Kodėl mano katė šlapinasi su krauju?

minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jei kada pastebėjote savo katę šlapinantis su krauju, suprantate, kaip tai gali kelti nerimą. Nors niekada nenorėtumėte to išvysti, tačiau kraujas kačių šlapime iš tiesų yra gana dažnas reiškinys. Hematurija – mokslinis kraujo šlapime pavadinimas – gali atsirasti dėl šlapimo takų sutrikimų arba net dėl kitų ligų, kurios gali paveikti šlapimo takus ar inkstus.

Kraujas kačių šlapime: požymiai, kuriuos derėtų stebėti

Nors hematurija gali reikštis pastebimu krauju ar kraujo krešuliais šlapime, ji ne visada gali būti tokia pastebima. Dauguma kraujo katės šlapime atvejų iš tikrųjų diagnozuojami mikroskopiniu lygiu, kai šlapimas yra normalios spalvos – tokiais atvejais kraujo būna tik nedidelis kiekis. Dėl hematurijos šlapimas taip pat gali būti rausvas arba raudonas.

Pagal Kačių apsauga, toliau išvardyti kai kurie kiti požymiai, kuriuos galite pastebėti kartu su pasikeitusia šlapimo spalva.

  • Didesnis vandens vartojimas.
  • Padidėjęs šlapinimosi dažnumas.
  • Sunkus šlapinimosi procesas.
  • Garsų skleidimas kraiko dėžėje.
  • Pakartotinis lipimas į kraiko dėžę ir iš jos.
  • Šlapinimasis ne kraiko dėžėje.
  • Negalėjimas šlapintis apskritai (reikalinga skubi medicininė pagalba).
  • Mėlynės ant odos – aiškiai matomos mėlynės arba maži taškeliai.
  • Kraujavimas iš nosies, dantenų, akių, ausų ar tiesiosios žarnos.
  • Vėmalai ar išmatos su krauju.

Cat using toilet, cat in litter box, for pooping or urinate, pooping in clean sand toilet. A cat looking at her own poop in the blue litter box. Cat at home.close-up-of-cat-exiting-litter-box-SWKatė, besinaudojanti tualetu, katė kraiko dėžėje, šlapinasi arba tuštinasi, tuštinasi smėlio tualete. Katė žiūri į savo išmatas mėlynoje kraiko dėžėje. Katė namuose.

Kraujo šlapime priežastys

Šlapimo takų problemos gali būti susijusios su viršutiniais takais (inkstai ir šlapimtakiai), apatiniais takais (šlapimo pūslė ir šlaplė) arba, žinoma, abiem atvejais. Dėl visų šių priežasčių šlapime gali atsirasti kraujo. Dauguma mūsų pastebėtų atvejų yra susiję su apatiniais takais, todėl šias ligas grupuojame į vieną grupę ir vadiname kačių apatinių šlapimo takų liga (KAŠTL).

Kai kurios kraujo šlapime priežastys yra daug dažnesnės nei kitos. Dažniausiai pasitaikantis yra vadinamasis kačių idiopatinis cistitas (KIC). Daug veterinarijos gydytojų dabar tai vadina paprasčiau – „stresiniu cistitu“, nes paprastai jis pasireiškia katėms, kurios nėra visiškai atsipalaidavusios namų aplinkoje (apie tai plačiau pakalbėsime vėliau).

Kita dažna priežastis – kristalai arba akmenys šlapimo pūslėje ar inkstuose. Tai dažniausiai susiję su KIC, o kartais – su kitomis organizmo problemomis, pavyzdžiui, inkstų ligomis arba, nors tai katėms pasitaiko retai, šlapimo takų infekcijomis.

Kad jūsų katės gydymas būtų kuo veiksmingesnis, veterinarijos gydytojas turės išsiaiškinti tikslią kraujo šlapime ar kitų požymių, kurie gali pasireikšti jūsų katei, priežastį. Paprastai tai reiškia, kad reikia paimti šlapimo mėginį, kad būtų galima patikrinti pH, šlapimo koncentraciją ir ar nėra kristalų arba infekcijos. Jis taip pat gali norėti paimti kraujo mėginį, kad įsitikintų, jog nėra rimtų problemų, pavyzdžiui, inkstų ligų. Jis taip pat turės tiksliai žinoti, kaip gyvena jūsų katė, nes katės, laikomos namuose ir katės, gyvenančios su kitomis katėmis, daug dažniau serga stresiniu cistitu nei pavienės katės, turinčios galimybę išeiti į lauką. Jis taip pat norės sužinoti, ką jūsų katė paprastai ėda, nes ėdalas yra svarbi šių ligų gydymo priemonė.

