Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Apie Sarah
Sarah Whitehead yra žinoma sertifikuota klinikinės gyvūnų elgsenos specialistė, dirbanti JK ir su didele aistra atskleidžianti gyvūnų elgsenos paslaptis. Turėdama patirties tiek šunų, tiek kačių srityje, Sarah padeda augintinių šeimininkams iššifruoti subtilią kūno ženklų ir elgesio kalbą. Ji tiki, kad mokymas ir žaidimas yra galingi įrankiai, padedantys ne tik pagerinti bendravimą, bet ir užmegzti ilgalaikį, prasmingą ryšį tarp žmonių ir jų augintinių – šunų bei kačių. Sarah savo idėjas derina su mokslu ir supratingumu, siūlydama naują požiūrį į tai, kaip praturtinti mūsų augintinių gyvenimą ir sustiprinti su jais ryšį.
Autorist
Katės – atsiskyrėlės, paslaptingos, nenuspėjamos, dviveidės.
Tai tik keletas iš daugybės būdvardžių, kuriuos žmonės dažnai vartoja apibūdindami kates. Ir nors galiu suprasti priežastis, tačiau mano pasaulyje tai yra netiesa.
Praeityje žmonės galvojo, kad katės gyvena taip, lyg tiesiog dirbtų tam tikrą darbą – naudojasi mūsų namais kaip viešbučiu, o lauke gyvena kenkėjų medžiotojų gyvenimą arba tinginiauja saulėje.
Tačiau šiais laikais esame daug labiau linkę pripažinti savo nuostabius augintinius neatsiejama šeimos dalimi. Komunikabili, žaisminga ir mylinti būtybė, kurios elgesį ir kūno kalbą verta ištirti ir suprasti, kad galėtume būti geriausi augintinių globėjai.
Ir tai galioja abiem kryptimis. Gyvenimas su kate, patiriančia neatpažintą stresą ar nerimą, gali reikšti, kad ir mums taip pat teks nerimauti ir patirti sunkumų. Tai taip pat gali sukelti fiziologinių problemų, pvz., kačių apatinių šlapimo takų ligą (KAŠTL), todėl labai svarbu, kad stengtumėmės geriau suprasti savo kačių kūno kalbą ir elgesį.
Katės patiria stresą ir jį įsisavina
Skirtingai nei šunys, katės linkusios įsisavinti emocinį stresą, o tai gali turėti didelės įtakos jų elgesiui, sveikatai ir gerovei.
Nelaiminga katė negali žodžiais pasakyti, kad ji bijo kaimynų rudojo katino arba kad ją nuliūdino naujas žmogus namuose, o kadangi katės kūno kalba yra subtili, jos emocinė būsena gali likti neatpažinta ištisas savaites, mėnesius ar net metus.
Naminės katės yra tobulas gamtos sukurtas vienišo medžiotojo pavyzdys. Netgi Leonardas da Vinčis yra pasakęs: „Mažiausia katė yra šedevras“.
Kitaip nei didžiosios katės, pavyzdžiui, liūtai, gyvenantys socialinėse grupėse ir medžiojantys grupėmis, mūsų kambariniai plėšrūnai yra sukurti medžioti vieni. Jie yra prieblandos gyvūnai, t. y. aktyviausi auštant ir sutemus, todėl jų neįtikėtinos akys išsivystė taip, kad sugautų kuo daugiau šviesos esant nedideliam apšvietimui, o klausa yra neįtikėtinai aštri, kad išgirstų net menkiausią grobio krustelėjimą ar šnarėjimą.
Svarbu tai, kad mūsų katė medžioja nedidelius laimikius, kuriais galima pamaitinti tik vieną – tai lyg pelės dydžio porcija. Katės mėgsta valgyti vienos ir gali medžioti iki 12 kartų per dieną, kad patenkintų savo mitybos poreikius.
Katės nemėgsta dalytis
Toks elgesys iš esmės apibūdina namines kates. Joms nereikia bendradarbiauti su kitais savo rūšies atstovais, kad sumedžiotų didelį grobį, todėl katėms nereikia akivaizdžių socialinių signalų. Dažniausiai katės nesidalija. Nors kai kurie gyvūnai toleruoja ar net vertina brolių ir seserų draugiją, didžioji dauguma yra laimingiausi, kai gali užimti savo erdvę ir bendrauti pagal savo sąlygas.
Iš esmės dėl šių įgimtų poreikių katės mus taip žavi. Jų savarankiškumas yra nepaprastas mažam, palyginti trapiam ir iš prigimties pažeidžiamam gyvūnui, tačiau jos yra drąsios, smalsios, geba pačios maitintis, rūpintis savimi ir, pasitelkusios savo neįtikėtiną judrumą ir išradingumą, tyrinėja aplinką ir ja naudojasi.
Katės labai autonomiškos, bet vis tiek renkasi būti su mumis!
Žinoma, žmonės katėms yra naudingi – suteikiame joms pastogę, šilumą, saugumą, maistą ir komfortą. Tačiau katės nori būti su mumis ne tik dėl mūsų teikiamos naudos – jos taip pat su mumis užmezga tvirtus ryšius.
Šis prisirišimas užgožia rūšių skirtumus, ypač jei mokame suprasti ir vertinti tai, ką mūsų katės mums sako savo unikaliais ir subtiliais būdais.
Katės mėgsta geras manieras
Katės yra jautrios būtybės. O labiausiai joms patinka manieros!
Suprasti katės kūno padėtis ir kalbėjimą nėra lengva. Gyvūnai neloja ant mūsų, kai nori dėmesio ar jaučia nerimą dėl situacijos, taip pat nešokinėja ir nevizgina uodegos, kad ir kaip džiaugtųsi mus matydami.
Tiesą sakant, kaip dažnai aiškinu susirūpinusiems augintinių globėjams, tai, kad jūsų katė ateina į namus, vieną kartą sumiauksi, norėdama sužinoti, kur esate, tada nueina į viršų ir nusivalo purvinas savo letenas ant jūsų lovos pusės, yra tikras komplimentas!
Išmokite kalbėti su kate
Norint išmokti kalbėti su katėmis, reikia tapti stebėjimo meistrais. Skirtumą tarp nejudančios, iš skausmo ar baimės susikūprinusios katės ir visiškai atsipalaidavusios katės, apsivijusios kūną ir letenas uodega, gali būti sunku suprasti net ir patyrusiems kačių augintojams, tačiau to galima išmokti, ir, manau, tai gali būti smagu!
Išmokę kačių sunkai įskaitomas išraiškas ne tik galėsite pastebėti, kada jūsų augintiniui kas nors negerai ir anksti pasiūlyti pagalbą, bet ir pagerinsite abipusį jūsų bendravimą ir pagilinsite santykius bei ryšį.
Įprasti kačių kūno kalbos ženklai ir jų reikšmės
Katės elgesys |
Reikšmė |
---|---|
Lėtas mirksėjimas |
Pasitikėjimas ir prieraišumas |
Murkimas |
Pasitenkinimas arba savęs raminimas |
Suglaustos ausys |
Baimė, agresija ar per didelė stimuliacija |
Uodegos judinimas |
Sudirgimas arba padidėjęs budrumas |
Gulėjimas pilveliu į viršų (bet nekviečiant liesti) |
Gynybinė laikysena, ne visada reiškia pasidavimą |
Mano patarimai, kaip sustiprinti kačių bendravimą ir dar geriau suprasti jų elgesį
1. Suteikite gyvūnams tai, ko jiems reikia (ir nepriimkite asmeniškai, jei jie nenori sėdėti jums ant kelių!)
Visos katės turi individualių pageidavimų. Gerai, sakykime, kad jos išrankios! Kuo tobulesnėje aplinkoje katės gyvena, tuo laimingesnės jos būna.
Dauguma kačių turi keletą specifinių reikalavimų baldų išdėstymui: jos gyvena 3D pasaulyje, todėl, svarstydami, kur jūsų katė norėtų praleisti laiką, galvokite apie aukštyje esančias slėptuves. Aukštos vietos, kuriose patogiai telpa tik viena katė, pavyzdžiui, knygų lentyna arba specialiai pastatytas katės bokštas, yra jų didžiųjų projektų pageidavimų sąrašo viršuje!
Katės mėgsta geras manieras. Tai reiškia, kad katėms labiau patinka, kai jos kreipiasi, o ne kai į jas kreipiamasi (tai paaiškina, kodėl žmonės, kurie nemėgsta kačių, dažnai jas traukia kaip magnetas!). Daugelis augintinių taip pat nori sėdėti su jumis arba šalia jūsų ir mėgautis jūsų draugija, tačiau jiems nereikia fizinio kontakto. Ne visos katės nori nuolat sėdi ant jūsų kelių – kaip skirtingi žmonės skirtingai mėgsta artumą, taip pat ir katės. Įvertinus tai, priėmus augintinių elgesį ir jį gerbiant, galima sukurti pasitikėjimu grįstus santykius, kuriuos dauguma žmonių trokšta turėti kartu su savo katėms.
2. Sužinokite apie kačių kūno kalbą ir subtilius būdus, kuriais jos praneša apie nepatogumą
Daugelis žmonių sunkiai supranta, kad mažytis katės uodegos virptelėjimas yra pirmas signalas, jog jų katė nėra laiminga. Daug geriau pastebėti tokį subtilų signalą ir reaguoti į jį – nutraukti bendravimą, o ne laukti, kol katė taip susierzins dėl jūsų nesupratingumo, kad bus priversta plakti uodegą, smogti nagais ar dantimis arba pabėgti.
Katės nėra dviveidės. Tai – subtilūs gyvūnai. O tai didelis skirtumas.
3. Supraskite savo katės kvapų apsaugos sistemas
Dauguma žmonių informaciją apie juos supantį pasaulį pirmiausia gauna per regą ir per klausą. Katės pirmiausia naudoja uoslę.
Tai reiškia, kad norėdamos jaustis laimingos ir saugios, katės naudoja įvairias kvapų sistemas, kurios padeda joms jaustis užtikrintoms, kad aplinka yra saugi ir pažįstama. Tai viena iš priežasčių, kodėl katės į mus trinasi – jos nori, kad kvepėtume kaip jos, t. y. kaip šeima. Katės mus (ir kitus šeimos augintinius) atpažįsta tiesiogine prasme pagal kvapą, o ne pagal regimąjį atpažinimą, ir joms reikia kas kelias valandas atnaujinti šį pažįstamą kvapą, kad jis būtų nuolat raminantis.
Ši informacija labai svarbi jūsų katės gerovei – pagalvokite, kaip baisu jūsų katei būtų staiga namuose rasti svetimą žmogų, nesvarbu, ar tas svetimas žmogus būtų naujas kūdikis, ar jūsų nauja meilė, ar kita katė, su kuria ji visada gyveno ir kurią mėgo, bet ši buvo pas veterinarą ir grįžo namo su kitokiu kvapu.
4. Nenuvertinkite emocinio streso poveikio
Pernelyg dažnai kačių globėjai man sako, kad jų katė išdykauja, drasko baldus, žymi namus šlapimu, šlapinasi ant lovos ar net yra agresyvi. Kartais jie užsimena, kad jų katė tyčia juos baudžia, pavyzdžiui, už tai, kad jų nėra namie.
Deja, tai labai klaidinga interpretacija, kuri tik dar labiau neigiamai veikia jūsų katės elgesį.
Kaip patyrusi sertifikuota klinikinės gyvūnų elgsenos specialistė žinau, kad kiekvieną katės elgesio problemą sukelia arba paslėpta klinikinė problema, arba paslėptas emocinis sutrikimas, arba – ir viena, ir kita!
Elgesio problemos niekada nekyla netikėtai ir be priežasties
Todėl labai svarbu, kad bet kokius jūsų katės elgesio pokyčius ištirtų veterinarijos gydytojas, kuris, ieškodamas priežasties, turėtų patikrinti net ir menkiausias detales: pernai net pusė visų mano tirtų atvejų buvo klinikiniai, ir tai tik diagnozuoti atvejai! Taigi, jei jūsų katė elgiasi neįprastai, verta kreiptis į veterinarą ir skirti dėmesio elgesiui.
Kitas žingsnis – užtikrinti, kad būtų įvertinti visi mūsų kačių emocinės gerovės aspektai. Kačių sveikata ir gerovė yra neatsiejamai susijusios, todėl privalome užtikrinti, kad būtų pasirūpinta abiem aspektais. Gera žinia ta, kad kartais net sudėtingą elgesio problemą galima išgydyti gana paprastais ir lengvais pokyčiais. Katės labai jautriai reaguoja į aplinką, rutiną ir mūsų elgesį – tai ir laimė, ir prakeiksmas!
Skirkite laiko žaidimams su savo kate
Ar žinojote, kad santykius su kate galite pagerinti tiesiog žaisdami ir praturtindami aplinką? Galiu lažintis, kad su tuo sutinkate, bet ar imatės veiksmų?
Katės mėgsta žaisti. Daugelis augintinių yra labai protingi ir jiems patinka mokytis, tačiau kiek iš mūsų iš tikrųjų stengiasi išmokyti juos bendrauti su mumis?
Kačių, kaip ir šunų (ar žmonių), mokymosi stiliai skiriasi. Paprastai katės mėgsta žaisti trumpai, bet dažnai – tai žaidimai, kuriuose yra tiek judesio ir triukšmo, kad jie įsitrauktų, bet nebūtų gąsdinantys. Daugeliui kačių patinka mokytis naudojant mažus, skanius užkandžius kaip motyvaciją ir atlygį, o kitoms labiau patinka atnešti žaisliuką ir gaudyti greitai judančius žaislus.
Atrasti žaidimus, kurie iš tikrųjų patinka jūsų katei, yra vienas iš aktyvių kačių šeimininkų malonumų. Kaip elgsenos specialistė galiu paliudyti, kad labai svarbu linksmai leisti laiką kartu – to dažnai trūksta žmogaus ir katės bendravime ir tai gali sukurti ryšį, kuris išliks visam gyvenimui.
Išmokę suprasti subtilius katės siunčiamus ženklus, suteikę katės poreikius atitinkančią aplinką ir įžvalgiai, kantriai bei rūpestingai spręsdami emocines ar elgesio problemas, galite pagerinti augintinio savijautą ir sustiprinti judviejų santykius. Suprasdami ir gerbdami unikalią katės prigimtį, galėsite tapti geriausiais katės šeimininkais ir užtikrinti laimingą ir sveiką savo kačių gyvenimą.