText
minutės - Skaitymo trukmė

Per pastaruosius kelis dešimtmečius pradėjome daug geriau suprasti, kokio pašaro reikia mūsų augintiniams. Prieš daugelį metų dauguma žmonių šėrė šunis konservuotu maistu ir sausainiais – tai sudarė visą augintinių racioną. Šis įprotis trukdė užtikrinti tinkamą mitybą, todėl šiandien dauguma pašarų (tiek šlapių, tiek sausų), vadinami visaverčiais ir subalansuotais. Tai reiškia, kad juose yra tinkamas kiekis visų jūsų šuniui reikalingų maistinių medžiagų.

Dėl šios priežasties augintinių šeimininkai dabar gali rinktis, ar šerti šunis šlapiu ar sausu pašaru arba jų deriniu. Nors maitinti sausu pašaru arba dar vadinamomis granulėmis yra ekonomiškiau ir patogiau, šlapias šunų pašaras taip pat turi daug privalumų. Yra daugybė priežasčių, kodėl verta rinktis šlapią pašarą šunims – jis ne tik puikiai papildo skysčių atsargas, jį lengviau kramtyti, o be to – ir skanu.

1. Skysčių atsargų papildymas

Vanduo yra būtinas visiems gyvūnams. Nors visada turėtumėte pasirūpinti, kad šuo turėtų daug šviežio vandens, drėgnas maistas taip pat yra puikus vandens šaltinis šuns hidratacijai pagerinti. Tai ypač svarbu esant šiltam ar karštam orui. Sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, šlapimo pūslės ir inkstų problemų, turintiems šunims taip pat labai naudingas papildomas vandens vartojimas, o drėgnas maistas gali labai padėti.

2. Įvairovė

Visavertis šlapias ir sausas pašaras yra vienodai sveikas šunims. Be to, drėgnas maistas gali būti įvairesnis. Šlapias pašaras gali būti tirštos konsistencijos, pašteto formos konservai, maži gabalėliai padaže arba skanūs troškiniai su daržovėmis, mėsa ar kitomis sudedamosiomis dalimis. Be to, yra daug skirtingų skonių, todėl jūsų šuns racionas bus labai įvairus ir įdomus.

3. Patrauklus kvapas

Nors daugeliui šunų patinka valgyti sausą pašarą, šlapias pašaras puikiai kvepia – tai gali padėti paskatinti išrankesnius ragautojus ėsti . Sergantys ar po operacijos atsigaunantys šunys gali nenorėti ėsti, todėl drėgnas pašaras gali būti labai svarbus, kad jie vėl atsistotų ant kojų.

4. Lengviau kramtyti

Kai kurie augintinių šeimininkai vengia savo mylimiems gyvūnams siūlyti konservuoto šunų pašaro. Jie nerimauja, kad savo šunis maitina netinkamai arba kad šlapias pašaras netinka jų šuns dantims. Tai – tikras nesusipratimas. Pasak „RSPCA“, sausas pašaras gali turėti nedidelį pranašumą prieš šlapią pašarą, nes jis šiek tiek valo dantis, tačiau nėra jokių įrodymų, kad šlapias pašaras kenkia šuns dantų sveikatai. Geros kokybės šlapias pašaras gali suteikti jūsų augintiniui subalansuotos mitybos, kad palaikytų ir išsaugotų jo sveikatą visais gyvenimo etapais. Tiesą sakant, vyresniems šunims, turintiems dantų ar dantenų problemų, šlapią pašarą gali būti lengviau ar patogiau valgyti nei sausą.

Džeko Raselo terjerų veislės šuniukas ėda pašarą iš sidabrinio šuns debenėlio.

5. Galima ilgai laikyti

Šlapias pašaras neatidarytuose maišeliuose ir konservų dėžutėse gali ilgai galioti, todėl jį gali būti lengviau laikyti nei didelius maišus sauso pašaro. Jei jūsų šuniui nereikia viso maišelio ar skardinės vieno valgymo metu, nepamirškite, kad likučius reikia laikyti šaldytuve. Paprastai šaldytuve šlapią pašarą galima laikyti iki trijų dienų, tačiau prieš maitindami visada patikrinkite, ar nėra gedimo požymių. Dauguma gyvūnų prieš valgydami pašarą pageidauja, kad jis būtų kambario temperatūros arba šiek tiek šiltesnis nei iš šaldytuvo.

Kada duoti sauso pašaro

Nors subalansuotas šlapias ir sausas pašaras yra vienodai maistingas, gali būti priežasčių, dėl kurių savo šuniui norėsite pasiūlyti sauso pašaro. Sausą pašarą gali būti lengviau suskirstyti porcijomis, ypač jei pašarui sverti naudojate gramines svarstykles. Sauso pašaro galima įsigyti ir didesniuose maišeliuose, kurie gali būti patogesni didelių veislių šunis auginantiems globėjams. Jei jūsų šuo mėgsta pasivaikščioti, sausas pašaras nesuges, jei nebus suvalgytas ir paliktas lauke. Sausą pašarą taip pat lengva naudoti maisto dėlionių žaisluose, kad praturtintumėte savo šuns gyvenimą ir jis pasotintų nepersivalgydamas. 

Kodėl ne abu?

Jei pašaras yra visavertis ir subalansuotas, tik nuo jūsų priklauso, ar savo šunį šersite šlapiu, sausu, ar mišriu pašaru.  Kai kurie augintinių šeimininkai ryte šeria šunį sausomis granulėmis, o vakare – drėgnu pašaru (arba atvirkščiai), o kai kuriems patinka šlapią ir sausą pašarą dėti kartu į tą patį dubenėlį. Tai gali paskatinti kai kuriuos šunis valgyti sausą pašarą, jei jo neėda vieno. Be to, šuo ragauja įvairias tekstūras kiekvieno valgymo metu. Nepamirškite, kad su maišyto pašaro dubenėliu reikia elgtis taip pat, kaip ir su šlapiu pašaru, o visus likučius išmesti, ypač šiltuoju metų laiku, kai šlapio pašaro kvapas gali pritraukti muses. Galiausiai – nepamirškite ir visada šerkite pagal idealų šuns svorį. Sumaišius drėgną ir sausą pašarą gali būti sudėtingiau apskaičiuoti maisto kiekį, todėl abejodami visada klauskite veterinarijos gydytojo.

 

Autorės biografija

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

 

Jeanne Grunert yra laisvai samdoma rašytoja, tinklaraštininkė ir rašytoja. Ji gyvena ir dirba 6,8 hektarų ūkyje Virdžinijos valstijoje kartu su vokiečių aviganiu Šešėliu ir šešiomis katėmis.

 

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS