Šunų dantų valymas ir dantų priežiūros patarimai

minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Norite tikėkite, norite ne, bet rūpintis savo šuns dantimis taip pat svarbu, kaip ir savo. Kaip ir mums, taip ir mūsų šunims ant dantų kaupiasi apnašos. Apnašos – tai lipnus sluoksnis ant dantų, kurį palieka burnoje esančios bakterijos. Apnašas galima pašalinti valant dantis šepetėliu. Tačiau, jei apnašos nevalomos, jos kalkėja ir kietėja, virsdamos dantų akmenimis. Akmenys – tai kieta gelsvai rusva medžiaga. Visa tai sukelia dantenų uždegimą (vadinamąjį gingivitą), kuris yra dantenų ligų pradžia.

Šuniui senstant dantenų ligos gali tapti pagrindine rimtų problemų priežastimi. Dėl to gali iškristi dantys ir atsirasti bakterinė infekcija, kuri, patekusi į kraują, gali paveikti gyvybiškai svarbius organus. Rūpindamiesi savo šuns dantimis ne tik turėsite sveikesnį augintinį, bet ir išvengsite brangių sąskaitų už dantų priežiūrą. Laimei, prevencija ir reguliari šuns dantų priežiūra – gana lengvas, nors ir labai svarbus įprotis. Pateikiame patarimų, kaip sukurti sveiką gyvenimo būdą ir kaip pastebėti galimus dantų problemų požymius.

1 patarimas. Įspėjamieji požymiai

Veterinarijos gydytojas galės pastebėti bet kokias problemas per kasmetinę šuns apžiūrą, tačiau yra keletas požymių, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį jau dabar:

  • geltonos ir rudos spalvos dantų akmenų nuosėdos ant dantų, dažniausiai netoli dantenų linijos;
  • sunkumai valgant arba atrodo, kad augintinis nori valgyti, bet nueina nevalgęs;
  • patinusios ir kraujuojančios dantenos;
  • blogas kvapas iš burnos.

Atminkite, kad šunims iš burnos gali sklisti blogas kvapas dėl įvairių sveikatos sutrikimų, todėl neatmeskite blogo kvapo kaip paprasčiausio šuns kvapo. Kadangi burna – vartai į jūsų augintinio skrandį, svarbu stebėti savo šuns dantų ir dantenų sveikatą, kad išvengtumėte dantų ligų ar problemų ir pastebėtumėte bet kokius nepatogumus jiems neįsisenėjus.

2 patarimas. Pradėkite valyti šuns dantis

Jūs rūpinatės savo dantimis, bet ir jūsų šuns dantis reikia reguliariai valyti, augintinį reikia tinkamai šerti ir reguliariai tikrinti dantis, kad jie būtų sveiki. Tačiau kai pradedate valyti šuns dantis, svarbu, kad šuo nesirgtų dantenų ligomis ar neturėtų dantų, kuriuos reikia šalinti. Prieš pradėdami bet kokią profilaktiką, patikrinkite savo šuns dantis pas veterinarijos gydytoją. Jiems gali tekti juos profesionaliai išvalyti taikant anesteziją. Kai dantenos vėl bus geros būklės, be infekcijos, uždegimo ar skausmo, galite pradėti valyti dantis šepetėliu.

Naudokite specialiai naminiams gyvūnams skirtas dantų pastas. Žmonių dantų pastos sukurtos taip, kad susidarytų putos, kurias išspjauname. Be to, dažnai jos būna įvairių skonių, kurių dauguma gyvūnų nemėgsta. Naudokite šunims skirtą dantų pastą. Tai padės jūsų šuniui lengviau priprasti prie šepetėlio ir išvengti skrandžio sutrikimų. O kaip dėl pačio dantų šepetėlio? Priklausomai nuo šuns dantų ir burnos dydžio, galite naudoti įprastą dantų šepetėlį. Taip pat yra specialiai sukurtų šepetėlių, kurie užmaunami ant piršto, kad būtų lengviau valyti.

Tačiau visada galite paklausti savo veterinarijos gydytojo patarimo. Jis gali jums parodyti, kaip naudoti.

3 patarimas. Reguliarus valymas

Valyti dantis šepetėliu lengviau, jei pradedate, kol šuniukai dar maži, tačiau bet kokio amžiaus šuo ilgainiui pripras prie šepetėlio kantriai ir geranoriškai. Šuns dantis reikėtų valyti bent kartą per savaitę, bet geriausia – kartą per dieną.

Visada pradėkite nuramindami augintinį, kad jis būtų ramus. Leiskite jam šiek tiek paragauti dantų pastos, o tada pradėkite švelniai valyti dantis masažuojamaisiais judesiais. Tai leidžia šuniui priprasti prie pojūčio. Paprastai geriausia pradėti nuo krūminių dantų, esančių burnos gale, nes priekyje esantys kandžiai būna jautresni.

Valydami dantis atkreipkite ypatingą dėmesį į vietą, kur dantis jungiasi su dantenomis. Iš pradžių jūsų šuniui tai gali nepatikti, bet būkite kantrūs, ir galiausiai jie pripras.

4 patarimas. Dantų valymo alternatyvos

Yra specialiai sukurtų sausų šunų pašarų ir skanėstų, kurie gali sumažinti dantų akmenų kiekį ir padėti išvengti dantenų ligų. Šie pašarų gabaliukai yra didesni nei įprastai, todėl šuo turi juos kramtyti, o ne tiesiog praryti. Be to, jie turi specialiai suderintų skaidulų, kurios, kaip įrodyta, švariai nuvalo dantis ir padeda išvengti dantų problemų. Atminkite – niekada nekeiskite šuns ėdalo nepasitarę su veterinaru ir visada įveskite naują ėdalą palaipsniui per 5–7 dienas, kad išvengtumėte skrandžio sutrikimų. Kaip ir valydami dantis, nepradėkite šerti šiais ėdalais prieš tai nepatikrinę šuns dantų pas veterinarijos gydytoją. Jei dantų ir dantenų uždegimas ar skausmas jau pasireiškė, galite dar labiau pabloginti dantų būklę ir visam laikui teks atsisakyti įprasto maisto.

Atminkite, kad gera šuns dantų būklė yra labai svarbi visai šuns sveikatai. 

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS