Kiek vandens turi gerti katė: kačių hidratacijos palaikymo vadovas

$authorText
minutes - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Už rudos sofos šalia alyvinio augalo sėdinti oranžinė katė

Kaip ir žmonių, maždaug du trečdalius katės kūno sudaro vanduo. Kaip ir visiems gyvūnams, katėms reikia daug vandens, kad išgyventų ir palaikytų sveikatą. Laukinėje gamtoje dalį vandens jos gauna iš drėgmės, esančios maiste, pavyzdžiui, iš vabzdžių, paukščių ir graužikų, o likusią dalį – iš upelių ir kitų vandens šaltinių. Jūsų naminės katės mityba labai skiriasi ir nors galite duoti joms šiek tiek šlapio ėdalo, didžiąją dalį vandens jos gauna gerdamos iš dubenėlio!

Kiek vandens turi gerti katė?

Vandens kiekis, kurio reikia jūsų katei, priklauso nuo jos dydžio, aktyvumo lygio, sveikatos būklės ir mitybos, tačiau jis svyruoja nuo 40 iki 70 ml vienam kilogramui kūno svorio per dieną. Jei manote, kad jūsų katė geria nepakankamai vandens, yra keletas būdų, kaip paskatinti ją gerti.

Labai svarbi yra vieta. Pastatykite keletą dubenėlių su vandeniu įvairiose namų vietose, kur mažai vaikštoma. Idealiu atveju vandens dubenėlių turėtų būti vienu daugiau nei kačių. Vandens dubenėlių taip pat negalima statyti šalia kraiko dėžės. Dėl to jūsų katė gali jaustis nepatogiai ir nustoti valgyti, gerti bei naudotis kraiko dėže. Juk nenorėtume būti priversti visus skysčius gerti tualete! Joms gali nepatikti net tai, kad dubenėliai su ėdalu ir vandeniu yra netoli vienas kito. Taip yra todėl, kad laukinės katės išmoko negerti šalia ėdalo, nes vanduo gali būti užterštas grobio skerdiena.

Kai kurios katės labai mėgsta gerti vandenį. Jūsų katei gali labiau patikti šaltas vanduo, todėl į dubenėlį įmeskite porą ledo kubelių. Jei dubenėlis dažnai apverčiamas, pakeiskite jį platesniu su guminiu pagrindu. Joms gali nepatikti vandens skonis, todėl, jei naudojate plastikinį dubenėlį, pabandykite pakeisti jį metaliniu, keraminiu ar stikliniu. Taip pat turėtumėte reguliariai keisti katei skirtą vandenį, kad jis būtų šviežias.

Kai kurios katės nesinaudoja dubenėliu ir mieliau geria tiesiai iš čiaupo. Laukinėje gamtoje katės paprastai geria tik judantį vandenį, nes suvokia, kad tai padeda joms išvengti ligų. Jei matote, kad jūsų katė nuolat apverčia vandens dubenėlį ir geria vandenį, kuris išsilieja ant grindų, greičiausiai jai patogiau gerti judantį vandenį. Apsvarstykite galimybę įrengti katei skirto vandens fontanėlius, kuriuose vanduo nuolat cirkuliuoja. 

Į katės racioną taip pat galite įtraukti daugiau drėgmės. Šlapias ėdalas turi daug daugiau drėgmės nei sausas, tačiau jei pirmenybę teikiate sausam ėdalui, galite pabandyti granules apipilti šiek tiek vandens. Kai kurios katės nemėgsta mirkytų granulių tekstūros, bet jei jūsų katė jas mėgsta, tai bus paprastas būdas padidinti vandens suvartojimą. Galima derinti sausą ir drėgną ėdalą – tai geras būdas išlaikyti katės ėdalo pomėgio universalumą ir neleisti jai prisirišti prie drėgno ar sauso maisto.

Kad ir kokį būdą pasirinktumėte, svarbu skatinti katę gerti vandenį. Nors daugelis mano, kad pienas yra geras pakaitalas, tai tėra mitas ir netgi gali sukelti virškinimo problemų. Priversti katę gerti vandenį yra taip pat svarbu, kaip ir šerti tinkamu ėdalu. 

Kačių dehidratacija

Visi gyvūnai koncentruoja šlapimą, tačiau katės yra kilusios iš dykumose gyvenančių kačių, o tai reiškia, kad jos gali išgyventi su mažesniu vandens kiekiu nei kiti gyvūnai. Be to, jų troškulys nedidelis, todėl jos nejaučia poreikio dažnai gerti vandenį. Jei jūsų katė dehidratuota, galite to nežinoti, kol nepasireikš problema. Kačių dehidratacija gali sukelti šlapimo pūslės problemų ir šlapimo takų ligų, įskaitant inkstų ligas, šlapimo pūslės akmenligę ir kačių apatinių šlapimo takų ligas. Šlapimo pūslės akmenys gali sukelti gyvybei pavojingą šlaplės užsikimšimą, ypač patinams.

Yra keletas būdų, kaip galima nustatyti ar jūsų katė dehidratuota. Vienas iš geriausių testų, leidžiančių nustatyti ar jūsų katė dehidratuota, yra švelniai suimti katės odą ir patempti aukštyn. Jei oda greitai negrįžta į įprastą padėtį, kai ją paleidžiate, jūsų katė yra dehidratuota. Kuo lėčiau jūsų katės oda išsitiesia, tuo labiau ji dehidratuota. Taip pat atkreipkite dėmesį į stiprios dehidratacijos požymius: dusulį, depresiją, apetito stoką, įdubusias akis, burnos džiūvimą, padidėjusį mieguistumą ir padažnėjusį širdies ritmą.

Ką daryti, jei jūsų katė geria daug vandens?

Nors vanduo būtinas gyvybei, troškulio pokyčiai gali būti vienas pirmųjų daugelio ligų, pvz., inkstų ligų, diabeto ar kitų, požymių. kepenų ligos.

Kuo daugiau žinosite, kas yra normalu konkrečiai jūsų katei, tuo anksčiau pastebėsite jei jos įpročiai pasikeis. Jei kas nors pasikeitė, pavyzdžiui, perėjote nuo šlapio ėdalo prie sauso, dėl padidėjusio vandens suvartojimo tikriausiai nereikėtų nerimauti. Išgeriamam kiekiui įtakos turės ir oras, todėl tikėkitės, kad šiltuoju metų laiku jo reikės daugiau. Tačiau, jei negalite rasti pagrįsto paaiškinimo, kodėl atsirado pokytis, pastebimai padidėjęs vandens vartojimas gali būti problemos požymis, ypač jei pastebite kitų požymių, pavyzdžiui, svorio ar apetito pokyčius.

Iš esmės, kalbant apie troškulį, pokyčiai į bet kurią pusę gali reikšti bėdą. Pažinkite savo katę. Pabandykite apytiksliai įsivaizduoti, kaip dažnai matote ją geriančią ir kaip tai keičiasi per metus. Taip pat žinokite, kiek vandens paprastai lieka dubenėliuose, kai juos papildote, nes ne visada būsite šalia ir matysite, kaip jūsų katė geria.

Jei nerimaujate, kad jūsų katė nepakankamai geria, yra dehidratuota arba geria per daug vandens, parodykite ją veterinarijos gydytojui. Veterinarijos gydytojas atliks klinikinę apžiūrą, bet galbūt norės atlikti ir kraujo tyrimus, kad nustatytų galimas problemas. Kaip ir daugeliu kitų atvejų, kuo anksčiau sulauksite pagalbos ir sužinosite diagnozę, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų katė bus sėkmingai gydoma. Žinoma, veterinarijos gydytojas gali jus nuraminti ir patikinti, kad jūsų katei viskas gerai.

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS