Kraujas šunų šlapime: priežastys ir gydymas

$authorText
minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jei auginate šunį, gali būti, kad kada nors pastebėsite, jog jūsų šuo šlapinasi su krauju. Nors pastebėjus kraujo šunų šlapime gali kilti nerimas, dažnai tokia liga yra išgydoma – tai gali būti tiesiog šlapimo takų infekcija arba gerybinė prostatos problema.

Heamaturija – tai klinikinis terminas, naudojamas apibūdinti, kai šuns šlapime atsiranda kraujo. Dažnai taip nutinka dėl šlapimo takų uždegimo arba infekcijos, kuri gali apimti viršutinius arba apatinius šlapimo takus. Jei pastebėjote kraujo savo šuns šlapime, jį turėtų įvertinti veterinarijos gydytojas, kuris gali nustatyti priežastį ir pateikti rekomendacijas, kaip padėti jūsų šuniui.

Čia pateikiamos dažniausios kraujo šunų šlapime priežastys, veterinarijos gydytojo rekomenduojami gydymo būdai ir kaip galima to išvengti.

Priežastys, susijusios su viršutiniais šlapimo takais

Šuns, kaip ir žmogaus, viršutiniuose šlapimo takuose yra du inkstai. Kaip minėjome, kraujas šlapime gali būti iš viršutinių arba apatinių sistemos dalių, taigi jis gali būti ir iš inkstų. Toliau pateiktos kai kurios kraujavimo iš viršutinių šlapimo takų priežastys.

  • Idiopatinė inkstų hematurija. Idiopatinė būklė – tai būklė, kurios priežastis nežinoma, taigi tai yra kraujas šlapime, atsiradęs dėl nežinomos priežasties inkstuose. Paprastai tai laikoma paveldima gerybine liga.

  • Inkstų infekcija. Jei jūsų šuo šlapinasi su krauju, gali būti užkrėstas vienas arba abu šuns inkstai.

  • Inkstų akmenys. Nors ir nedažnai, inkstų akmenys gali pažeisti vieną arba abu inkstus, todėl šlapime gali atsirasti kraujo.

  • Inkstų vėžys. Taip pat nedažnai, inkstų vėžys gali paveikti šunis ir dėl to gali atsirasti kraujo šuns šlapime. Vėžys gali likti inkstuose arba išplisti į kitas kūno dalis.

  • Inkstų telangiektazija. Kai kuriems šunims, įskaitant valų korgius, būdingas genetinis polinkis į šį savaiminį inkstų kraujagyslių išsiplėtimą, dėl kurio šlapime gali atsirasti kraujo.

Besišypsantis valų korgių pembrukų veislės šuo guli žalioje žolėje

Priežastys, susijusios su apatiniais šlapimo takais

Apatinius šlapimo takus sudaro šlapimo pūslė ir šlaplė – vamzdelis, jungiantis šlapimo pūslę su išorine aplinka ir leidžiantis šlapimui pasišalinti iš organizmo. Toliau nurodytos kraujavimo priežastys.

 

  • Šlapimo pūslės infekcija. Apatinių šlapimo takų infekcija (AŠTI) yra bene dažniausia šuns šlapinimosi su krauju priežastis. Ją gali lemti šlaplės, vulvos ar apyvarpės anatomija ir su hormonais susijęs sterilizuotų patelių šlapimo nelaikymas.

  • Šlapimo pūslės akmenys. Jie gali susidaryti dėl įvairių priežasčių, įskaitant genetiką, mitybą ir lėtinę infekciją.

  • Šlapimo pūslės vėžys. Šunų šlapimo pūslės vėžys dažnai panašus į šlapimo takų infekciją. Dėl to šuo gali šlapintis namuose, pasunkėti šlapinimasis ir šlapime atsirasti kraujo.

  • Prostatos problemos. Gerybinis prostatos padidėjimas ir prostatos infekcija yra dažniausiai pasitaikančios nesterilizuotų šunų patinų prostatos problemos.

Šunų šlapime esančio kraujo priežastys, kurios gali būti susijusios tiek su viršutiniais, tiek su apatiniais šlapimo takais, yra inkstų ir šlapimo pūslės traumos (pvz., partrenkus automobiliu arba užpuolus kitam šuniui) ir koagulopatija (mokslinis žodis, reiškiantis kraujo krešėjimo sutrikimus).

Kraujo šlapime diagnostika ir gydymas

Jei pastebėjote, kad jūsų šuo šlapinasi su krauju, kuo greičiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją ir susitarkite dėl vizito. Paprastai bet kurį šunį, kurio šlapime pirmą kartą pasirodė kraujo, per 24 valandas turi apžiūrėti veterinarijos gydytojas.

Apsilankymo metu veterinarijos gydytojas atliks išsamią klinikinę apžiūrą, kad išsiaiškintų ar yra kokių nors akivaizdžių problemų. Jis turės ištirti jūsų šuns šlapimą, kad nustatytų ar jame nėra bakterijų ir kristalų, taip pat patikrintų pH ir jo koncentraciją, todėl, jei galite, pasistenkite pasiimti šviežią mėginį. Nesijaudinkite, jei negalite to padaryti – veterinarijos gydytojas arba suteiks jums priemonę mėginiui paimti, arba šuns mėginį paims klinikoje. Gali būti rekomenduojama atlikti šlapimo kultūros testą, siekiant išsiaiškinti ar problemą galėjo sukelti bakterijos. Jis taip pat gali atlikti kraujo tyrimą, rentgeno ar ultragarso tyrimą.

Gydymas priklauso nuo konkrečios kraujo atsiradimo priežasties. Jei problema susijusi su bakterine infekcija, veterinarijos gydytojas gali paskirti antibiotikų. Gerybinio prostatos padidėjimo atvejais jis gali rekomenduoti kastraciją. Taip pat tikėtina, kad jis pasiūlys operaciją, jei nustatys, kad kraujas atsirado dėl šlapimo pūslės akmenų ar įvairių kitų problemų. Veterinarijos gydytojai paprastai skiria priešuždegiminių ar skausmą malšinančių vaistų, kad sumažintų šunų diskomfortą.

Veterinarijos gydytojas taip pat gali rekomenduoti pakeisti ėdalą. Mityba yra svarbus komponentas sprendžiant šunų šlapimo takų problemas. Šlapias maistas gali suskystinti šlapimą, o tam tikri ėdalai gali sumažinti akmenų susidarymą ir optimizuoti šlapimo pH. Kai kurių rūšių šlapimo pūslės akmenis galima net ištirpinti naudojant specialius ėdalus, todėl gali neprireikti operacijos.

Šlapinimosi problemų prevencija ateityje

Reguliarus veterinarinis šuns tikrinimas – geriausias būdas užfiksuoti su krauju šlapime susijusias problemas ir užkirsti kelią kitoms šlapimo takų problemoms. Veterinarijos gydytojas gali pasakyti ar jūsų šuo turi polinkį į šlapinimosi problemas. Jei šuo tokį polinkį turi, veterinarijos gydytojas gali reguliariai tirti jūsų šuns šlapimą ir įsitikinti, kad jo sveikata yra geriausia.

Be to, nors gal ir lengva tiesiog išleisti šunį į kiemą vieną atlikti savo reikalus, retkarčiais šeimininkui būtina stebėti savo šuns šlapinimosi įpročius. Jei kraujo šlapime problema neišsprendžiama, gali kilti rimtesnių pasekmių. Jūs esate pirmoji savo šuns sveikatos apsaugos linija, todėl svarbu atidžiai stebėti jo sveikatą ir tartis su veterinarijos gydytoju. Meile ir dėmesiu galite užtikrinti, kad jūsų šuo bus laimingas ir sveikas.

Autorės biografija

Dr. Patty Khuly

Daktarė Patty Khuly su pagyrimu baigė „Wellesley College“ ir „University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine“ studijas. Ji įgijo magistro laipsnį mokykloje „The Wharton School of Business“, dalyvaudama prestižinėje Veterinarijos gydytojo ir verslo administravimo magistro (VMD/MBA) dvigubo laipsnio programoje. Ji didžiuojasi būdama „Sunset Animal Clinic“, esančios Majamyje (Floridoje), savininke. Tai dar ne viskas. Daktarė yra skaitymo entuziastė, mezgimo profesionalė, didelė jogos aistruolė, muzikos gerbėja, pradedančioji bėgikė ir nenuilstanti maisto gurmanė. Ji gyvena pietų Majamyje su trimis šunimis, daugybe kačių, dviem išgelbėtomis ožkomis ir triukšmingu pulku vištų. Jūs galite sekti jos įrašus DrPattyKhuly.com ir sunsetvets.com.

 

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS