Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Gali būti sunku sužinoti, ar jūsų katė per liesa. Remiantis International Cat Care, 39–52 % JK kačių turi antsvorio. Kadangi matome tiek daug antsvorio turinčių kačių, augintinių savininkams normalus katės svoris gali pasirodyti neįprastai mažas. Gali būti sunku suprasti, ar jūsų katė per liesa, jei gyvūnas ilgaplaukis ar jo nukaręs pilvelis.
Nors katės liesumas nėra priežastis nedelsiant apsilankyti pas veterinarą, jei pradėjote ieškoti informacijos "Kaip padėti katei priaugti svorio", tuomet tikriausiai atėjo laikas rimtesniam tyrimui.
Ar mano katė per liesa?
Gali būti nelengva sužinoti, ar jūsų katė per liesa.Laimei, yra du paprasti būdai sužinoti, ar jūsų katė per plona, per stora ar idealaus svorio.
- Kūno būklės įvertinimas balais. Kad įvertintų gyvūno svorį, veterinarai naudoja kūno būklės įvertinimą balais (panašiai kaip kūno masės indeksas žmonėms). Kūno būklės įvertinimo balais lentelė gali padėti sužinoti, ar jūsų katė per liesa. Galite rasti aprašymą internete, pateiktą, pavyzdžiui, PDSA organizacijos, arba savo veterinaro kabinete.
- Rankos testas. Galite naudotis savo ranka kaip priemone įvertinti katės kūno būklę. Palieskite savo katės šonkaulius (esančius po priekinėmis letenomis): jei jausmas panašus lyg liečiant savo plaštakos išorinę pusę, tuomet katės svoris tinkamas. Jei liečiant gyvūno šonkaulius jums atrodo arba jaučiate, lyg liestumėte savo krumplius, tada jūsų katė per liesa. Jei liečiant šonkaulius atrodo lyg liestumėte savo delną, tada panašu, kad katė turi viršsvorio. Vis tiek nežinote? Peržiūrėkite zdvm360 įkeltą vaizdo įrašą, kuriame parodomas rankos testas.
Liesos katės svorio netekimo priežastys
Liesos katės netenka svorio dėl dviejų priežasčių: arba nepakankamai valgo, arba sunaudoja daugiau kalorijų, nei jų suvartoja. Gyvūnai nepakankamai valgo dėl streso, dantų problemų, pykinimo ar dėl daugybės kitų priežasčių. Kai kuriomis ligomis sergančios katės netenka svorio ir tai gali būti pirmas, o kartais ir vienintelis, matomas svarbaus sutrikimo ženklas. Svorį galima prarasti dėl su amžiumi susijusių kūno funkcijų pokyčių ir metabolizmo, kuris gali išsivystyti vyresnio amžiaus (virš 10 metų) katėms.
Kita priežastis, dėl kurios katė gali būti per liesa – gauna nepakankamai maisto. Jei radote benamę, dėl prastos mitybos nusilpusią katę, galite kreiptis į vietinę prieglaudą ar veterinarą, kad sužinotumėte jų nuomonę apie tai, kaip pagerinti katės sveikatą. Jūsų gali paprašyti atnešti, jei įmanoma, gyvūną apžiūrai. Globoti paimtas benames kates visada turi apžiūrėti veterinaras, kad patikrintų sveikatos būklę.
Svorio praradimas gali būti subtilus ir lėtas procesas. Naujas tyrimas parodė, kad svorio praradimas yra ankstyvas inkstų ligos ženklas, kuris gali atsirasti tris metus prieš nustatant ligą. Ankstyvas įsikišimas suteikia galimybę anksčiau pradėti terapiją. Taigi, reguliarios veterinaro apžiūros, apimančios kūno svorio tikrinimą, gali padėti anksti nustatyti ligą.
Jei jūsų katė (liesa ar normalaus svorio) nustojo valgyti, turite ieškoti skubios medicininės pagalbos. Tokiu atveju turite nedelsiant parodyti savo katę veterinarui. Katės, kurios ištisas dienas nieko nevalgo, gali susirgti gyvybei grėsmę keliančia liga – kepenų lipidoze, taip pat vadinama riebiųjų kepenų sindromu.
Kaip padėti katei priaugti svorio
Jei galvojate, kad jūsų katytei ar katinėliui reikia priaugti svorio, pirmiausia kartu apsilankykite pas veterinarą, kad būtų atmestos pagrindinės sveikatos būklės problemos. Jei nebuvo rasta jokių sveikatos problemų, žemiau pateikti patarimai gali pagerinti katės būklę ir padėti priaugti svorio.
- Sveikas (bet liesas) kates reikia paprasčiausiai per dieną dažniau šerti ir (arba) užtikrinti, kad laisvai prieitų prie sauso maisto ir galėtų priaugti svorio. Katėms patinka visą dieną užkandžiauti ar valgyti mažomis porcijomis, taigi laisvai prieinamas maistas gali turėti daug įtakos. Pasitarkite su veterinaru, ar jūsų katei toks režimas tinka. Laisvai prieinamas maistas gali lemti nutukimą, todėl rekomenduojamas tik esant atitinkamoms aplinkybėms.
- Jei turite daugiau nei vieną katę, viena iš jų gali saugoti maistą ir trukdyti kitai suvalgyti jai skirtą porciją. Įsitikinkite, kad visos katės laisvai prieina prie maisto visą dieną saugioje, negrėsmingoje aplinkoje.
- Jei jūsų katė nervinga, patikrinkite, ar šalia katės dubenėlio nėra gąsdinančio daikto, pavyzdžiui, radiatoriaus, triukšmą skleidžiančio vamzdžio ar lojančio šuns.
- Jei maitinate savo katę sausu maistų, papildomai pasiūlykite maisto skardinėje (ir atvirkščiai).
- Jei puošiate katės maistą pagardais ar pernelyg rūpinatės valgio metu, pabandykite pasiūlyti paprastą maistą tiesiai iš maišelio ar skardinės ramioje vietoje, be didelio sujudimo.
- Katėms, kurios yra labai išrankios, pabandykite duoti skirtingų skonių ir konsistencijų sauso ir skysto maisto (kai kurioms katėms patinka vištų paštetas, kitoms – lašišos kepsnys). Pasirūpinkite tinkamu pėrėjimu nuo vieno maisto prie kito, kad augintinis išvengtų viršinimo sutrikimų.
- Pašildykite jų maistą mikrobangų krosnelėje, kad padidėtų aromatas. Naudokite mikrobangų krosnelei tinkamą indą ir prieš duodami katei patikrinkite maisto temperatūrą.
- Į jų maistą įdėkite mažą gabalėlį smulkintos keptos vištienos: daugumai kačių patinka keptos vištienos skonis ir kvapas. Duokite tik baltą mėsą be odos. Prisiminkite, kad jūsų katės kasdienio maisto pagrindą turi sudaryti gerai subalansuotas kačių maistas.
- Pabandykite į katės maistą įpilti nedidelį kiekį skysčio iš tuno skardinės arba nesūdyto vištienos sultinio.
Kai kurioms katėms gali paprasčiausiai reikėti kaloringesnio maisto, todėl gyvūnui būtų naudingas kaloringas dietinis maistas. Vyresnėms katėms, kurioms sunku išlaikyti normalų svorį, gali padėti gerai virškinamas maistas su antioksidantais, omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštimis bei prebiotikais. Jei jūsų katei nustatyta sveikatos problema, veterinaras gali rekomenduoti specialų dietinį maistą, skirtą padėti jūsų augintiniui.
Prieš keisdami katės maistą ar prieš duodami maisto papildų, visada pasitarkite su veterinaru.
Jei manote, kad jūsų augintinis per liesas, geriausia pasitarti su veterinaru. Veterinaras padės sugalvoti būdą, kad katė ėstų daugiau, ir patikrins, ar svorio praradimas nėra rimto sveikatos sutrikimo ženklas. Būkite kantrūs ir, veterinarui padedant, jūsų pūkų kamuoliukas vėl bus sveiko svorio.
Autorės biografija
Dr. Sarah Wooten
Dr. Sarah Wooten 2002 metais baigė „UC Davis School of Veterinary Medicine“. Daktarė Wooten yra Amerikos veterinarijos žurnalistų bendruomenės narė, o savo profesinį laiką skiria mažų gyvūnų priežiūrai Grinlyje, Kolorade, rengia viešas kalbas susijusiomis temomis, lyderiauja, bendrauja su klientais ir rašo. Ji mėgsta iškylauti su savo šeima, slidinėti, nardyti su akvalangu bei dalyvauti triatlono varžybose.
Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (mityba)