Vyresnio amžiaus katės priežiūra: svarbiausi sveikatos patarimai

minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

title
Dėl pastaraisiais dešimtmečiais pasiektos medicinos ir mitybos pažangos katės gyvena ilgiau nei bet kada anksčiau. Neretai jos sulaukia beveik dvidešimties metų, o kai kurios katės šiais laikais peržengia dviejų dešimčių metų ribą. Nesvarbu, ar katę turite nuo kačiuko amžiaus, ar ją globoti pradėjote vėliau, vyresnio amžiaus katės priežiūra gali būti labai maloni, tačiau gali kilti ir tam tikrų iššūkių. 

Katės mėgsta gyventi trimatį gyvenimą, laipioti, tyrinėti ir stebėti pasaulį iš aukštai. Turėdami tai galvoje augintinių globėjai turi atsižvelgti ne tik į vyresnių kačių sveikatos problemas, bet ir į jų gyvenimo būdą. Šiame straipsnyje apžvelgsime dažniausiai pasitaikančias senų kačių sveikatos problemas ir aptarsime, kaip pakeisti savo namus, kad pagyvenę augintiniai jaustųsi patogiai ir būtų laimingi.

Kada katė yra sena ir kokie yra senėjimo požymiai?

Remiantis „Blue Cross“, katės subręsta maždaug 7 metų amžiaus, o vidutinė jų gyvenimo trukmė yra 12–13 metų, nors kai kurios katės gali gyventi iki 20 metų ir ilgiau. Kai jūsų katės amžius artėja prie dviženklio skaičiaus, galite pastebėti tam tikrų pokyčių. Dažniausiai pasitaikantys kačių senėjimo požymiai yra šie:

  • daugiau miego ir (arba) pasikeitęs miego režimas;
  • neišpuoselėtas kailis, nes sunku jį gerai iššukuoti;
  • nenori ar negali užšokti ant aukštesnių paviršių ar baldų;
  • trapūs nagai, nes rečiau naudoja draskykles;
  • blogas kvapas iš burnos;
  • nelaimingi atsitikimai tualete;
  • svorio padidėjimas arba sumažėjimas;
  • elgesio pokyčiai;
  • pusiausvyros problemos;
  • geria daugiau nei įprastai.

Jūsų katę nuodugniai patikrina kiekvienais metais skiepų metu, tačiau katei senstant vertėtų ją tikrinti kas 6 mėnesius. Vyresniems nei dešimties metų amžiaus augintiniams veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti kasmet atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus, kad patikrintų organų sveikatą ir imuninę sistemą. Vyresnio amžiaus gyvūnams veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti šiuos kraujo ir šlapimo tyrimus atlikti kas 6 mėnesius. Atminkite, kad kiekvieni katės metai prilygsta maždaug žmogaus 4 metams, todėl tikslinga reguliariai tikrintis. Į ką veterinarijos gydytojas atkreipia dėmesį atlikdamas šiuos patikrinimus?

Dažniausiai pasitaikančios senų kačių sveikatos problemos

Kaip ir mums, žmonėms, taip ir naminiams gyvūnams su amžiumi didėja ligų ir sveikatos problemų tikimybė. Nuo visų gyvenimo nuotykių atsiranda organizmo nusidėvėjimo požymių, o organai pradeda veikti ne taip efektyviai.

  • Sąnarių ligos. Medicininis terminas – osteoartritas (sutrumpintai – artritas). Katės mėgsta laipioti ir šokinėti, o po daugelio metų tokių smūgių ir pastangų sąnariai tampa pažeisti. Gali būti pažeidžiami bet kurie sąnariai, taip pat ir stuburas. Dėl to jūsų katei bus sunkiau pašokti, nusiprausti ir pritūpti nuėjus į tualetą. Dauguma vyresnių kačių serga tam tikro laipsnio osteoartritu, bet kadangi jos ne visada jaučia skausmą, jį sunku nustatyti neatlikus rentgeno tyrimų. Vis dėlto galima daryti prielaidą, kad labai vyresnės katės greičiausiai turės tam tikro laipsnio osteoartritą.
  • Inkstų liga. Po sąnarių ligų inkstų ligos yra viena dažniausių vyresnio amžiaus kačių sveikatos problemų. Inkstai pažeidžiami iš lėto, todėl paprastai nepastebite problemų, kol jie nepraranda apie 70 % savo funkcijos. Galite pastebėti, kad jūsų katė geria ir šlapinasi dažniau nei įprastai, ji gali nustoti ėsti, numesti svorio ir turėti blogą burnos kvapą.
  • Hipertiroidizmas. Skydliaukė yra tarsi vidinis organizmo termostatas, kuris reguliuoja medžiagų apykaitą. Vyresnėms katėms būdingi gerybiniai skydliaukės navikai, kurie gamina per daug skydliaukės hormono, todėl pakyla kūno temperatūra ir organizmas ima veikti per greitai. Jūsų katė gali ėsti godžiai, bet numesti svorio. Augintinis gali garsiau nei įprastai miaukti, būti labai neramus ar net agresyvus.
  • Dantų ligos. Gera idėja – prižiūrėti katės dantis nuo pat mažens, pageidautina juos valyti šepetėliu. Kai jūsų katė sensta, jai gali atsirasti dantų apnašų, kauptis dantų akmenys ir atsirasti dantenų ligų. Gali atsirasti ėduonis, dantys gali įskilti arba įtrūkti. Veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti išvalyti dantis naudojant narkozę, be to, gali tekti juos pašalinti.
  • Kognityvinės funkcijos sutrikimas. Lygiai taip pat, kaip ir žmonės, katės gali susirgti demencija arba kognityvinės funkcijos sutrikimu. Gali sutrikti jų miego režimas, augintiniai gali būti sutrikę, jie gali prarasti naudojimosi tualetu įgūdžius, garsiau nei įprastai miaukti ir mažiau reaguoti į jus.
  • Vėžys. Ši liga dažniau pasitaiko senoms katėms, o pastebėti požymiai priklauso nuo pažeisto organo ar organų.

Veterinarijos gydytojo atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai bei fizinė apžiūra padės diagnozuoti arba paneigti šiuos įtarimus. Kraujo ir šlapimo tyrimai – tai būdas kuo anksčiau pastebėti šias problemas, tikėkimės, kol liga dar nėra pažengusi. Šiuo metu yra daug gydymo būdų, taip pat gydomųjų dietų, kurios gali labai pagerinti jūsų katės gyvenimo kokybę ir pailginti jos gyvenimo trukmę.

Kaip galite padėti savo vyresnei katei?

Turite nuolat lankytis pas veterinarijos gydytoją, o namuose galite padaryti daugybę dalykų, kad vyresnio amžiaus katės gyvenimas būtų kuo lengvesnis.

Vyresnio amžiaus katės maitinimas

Jei jūsų katė neturi jokių sveikatos problemų, turėtumėte ją maitinti brandžių arba vyresnių kačių ėdalu, priklausomai nuo jos amžiaus. Juose šiek tiek skiriasi mineralų ir baltymų kiekis, kad organai būtų mažiau apkrauti. Vyresnio amžiaus katėms skirtame ėdale paprastai būna mažiau kalorijų, nes mažiau aktyvios katės gali priaugti svorio. Kai kuriuose vyresnio amžiaus katėms skirtuose ėdaluose gali būti daugiau kalorijų, nes vyresnio amžiaus katėms gali būti sunku išlaikyti sveiką svorį ir raumenų masę. Pasiteiraukite veterinarijos gydytojo, kokiu ėdalu maitinti katę, atsižvelgiant į jos amžių, gyvenimo būdą ir kūno būklę. Įrodyta, kad, jei augintiniai išlieka liekni visą gyvenimą, pailgėja jų gyvenimo trukmė.

Senų kačių skonio ir kvapo juslės paprastai būna prastesnės, todėl, norėdami paskatinti katę ėsti, galite pasiūlyti įvairių skonių ir tekstūrų ėdalo. Šiek tiek pašildžius ėdalą, jis tampa skanesnis. Jei jūsų katė turi dantų problemų, galite pastebėti, kad ji mieliau renkasi šlapią maistą, pavyzdžiui, konservų dėžutes ar maišelius, arba galite pabandyti granules pamirkyti šiltame vandenyje, kad jos suminkštėtų.

Svarbu ne tik tai, kuo šeriate savo katę, bet ir kaip. Kaip jau minėjome, vyresnio amžiaus katės paprastai serga tam tikromis sąnarių ligomis. Augintiniams gali būti skausminga pritūpti valgant arba nuleisti galvą. Maitinimui naudojant laiptelį arba dubenėlį pastačius ant nedidelės dėžutės gali padėti jiems patogiau ėsti. Maitinkite kates ramioje vietoje, atokiau nuo virtuvės šurmulio.

Veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti gydomąją dietą, jei jūsų katei diagnozuota liga, pavyzdžiui, artritas. Kai kurias ligas, pavyzdžiui, inkstų ligas, gali būti sunku pastebėti, nes požymių nepastebite, kol liga nėra pažengusi. Veterinarijos gydytojas, norėdamas anksti nustatyti šias ligas, rekomenduos dažniau atlikti kraujo tyrimus, nes katė sensta. Atminkite – niekada nekeiskite savo katės mitybos be veterinarijos gydytojo pritarimo.

Vanduo visada svarbus, tačiau, kai katė sensta, dar svarbiau užtikrinti, kad ji pakankamai gertų. Lengviausias būdas užtikrinti vandens suvartojimą – maitinti drėgnu ėdalu arba mirkyti granules. Fontanai taip pat populiarūs, nes daugelis kačių mėgsta gerti tekantį vandenį. Pasistenkite namuose pastatyti kelis dubenėlius su vandeniu, kad katei niekada nereikėtų toli eiti atsigerti.

Kailis ir nagai

Gerai žinoma, kad katės yra labai švarios ir valosi kailį valandų valandas per dieną. Kai jūsų katė vis mažiau jaučiasi patogiai tai darydama, turėtumėte stengtis jai padėti. Nepamirškite, kad jas šukuoti reikia švelniai, nes augintiniui gali skaudėti.

Artrito kamuojamoms katėms sunkiau išsitiesti visu ūgiu, kad galėtų naudoti draskyklę ir išlaikyti geros būklės nagus. Pasistenkite įrengti horizontalius draskymo stulpelius. Stebėkite kačių nagus ir, jei jie tampa per ilgi, pakirpkite juos. Jei abejojate, paprašykite veterinarijos gydytojo arba veterinarijos slaugytojos parodyti, kaip tai padaryti.

Patogumai namuose

Kai katė tampa mažiau judri, galite pabandyti pritaikyti savo namus taip, kad būtų patogiau augintiniui. Kačių kopėčios ir rampos gali užtikrinti, kad jūsų katė vis dar jaustųsi saugi ir miegotų savo mėgstamose aukštose vietose. Pasirūpinkite, kad jų lovos būtų itin patogios traškantiems gyvūno sąnariams.

Net jei jūsų katė gali išeiti į lauką, turėtumėte pasirūpinti kraiko dėžutėmis, pageidautina su žemais šonais, kad į jas būtų lengva įlipti ir išlipti. Senos katės nori būti šiltai, sausai ir arti namų, todėl jos gali nustoti eiti į lauką arba eiti rečiau, o tai gali lemti nelaimingus atsitikimus namuose. Įsitikinkite, kad kraiko dėžutės yra atokiau nuo maisto ir vandens, taip pat ramioje vietoje.

Rūpinimasis psichikos sveikata

Minėjome kognityvinę disfunkciją, ir jūs galite padėti ją valdyti, palaikydami savo katės protinį stimuliavimą. Dėlionės ir panašūs kačių veiklos centrai gali būti geras būdas išlaikyti jaunas ir aktyvias katės smegenis.

Auksiniai metai

Matote, kad kaip ir mums, taip ir jūsų katei aukso amžius susijęs su iššūkiais, tačiau šie metai gali būti vieni geriausių. Stebėdami senėjimo požymius, reguliariai lankydamiesi pas veterinarą ir laikydamiesi namų priežiūros patarimų, savo vyresnio amžiaus katę galite išleisti į pensiją laimingai, jaukiai ir patogiai.

Vyresnio amžiaus kačių sveikatos DUK

  1. Kokio amžiaus katė yra vyresnio amžiaus? 11 ir daugiau metų.
  2. Kaip sužinoti ar mano katė turi antsvorio? Stebėkite ar noriai užšoka ant baldų arba nuo jų nušoka. Stebėkite ar po miego nėra sustingusi ir nešlubuoja. Prasta kailio būklė taip pat yra vienas iš skausmo požymių, nes jūsų katė nustojo laižytis kailiuką.
  3. Kodėl mano katė tiek daug geria? Tai vienas pirmųjų daugelio ligų, pavyzdžiui, diabeto ir inkstų ligų, požymių. Jei pastebėjote, kad pasikeitė jūsų katės apetitas ar ją dažniau troškina, visada kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
  4. Ar katės gali susirgti demencija? Taip. Daugiau informacijos apie tai rasite čia.
  5. Ar reikia keisti katės maistą? Maždaug nuo 7 metų amžiaus jūsų katė turėtų gauti suaugusių kačių ėdalą, o vėliau – vyresnio amžiaus kačių ėdalą. Veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti gydomąją dietą, jei jūsų katei diagnozuota liga.

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS