Kaip sužinoti, ar jūsų šuo serga: svarbiausi požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Nesvarbu, ar esate naujas šuns šeimininkas, ar šunis auginate visą gyvenimą, kartais šuo elgiasi keistai ir verčia jus susimąstyti, ką jis galvoja ar jaučia ir kas lemia jo keistą elgesį... Net jei įtariate, kad kažkas negerai, galite nežinoti, kaip nustatyti, ar šuo iš tikrųjų serga, kaip atrodo ar elgiasi sergantis šuo ir ar verta vykti pas veterinarą. Nors kai kurie ligos simptomai, pavyzdžiui, vėmimas ar viduriavimas, gali būti akivaizdūs, daugelio šunų ligos požymių galima lengvai nepastebėti, jei nežinote, į ką atkreipti dėmesį. Toliau pateikiama keletas simptomų ir požymių, kurie gali padėti jums išsiaiškinti ar jūsų šuo neserga ir kada turėtumėte kreiptis į veterinarijos gydytoją.

1: Jūsų šuns mitybos įpročių ir apetito pokyčiai

Dauguma šunų retai neėda ėdalo ar ypatingo skanėsto, ypač kai jį padedate priešais šunį. Jei jūsų šuo suraukia nosį jam patiekus pusryčių ar vakarienės ėdalą, nors paprastai jį ėda, laikas atkreipti dėmesį. Šuo gali nustoti ėsti dėl daugelio priežasčių, pavyzdžiui, pykinimo, dantų skausmo, nerimo, virusinių infekcijų ir žarnyno skausmo. Nasrų skausmo kamuojami šunys gali atrodyti taip, tarsi norėtų ėsti ir eiti prie dubenėlio, bet galiausiai nueitų nuo jo. Šunys, kurie dėl ligos nenori ėdalo, retai kada į jį net pažvelgia.

Jei jūsų šuo neėda ilgiau nei parą arba praleidžia daugiau nei du valgymus, apsilankykite pas veterinarijos gydytoją.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į priešingos krypties apetito pokyčius. Padidėjęs apetitas gali būti parazitinių kirmėlių infestacijos arba medžiagų apykaitos ligų, tokių kaip diabetas ar Kušingo liga, požymis. 

2: Šuo tiesiog guliVaizdas iš aukštai į mažą pūkuotą šunį, gulintį ant ąžuolinių kietmedžio grindų su aplink išmėtytais žaislais.

Jei pastebėjote, kad jūsų šuo daugiau miega, atsilieka pasivaikščiojimų metu, jam neįdomu žaisti arba jis žaidžia ne tiek daug, kiek anksčiau, gali būti, kad kažkas negerai. Kartais tiesiog lauke per karšta žaisti ir mankštintis. Kai temperatūra pakyla, šunys natūraliai tampa šiek tiek tingesni. Kita vertus, jei lauke nėra karšta, toks elgesys rodo, kad priežastis gali būti kita.

Yra daugybė dalykų, dėl kurių šuo gali prarasti energiją. Bet kokia virusinė, bakterinė ar grybelinė infekcija gali sukelti energijos netekimą. Širdies ligos ar bet kokios rūšies kvėpavimo sutrikimai gali sukelti šuns nuovargį. Hormoniniai sutrikimai, pavyzdžiui, sutrikusi skydliaukės veikla, gali sukelti padidėjusį mieguistumą. Nutukimas gali lemti tai, kad šuo daugiau miega, nes jį vargina judėjimas. Dėl nutukimo taip pat gali išsivystyti osteoartritas (OA), dar vadinamas degeneracine sąnarių liga, todėl jūsų šuniui bus skausmingiau bėgioti ir žaisti. Dėl to gali susidaryti uždaras ciklas – šuniui gali būti sunku sportuoti, jis gali priaugti daugiau svorio ir sportuoti dar mažiau. Jei veterinarijos gydytojas mano, kad jūsų šuo yra nutukęs, svarbu atsižvelgti į jo patarimus ir kartu su juo parengti svorio metimo planą. Vėžys, kepenų ligos, inkstų ligos ir neurologinės būklės, pvz., traukuliai ar šunų kognityvinės funkcijos sutrikimai – dėl šių priežasčių šuo taip pat gali atrodyti pavargęs.

Jei jūsų šuniui jau daug metų, galite manyti, kad jis mažiau juda dėl senatvės. Nors tiesa, kad senstant šunys mažiau juda, tai nereiškia, kad jie turėtų visiškai nustoti judėti. Vyresnio amžiaus šunys (septynerių metų ir vyresni) vis dar geba judėti ir mankštintis. Jei pastebite, kad jūsų vyresnio amžiaus šuo žaidžia ne taip, kaip anksčiau, tikriausiai verta kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad jis jį patikrintų ir nustatytų, ar nėra negalavimų. Šuniui senstant veterinarijos gydytojas tikriausiai norės atlikti papildomus tyrimus, kad užtikrintų, jog jūsų šuo išliktų geriausios formos.

Skausmas taip pat gali reikštis kaip energijos praradimas. Virškinimo trakto problemos, dėl kurių skauda pilvą, gali priversti šunį elgtis vangiai, o jei šuo kenčia skausmą dėl artritinės sąnarių ligos, skausmas gali pasireikšti tik tuo, kad šuo daugiau miega.

Svarbiausia tai, kad padažnėjęs miegojimas ar akivaizdi tinginystė tikrai gali reikšti problemą. Jei tai trunka ilgiau nei parą, kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Visada geriau būti iniciatyviam ir kreiptis į veterinarijos gydytoją, nei kelias dienas stebėtis, kad jūsų šuo serga.

3: Šuo geria daug vandens

Jei pastebėjote, kad jūsų šuo nuolat ištuština vandens dubenėlį, dažniau prašo išleisti jį į lauką arba jis šlapinasi namuose, gali būti, kad jūsų šuo serga. Reiškinys, kai gausiai geriama dėl didelio troškulio, vadinamas polidipsija. Kai kurios dažniausios polidipsijos priežastys yra hormoninės būklės, pvz., cukrinis diabetas arba hiperadrenokorticizmas, dar žinomas kaip Kušingo liga, nurodo PDSA. Inkstų ligos ir sunkios gimdos infekcijos taip pat gali paskatinti šunį gerti daugiau. Jei pastebėjote, kad jūsų šuo geria daugiau nei įprastai, lauke nėra karšta ir toks elgesys trunka ilgiau nei dieną ar dvi, kreipkitės į veterinarijos gydytoją ir susitarkite dėl vizito.

4: Svorio pokyčiai

Tiek svorio didėjimas, tiek mažėjimas gali būti įvairių ligų požymiai. Labai svarbu reguliariai sverti šunį visą jo gyvenimą. Dauguma veterinarijos klinikų mielai leis jums nemokamai pasverti šunį. Tai geras būdas leisti šuniui klinikoje pasijausti patogiai, be to taip galima pastebėti nežymius šuns svorio pokyčius, kol neatsirado rimtų problemų. Pasistenkite šunį pasverti bent kartą per mėnesį.

Svorio netekimą gali būti sunku pastebėti, ypač jei jūsų šuns kailis yra ilgo plauko. Šunys netenka svorio dėl vienos iš dviejų priežasčių: arba jie neėda ar neįsisavina pakankamai maistinių medžiagų, arba sudegina per daug kalorijų. Vėžys, diabetas, kepenų ir inkstų ligos, taip pat kitos ligos, pavyzdžiui, žarnyno ligos, lemia svorio kritimą. Jei pastebėjote, kad šuo neteko svorio arba pastebėjote, kad jo šonkauliai ar klubai išsikišę labiau nei įprastai, šuo gali sirgti ir jį turėtų apžiūrėti veterinarijos gydytojas.

Ką daryti, jai šuns nosis sausa?

Daug žmonių vis dar tiki mitu apie šlapią ar sausą šuns nosį! Tai, kad sausa nosis rodo, jog šuo serga arba neserga, nėra tiesa. Tiesą sakant, šuns nosies drėgnumas gali kisti visą dieną. Nors kai kurios ligos gali paveikti nosį, paprastai nėra svarbu, ar ji šlapia, ar sausa. Daugiau informacijos apie nosis rasite čia!

Žinokite, kas jūsų šuniui yra normalu

Geriausias būdas nustatyti ar kažkas negerai, yra žinoti, kaip jūsų šuo elgiasi įprastai, įskaitant jo ėdimo, gėrimo, šlapinimosi ir tuštinimosi įpročius, taip pat kaip atrodo jo įprastos išmatos ir koks yra įprastas jo energijos lygis. Glostydami šunį, apčiuopkite visą kūną ir ieškokite ko nors neįprasto, pavyzdžiui, bėrimų, guzų ir iškilimų. Yra būdų, kaip lengvai patikrinti, ar jūsų šuns svoris yra normalus, todėl būtinai reguliariai tikrinkite savo šuns svorį namuose.

Savo šunį pažįstate geriau nei bet kas kitas ir jei kokie nors požymiai verčia jus susimąstyti ar jam kas nors negerai, ar gal jis serga, pasitikėkite savo nuojauta ir kreipkitės pagalbos į veterinarijos gydytoją.

Autorės biografija

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, 2002 m. baigusi Kalifornijos Daviso veterinarijos mokyklą, yra gerai žinoma tarptautinė pranešėja veterinarijos ir gyvūnų sveikatos priežiūros srityse. Ji turi 10 metų viešojo kalbėjimo ir darbo žiniasklaidoje patirties, rašo daugeliui internetinių ir spausdintų leidinių apie gyvūnų sveikatą. Dr. Wooten jau penkerius metus pasisako veterinarijos švietimo srityje, taip pat pasisako apie lyderystę, bendravimą su klientais ir asmeninį tobulėjimą. Dr. Wooten taip pat yra sertifikuota veterinarijos žurnalistė, AVMA narė ir turi 16 metų patirtį smulkių gyvūnų veterinarijos srityje. Be to, kad yra pranešėja, autorė, veterinarijos gydytoja ir viena iš itin populiaraus kortų žaidimo „Veterinarai prieš beprotybę“ kūrėjų, ji kartu su 21 metų vyru yra grupės „Elevated Eateries Restaurant“ Grilėjuje savininkė ir kartu augina tris šiek tiek pašėlusius vaikus. Laisvalaikiu ji slidinėja Kolorade, nardo su rykliais Karibuose arba treniruotis kenpo karatė vietiniame dojo. Arba būk aukštumoje... arba sėdėk namuose. Jei norite sužinoti daugiau, apsilankykite drsarahwooten.com.

 

Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA