Ko tikėtis augintiniui diagnozavus vėžį

minutės Skaitymo trukmė

Vėžio diagnozė augintiniui gali būti bauginanti, pribloškianti ir gniuždanti žinia. Veterinarijos gydytojų komanda supranta šias emocijas, taip pat jūsų susirūpinimą dėl ateities ir nerimą, kurį galite jausti dėl gydymo pasirinkimų. Gera žinia – veterinarinės onkologijos pažanga lemia daugelio augintinių vėžio remisiją ir pagerina jų gyvenimo kokybę bei pailgina trukmę. Jei jūsų kailiniuotam šeimos nariui diagnozuotas vėžys, šis straipsnis padės jums įveikti sunkumus.

Vėžio diagnozė augintiniui

Veterinarijos gydytojas, norėdamas diagnozuoti jūsų augintinio vėžį, pirmiausia paklaus apie pastebėtus požymius ar simptomus. Kaip ir žmonėms, naminiams gyvūnams gali pasireikšti daug įvairių vėžio rūšių, kurioms būdingi skirtingi požymiai ir simptomai. Paprastai pas veterinarijos gydytoją turėtumėte apsilankyti pastebėję augintinio išvaizdos, elgsenos ar bendros savijautos pokyčių. 

Veterinaras, įvertinęs bendrą jūsų augintinio sveikatos būklę ir atlikęs tam tikrus tyrimus, patvirtins arba paneigs vėžį. Preliminarūs tyrimai dažnai apima kraujo ir šlapimo tyrimus, mikroskopinį naviko ląstelių ar mėginių įvertinimą ir vaizdo tyrimus, pavyzdžiui, rentgeną ir ultragarsą. Šie tyrimai suteikia pagrindinę informaciją apie jūsų augintinio sveikatą ir padeda diagnozuoti vėžį, jo tipą ir nustatyti, ar jis išplitęs į kitus organus. Ši informacija padės jūsų veterinarijos gydytojui arba veterinarijos onkologijos srityje sertifikuotam veterinarui pateikti prognozę ir rekomenduoti gydymą.



Augintinio vėžio gydymas

Siūlomi naminių gyvūnų vėžio gydymo būdai labai panašūs į žmonių vėžio gydymo būdus. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad chemoterapija gyvūnams sukelia mažiau neigiamų šalutinių poveikių – juos retai kamuoja pykinimas ar nuslenka kailis. Tikėtina, kad jūsų augintinis turės daugiau galimybių išgyventi, jei laikysitės veterinaro nustatyto gydymo plano, į kurį gali būti įtrauktas vienas ar keli toliau išvardyti gydymo būdai.

Operacija

Chirurginė operacija naudojama vėžiniams augliams šalinti ir gali padėti išgydyti kai kuriuos vėžinius susirgimus, pavyzdžiui, visiškai pašalinti žemo laipsnio putliųjų ląstelių naviką. Chirurginė operacija taip pat gali būti taikoma kartu su kitais gydymo būdais, siekiant vėžį visiškai pašalinti iš jūsų augintinio kūno.

Chemoterapija

Šiuo metodu vėžio ląstelėms naikinti naudojami vaistai – jie yra daugelio vėžio gydymo planų dalis. Chemoterapiniai vaistai gali būti geriami tabletėmis arba veterinarijos specialisto leidžiami į veną.

Spindulinė terapija

Spindulinė terapija naudojama navikams prieš operaciją mažinti, po operacijos likusioms vėžio ląstelėms naikinti ir vėžio augimui sulėtinti tose kūno dalyse, kuriose negalima atlikti operacijos, pavyzdžiui, nosyje. Gyvūnams paprastai reikia kelių spinduliuotės dozių. Atminkite, kad spindulinės terapijos centrai paprastai veikia tik labai specializuotose veterinarijos ligoninėse ir gali brangiai kainuoti.

Imunoterapija

Imunoterapija naudojant vakciną, skatina augintinio imuninę sistemą kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Ši terapija taikoma šunų melanomai gydyti ir yra tiriama kaip osteosarkomos gydymo būdas.

Paliatyvioji priežiūra

Augintinių vėžį ne visada galima išgydyti. Paliatyviaja priežiūra siekiama suteikti kuo geresnę gyvenimo kokybę jūsų augintiniui jam likusio laiko metu. Tai gali apimti skausmo malšinimą, pykinimo mažinimą, o jums padės suprasti, kad laikas atsisveikinti. Paliatyvioji chirurgija gali būti taikoma siekiant sumažinti skausmą, ypač šunims, kuriems diagnozuotas kaulų vėžys. Be to, paliatyviosios priežiūros metu būtina tinkamai maitintis, todėl svarbu pasikalbėti su veterinaru ir aptarti jūsų augintinio dietos ir mitybos poreikius. Geroji dalis ta, kad paliatyvioji priežiūra dažnai gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, kurių metu galėsite maloniai leisti laiką su savo augintiniu, jam nesikankinant iš skausmo – kitu atveju šio laiko nebūtų, o jis neįkainojamas.

Ko tikėtis augintiniui sergant vėžiu

Priklausomai nuo to, kokio tipo vėžiu serga jūsų augintinis, jo bendros sveikatos ir amžiaus bei nuo taikomo gydymo, namuose gali įvykti pokyčių. Pateiksime pavyzdžių.

  • Jei jūsų augintiniui buvo atlikta operacija, jam reikės laiko ir priežiūros namuose, kad atsigautų.
  • Jūsų augintinis gali daugiau miegoti ir mažiau ėsti, jei serga vėžio rūšimi, dėl kurios prarado apetitą ar energiją. Neverskite gyvūno mankštintis ir leiskite jam pačiam reguliuoti savo aktyvumą. Jei turite šunį ir toliau kasdien veskite jį į lauką, kad galėtų pakvėpuoti grynu oru bei pabūti saulėje. Jei jūsų augintinis neėda, veterinarijos gydytojas gali paskirti apetitą skatinančių vaistų arba pakeisti gyvūno pašarą.
  • Jei jūsų augintinis serga smegenų vėžiu, galite pastebėti pažinimo pakitimų, pavyzdžiui, augintinis užmirš išmoktą elgesį. Jiems taip pat gali pasireikšti priepuoliai, kuriems gydyti reikės vaistų.
  • Vėžys ar vėžio gydymas kartais gali sukelti šlapimo ar žarnyno kontrolės sutrikimų. Jūsų augintinis gali dažniau atlikti gamtinius reikalus, todėl namuose gali dažniau įvykti nelaimingų atsitikimų.
  • Reikės dažnai lankytis pas veterinarą. Jei jūsų augintiniui taikomas gydymas, veterinaras gydymo metu ir po jo turės atlikti papildomus tyrimus, kad įvertintų gydymo poveikį. Gydymas gali būti brangus, todėl, jei esate apdraudę savo augintinį, kuo anksčiau pasitarkite su draudimo įmone ir išsiaiškinkite, kokias paslaugas apima jūsų draudimo sutartis.

Kai jūsų augintiniui taikoma paliatyvioji priežiūra, gali būti sunku suprasti, kada jam reikia veterinarinės intervencijos, o kada laikas atsisveikinti. „PDSA“ pateikia gyvenimo kokybės įvertinimo sąrašą, kuris galėtų padėti. 

Žmonių, slaugančių kitus sergančius žmones, slaugymo naštos sąvoka yra pakankamai aprašyta dokumentuose, tačiau, remiantis „British Medical Journal“ aptartais tyrimais, tai labai rimta problema, su kuria susiduria žmonės, prižiūrintys chroniškai ar nepagydomai sergančius augintinius. Jei esate slaugytojas, pasirūpinkite savimi ir, jei galite, pasitelkite pagalbą. Organizacijos, pavyzdžiui, „Blue Cross“ siūlo įvairias galimybes, pavyzdžiui, nemokamas ir konfidencialias konsultacijas bei galimybę bendrauti su kitais, jūsų išgyvenimus suprantančiais augintinių šeimininkais. Susisiekite su „Blue Cross Pet Bereavement Support Service“ („Blue Cross“ pagalbos tarnyba augintinio netekties atveju) telefonu + 44 (0) 800 096 6606, el. paštu pbssmail@bluecross.org.uk arba tiesioginio internetinio pokalbio metu.

Augintinio vėžio diagnozė gali būti pribloškianti, tačiau jūsų veterinaras padės jums perprasti šį procesą. Be to, sielvartas yra normali kovos su augintinio vėžiu dalis. Jei susiduriate su sunkumais, kreipkitės pagalbos, kad galėtumėte kuo geriau išnaudoti savo mylimo augintinio likusį laiką.

Autorės biografija

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

2002 m. baigė „UC Davis“ veterinarinės medicinos mokyklą ir yra sertifikuota veterinarijos žurnalistė. Dr. Sarah Wooten turi 16 metų mažų gyvūnų veterinarijos praktikos patirtį, yra gerai žinoma veterinarijos ir gyvūnų sveikatos priežiūros sričių tarptautinė pranešėja ir rašytoja. Ji aistringai siekia padėti augintinių šeimininkams išmokti geriau rūpintis savo kailiniuotais draugais.