Kodėl skaidulos kačių maiste yra svarbios?

minutės - Skaitymo trukmė

Skaidulomis praturtintas kačių maistas yra itin svarbus katėms, turinčioms skrandžio ir žarnyno problemų. Kodėl būtent skaidulos yra svarbios jūsų katei?

Daugeliu atveju skaidulos į maistą dedamos siekiant paskatinti virškinimo funkcijas ir palenvinti išsituštinimą katėms, turinčioms virškinimo negalavimų. Skaidulomis praturtintas maistas yra naudingas esant vidurių užkietėjimui, viduriavimui, diabetui ar netgi nutukimui.

Mikrobiomas ir jo sąveika su skaidulomis praturtintu kačių maistu.

Skrandžio mikrobiomu vadinamas daug milijonų mikroorganizmų (bakterijų, pirmuonių, grybų, virusų), kurie gyvena kačių virškinimo sistemoje (taip pat šunų, žmonių bei kitų gyvų organizmų žarnyne).

Ši gyvų organizmų ekosistema yra labai svarbi virškinimui. Bakterijos augintinių gaubtinėje žarnoje padeda išskaidyti nevirškinamas medžiagas ir gamina naudingus junginius, tokius, kaip vitaminai. Niekur kitur ši funkcija nėra toki akivaizdi, kaip bandant išskaidyti skaidulas. Bakterijos dažnai su skaidulomis vykdo procesą, vadinama fermentacija.

Katės, nors ir yra mėsaėdės, gali turėti didelės naudos vartodamos skaidulomis praturtintą maistą.

Brown tabby cat eating from metal bowl.

Skaidulų klasifikacija kačių maiste

Vienas iš būdų skirstyti maistines skaidulas yra jų tirpumas.  Tirpios skaidulos tirspta vandenyje bei skrandžio sultyse ir tuomet tampa žele pavidalo mase, kuri gali išlaikyti vandenį ir palengvinti suvirškinto maisto judėjimą žarnynu. Netirpios skaidulos prisideda prie suvartoto maisto masės ir padeda reguliuoti suvirškinto maisto judėjimą žarnomis, bei palaikyti tuštinimosi reguliarumą. Tiek tirpios, tiek netirpios skaidulos gali būti fermentuojamos. Tai reiškia, kad skrandžio bakterijos gali suskaidyti šias skaidulas ir sudaryti naujus junginius, kurie, pavyzdžiui, gali pagerinti žarnyno florą.

Prebiotikai skaidulomis praturtintame kačių maiste

Skaidulomis praturtintas kačių maistas įprastai sudarytas iš tirpių ir netirpių skaidulų, kurios padeda išlaikyti sveiką virškinimo sistemą ir palengvinti tuštinimąsi. Kai kurie iš šių skaidulų sudedamųjų dalių yra vadinami prebiotikais, kurie yra fermentuojamos skaidulos, kurios skatina" gerųjų bakterijų " augimą žarnyne. Kai kuris skaidulomis praturtintas kačių maistas veikia būtent taip, kadangi jis padeda pamaitinti naudingas bakterijas ir padeda palaikyti mikrobiomo balansą.

Dauguma virškinimo problemų gali sudaryti bakterijų disbalansą, kuris pasireiškia kaip viduriavimas, kolitas ar vidurių užkietėjimas.

Kitos priežastys, kodėl katėms reikia skaidulomis praturtinto kačių maisto

Diabetu sergančios katės įprastai yra šeriamos daug baltymų bei mažai angliavandenių turinčiu maistu, tačiau joms taip pat yra naudingas skaidulomis praturtintas kačių maistas. Taip yra todėl, kad jos yra linkusios kaupti viršsvorį ar gali turėti tam tikrų virškinimo sutrikimų.

Kai kurios skaidulos sulėtina maisto medžiagų pasisavinimą, kaip pavyzdžiui, cukraus pasisavinimas iš krakmolo, ir taip padeda stabilizuoti cukraus lygį kraujyje. Viršvorio turinčios katės arba tos katės, kurios yra linkusios priaugti svorio, taip pat gali turėti daug naudos iš skaidulomis praturtinto maisto, kadangi nuo jo, jos jausis daug sotesnės, nei nuo įprato maisto — tai gali padėti numesti svorio arba suvaldyti diabetą.

Be to, skaidulomis praturtintas kačių maistas, gali padėti toms katėms, kurios turi virškinimo sutrikimų, įtakojančių storosios žarnos funkciją. Skaidulos gali padėti sureguliuoti maisto judėjimą virškinamuoju traktu ir palaikyti vandens balansą, kad būtų išvengta dviejų kraštutinių problemų: vidurių užkietėjimo arba viduriavimo.  Molekulės, vadinamos ilgųjų grandinių riebiosiomis rūgštimis, gali susidaryt skaidant skaidulas ir padėti pagerinti žarnyno florą.

Ar skaidulomis praturtintas kačių maistas yra naudingas katėms?

Jei katės gali pačios rinktis, jos ėda daug dalykų, kuriuos žmonės laiko nevirškinamais, pavyzdžiui plaukai, kaulai, kremzlės, plunksnos, žuvų žvynai ar jų sugauto grobio skrandžio turinys. Šlykštu, bet natūralu. Kai kurie iš jų yra dalinai virškinami, o kai kurie gali turėti skaidulų, kurios netgi yra naudingos virškinimui.

Nors visdėlto mokslininkams reikia dar daug sužinoti apie kačių mitybą, tačiau jie pradeda suvokti, kad mėsaėdės katės gali turėti daug naudos iš skaidulų. Tyrimas apie gepardų mitybos įpročius, paskelbtas Mokslo apie gyvūnus žurnale atskleidė, kad tie gepardai, kurie suėda visą savo grobį — su kailu, skrandžio turiniu ir visu kitu — išmatų tyrimas buvo kur kas geresnis, nei tų, kurie mito vien tik mėsa. Tai privedė mokslininkus prie išvados, kad mėsaėdžių virškinimo sitemos gali turėti naudos iš papildomo rūpaus maisto.

Mažai skaidulų turinčio kačių maisto vaidmuo

Kas jei jūsų veterinarijos gydytojas rekomenduoja mažai skaidulų turintį maistą? Įprastai veterinarijos gydytojai rekomenduoja mažai skaidulų turintį maistą katėms, kurioms staiga prasideda su virškinimu susijusios problemos, tokios, kaip vėmimas ar viduriavimas.  Šiame maiste yra didesnis kiekis tokių maistingų medžiagų, kaip elektrolitai ir B grupės vitaminai, kurie tokioms katėms padeda greičiau pasveikti.  Visada pasitarkite su veterinarijos gydytoju prieš parinkdami maistą savo katei. Jei jūsų katė minta skaidulomis praturtintu maistu, veterinarijos gydytojas turėtų ją stebėti, ar jos organizmas tinkamai reaguoja į skaidulomis praturtintą maistą.

Autorės biografija

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly yra daug įvertinimų gavusi veterinarijos gydytoja, pagarsėjusi savo nepriklausomu mąstymu, itin atsidavusi augintinių gynėja, turinti aistrą savo veterinarijos profesijai ir daug pasisakanti nepopuliaria augintinių sveikatos tema.

Daktarė baigė studijas Wellesley Koledže ir Pensilvanijos Veterinarijos Medicinos Mokyklos universitete su pagyrimu. Ji įgijo (MBA) Magistro laipsnį The Wharton verslo mokykloje, prestižinėje dvigubo laipsnio (VMD/MBA) Veterinarijos gydytojo/ Magistro programoje. Šiuo metu jai priklauso Sunset gyvūnų klinika, veterinarijos gydytojų įstaiga, esanti Majamyje, Floridoje.

Tačiau tai ne viskas. Daktarė yra skaitymo fanatikė, mezgimo profesionalė, užsispyrusi jogos meistrė, muzikos gerbėja, aktyvi bėgikė ir nenuilstanti maisto gurmanė. Ji gyvena Pietų Majamyje su trimis šunimis, daugybe kačių, dviem išgelbėtomis ožkomis ir dideliu pulku vištų.

Jūs galite sekti jos įrašus DrPattyKhuly.com bei sunsetvets.com.

Susiję produktai