KAŠTL ir kraujo šlapime gydymas

Kaip ir visais kitais atvejais, tinkamas gydymas priklauso nuo tiksliai nustatytos priežasties. Reikia gydyti pagrindines ligas, tačiau daugeliu šlapimo takų ligų atvejų naudinga keisti mitybą ir skirti ypatingą dėmesį vandens suvartojimui. Kai kurie maisto produktai naudojami tam tikrų rūšių kristalams ir akmenims tirpinti ir sustabdyti jų pasikartojantį susidarymą. Kai kurių rūšių akmenis reikės pašalinti atliekant operaciją, nes jų negalima ištirpinti. Tokiais atvejais katei paprastai duodama ėdalo, kurio sudėtis neleidžia akmenims vėl susidaryti. Šlapinimosi problemoms skirtuose ėdaluose yra šiek tiek pakeistas mineralinių medžiagų kiekis ir omega aliejai iš žuvų taukų, kurie padeda malšinti uždegimą, o kai kuriuose taip pat yra natūralių priedų, turinčių raminamąjį poveikį.

Visoms katėms, turinčioms šlapinimosi problemų, labai svarbu vartoti daug vandens. Katės išsivystė iš dykumose gyvenančių giminaičių, todėl jų šlapimas iš prigimties yra labai koncentruotas. Dėl to yra didesnė tikimybė, kad susidarys kristalai ir akmenys. Užtikrinimas, kad jos gertų daug vandens, padeda pravalyti organizmą ir sumažina ligos pasikartojimo tikimybę. Daugelis kačių ėda tik sausą ėdalą ir tai yra gerai, tačiau jei dar nesate bandę, drėgnu ėdalu lengvai padidinsite suvartojamo vandens kiekį.

Nesvarbu ar šeriate šlapiu, ar sausu ėdalu, taip pat svarbu, kad daug šviežio vandens būtų keliose namų vietose. Tai reiškia, kad jūsų katei niekada nereikės toli eiti gerti, o jei turite kelias kates, joms nereikės konfliktuoti su kita kate, kad gautų vandens. Kai kurios katės taip pat mėgsta gerti tekantį vandenį, todėl labai gali praversti kačių fontanėliai.

Kalbant apie KIC ir stresą, veterinarijos gydytojas gali paprašyti, kad pabandytumėte namuose padaryti tam tikrų pakeitimų, kurie padėtų ėdalui veikti ir padėtų jūsų katei jaustis ramiau. Reikėtų atsižvelgti į toliau nurodytus dalykus.

  • Užtikrinkite, kad visos jūsų katės turėtų prieigą prie ėdalo ir vandens indų, kurie nėra vienas šalia kito. Bendra taisyklė – kiekvienai katei turi būti skirtas vienas dubenėlis su vandeniu ir dar vienas papildomas. Jie turėtų būti daugelyje įvairių vietų, kad net ir baikščiausia katė galėtų ramiai ėsti ir gerti.
  • Įrenkite kraiko dėžes, jei dar jų neįrengėte. Vėlgi, geriausia, kad jų būtų viena daugiau nei jūsų turimų kačių skaičius. Jos turėtų būti ramiose, nuošaliose vietose, atokiau nuo ėdalo ir vandens.
  • Jei įmanoma, suteikite galimybę išeiti į lauką, kad katės galėtų tyrinėti ir pasirinkti, kur atlikti tualeto reikalus.
  • Pasirūpinkite, kad visoms jūsų katėms būtų parūpinta daug aukštai esančių slėptuvių. Pastatant lentynas ar baldus koridoriuose taip pat gali suteikti katėms galimybę išvengti kitų kačių, kurių jos nelabai mėgsta!

Labai svarbu užtikrinti, kad jūsų katė valgytų gerai subalansuotą ėdalą, kuris būtų visavertis ir subalansuotas jos gyvenimo etapui (o ne tiesiog „visiems“ gyvenimo etapams). Kai kuriuose ėdaluose gali būti daug mineralinių medžiagų, kurios gali prisidėti prie kristalų ir akmenų susidarymo, o tai gali paskatinti apatinių šlapimo takų ligas.

Nors katės dažnai serga KAŠTL, jei kada nors pastebėsite katę, kuri šlapinasi su krauju, niekada nedarykite prielaidų. Visada pirmiausia kreipkitės į veterinarijos gydytoją, kad būtų atmestos išgydomos ligos bei atminkite, kad negalėjimas šlapintis yra gyvybei pavojingas reiškinys ir reikalinga skubi medicininė pagalba.

Autorės Biografija

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible yra smulkiųjų gyvūnų veterinarijos gydytoja ir rašo apie veterinariją. Ji yra gavusi daugybę apdovanojimų už savo įsipareigojimą šviesti naminių gyvūnėlių savininkus ir yra laikoma pagrindine veterinarijos nuotolinės sveikatos eksperte.

 

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS