Ar ėdalas be grūdų tinka jūsų šuniui?

Published by
Skaitymo trukmė

Ištisos lentynos maisto prekių parduotuvėse skirtos produktams, kurie yra „be“ kažko: be cukraus, be laktozės, be glitimo. Vartotojai mielai perka tokius specialius produktus manydami, kad taip jie – ir ne tik jie – maitinasi „sveikiau ir natūraliau“.

Susidomėjimas sveikesne mityba jau pasiekė ir naminių gyvūnų ėdalą. Tai suprantama, juk galiausiai šuo yra jūsų šeimos narys, kuris nusipelno būti toks pat sveikas kaip ir jūs. Taigi viena iš naujausių ėdalo tendencijų yra šunų ėdalas be grūdų. Ar šunims reikia ėsti grūdus? Daugelis šunų augintojų renkasi ėdalą be grūdų manydami, kad grūdai ėdale yra tiesiog nenaudingas „balastas“, kuris padeda sumažinti ėdalo kainą, bet turi labai mažai arba neturi jokios maistinės vertės. Šunų augintojai sieja grūdus su alergija ėdalui, kuri pasireiškia įvairiais organizmo funkcijų sutrikimais.

Tačiau ėdalas be grūdų nebūtinai tinkamesnis jūsų augintiniui. Toliau pateikiama informacija apie kai kuriuos šunų ėdale dažniausiai sutinkamus grūdus ir kodėl nereikėtų jų vengti.

Šunų ėdale dažnai naudojami grūdai

Peržiūrėję savo šuns ėdalo sudedamųjų dalių sąrašą, jame galite rasti tokių grūdų kaip:

 • miežiai;
 • grikiai;
 • kukurūzai;
 • avižos;
 • bolivinė balanda;
 • ryžiai.

Jūs tikriausiai puikai žinote daugumą šių grūdų, nes visi jie yra populiarūs ir naudojami žmonių maistui. Kai kurie jų, pavyzdžiui, bolivinė balanda arba miežiai, net vadinami „superproduktais“. Pasak „New York Times“ bolivinė balanda „superproduktu“ laikoma todėl, kad kiekvienoje šių grūdų porcijoje yra daug baltymų, geležies ir skaidulų. Miežiuose taip pat daug skaidulų – tiek tirpių, tiek ir netirpių.

Ar šios sudedamosios dalys taip pat naudingoms ir šunims? Ar šunims reikia ėsti grūdus?

Husky with blue eyes and blue collar staring up at owner.

Ėdalas su visomis grūdo dalimis, pavyzdžiui, kukurūzais, yra tokių svarbių ir puikiai virškinamų maistinių medžiagų šaltinis kaip baltymai, vitaminas E, linolo rūgštis ir kt. Šios maistinės medžiagos labai svarbios bendrai šuns sveikatai. Svarbiausias dalykas yra prisiminti, jog turite rinktis tokį ėdalą, kad jūsų šuns mityba būtų visavertė ir subalansuota. Tai svarbu neatsižvelgiant į tai, ar ėdale yra pirmiau minėtų grūdų.

Ėdalas be grūdų nėra ėdalas be angliavandenių

Veterinarijos gydytojai dažnai girdi gyvūnų augintojus sakant, kad šie renkasi ėdalą be grūdų todėl, kad augintiniui nori užtikrinti mažai angliavandenių turinčią mitybą. Tačiau ėdale be grūdų angliavandenių gali būti ne tiek mažai, tokiame ėdale grūdai dažnai pakeičiami bulvėmis, obuoliais, žirniais ar kitais panašiais produktais. Tiesą sakant, kai kurių rūšių naminių gyvūnų ėdale be grūdų angliavandenių tiek pat ar net daugiau negu ėdale, kuriame yra grūdų.

Grūdai ir alergija

Dar viena dažna priežastis, kuria šunų augintojai veterinarams pagrindžia savo sprendimą pirkti ėdalą be grūdų, yra tai, kad jų šunys kenčia nuo alergijos. Žurnale „Veterinary Practice News“ rasite interviu su keturiais atestuotais aukščiausios kategorijos veterinarinės mitybos specialistais apie alergiją ir su ja susijusį grūdų vaidmenį. Šie mitybos specialistai žurnalui patvirtino, kad kukurūzai, kviečiai ir soja retai sukelia alergiją ėdalui.

„Aš tikrai nežinau, nuo ko tai prasidėjo. Šie teiginiai nėra pagrįsti jokiais duomenimis, ir yra puikaus ėdalo, kurio sudėtyje galima rasti vieną ar kelis minėtus produktus“, – sakė veterinarijos gydytoja ir Amerikos veterinarinės mitybos diplomantė Cailina Heinze.

„Veterinary Dermatology“ taip pat neseniai įvertino 278 nuo alergijos ėdalui kenčiančius šunis ir tai, koks produktas sukelia alergiją kiekvienam tirtam šuniui. Dažniausias alergenas buvo jautiena, kuri lėmė 95 alergijos atvejus. Pieno produktai sukėlė alergiją 55 šunims – jie tapo antra svarbiausia alergijos priežastimi. Kukurūzai alergiją sukėlė tik septyniems tyrime dalyvavusiems šunims.

Jeigu įtariate, kad jūsų šuo kenčia nuo alergijos ėdalui (dažni alergijos ėdalui simptomai yra niežulys, kailio slinkimas, odos uždegimas, opos ir šašai), pirmiausia turite savo augintinio problemas aptarti su veterinarijos gydytoju. Tuomet, nuosekliai taikant profesionalų gydymą ir atsargiai atlikę kelis ėdalo netoleravimo tyrimus, galėsite nustatyti, koks produktas turi neigiamą poveikį jūsų šuniui.

Ėdalas be grūdų, kuris tinka jūsų šuniui

Kai kurie šunys jautrūs grūdams, taigi tokiu atveju turite ieškote kokybiško ėdalo be grūdų, kuris vis tiek leistų užtikrinti subalansuotą mitybą. Pavyzdžiui, šunų ėdalo „Hill's™ Science Plan™ Adult Grain Free“ sudėtyje yra prebiotikų, kurie skatina maistinių medžiagų įsisavinimą ir stiprina virškinamojo trakto sveikatą, puoselėja odą bei kailį ir suteikia jiems blizgesio. Be to, šiame ėdale yra daug klinikiniais tyrimais patvirtintų antioksidantų ir nėra dirbtinių dažiklių, skonio stipriklių ir konservantų.

Kaip sužinoti, ar ėdalas, kuriuo šeriate savo šunį, yra aukštos kokybės? Vienas būdas nustatyti, ar gamintojas atitinka aukštus mitybos standartus, yra išsiaiškinti, ar ėdalas atitinka Amerikos pašarų kontrolės pareigūnų asociacijos (AAFCO), kuri nustato naminių gyvūnų ėdalo standartus Jungtinėse Amerikos Valstijose, reikalavimus. Tam, kad šunų ėdalas galėtų būti ženklinamas kaip „visavertis ir subalansuotas“, jis turi atitikti AAFCO standartus (laimei, visi „Hill's“ produktai juos atitinka arba viršija).

Svarbus dalykas, į kurį reikia atsižvelgti renkantis šunų ėdalą, yra tai, kad žmonės ir šunys yra skirtingi, taigi skiriasi ir jų mitybos poreikiai. Be to, nėra tokio ėdalo, kuris puikiai tiktų visiems šunims. Taigi pasidomėkite veterinarine mityba ir rasite subalansuotą ėdalą, kuris geriausiai atitiks jūsų augintinio poreikius.

Apie autorę

Kara Murphy Contributor Bio Image

Kara Murphy

 

Kara Murphy yra laisvai samdoma autorė. Ji gyvena Iriso mieste, Pensilvanijoje. Jis augina goldendudelių veislės kalytę vardu Maddie.

 

Susiję straipsniai

Susiję produktai

 • Prescription Diet™ t/d™ Canine

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span>Canine t/d™ padeda palaikyti burnos sveikatą.
 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Lamb & Rice

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Ėriena ir Ryžiai  sukurtas palaikyti raumenų masę ir sveikus gyvybiškai svarbius organus. Su kliniškai patvirtintais antioksidantais, liesais baltymais ir omega 3 riebiosiomis rūgštimis.
 • Prescription Diet™ Canine l/d™

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine l/d™ was created specifically for the nutritional management dogs with liver disorders that cause reduced liver function.<BR><BR><B>
 • Science Plan™ Canine Adult Oral Care Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Oral Care su Vištiena yra kliniškai patvirtintas apnašų ir dantų akmenų šalinimas. Su antioksidantais ir pažangia burnos priežiūros technologija.