Dantų priežiūra ir rūpinimasis kačiuko dantimis

minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kačiuko įsigijimas visada yra jaudinantis įvykis. Jiems skirtų aksesuarų pirkimas ir tobulos lovytės kūrimas – dalis laukimo, kol pasitiksite naują šeimos narį. Tačiau kačiukai nėra tik mažos katės. Po gimimo jie vis dar vystosi ir užbaigia tai, ką pradėjo gamta ir mama. Kačiukai gimsta užmerktomis akimis ir, kaip ir žmonių kūdikiai, neturi dantų. Laikini kačiukų dantys, arba dar vadinami pieniniaisdantys, išdygsta nuo trijų iki šešių savaičių amžiaus.

Galbūt jums kilo klausimas, ar kačiukai netenka dantų, ir atsakymas yra teigiamas – taip, kaip ir mes. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kada dantys dygsta, kada krenta ir kaip galite padėti kačiukui išlaikyti geriausią dantų būklę, kad jis galėtų gyventi kaip suaugusi katė.

Kačiuko dantų priežiūra dygstant dantims

Galite perskaityti viską apie dantų dygimą čia, bet, trumpai tariant, dantų dygimo ir kritimo grafikas yra toks: 

  • 3–6 savaitės: pradeda dygti pieniniai dantys, dar vadinami laikinaisiais arba prieškrūminiais; 

  • 8 savaitės: išdygo visi 26 pieniniai dantys;

  • 3–4 mėnesiai: pradeda kristi pieniniai dantys. Pradeda dygti nuolatiniai dantys;

  • 6–7 mėnesiai: visi 30 nuolatinių dantų yra visiškai išdygę. Kai kurie kačiukai turi vadinamuosius „išlikusius pieninius dantis“. Tai atvejis, kai pieniniai dantys, dažniausiai kandžiai, neiškrenta ir atsiduria šalia nuolatinių dantų. Dėl to gali anksčiau laiko susidaryti apnašų ir dantų akmenų, o vėliau prasidėti dantenų ligos. Veterinarijos gydytojas paprastai rekomenduoja pašalinti šiuos dantis ir dažniausiai šalinant reikia naudoti narkozę.

Dantų dygimas gali kelti diskomfortą, nes dantys turi prasiskverbti pro jautrius dantenų audinius. Kai kurie kačiukai, kaip ir vaikai, yra jautresni skausmui nei kiti. Galite pastebėti, kad jūsų kačiukui iš burnos sklinda blogas kvapas, jis gali seilėtis, vengti maisto arba krapštyti burną letena. Galite pastebėti, kad jie mažiau laižosi ir gali pradėti kramtyti namų apyvokos daiktus.

Pieninių dantukų priežiūra

Maistas. Dėl įvairių priežasčių geriausia kačiukus šerti drėgnu ir sausu ėdaalu, kad jie neįprastų tik prie vienos tekstūros. Kai kačiukui dygsta dantukai, galite pastebėti, kad jis mieliau renkasi šlapią ėdalą arba pamirkytą sausą maistą – jį paprasčiau valgyti, kai skauda dantenas. Taip pat nuolat siūlykite sausų granulių, kad jie visada turėtų iš ko rinktis.

Žaislai. Jūsų kačiukas norės kramtyti daiktus, kad sumažintų skausmą. Pasirūpinkite, kad augintinis negalėtų patekti į vietas, kuriose gali kramtyti pavojingus daiktus, pavyzdžiui, elektros laidus. Gali padėti kramtymui skirti guminiai žaislai.

Valymas šepetėliu. Dantų valymas yra veiksmingiausias būdas išlaikyti sveikus dantis. Jei pripratinsite kačiuką prie kasdienio dantų valymo, bus daug lengviau, nei pradėti valyti dantis suaugusei katei. Nepradėkite valyti kačiuko dantų tol, kol neįsitikinsite, kad visi pieniniai dantukai visiškai išdygo ir kačiukas nejaučia jokio diskomforto. Štai keletas patarimų, kaip valytis dantis.

  • Naudokite katėms skirtą dantų pastą. Žmonių dantų pasta putoja, ją reikia išspjauti, be to, ji mėtų skonio. O tai nepatiks jūsų kačiukui! 

  •  

  • Naudokite specialiai tam skirtą dantų šepetėlį. Kačiukai turi mažą burną, todėl gali būti, kad geriausiai tiks mažas šepetėlis, telpantis ant piršto.

  • Elkitės švelniai. Iš pradžių liepkite jiems nulaižyti šiek tiek mėsos skonio dantų pastos nuo piršto, tada švelniai pakelkite lūpas ir pirštu pirmiausia patrinkite dantenas, o tik tada pereikite prie dantų.

  • Pradėkite nuo krūminių dantų. Priekyje esantys kandžiai ir iltiniai yra jautresni nei krūminiai dantys. Pradėkite nuo gale esančių dantų, kad gyvūnas lengviau priprastų.

  • Pradėkite palaipsniui. Iš pradžių atlikite kelis nedidelius pasukimus į vieną pusę ir palaipsniui didinkite.

  • Geriausia – valyti kasdien. Stenkitės kasdien valyti kačiuko dantis. Jei negalite to padaryti, darykite tai kuo dažniau ir nekaltinkite savęs – tai vis tiek geriau nei nieko!

Atkreipkite dėmesį į laiką, kada kačiukui pradeda kristi pieniniai dantys ir išdygsta nuolatiniai dantys. Paprastai šis laikotarpis nėra toks skausmingas, nes skylutės jau būna padarytos, bet jei pastebėjote, kad kačiukas saugo burną, būkite kantrūs ir vėl pradėkite, kai išdygs suaugusiųjų dantys ir skausmas vėl sumažės.

Kačių dantų priežiūros įpročiai visam gyvenimui

Kaip minėjome, dantų valymas šepetėliu padės išvengti dantų ir dantenų ligų. Suaugusių kačių dantų ligos yra labai dažnos ir su amžiumi blogėja. Tai gali sukelti skausmą, uždegimą, o blogiausiu atveju – infekcijas, kurios gali patekti į kraują ir sukelti kitų organų, pavyzdžiui, širdies ir inkstų, problemų.

Vertingi patarimai, kaip užtikrinti gerą dantų priežiūrą visą gyvenimą

  • Dantų valymas! 

  • Dantų priežiūrai skirtas ėdalas. Kai kurie sausi ėdalai yra specialiai sukurti taip, kad apsaugotų dantis nuo apnašų ir akmenų susidarymo. Jų gabalėliai yra dideli, todėl katė turi juos kramtyti, o jų pluoštai yra specialiai išdėlioti taip, kad katei juos kramtant šveistų dantis. Pasiteiraukite veterinarijos gydytojo, kaip kasdienį dantų valymą papildyti šiuo specialiu maistu.

  • Reguliarūs patikrinimai. Veterinarijos gydytojas kasmet visapusiškai apžiūri jūsų katę ir ją paskiepija. Išklausykite jų patarimų dėl profesionalaus valymo. Visada geriau tai daryti prieš prasidedant dantenų ligoms, nei laukti, kol atsiras didelė problema.

  • Saugioji pusė. Tarp įprastų vizitų stenkitės stebėti savo katės dantis ir dantenas. Jei pastebėjote dantenų paraudimą, įtrūkusius ar suskilusius dantis arba susikaupusias rudas ar geltonas dantų nuosėdas, kreipkitės į veterinarijos gydytoją, kad apžiūrėtų. Kuo greičiau išspręsite problemą, tuo geriau bus visiems.

Gera dantų būklė gali labai pagerinti jūsų katės gyvenimo kokybę. Nuo pat pradžių įpratę prie gerų įpročių, užbėgsite už akių suaugusiųjų gyvenimo iššūkiams ir išlaikysite perlais spindinčius dantis.

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS