Kačių diabetas: priežastys, požymiai ir gydymas

$authorText
minutės - Skaitymo trukmė

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kas yra kačių diabetas?

Diabetas (cukrinis diabetas) yra būklė, kuri išsivysto, kai jūsų katė negali veiksmingai naudoti cukraus (gliukozės) arba kontroliuoti cukraus kiekio kraujyje. Insulinas, hormonas, gaminamas kasoje, reguliuoja gliukozės naudojimą ir saugojimą kraujyje, pernešdamas jį iš kraujo į ląsteles, kur jo reikia. Įsivaizduokite tai kaip tėvą, kuris pasiima mažylį iš darželio ir parsineša jį namo. Nepakankama insulino gamyba gali kelti pavojų gyvybei.

Kas katėms sukelia cukrinį diabetą ?

Yra du pagrindiniai diabeto atsiradimo būdai. Pirma, organizmo imuninė sistema pradeda atakuoti insuliną gaminančias kasos ląsteles. Tai negrįžtama ir dažniau pasitaiko šunims nei katėms. Antra, labiausiai paplitęs kačių diabeto tipas yra tada, kai organizmo ląstelės tampa atsparesnės insulinui. Tai reiškia, kad kasa turi dirbti daugiau, kad gamintų papildomą insuliną. Laikui bėgant ląstelės išsenka, o insulino gamyba pradeda mažėti. Tai ypač pasakytina apie antsvorį ir nutukusias kates. Tai ypač pasakytina apie antsvorį ir nutukusias kates.

Kiti veiksniai, didinantys jūsų katės tikimybę susirgti diabetu, yra šie:

  • Kūno būklė. Antsvorio turinčioms katėms daug didesnė tikimybė susirgti diabetu. Labai nutukusioms katėms gresia didžiausias pavojus.
  • Amžius. Katės gali susirgti cukriniu diabetu bet kuriame amžiuje, tačiau didžiausias ligos pasireiškimas yra apie 8 metus.
  • Lytis Cukrinis diabetas katėms yra labiau paplitęs tarp patinų.
  • Veislė. Birmams gresia didesnis pavojus nei kitoms veislėms.
  • Kiti faktoriai. Prasta mityba ir hormoniniai sutrikimai gali padidinti riziką.

Cukrinio diabeto požymiai katėms?

Cukrinio diabeto požymius sunku atpažinti, nes jie panašūs į kitų ligų, tokių kaip lėtinė inkstų liga ir hipertiroidizmas, požymius. Jei pastebėsite bet kurį iš toliau nurodytų požymių, tai gali reikšti, kad jūsų katė serga diabetu.

Diabeto požymiai ir simptomai:

  • Padidėjęs troškulys ir šlapinimasis

  • Svorio kritimas.

  • Apetito nebuvimas

  • Padidėjęs apetitas

  • Nuovargis

  • Silpnumas

  • Letargija

  • Vėmimas

  • Depresija

  • Pilvo skausmas

Jei jūsų katei pasireiškia šie simptomai, ji gali būti dėl diabeto.

Kačių diabeto diagnozė

Jūsų veterinarijos gydytojas norės atlikti kraujo tyrimus ir išanalizuoti šlapimo mėginį. Dėl insulino trūkumo, gliukozė iš kraujo patenka į ląsteles, cukraus kiekis kraujyje didėja ir didėja. Inkstai atlieka svarbų vaidmenį palaikant normalų ir saugų cukraus bei kitų maistinių medžiagų kiekį kraujyje. Tai vadinama „homeostaze“. Inkstai pradeda išskirti papildomą cukrų į šlapimą, kad sumažintų jo kiekį kraujyje. Įsivaizduokite tai kaip perpildytą angą kriauklėje. Štai kodėl diabetu sergančių gyvūnų ir žmonių šlapime yra cukraus.

Kraujo tyrimai užtikrins, kad tuo pačiu metu organizme nieko daugiau nevyksta ir parodys gliukozės kiekį jūsų katės kraujyje. Kai kurioms sveikoms katėms gliukozės kiekis padidės vien dėl streso, kurį sukelia lankymasis pas veterinarą, todėl jūsų veterinarijos gydytojas gali vertinti ilgalaikį žymeklį, vadinamą fruktozaminu. Jie taip pat gali norėti atlikti kitus kraujo tyrimus arba paprašyti jūsų atlikti kai kuriuos smeigtuko dūrio kraujo tyrimus namuose, kuomet jūsų katė būtų labiau atsipalaidavusi ir rezultatai būtų patikimesni. Taip pat įrenginiai dabar galimi implantuojami į odą ir nuolat stebi jūsų katės gliukozės kiekį. Jie naudingi tiek diagnozuojant, tiek stebint gydymo veiksmingumą vėliau.

Kačių diabeto gydymas

Veiksmingo kačių diabeto gydymo raktai yra svorio valdymas, mityba ir tinkamas vaistų vartojimas.

  1. Svorio metimas Diabetu sergančios katės paprastai patiria nesveiko svorio metimo laikotarpį, kai joms diagnozuojama liga. Jūsų veterinarijos gydytojas norės sustabdyti šį nesveiką svorio kritimą ir stabilizuoti jūsų katę, galbūt naudodamas insuliną ar geriamuosius vaistus. Jei jūsų katė vis dar turi antsvorio, kai stabilizavosi, jūsų veterinarijos gydytojas gali pakoreguoti racioną arba šėrimo režimą, kad pasiektų sveiką ir idealų svorį. Dėl nutukimo organizmas tampa atsparesnis insulinui, o tai trikdo mažą jo gamybą ir viską pablogina. Svorio netekimas gali tai pakeisti, o daugeliui kačių, vartojusių tinkamą ėdalą, gali atsirasti visiška remisija.
  2. Mityba Pats geriausias maistas katėms, sergančioms diabetu, yra gydomasis ėdalas, kuriame yra daug baltymų ir mažai angliavandenių. Įrodyta, kad šie pašarai padeda katėms pasiekti remisiją. Jei jūsų katė serga gretutinėmis ligomis, ypač inkstų ligomis, jai gali netikti toks maistas. Tokiu atveju jūsų veterinaras rekomenduos maistą, kuris geriausiai tinka jūsų katės būklei. Jūsų veterinarijos gydytojas taip pat gali pasirinkti dietą, kurioje yra daug skaidulų. Tai gali būti sotesnis pasirinkimas kai kurioms katėms, kurios visada yra alkanos gaudamos daug baltymų turinčio maisto. Tai gali padėti numesti svorio ir pasiekti remisiją. Didelis skaidulų kiekis taip pat padeda sulėtinti maisto perėjimą iš skrandžio. Tai reiškia, kad maistas virškinamas lėčiau, gliukozė išsiskiria per ilgesnį laiką, o ne labai dideli cukraus šuoliai greitai patenka į kraują.

    Kad ir kokį maistą valgytų jūsų katė, svarbu, kad valgymo laikas ir šlapio bei sauso maisto proporcijos būtų kuo panašesnės kiekvieną dieną. Šėrimas iki soties yra idealus, bet jei jūsų katei reikia numesti svorio ir riboti racioną, tada geriausia maitinti mažomis ir dažnomis porcijomis. Šėryklų laikmačiai yra tikrai naudingi dalijant katės maistą visai dienai.
  3. Vaistai. Klasikiniu būdu insulinas buvo naudojamas diabetu sergančių kačių stabilizavimui. Kaip jau minėjome, kartais, kai katės yra idealaus svorio, galite sumažinti insulino kiekį, nes organizmas yra jautresnis insulinui, o kasa gali atsigauti ir gaminti pakankamą jo kiekį. Šiuo metu taip pat yra geriamųjų vaistų nuo diabeto, kuriuos vietoj to gali rekomenduoti jūsų veterinarijos gydytojas.

Kad ir kokių veiksmų imsitės, jūsų katę reikės stebėti. Kaip minėjome, jūsų veterinaras gali paprašyti atlikti kraujo tyrimą namuose. Tai apima mažą adatos dūrią į ausį ir gliukozės kiekio kraujyje tyrimą mažu prietaisu. Jis taip pat gali pasiūlyti prisegti nuolatinį gliukozės matuoklį. Stebėti būtina norint įsitikinti, kad jūsų katė negauna per daug vaistų, nes hipoglikemija (mažas cukraus kiekis kraujyje) yra gyvybei pavojinga medicininė būklė. Stebėjimas taip pat parodys, kada jūsų katė gali pereiti remisiją ir gali visiškai atsisakyti vaistų.

Diabeto diagnozė gali būti nemenkas šokas, o gydymas ir stebėjimas gali atrodyti bauginantis, tačiau su veterinarijos gydytojų komandos pagalba ir palaikymu, turėtumėte turėti galimybę kartu sudaryti gerą planą ir suteikti katei galimybę ilgai ir laimingai gyventi.

Peržiūrėjo Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ir Dr. Emma Milne BVSc FRCVS