Kačių kolitas: priežastys, požymiai ir gydymas

minutės - Skaitymo trukmė

Pilka katė balta krūtine ilsisi ant šeimininko rankų užmerktomis akimis

Raskite pašarą, atitinkantį jūsų augintinio poreikius

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Ar pastebėjote, kad jūsų katė stengiasi pasituštinti, bet sunkiai sekasi? Galbūt gyvūnas viduriuoja, išmatose yra kraujo ar gleivių? Jei taip, jūsų katė gali sirgti kolitu arba storosios žarnos uždegimu. Augintiniams tai gali būti labai nemalonu, o galimos priežastys – nuo lengvų iki rimtų, todėl svarbu stengtis tai pastebėti anksti ir išsiaiškinti, kas vyksta.

Kačių kolito priežastys

Kolitas dažniausiai pasireiškia jaunesnėms nei penkerių metų katėms, tačiau gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Pateikiame keletą dažniausiai pasitaikančių priežasčių.

  • Į maistą reaguojanti enteropatija (angl. FRE). FRE yra vienas iš sutrikimų, kurie anksčiau buvo vadinami uždegimine žarnyno liga (angl. IBD). Šiuo metu šiems sutrikimams, pavyzdžiui, į steroidus reaguojančiai enteropatijai, apibūdinti vartojamas bendresnis terminas – lėtinė enteropatija (angl. CE). CE vartojama bet kokiam lėtiniam virškinamojo trakto sutrikimui apibūdinti, paprastai bet kokiai būklei, trunkančiai ilgiau nei tris savaites.
  • Nepageidaujamos reakcijos į maistą. Alergija tam tikriems maisto produktams ir jų netoleravimas gali sukelti kolitą. Tikėtina, kad liga tęsis tol, kol iš mitybos raciono bus pašalinta žalinga sudedamoji dalis.
  • Parazitai.
  • Stresas. Stresą keliantys įvykiai, pavyzdžiui, naujas kūdikis, kelionė į kačių nakvynės namus ar tiesiog gyvenimas su kitomis katėmis, gali sukelti kolitą.
  • Žarnyno navikai ir polipai.
  • Infekcijos.
  • Nuryti svetimkūniai.

Kolito požymiai

Kaip minėjome, dažniausi kolito požymiai yra kraujas ir gleivės išmatose. Kartais katė gali viduriuoti, todėl pastebėsite, kad ji stengiasi pasituštinti, bet sunkiai sekasi, arba kraiko dėžutėje praleidžia daugiau laiko nei įprastai. Taip yra todėl, kad augintiniams atrodo, kad jie turi eiti tuštintis, net jei to nereikia. Jei pastebėjote, kad jūsų katė sunkiai tuštinasi, labai svarbu nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją. Taip nutinka iš dalies dėl to, kad reikia gydyti kolitą, bet taip pat ir dėl to, kad stanginimasis gali būti cistito arba užsikimšusios šlapimo pūslės požymis, o tam reikia skubios medicininės pagalbos.

Bet kokias virškinimo ar tuštinimosi problemas gali būti sunku pastebėti, jei katė gamtinius reikalus atlieka lauke. Jei kolitas tęsiasi ilgesnį laiką (lėtinis kolitas), galite pastebėti, kad jūsų katė netenka svorio, tampa vangi arba nustoja ėsti. Visada turime likti atidūs savo augintiniams. Jei žinote, kas yra normalu, greitai pastebėsite, jei kas nors negerai.

Kolito gydymas

Natūralu, kad kolito priežastys gali būti įvairios, todėl jo gydymas priklauso nuo to, kokia yra problema. Daugeliu atvejų, ypač susirgus dėl pavogto skanėsto, būklė pagerėja per porą dienų, tačiau jei tai tęsiasi ilgiau nei 48 valandas arba jūsų katė jaučia skausmą, būtina apsilankyti pas veterinarijos gydytoją. Jei galite, paimkite išmatų mėginį, nes veterinarijos gydytojas gali norėti ištirti, ar nėra kirmėlių ar infekcijų požymių.

Gydymas

  • Maisto keitimas. Kadangi daugelis kolito atvejų kyla dėl jautrumo maistui, veterinarijos gydytojas gali skirti jūsų katei lengvai virškinamą maistą, kuris padėtų greitai atkurti sveiką žarnyną. Šiuose maistuose dažnai yra prebiotikų, kurie maitina bakterijas, palaikančias sveiką žarnyną. Jūsų katei šio maisto gali prireikti tik ribotą laiką, tačiau galite jį naudoti ir toliau, jei jūs ir jūsų veterinarijos gydytojas manote, kad tai geras pasirinkimas ilgesniam laikui.

  •  

  • Kai kuriais kolito atvejais reikia priešuždegiminių vaistų. Steroidai yra geri priešuždegiminiai vaistai, o juos galima vartoti tik kelias dienas, tačiau esant lėtinei būklei – ir ilgiau.

  • Jei veterinarijos gydytojas įtaria, kad jūsų katė gali būti alergiška arba netoleruoja maisto, jis gali rekomenduoti išbandyti dietą. Paprastai tai būna maistas su hidrolizuotais baltymais, kurie negali sukelti alerginės katės reakcijos. Kartais gydytojas gali pasiūlyti baltymų šaltinį, kurio jūsų katė anksčiau nevalgė, pavyzdžiui, antieną. Jūsų katei gali tekti visą gyvenimą maitintis naujuoju maistu.

  • Jei veterinarijos gydytojas nerimauja dėl į antibiotikus reaguojančios enteropatijos, gali būti skiriami antibiotikai.

  • Jei jūsų katė turi kirmėlių, veterinarijos gydytojas jas gydys ir patars, kaip užkirsti kelią jų atsiradimui.

  • Katės gana dažnai patiria stresą, ypač jei jos gyvena kartu su kitomis katėmis arba kaimynystėje yra daug kačių. Veterinarijos gydytojas gali duoti vaistų nuo streso, tačiau dažnai namų aplinkos keitimas ir papildomų priemonių, pvz., elektrinių feromonų difuzorių, naudojimas taip pat gali pagerinti situaciją.

  • Dėl navikų, polipų ir svetimkūnių žarnyne gali prireikti chirurginės intervencijos.

Kačių kolitas paprastai nekelia didelio nerimo, tačiau svarbu jį ištirti, jei ligą sukelia viena iš rimtesnių problemų. Veterinarijos gydytojas visuomet mieliau apžiūrės augintinį anksti ir nerizikuos, kad jūsų katė labai susirgtų, todėl jei kyla abejonių – nebijokite prašyti pagalbos!

Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA