Katės šlapinimosi problemos: požymių ir priežasčių nustatymas

 
minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kačių šlapinimosi problemos yra dažna apsilankymo veterinarijos klinikoje priežastis. Yra nemažai galimų kačių šlapinimosi sutrikimų priežasčių, tačiau dažniausiai pasitaikanti priežastis yra stresas. Nors gali atrodyti, kad katės gyvena lengvą gyvenimą, jos gali labai lengvai patirti stresą, ypač jei yra laikomos tik namuose arba su kitomis katėmis. Lėtinis stresas gali sukelti ne tik šlapinimosi, bet ir virškinimo trakto sutrikimų, pernelyg intensyvų laižymąsi ir elgesio problemų. Kadangi šlapinimosi problemos gali būti vienas pirmųjų ir akivaizdžiausių požymių, kad katė patiria tam tikrą stresą, kačių globėjams svarbu žinoti, kokie tai simptomai ir kaip padėti savo kailiniuotiems draugams.

Kaip sužinoti ar mano katė turi šlapinimosi problemų?

Kai katės yra laimingos ir sveikos, jos naudojasi kraiko dėžute arba eina šlapintis ir tuštintis į lauką. Tačiau jei jūsų katė pradeda elgtis taip, kaip aprašysime žemiau, gali būti, kad ji turi problemų su šlapimo pūsle arba serga kačių apatinių šlapimo takų liga – KAŠTL (angl. „Feline lower urinary tract disease“ – FLUTD):

  • šlapinantis įsitempia;
  • nelaiko šlapimo ir (arba) nekontroliuoja šlapimo pūslės;
  • šlapinasi ne į kraiko dėžę arba ne namuose, jei augintiniai paprastai eina į lauką;
  • kaukia iš skausmo šlapinantis arba bandant šlapintis;
  • laižo genitalijų sritį;
  • sumažėja augintinio apetitas.

Kai KAŠTL atsiranda dėl streso, liga paprastai vadinama stresiniu cistitu. Daugumai kačių atsiranda minėti požymiai, kai jos nebegali ištverti streso arba turi sveikatos problemų, todėl kai kurie anksti pasireiškiantys streso požymiai gali būti, pvz., kad jūsų katė daugiau slepiasi, yra mažiau meili, pakeitė mitybos įpročius arba kraiko dėžutėje tik šlapinasi ar tik tuštinasi (bet ne abu). Tačiau kai kurioms katėms šlapinimosi problemų ir stresinio cistito požymiai gali pasireikšti be jokio įspėjimo. Kai tik katei atsiranda šlapinimosi sutrikimų požymių, svarbu kreiptis į veterinarijos gydytoją. Tokius atvejus visada turėtų ištirti veterinarijos gydytojas. Jei užsikemša katės šlaplė (tai dažniau pasitaiko katinams) – būtina skubi medicinos pagalba, nes negydant augintinio gali plyšti šlapimo pūslė arba išsivystyti inkstų nepakankamumas.

Stresą sukeliančių veiksnių nustatymas

Jei jūsų katė šlapinasi neįprastai arba nuolat šlapinasi ne į kraiko dėžutę, svarbu nustatyti ar katė patiria stresą. Kai paskambinsite veterinarijos gydytojui, kad aptartumėte katės simptomus, jis gali užduoti keletą klausimų, kad padėtų išsiaiškinti, kas kelia stresą jūsų katei, pvz:

  • Ar namuose yra kitų kačių?
  • Ar jūsų katė išeina į lauką?
  • Kada prasidėjo neįprastas šlapinimasis?
  • Ar neseniai pakeitėte maistą ar kraiką?
  • Koks kitas neįprastas elgesys lydi šlapinimosi problemas?
  • Ar jūsų namuose įvyko didelių pokyčių, pavyzdžiui, atliekate remontą, apsigyveno naujas augintinis (ypač katė), gimė kūdikis ar mirė šeimos narys?

Dar vienas dalykas, į kurį reikia atsižvelgti – katės dažnai reaguoja į savo šeimininkų jausmus, todėl galbūt norėsite pasitikrinti ir patys. Ar pastaruoju metu patyrėte stresą? Ar stresas pradėjo trikdyti jūsų kasdienybę? Tikėtina, kad jei sutriko jūsų kasdienė rutina, sutriko ir jūsų katės rutina. Pernelyg ilgas miegas arba miego trūkumas yra dažni streso kamuojamų žmonių simptomai. Kai katė pastebi šiuos pokyčius, ji gali patirti stresą, o simptomai gali pasireikšti sutrikusiu šlapinimusi.

Trumpalaikis ir ilgalaikis stresas

Dideli pokyčiai katės gyvenime, pavyzdžiui, persikraustymas ar naujo augintinio atsiradimas namuose, gali sukelti laikiną stresą. Nors laikui bėgant daugelis kačių prisitaiko, kai kurias kates ir toliau kamuoja stresas, todėl gali kilti šlapinimosi ar kitų problemų, pvz., per didelio laižymosi ar virškinimo trakto sutrikimų. Jei stresą sukeliantis veiksnys nustatomas greitai ir gali būti pašalintas, šlapinimosi problemos gali greitai išnykti.

Sudėtingesni streso šaltiniai yra ilgalaikės situacijos, kurių negalima greitai išspręsti ir kurios gali sukelti rimtesnių šlapinimosi problemų. Bene dažniausiai katės patiria stresą dėl gyvenimo su kitomis katėmis ir gyvenimo tik patalpoje. Daugeliui kačių galima pritaikyti abu požymius!

Kaip gydyti kačių šlapinimosi problemas ir užkirsti tam kelią

Jei jūsų katė patiria stresą, būtina apsilankyti pas veterinarijos gydytoją. Priklausomai nuo katės šlapimo pūslės problemų sunkumo, veterinarijos gydytojas gali paskirti vaistų ir (arba) pakoreguoti mitybą gydomuoju kačių ėdalu, kuris gali padėti sumažinti kai kurias šlapinimosi problemas, kad katė vėl gerai jaustųsi. Kai kuriose iš šių gydomųjų dietų taip pat yra natūralių sudedamųjų dalių, padedančių sumažinti stresą. Be receptinių vaistų ir ėdalo, veterinarijos gydytojas taip pat gali pasiūlyti, kaip pagerinti namų aplinką, kad visos katės jaustųsi ramios. Jei auginate kelias kates, dubenėlių su ėdalu ir vandeniu turėtumėte turėti vienu daugiau, nei yra kačių ir išdėstyti juos po namus taip, kad vienai katei nereikėtų būti šalia kitos, kai ji valgo ir geria. Tai taikoma kraiko dėžutėms, tačiau jos turėtų būti atokiau nuo dubenėlių su maistu ir vandeniu.

Kartais tereikia praleisti šiek tiek daugiau laiko su savo kate ir skirti jai teigiamo dėmesio. Be to, stenkitės palaikyti švarą kraiko dėžėje ir namuose bei pasirūpinkite, kad katė pakankamai gerų vandens, nes tai gali palengvinti stresą ir sumažinti arba panaikinti kačių šlapinimosi problemas. Deja, daugeliui kačių streso sukeltas cistitas gali užtrukti savaites ar mėnesius. Ši liga taip pat gali atsirasti ir išnykti, todėl kartais galite manyti, kad cistitą išgydėte, o jis vėl atsiranda. Dažnai taip nutinka dėl netikėto streso šaltinio, pavyzdžiui, namų remonto arba daugybės svečių atostogų metu. Jei numatysite iš anksto šias situacijas, kartu su veterinarijos gydytoju galėsite ieškoti būdų, kaip kuo labiau sumažinti jų poveikį.

Nustačius, kas sukelia kačių šlapinimosi stresą ir radus būdų, kaip sumažinti streso lygį, svarbu toliau tęsti streso valdymą. Nepamirškite įvertinti ir savo streso! Kitas svarbus veiksnys, padedantis valdyti katės stresą, yra nuoseklumas. Jei žinote, kad netrukus pasikeis jūsų gyvenimo rutina arba laukia dideli gyvenimo pokyčiai (persikraustymas, naujas žmogus ar gyvūnas namuose ir t. t.), pabandykite paruošti savo katę, rasdami daiktų ir žaislų, kurie augintiniui patinka. Nedidelis papildomas dėmesys padės augintiniams jaustis saugiau ir galbūt net atitrauks dėmesį nuo būsimų pokyčių. Be to, palaikykite švarą kraiko dėžėje ir raskite ramią vietą, kur katė galėtų atsipalaiduoti. Stresą keliančių įvykių metu kai kurioms katėms taip pat gali būti labai naudinga naudoti feromonus.

Pasiruošę stresinėms situacijoms ir stebėdami pirmuosius požymius, rodančius, kad jūsų katė jaučiasi prislėgta, galite padėti savo augintiniui išvengti kačių šlapinimosi problemų ir gyventi sveikesnį bei laimingesnį gyvenimą.

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Autorės biografija

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger – dviejų vaikų mama, trijų šunų ir katės šeimininkė, mėgsta rašyti straipsnius apie augintinius, kurie padeda šeimoms užmegzti ryšius ir mėgautis gyvenimu su augintiniais. Kai Chrissie nedėsto ir nerašo, ji mėgsta leisti laiką su šeima ir keliauti.