Kačių nerimas: kaip atpažinti kačių streso požymius

 
minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Galite erzinti ką nors dėl to, kad yra „baikštus kaip katė“ arba net juoktis, kai kas nors išgąsdina jūsų katę ir priverčia ją pašokti. Tačiau baimės ir nerimo kamuojama katė – ne juokai. Kačių nerimas gali būti rimta problema, dėl kurios kyla pavojus jūsų katės gerovei. Jei manote, kad galbūt jūsų katė patiria stresą, skaitykite toliau, kad suprastumėte, kas vyksta ir sužinotumėte, kaip galite augintiniui padėti.

Kačių nerimo paaiškinimas 

White calico cat hides underneath bed.white-calico-hiding-under-bedWhite calico cat hides underneath bed.
Katės patiria nerimą, kai jaučia grėsmę, nepriklausomai nuo to, ar grėsmė tikra ar įsivaizduojama, ir į šią grėsmę reaguoja tipišku baimei būdingu elgesiu. Kitaip tariant, nerami katė gali atrodyti įsitempusi ir išsigandusi be jokios aiškios priežasties. Tačiau tai nereiškia, kad nėra priežasties. Tai paprasčiausiai reiškia, kad priežasčiai nustatyti gali prireikti šiek tiek laiko ir patyrinėti aplinkybes.

Galimos nerimo priežastys: skausmas ar liga, psichologinis stresas, patiriamas gyvenant su keliomis katėmis, traumuojanti patirtis, tinkamos socializacijos stoka, anksčiau patirta prievarta ar nepriežiūra, blogėjantys pojūčiai ir su senstančiomis smegenimis susijęs atminties praradimas. Vyresnių kačių sąnarių skausmas taip pat gali būti nerimastingo elgesio, pavyzdžiui, slėpimosi ar nesinaudojimo kraiko dėžute, priežastis. Kitos galimos kačių nerimo priežastys gali būti nauji ar perstumti baldai, naujas augintinis ar kūdikis namuose arba net nauji namai.

Taigi, kaip sužinoti, ar jūsų katę kankina neramas?

Katės streso požymiai

Nerimą patiriančią katę pastebėti nėra sunku. Pateikiame bendrus kačių nerimo ar streso požymius ir simptomus:

  • pasitraukia iš akiračio ir slepiasi;
  • gyvūnas tampa mažiau aktyvus;
  • bando pabėgti;
  • praranda apetitą / persivalgo;
  • elgiasi destruktyviai ar agresyviai;
  • viduriuoja;
  • šlapimu žymi teritoriją arba vengia eiti į kraiko dėžutę;
  • augintiniui slenka kailis, atsiranda žaizdų ir pažeidimų dėl pernelyg intensyvaus laižymosi;

kiti požymiai: svorio kritimas, pernelyg garsus miaukimas, mieguistumas ir neramumas. Katės paprastai yra vienišos būtybės ir mielai leidžia laiką vienos. Tačiau kai kurios katės yra labai prisirišusios prie savo šeimos ir gali patirti stresą atsiskyrusios nuo šeimininko. Jei jūsų katė gerai jaučiasi, kol esate šalia, bet pradeda nerimauti, kai ruošiatės išvykti, pavyzdžiui, paimate raktus arba užtraukiate užuolaidas, turėtumėte kreiptis pagalbos į kvalifikuotą elgsenos specialistą.

Pagalba stresą patiriančiai katei 

Pirmas dalykas, kurį turite žinoti, norėdami padėti savo nerimaujančiai katei – niekada neturėtumėte jos bausti ar barti už nerimastingą elgesį. Tai tik sustiprins neigiamas asociacijas ir baimę, o situacijos nepagerins. Tai taip pat pakenks jūsų ir katės ryšiui. Tikslas – padėti gyvūnui jaustis saugiai ir atsipalaiduoti įprastoje aplinkoje.

Brown tabby kitten being inspected by a vet on a table.Pastebėję, kad jūsų katė elgiasi nerimastingai, pirmiausia turėtumėte susitikti su veterinarijos gydytoju, kad jis diagnozuotų arba paneigtų bet kokias pagrindines sveikatos problemas, pvz., skausmą ir diskomfortą, dėl kurių jūsų katė gali patirti stresą. Kadangi katės linkusios slėpti savo skausmą ir to akivaizdžiai neparodo, gali prireikti išsamios apžiūros ir kitų diagnostinių procedūrų, pavyzdžiui, kraujo tyrimų ar rentgeno nuotraukų. Jei paaiškėja, kad jūsų katė kenčia nuo skausmo arba turi sveikatos problemų, augintinio gydymas gali pašalinti nerimą ir padėti gyvūnui grįžti į normalų gyvenimą.

Kita vertus, jei veterinarijos gydytojas atmeta fizinės problemos priežastį, tai gali reikšti, kad problema yra psichologinė. Tokiu atveju veterinarijos gydytojas turėtų patarti, kaip gydyti.

Veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti sertifikuotą gyvūnų elgesio specialistą, jei jūsų katei reikia vaistų nuo nerimo arba kvalifikuotą elgesio specialistą ar trenerį, kuris gali padėti jums ir jūsų katei suprasti aplinką ir keisti elgesį. Elgesio keitimas apima katės gyvenime nerimą keliančių veiksnių nustatymą, siekiant sukurti naują, teigiamą emocinį ryšį, taikant šių veiksnių jautrumo mažinimą ir sukuriant priešingas aplinkos sąlygas. Aplinkos valdymas apima aplinkos keitimą, kad būtų išvengta elgesio problemos, pavyzdžiui, nerimą keliančių veiksnių iš aplinkos pašalinimą. Pavyzdžiui, jei jūsų katė nerimauja dėl kelionių katės nešyklėje, galite apdovanoti ją mėgstamu žaislu ar skanėstu, kai ji nori pabūti vežimėlyje ar šalia jo. Laikui bėgant augintinis susies nešyklę su šiais teigiamais apdovanojimais ir nebesijaudins būdamas viduje. Bendras šio mokymo ir sąlygų keitimo tikslas – parodyti savo katei, kad ji yra saugi ir kad gali atsipalaiduoti. Tokie elgesio pakeitimai turi būti atliekami vadovaujant specialistams. Tai atlikdami netinkamai rizikuojate sustiprinti baimę ar nerimą ir galite dar labiau pabloginti situaciją.

Namų ūkiai, kuriuose gyvena kelios katės yra dažna streso ir nerimo priežastis

Ypatingą dėmesį reikia skirti namų ūkiams, kuriuose gyvena kelios katės, nes gyvenimas kartu ar kaimynystėje su kitomis katėmis yra pagrindinė kačių streso ir ligų priežastis. Kaip jau minėta, katės iš prigimties yra vienišos būtybės ir paprastai į kitas kates žiūri kaip į grėsmę jų brangiems ištekliams. Turėti tik vieną katę – tai tikriausiai geriausia, ką galite padaryti, kad išvengtumėte streso ir nerimo. Jei namuose gyvena kelios katės ir vienai ar kelioms katėms pasireiškia streso požymiai, pabandykite sumažinti konfliktus ir stresą nurodytais būdais.

  • Visuose namuose, ramiose vietose, padėkite kelis maisto ir vandens dubenėlius. Ir maisto, ir vandens reikia vienu dubenėliu daugiau, nei turite kačių.
  • Keletas kraiko dėžių – viena daugiau, nei turite kačių. Kraiko dėžutės turėtų būti atokiau nuo maisto ir vandens bei nuošaliose vietose.
  • Koridoriuose ir praėjimuose strategiškai išdėstykite lentynas ir baldus taip, kad katės galėtų praeiti viena pro kitą skirtingais lygmenimis.
  • Jei įmanoma, įrenkite keletą kačių durų, kad dominuojančios katės netrukdytų baikščioms katėms išeiti į lauką.
  • Pasirūpinkite daugybe aukštai esančių slėptuvių ir gultų, kad visos katės prireikus galėtų pasitraukti viena nuo kitos.
  • Apsvarstykite galimybę pakeisti namus. Deja, kai kurioms katėms tiesiog nesiseka gyventi su kitomis katėmis. Šioms katėms geriausiai tiktų nauji namai, kuriuose jos galėtų jaustis saugiai ir ramiai.
  • Mityba Yra tam tikrų gydomųjų ėdalų su natūraliais priedais, kurie gali padėti sumažinti kačių stresą.
  • Leiskite saugiai išeiti į lauką. Gyvenimas patalpose yra didelė daugelio kačių streso priežastis, net jei jos gyvena vienos. 

Jei nerimas negydomas

Negydomas nerimas savaime nepagerės ir laikui bėgant greičiausiai dar labiau sustiprės, o nepageidaujamas elgesys taps dar ryškesnis. Augintinių lėtinis stresas, kaip ir žmonių, gali turėti daugybę pasekmių jūsų katės fizinei sveikatai. Besitęsiantis stresas gali pakenkti jų imuninei sistemai ir augintiniai taps labiau pažeidžiami ligų, o tai savo ruožtu dar labiau sustiprins stresą ir sukels papildomų elgesio problemų. Kuo greičiau pašalinti nerimą naudinga ne tik jūsų katei, bet ir jums, kad galėtumėte išsaugoti ramybę namuose.

Jei manote, kad jūsų katė kenčia nuo nerimo, nesijaudinkite. Su meile, kantrybe ir kvalifikuotų specialistų pagalba galite padėti savo katei gyventi sveikiau ir laimingiau.

Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip


Autorės biografija

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus yra augintinio šeimininkė, apie augintinius rašanti tinklaraštininkė ir romanų rašytoja iš Tulsos Oklahomoje, kur ji dažniausiai rašo apsupta glėbio kailiniuotų augintinių.