Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Ar jums teko pagalvoti: "Mano šuo visą dieną miega. Aš irgi norėčiau!"? Šunys miega ilgiau nei žmonės ir nors galime šiek tiek pavydėti jiems prabangaus penkių valandų pietų miego, svarbu suprasti, kodėl šunys tiek daug miega ir kada jie miega per daug.
Kiek mano šuniui iš tikrųjų reikia miego?
Bendraudami su kitais augintinių globėjais tikriausiai pasidomėjote ar jų šuo taip pat miega visą dieną. Deja, jūsų šuns įpročių lyginimas su kito šuns įpročiais, gali būti ne pats geriausias būdas įvertinti, kas yra normalu. Kiek miego reikia jūsų šuniui priklauso nuo daugelio veiksnių: amžiaus, veislės, aktyvumo ir aplinkos sąlygų.
Pasak American Kennel Club (AKC), jei jūsų šuo paprastai miega 12–14 valandų per parą, greičiausiai nėra pagrindo nerimauti. Jei jūsų šuo miega daugiau nei 15 valandų per parą, turėtumėte atidžiai stebėti, kaip šuo elgiasi pabudęs. Jei gyvūnas atrodo mieguistas arba nenori bendrauti su žmonėmis ir kitais naminiais gyvūnais, laikas apsilankyti pas veterinarą.
Jei atrodo, kad jūsų šuo miega daugiau nei įprastai, atkreipkite dėmesį į aplinkos pokyčius. Nedideli pasikeitimai šuns gyvenime gali lemti didelius miego rutinos pokyčius.
- Nauji augintiniai: Jei namuose staiga atsirado padūkęs kačiukas, jūsų šuo gali ieškoti ramios poilsio vietos.
- Karštas oras: Jei jūsų šuo vasarą būna mieguistas, atkreipkite dėmesį į išsekimo nuo karščio požymius pavyzdžiui mieguistumą, gausų seilėtekį ar vėmimą.
- Dienotvarkės pakeitimai: Neseniai keitėte darbą ar pasikeitė jūsų darbo grafikas? Ilgą laiką vienas namuose būdamas šuo gali nuobodžiauti arba jaustis vienišas.
Pailgėjo žaidimų laikas: Ar jūsų šuo neseniai pradėjo lankyti naują šunų priežiūros centrą? Jūs abu kartu treniruojatės 5 km bėgimo varžyboms? Pailgėjus žaidimo ar mankštos laikui jūsų šuo gali tiesiog pervargti, todėl jam gali prireikti šiek tiek laiko prisitaikyti prie naujos mankštinimosi tvarkos, kol grįš į įprastą miego režimą.
Šuniukai: Daug žaidimų ir daug miego
Kiek miego reikia šuniui labai priklauso nuo amžiaus. PDSA pastebi, kad panašiai kaip žmonių kūdikiai, kai kurie šuniukai gali miegoti 18–20 valandų per parą. Šis poilsis būtinas, kad tinkamai vystytųsi jų centrinė nervų sistema, imuninė sistema ir raumenys. Daugelis šuniukų išmiega visą reikiamą valandų kiekį poguliaudami visą dieną. Skatinkite savo šunį miegoti toje pačioje ramioje, patogioje vietoje, kad galėtumėte įvesti rutiną ir stenkitės, kad vaikai ar kiti augintiniai jų netrukdytų.
Labai mažiems šuniukams taip pat gali prireikti pagalbos nustatant reguliarią miego rutiną. Kiekvieną vakarą maždaug tuo pačiu metu išjunkite visas šviesas ir garsus pvz. televizorių, kad atlikus šį veiksmą jūsų augintinis suprastų, jog atėjo laikas eiti miegoti.
Miegas ir senėjimas
Vyresnio amžiaus šunims paprastai reikia daugiau miego nei jauniems ar suaugusiems šunims, be to, jiems dažnai reikia daugiau laiko atsigauti po fizinio krūvio. PDSA pastebi, kad vyresni šunys kartais gali tapti mažiau aktyvūs dėl sąnarių skausmo. Jei jūsų šuo ne tik daugiau miega, bet ir sunkiai stovi bei vaikšto, jis gali kentėti nuo osteoartrito.
Jūsų veterinaras padės išsiaiškinti, dėl ko jūsų šuo ilgiau miega. Jei jūsų augintiniui diagnozuotas osteoartritas, veterinaras gali rekomenduoti perkelti augintinio gultą į šiltesnę vietą ir į jį pridėti papildomo paminkštinimo, taip pat stebėti jūsų šuns svorį, kad sąnariai nepatirtų papildomo krūvio.
Mano šuo visą dieną miega: Kitos priežastys
Dideli šunys linkę miegoti daugiau nei jų mažesni giminaičiai. Niufaundlendai, Senbernarai, Mastifai ir Pirėnų kalnų šunys yra žinomi kaip mėgėjai pūsti į ūsą. Jei turite milžinišką šunį, kuris mėgsta miegoti, gali būti, kad ir jo protėviams patikdavo gerai nusnausti.
Jei jūsų augintinis kartas nuo karto snūsteti, tikriausiai nėra priežasties nerimauti, bet jei jo papildomas miegas susijęs su pasikeitusiais valgymo įpročiais, neįprastu troškuliu ar gausiu šlapinimusi, laikas kreiptis į gydytoją. Šis derinys kartais gali rodyti šunų cukrinį diabetą arba inkstų ligą.
Galite stebėti, kaip jūsų šuo elgiasi miegodamas. Nors dauguma šunų savininkų yra matę savo šunįbėgant miego metu, kiti judesiai gali pranešti apie svarbų sutrikimą. Šuniui, kuris nustoja kvėpuoti arba knarkia, gali kilti kvėpavimo problemų. Kita vertus, tas, kuris miega taip kietai, kad negirdi net durų skambučio, gali būti praradęs klausą.
Jei nerimaujate dėl savo augintinio miego įpročių, stebėkite, kaip jis valgo, žaidžia ir prausiasi bei ar pakito jo elgesys miego metu. Pasakyti veterinarui "mano šuo miega visą dieną" nepakanka, kad išsiaiškintumėte galimą problemą, todėl įsitikinkite, kad gydytojui pateikiate pakankamai informacijos apie augintinį.
Saldžių sapnų
Kalbant apie šunų miego įpročius, nėra paprasta atsakyti ar jūsų šuo miega per daug, ar per mažai. Geriausias būdas sužinoti – stebėti įprastą savo šuns dieną ir ją atpasakoti veterinarui reguliarių apžiūrų metu. Veterinaras patvirtins ar jūsų šuns miego režimas yra normalus, o esant sutrikimams gydytojas gali rekomenduoti pakeitimus arba atlikti reikiamus tyrimus. Supratę, kad jūsų šuns miegas yra normalus, jūs taip pat galėsite miegoti kietai: žinosite, kad jūsų šuo yra sveikas ir gerai jaučiasi.
Autorė
Chrissie Klinger
Chrissie Klinger yra kačių augintoja, kuri džiaugiasi galėdama dalintis savo namais su savo pūkuotais augintiniais, dviem vaikais bei vyru. Kai Chrissie nemoko, nerašo ir nekuria savo tinklaraščio, ji mėgsta leisti laiką su savo šeimos nariais. Ji stengiasi rašyti straipsnius, kurie padėtų augintojams gyventi aktyvesnį ir reikšmingesnį gyvenimą kartu su savo augintiniais.
Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (mityba)