Šuns mitybos poreikiai kiekvienam gyvenimo etapui: nuo šuniuko ir senyvo šuns

Published by
Skaitymo trukmė

Kai pirmą kartą jūsų namuose apsigyveno šuo, prieš pasirinkdami, kokiu ėdalu jį šerti, jūs skyrėte laiko pasigilinti į informaciją apie šunų mitybos poreikius ir pasikalbėti apie tai su veterinaru. Taigi jūs jau žinote, kad šuns negalima šerti likučiais nuo žmonių stalo, tačiau ar pastebėjote, kad šuniui senstant jo mitybos poreikiai keičiasi? Gyvenimo etapams pritaikytą šunų ėdalą galėsite naudoti visą laiką, tačiau svarbu suprasti, ko jūsų keturkojui šeimos nariui reikia pradedant nuo šunyčio ir baigiant senjoro amžiumi.

Kokie yra šuns mitybos poreikiai?

Maistinės medžiagos – tai iš ėdalo gaunamos medžiagos, kurios organizme naudojamos kaip energijos šaltinis. Šunys mėgsta žaisti su savo šeimininkais, o tam jiems reikia energijos! Maistinių medžiagų reikia augančiam gyvūno organizmui, be to, atsižvelkite į tai, kokių palaikomųjų priemonių reikia optimaliai sveikatai užtikrinti. Ėdalo šuniui reikia panašiai, kaip automobiliui benzino (ar kitokių degalų), kad šis galėtų važiuoti.

Šuns mityboje turi pakakti įvairių rūšių maistinių medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralų ir vandens. Subalansuotas ėdalas, kuriame yra visų šių maistinių medžiagų, padės jauniems šunims augti, o seniems – išlikti sveikiems.

Naujagimiai šuniukai

Naujagimiai šuniukai pirmąsias kelias savaites visų maistinių medžiagų gauna iš motinos pieno. Tačiau jeigu mama serga, arba šuniukai liko našlaičiai, keturkojams kūdikiams reikės komercinio pieno pakaitalo. Veterinaras gali jums patarti, kaip pasirinkti pieno pakaitalą bei kaip juo maitinti naujagimius šuniukus, kurie negauna motinos pieno.

Po kurio laiko jie atpras nuo motinos pieno arba pieno pakaitalo ir pradės virškinti kietas medžiagas. Norėdami pradėti nujunkyti, trumpam laikui pašalinkite motiną nuo vados. Tuo metu, kai kalės nėra, duokite šuniukams paragauti ėdalo iš indo. Vis ilginkite laiką, kai šuniukai gali paragauti ėdalo – skatinkite juos ėsti, tačiau neverskite.

Maži šuniukai

Nujunkyti šuniukai visas maistines medžiagas gauna iš šunų ėdalo, taigi rinkitės ne tik gardžius, bet ir sveikus ėdalo produktus. Šuniukai eikvoja daug energijos, todėl jiems reikia daugiau baltymų – tik tada jie bus sotūs ir puikiai jausis. Be to, jeigu įmanoma, mažus šuniukus reikia šerti nedidelėmis porcijomis tris arba keturis kartus per dieną ir palaipsniui pereiti prie gausesnių dviejų porcijų. Pasitarkite su veterinaru dėl to, koks šėrimo režimas tinkamiausias jūsų šuniukui, ir taip pasirūpinkite tinkama kasdiene jo mityba.

Žinokite, kad šuniukai iš pradžių tikriausiai žais su ėdalu. Nors pradžioje maitinimasis gali būti žaidimas, jauni šunys taip pat mėgaujasi skoniu, kvapais ir kramtymo pojūčiais. Galite šiek tiek sudrėkinti sausą ėdalą, kad jūsų šuniui būtų patogiau kramtyti.

Suaugę šunys

Dauguma šunų suauga sulaukę pirmojo gimtadienio, taigi tuo metu svarbu pereiti prie suaugusių šunų ėdalo. Suaugusių šunų ėdalo sudėtis skiriasi priklausomai nuo gyvūno dydžio ir aktyvumo lygio. Jeigu jums kyla klausimų dėl to, kokio ėdalo kiekio reikia jūsų šuniui, geriausia pasitarti su veterinaru, tačiau niekada neperšerkite savo keturkojo draugo. Šiame gyvenimo etape šuniui ėdalo reikia energijai palaikyti, taigi labai aktyvaus augintinio mitybos poreikiai skiriasi nuo ramesnio keturkojo poreikių. Taip pat didelių veislių šunims ėdalo reikės daugiau negu mažiems. Pasirinkę, kokiu ėdalu šersite savo šunį, atminkite, kad jūsų šuns mitybai turės įtakos ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, aplinkos temperatūra. Pernelyg didelis karštis arba šaltis taip pat degins šuns energiją, taigi šuo turėtų trūkstamą jos kiekį gauti iš ėdalo. Ėdalo, kuriuo šeriate augintinį, kiekį arba rūšį gali tekti pakeisti pasikeitus jo aktyvumui, pavyzdžiu, pradėjus intensyviai mankštintis.

Choosing-Dog-Food-for-Each-Life-Stage

 

Suaugusiems šunims nereikia tų maistinių medžiagų, kurios padeda augti mažiems šuniukams, taigi suaugusiems šunims tinkamiausias ėdalas yra tas, kuris sudarytas atsižvelgiant į šio amžiaus tarpsnio poreikius. Pavyzdžiui, ėdalas „Hill's™
Science Plan™ Adult Advanced Fitness“ sudarytas taip, kad geriausiai patenkintų aktyvaus suaugusio šuns poreikius. Jeigu šunį, kuris daugiau nebeauga, ir toliau šersite šuniukams skirtu ėdalu, jam gali kilti svorio problemų, nes šuniukų ėdale gausu augimą skatinančių maistinių medžiagų.

Septynerių metų ir vyresni šunys

Šiam šuns amžiaus tarpsniui, t. y. nuo septynerių iki dvylikos metų, dažnai skiriama nepakankamai dėmesio. Nors jūsų šuns dar laukia ilgi gyvenimo metai, ir jam tikriausiai nekyla problemų žaidžiant ir mankštinantis su jumis, galite pastebėti, kad jis tapo kiek lėtesnis ir žaidžia trumpiau negu įprastai. Šiuo požiūriu šunys ir žmonės nesiskiria – ir mes, ir jie senėdami tampame lėtesni. Taigi būtina šerti šunį ėdalu, kuris atitiktų brandesnio amžiaus gyvūno poreikius. Kadangi šiuo gyvenimo laikotarpiu šuo tampa ne toks greitas, jam reikia maistinių medžiagų vidaus organų, kaulų ir raumenų sveikatai palaikyti. Šiam gyvenimo etapui specialiai pritaikytas ėdalas padės šuniui jaustis jaunam ir aktyviam. Nors šuo ir tapo kiek lėtesnis, tai dar nėra gyvenimo pabaigos požymis – augintinio laukia nemažai gyvenimo ir meilės, tiesiog turite parinkti tokią mitybą, kuri padėtų jam išlikti geros formos.

Net jeigu šuo ir netapo lėtesnis, jo organizmui būtinos tokios maistinės medžiagos, kurios padėtų jaustis jaunam ir aktyviam. Apsvarstykite galimybę šerti šunį tokiu ėdalu, kaip, pavyzdžiui, „Hill's™ Science Plan™ Youthful Vitality‘, kuris specialiai sukurtas kovoti su senėjimo požymiais. Pasirinkę tinkamą mitybą, galite padidinti senstančio šuns aktyvumą, pagerinti bendravimą ir judrumą.

Ėdalas „Youthful Vitality“ buvo specialiai sukurtas brandesniems ir seniems, t. y. 7 metų ir vyresniems šunims. Jeigu nesate tikri, kad jūsų šuo įžengė į šį gyvenimo etapą, peržiūrėkite šią su augintinių senėjimu susijusią naudingą informaciją. Čia galite palyginti šuns ir žmogaus amžių, taip pat geriau suprasti senėjimo požymius, į kuriuos turite atkreipti dėmesį. Pasitarkite su veterinaru, ar ėdalas „Hill's™ Science Plan™ Youthful Vitality“ būtų geras pasirinkimas jūsų šuniui.

Seni šunys

Šunys tampa senyvo amžiaus sulaukę maždaug 11 metų, tačiau šis rodiklis skiriasi priklausomai nuo šuns dydžio ir veislės. Didesnių veislių šunys pasensta greičiau negu mažų, nes dydis reiškia papildomą stresą organizmui. Šuniui pasenus, jo organizmas pasikeičia, taigi dar kartą reikia keisti ir mitybą. Reikiami šuns mitybos pokyčiai susiję su medžiagų apykaitos ir imuninės sistemos pokyčiais. Kiekvienas šuo yra kitoks, todėl atlikdami kasmetį jo sveikatos patikrinimą paklauskite veterinaro, ar šuo jau sulaukė senatvės.

Seniems šunims skirtas ėdalas sudarytas taip, kaip padėtų išlaikyti normalias organizmo funkcijas. Šiame gyvenimo etape medžiagų apykaita dažnai pastebimai sulėtėja, taigi senam šuniui nebereikia kaloringo ėdalo. Be to, tokio amžiaus šunims būdingos sąnarių ir judumo problemos, taigi „Hill's“ sukūrė specialių judumui didinti skirtą ėdalą, kuris stiprina kaulus ir sąnarių sveikatą. Jeigu nerimaujate dėl senstančio šuns sveikatos, pasitarkite su veterinarijos gydytoju, kuris padės parinkti vyresnio amžiaus šuns poreikius geriausiai atitinkantį ėdalą.

Specialiųjų poreikių turinčių šunų mityba

Atminkite, kad šuns mitybos poreikiai gali keistis bet kuriame jo gyvenimo etape nepriklausomai nuo amžiaus, ypač, jeigu atsitinka kažkas, kas verčia pakeisti mitybą, kaip antai vitaminų arba mineralų trūkumas arba fizinė liga. Jeigu jūsų augintinio veterinaras rekomendavo pakeisti jo mitybą, laikykitės gydytojo nurodymų ir visuomet prisiminkite, kad norint išvengti virškinimo sutrikimų, prie naujo ėdalo reikia pereiti palaipsniui.

Atitinkamam gyvenimo etapui pritaikyto ėdalo pasirinkimas

Nepamirškite, kad be ėdalo šuo visada turi turėti švaraus geriamojo vandens.

Dar kelios trumpos pastabos apie maistingą šuns mitybą. Kai mylite savo šunį taip smarkiai, nesunku jam pakenkti, pernelyg gausiai šeriant gardėsiais ir užkandžiais. Nepamirškite sveikais gardėsiais pradžiuginti dresuojamo šuns, tačiau gardėsiai turi sudaryti ne daugiau kaip penkis procentus šuns mitybos.

Nuspręsti, kokiu ėdalu šerti šunį, gali būti nelengva. Jeigu renkantis iš siūlomų ėdalo produktų gausybės jums reikia pagalbos, pirmiausia susiaurinkite pasirinkimą, atsižvelgdami į šuns amžiaus grupę. Po to pasitarkite su veterinarijos gydytoju, į kokius šuns mitybos poreikius turite atsižvelgti. Veterinaras padės jums pasirinkti, atsižvelgdamas į šuns veislę, dydį ir energijos suvartojimą. Apsvarstykite galimybę šerti šunį ėdalu „Hill's™ Science Plan™ “, kurio produktų asortimente yra kiekvienam gyvenimo etapui pritaikyto ėdalo, taigi visuomet galėsite pasirinkti tinkamą produktą.

Apie autorę

Erin Ollila Contributor Bio Image

Erin Ollila

 

Erina Ollila – naminių gyvūnų mylėtoja, kuri tiki žodžio galia ir tuo, kad skelbiama žinia gali suteikti naudingos informacijos ir netgi pakeisti jos klausytojus ir skaitytojus. Savo darbus ji skelbia internete ir popierine forma. Daugiau apie Eriną galite sužinoti „Twitter“ @ReinventingErin arba jos interneto svetainėje http://erinollila.com.

 

Susiję straipsniai

 • Kuo per šventes nereikėtų šerti šuns

  Švenčiu sezonas – puikus metas parodyti gerumą ir dosnumą, tačiau kai kurie gardėsiai gali pakenkti jūsų šuniui.
 • Feeding your puppy

  Find the ideal feeding plan for your puppy with Hill's Pet puppy foods
 • Kaip keisti ėdalą savo naujajam šuniui

  Pereiti prie naujo ėdalo nereiktų skubotai, ypač jeigu parsinešėte į namus naują šunį. Matydami, kaip džiaugsmingai šunys rausiasi po šiukšlių dėžės turinį, galite pagalvoti, kad jų skrandžiai tiesiog geležiniai. Tačiau iš tiesų šunų virškinimo sistema nepaprastai jautri, ir staigūs ėdalo pokyčiai gali ją sutrikdyti.
 • Kuo šerti besilaukiančią arba žindančią kalę

  Kalių nėštumas vidutiniškai trunka 63 dienas, o žindymas – dar keletą savaičių.

Susiję produktai

 • Hill's Sience Plan Adult ėdalas šunims su kalakutiena

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Turkey  sukurtas palaikyti raumenų masę ir sveikus gyvybiškai sveikus organus. Su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir omega 3 riebiosiomis rūgštimis.
 • Hill's Sience Plan Adult ėdalas šunims su jautiena

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef  sukurtas palaikyti raumenų masę ir sveikus gyvybiškai sveikus organus. Su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir omega 3 riebiosiomis rūgštimis.
 • Hill's Sience Plan Adult ėdalas šunims su vištiena

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken sukurtas palaikyti raumenų masę ir sveikus gyvybiškai sveikus organus. Su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir omega 3 riebiosiomis rūgštimis.
 • Hill's Sience Plan Large Breed Mature Adult 6+ ėdalas šunims su vištiena

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Mature Adult 5+ Active Longevity™ Large Breed su Vištiena sukurtas palaikyti judrumą, liesą raumenų masę ir sveikus organus didelių veislių šunims. Su kliniškai patvirtintais antioksidantais ir  L-karnitinu.