Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Ar katės gali būti alergiškos, kaip ir jų globėjai? Taip, gali! Tačiau katėms paprastai nepasireiškia tie patys klinikiniai požymiai, kuriuos dažniausiai siejame su žmonių alergija – ašarojančios akys, varvanti nosis ir čiaudulys. Alergija katėms pasireiškia niežėjimu, pavyzdžiui, kailio ir odos laižymu, kramtymu ar trynimusi.
Pateiksime dažniausiai pasitaikančias kačių alergijas.
- Alergija blusoms.
- Kačių atopinis sindromas. Tai alergijos aplinkos alergenams, pavyzdžiui, žiedadulkėms ir dulkių erkutėms. Kai alergenai paveikia odą, tai vadinama atopiniu dermatitu arba atopija. Kai įkvėpus alergenų kyla kvėpavimo takų sutrikimų, tai vadinama kačių astma.
- Alergijos maistui.
- Kontaktinė alergija. Tai alergija medžiagai ar daiktui, su kuriais katė gali liestis, pavyzdžiui, plastikiniams dubenėliams.
Gydymas priklauso nuo konkretaus alergijos tipo. Skaitykite toliau ir sužinokite daugiau apie šių tipų kačių alergijas, jų klinikinius požymius ir gydymo būdus, taip pat apie alergiškų kačių pašarą.
Klinikiniai kačių alergijos požymiai
Daugumai alergiškų kačių labai niežti odą. Galite pastebėti, kaip gyvūnai dažnai laižo, kramto ar trina snukutį ir kūną arba tiesiog praleidžia daug daugiau laiko laižydamiesi nei įprastai. Dažniausiai galite pastebėti šiuos požymius, rodančius, kad jūsų katei niežti:
- raudona, sudirgusi oda;
- dirginimo požymiai, pavyzdžiui, dažnas odos dilgčiojimas;
- odos bėrimai;
- žaizdelės;
- kailio šėrimasis;
- eozinofilinės granulomos plokštelės. Eozinofilai yra baltieji kraujo kūneliai, atliekantys svarbų vaidmenį imuninėje sistemoje ir alerginėse reakcijose. Kartais dėl to ant odos ir burnoje gali susidaryti storų apnašų.
Alergijos maistui atveju taip pat galite pastebėti virškinimo trakto sutrikimų, pavyzdžiui, vėmimą, viduriavimą ir apetito stoką. Jei jūsų katei pasireiškia šie požymiai, nuvežkite ją pas veterinarijos gydytoją, kad būtų atliktas išsamus įvertinimas.
Dažniausios kačių alergijos
Toliau pateikiamos kelios dažniausiai pasitaikančios kačių alergijų rūšys.
1. Alergija blusoms
Alergija blusoms yra viena iš dažniausiai pasitaikančių kačių odos ligų. Alergiją blusoms sukelia reakcija į blusos įkandimo metu perduodamas seiles. Vos nuo kelių įkandimų gali atsirasti stiprus niežulys, susijęs su alergija blusoms. Klinikiniai požymiai – niežulys, kailio slinkimas, odos paraudimas ir šašai, kurie dažniausiai būna ant galvos, kaklo, pilvo ir apatinės nugaros dalies arba uodegos.
Dažnai blusų galite nepastebėti nei jūs, nei veterinarijos gydytojas fizinės apžiūros metu. Kadangi blusos didžiąją gyvenimo dalį slepiasi jūsų balduose, o ant aukos „lipa“ tik tam, kad pasimaitintų, manoma, kad kiekvienai pastebėtai blusai tenka daugiau nei šimtas namuose esančių blusų!
Alergiją blusoms galima lengvai išgydyti profilaktinėmis priemonėmis, o blusoms alergiškos katės turi ištisus metus vartoti vaistus nuo blusų. Kad būtų lengva vartoti, prevencinės gydymo priemonės yra tiek vietinės, tiek geriamosios formos. Veterinarijos gydytojas taip pat gali rekomenduoti kitų vaistų niežuliui mažinti ir antrinėms bakterinėms odos infekcijoms gydyti.
Norint sėkmingai kovoti su alergija blusoms, patariama gydymą atlikti ir kitiems namuose gyvenantiems naminiams gyvūnams, taip pat išvalyti namus ir sodą. Nepamirškite: niekada nenaudokite šunims skirtų produktų katėms (ir atvirkščiai), nes jie gali turėti mirtinų pasekmių; naudokite tik jūsų augintinio rūšiai skirtą produktą. Be to, niekada nenaudokite namams skirtų purškiklių katei.
2. Kačių atopinis sindromas
Katės, kaip ir žmonės, gali būti alergiškos aplinkoje esantiems daiktams. Kaip jau minėjome, katėms tai gali sukelti odos problemų ir (arba) kvėpavimo takų sutrikimų. Dažniausi aplinkos alergenai yra medžiai, žolė, pelėsis, žiedadulkės ir dulkių erkutės, taip pat dalykai, apie kuriuos galbūt nė neįtariate, pavyzdžiui, valymo priemonės ir plovikliai.
Alergijos aplinkai nustatomos atmetus kitas priežastis, tačiau kai kurias alergijas galima ištirti atliekant kraujo ar odos tyrimus. Alergijos aplinkai požymiai dažnai būna sezoniniai, o paūmėjimai pasireiškia tada, kai aplinkoje yra didelis alergeno kiekis (kaip ir žmonėms, sergantiems šienlige).
Geriausias būdas gydyti alergiją aplinkai – pašalinti alergiją sukeliantį alergeną. Tai gali apimti:
- oro valymo įrenginių naudojimą;
- dažną siurbimą dulkių siurbliu;
- reguliarų katės patalynės skalbimą;
- kitų namų apyvokos daiktų, kuriuose gali susikaupti alergenų, valymą;
- metalinių dubenėlių naudojimą ir dažną jų plovimą;
- bekvapių valymo priemonių, ploviklių ir kraiko dėžučių naudojimą.
Kai alergija jūsų katei paūmėja, rekomenduojame kreiptis į veterinarijos gydytoją. Veterinarijos gydytojas tikriausiai paskirs geriamųjų arba vietinių vaistų, kurie mažina niežulį, odos uždegimą ir gydo antrines odos infekcijas. Kai kurioms katėms gali būti taikomas ilgalaikis gydymas vaistais arba gydomosiomis dietomis, kad būtų išgydytos jų alergijos. Alergenų specifinės imunoterapijos injekcijos, pagrįstos odos alergijos arba kraujo tyrimais, taip pat gali būti veiksminga gydymo priemonė. Šioms injekcijoms reikalingi specialūs tyrimai, kuriuos paprastai atlieka veterinarijos gydytojas dermatologas.
3. Alergija maistui
Alergiją pašarui turinčių kačių pagrindinis klinikinis požymis – nuolatinis, su metų laiku nesusijęs niežulys. Alergiškos pašarui katės taip pat gali turėti virškinimo trakto problemų, pavyzdžiui, gyvūnas gali vemti, viduriuoti, jam gali kristi svoris ir sumažėti apetitas. Dažniausiai pasitaikantys alergenai: vištiena, jautiena, pieno produktai ir žuvis, tačiau katės gali būti alergiškos ir kitiems maisto produktams.
Kačių alergija maistui diagnozuojama atliekant maisto tyrimus, kurių metu įvedamas naujas baltyminis arba hidrolizuotas baltyminis pašaras, kurį parūpina jūsų katės veterinarijos gydytojas. Naujuose baltyminiuose pašaruose naudojami baltymai ir angliavandeniai, kurių katė dar nevartojo, pavyzdžiui, antiena, elniena ar žalieji žirneliai. Hidrolizuotuose pašaro produktuose yra baltymų, kurie suskaidyti į tokias mažas daleles, kad imuninė sistema jų neatpažįsta kaip baltymų.
Maisto bandymas – labai griežtas maisto produktų išbraukimo iš valgiaraščio procesas, o sumaitinus bent vieną veterinarijos gydytojo nerekomenduotą maisto produktą, bandymo rezultatai gali būti netikslūs, todėl būtinai laikykitės veterinarijos gydytojo nurodymų iki galo. Jei turite klausimų, kuo maitinti alergišką katę, veterinarijos gydytojas gali padėti parinkti tinkamą pašarą jūsų augintiniui. Yra specialiai sukurtų gydomųjų pašarų katėms, kurie padeda maistui alergiškoms katėms, taip pat mažina uždegimą ir padeda atkurti odos barjerą. Jei jūsų katė yra alergiška, būtinai pasiteiraukite veterinarijos gydytojo apie šį pašarą.
Pašaras bandomas paprastai apie 10–12 savaičių, tačiau daugelio maistui alergiškų kačių būklė pradeda gerėti jau per pirmąjį mėnesį. Virškinimo trakto alergijos maisto produktams požymiai dažnai pasireiškia daug greičiau nei požymiai ant odos. Kaip ir kitų alergijų atveju, iš pradžių arba paūmėjimo metu gali prireikti papildomų vaistų niežuliui mažinti ir odos sudirgimui gydyti.
4. Kontaktinės alergijos
Katės taip pat gali būti alergiškos daiktams, su kuriais jos liečiasi, pavyzdžiui, plastikiniams maisto ar vandens dubenėliams. Todėl šios alergijos požymių atsiranda ant odos tose vietose, kur vyksta sąlytis. Pavyzdžiui, jei katė alergiška plastikiniam dubenėliui, jai gali pasireikšti odos sudirgimas ar kiti požymiai aplink snukutį ir smakrą. Jei gyvūnai alergiški skalbikliui, požymių gali atsirasti ant pilvo ar šonų – vietose, kurios lietėsi lova ar antklode.
Taigi, sužinojote, kad katės iš tiesų gali būti alergiškos ir reikia atkreipti dėmesį į pernelyg didelį niežulį, odos sudirgimą ir virškinimo trakto sutrikimus. Atsižvelgiant į alergijos priežastį, yra daug gydymo būdų, įskaitant geriamuosius ir vietiškai vartojamus vaistus bei specialius maisto produktus. Jūsų ir veterinarijos gydytojo sudarytas gydymo planas leis alergiškoms katėms gyventi laimingą ir visavertį gyvenimą.
Jessica Seid
Jessica Seidyra – skubios pagalbos veterinarijos gydytoja, dirbanti Naujosios Anglijos regione. Ji baigė Šiaurės Karolinos valstybinį veterinarijos koledžą ir jau daugiau nei dešimtmetį dirba šioje srityje. Laisvu nuo darbo metu ji mėgsta leisti laiką su vyru, dukra ir prancūzų buldogu.
Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS