Kodėl ir kada sterilizuoti šunį arba šuniuką

minutės - Skaitymo trukmė

Keletas dažniausių klausimų, kurie užduodami veterinarijos gydytojams dėl sterilizacijos. Dažnai kyla sumaištis dėl sąvokų, todėl pirmiausiai išsiaiškinkime jas: kastracija taikoma patinams, kiaušidžių pašalinimas - patelėms, o bendras žodis abiems yra sterilizacija. Dažniausiai žmonės klausia: "Kodėl aš turėčiau sterilizuoti savo šunį " bei "Kokia yra sterilizacijos nauda?"

Šunų arba šuniukų sterilizacijos nauda

Visos operacijos yra šiek tiek rizikingos, todėl žmonės natūraliai jaudinasi veždami savo augintinį operuotis, jei tai nėra būtina. Patinų sterilizacija reiškia, kad bus pašalintos abi sėklidės, o patelėms būna pašalinamos kiaušidės, o kartais ir gimda, priklausomai nuo to, kas jūsų veterinarijos gydytojui atrodo tinkama. Tai gali būti padaroma per pjūvį pilvo strityje, arba mažos įpjovos operacijos, vadinamos laparoskopija, metu. Tai reiškia, kad jie ne tik negalės susilaukti mažylių, tačiau bus pašalinami ir jų lytiniai hormonai. Abu dalykai turi naudos tiek jūsų šuniui, tiek jums - šeimininkui.

Sterilizacijos nauda abiems lytims yra skirtinga, todėl pažvelkime į kales pirmiausiai. 

Didžiausia kalių sterilizacijos nauda yra pieno liaukų auglių prevencija. Kuo ankščiau jos yra sterilizuojamos, tuo daugiau naudos. Pieno liaukų augliai kalėms dažniausiai yra labai agresyvūs ir greitai išplinta į kūną, todėl jų prevencija yra kur kas geriau nei gydymas. Sterilizacija taip pat padeda išvengti gimdos infekcijos, vadinamos piometra. Tai gali būti pavojinga gyvybei, kadangi faktiškai visuomet taip nutikus reikia šalinti gimdą. Ši operacija yra pavojingesnė, kadangi gyvūnas tuo metu serga, o gimda dažniausiai būna ištinusi ir joje kilęs uždegimas.

O kas dėl patinų? Testosteronas yra galingas hormonas ir jis yra atsakingas už didžiają dalį šuns patinų elgesio. Jis skatina tokį elgesį, kaip konkuravimas dėl daiktų, o šuns patinams vienas iš pačių svarbiausių dalykų yra poravimasis. Visi šuns patinai (nestrerilizuoti) praleidžia labai daug laiko ieškodami kalių. Tai reiškia, kad juos gali būti sudėtinga kontroliuoti ir jie yra labiau linkę savavališkai pabėgti, dingti pasivaikščiojimų metu bei ignoruoti jus, kadangi savo galvoje jie turi kur kas svarbesnių reikalų. 

Taip pat jie yra kur kas labiau linkę šlapintis netinkamose vietose. Taigi sterilizacija turi šiek tiek naudos jums kaip šeimininkui, kadangi sterilizuoti šunys yra paklusnesni, mažiau agresyvūs ir labiau sukalbami naminiai gyvūnai.

Bet sterilizacija taip pat turi naudos ir šuniui. Kastracija padeda išvengti sėklidžių vėžio, auglių aplink išangę bei jos išvaržų. Visi šunys yra labai linkę į prostatos padidėjimą vyresniame amžiuje, o tai gali sukelti problemų su fekalijų praeinamumu ir sukelti diskomfortą. Sterilizacija padeda to išvengti.

Tačiau galutinis sprendimas sterilizuoti šunį visada priklauso nuo jūsų. Jūsų veterinarijos gydytojas gali duoti daug gerų patarimų ir jūs turėtumėte apie tai pagalvoti. Čia pateikiama nuoroda į straipsnius, kurie gali jums padėti apsispręsti

Kada sterilizuoti savo šunį.

Nuomonės dėl šito skiriasi, todėl pasikalbėkite su savo veterinarijos gydytoju apie jo strategija bei aptarkite savo šuns lytį, veislę bei temperamentą. Apskritai šuns patinai gali būti sterilizuojami nuo maždaug 5 mėnesių amžiaus, tačiau yra keletas išimčių. Jeigu jūs turite labai baikštų šunį, kai kurie patarėjai gyvūnų elgesio klausimais rekomenduoja palaukti iki tokio amžiaus, kol jis truputį suaugs ir labiau savimi pasitikės, kad išvengtumėte su baime susijusių problemų. Taip pat, didesnių veislių šunys gali būti labiau linkę į tam tikras ortopedines problemas jei yra sterilizuojami anksti, todėl kai kurie veterinarijos gydytojai rekomenduoja palaukti iki 9 - 12 mėn amžiaus.

Kales yra geriausia sterilizuoti prieš jų pirmą rują, todėl įprastai tai yra atliekama joms būnant 5 - 6 mėnesių amžiaus. Tai reiškia, kad bus maksimaliai sumažinama pieno liaukų auglių rizika. Taip pat tai padeda išvengti nepageidaujamų nėštumų, kurių rizika gan didelė, jei ruja liks nepastebėta. 

O galų gale...

Kaip veterinarijos gydytoja, aš visuomet rekomenduoju kitiems tai, ką aš daryčiau savo augintiniams. Aš sterilizavau abu savo nuostabius šunis, kai jie buvo 6 mėnesių amžiaus ir aš visuomet sterilizuosiu bet kurį savo šunį. Aš tikiu, kad nauda žymiai nusveria riziką. Aš su savo šunimis praleidau penkiolika nuostabių metų ir tyrimai rodo, kad sterilizuoti šunys gyvena ilgiau. Iš tiesų šunys yra mano šeimos dalis, taigi jei norite pailginti savo laiką su savo geriausiais draugais, aš tvirtai patariu juos sterilizuoti.

Jei domina, mes taip pat turime straipsnių apie kačių sterilizacijos naudą, kaip padėti savo augintiniui šio proceso metu ir kokius pokyčius jūs galite pastebėti po to.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne tapo veterinarijos gydytoja 1996 metais. Ji dirbo mažoje veterinarijos klinikoje 12 metų, o septynis iš jų konsultavo augintinių mitybos klausimais. Ji yra gerai žinoma dėl savo darbų gyvūnų gerovei ir parašė dešimt knygų apie augintinius.

 

Susiję straipsniai

Susiję produktai