Šunų piodermija: ką turite žinoti

$authorText
Skaitymo trukmė

Ar jūsų šuo kasosi? Ar jo (jos) oda atrodo raudona? Ar jis (ji) turi spuogų arba nuo jo (jos) sklinda kvapas? Jis (ji) gali sirgti liga, vadinama piodermija – paplitusia odos liga, kuria serga visų formų, dydžių ir amžiaus šunys. Jeigu nerimaujate dėl to, kad piodermija gali pakenkti jūsų šuns odai, perskaitykite ir sužinokite daugiau apie dažniausias jos atsiradimo priežastis ir gydymą.

Kas yra šunų piodermija?

Piodermija yra bakterinė infekcija (paviršiaus arba gilioji), kuri pažeidžia plaukų folikulus ir aplink esančią odą. Išskaidžius žodį, "pyo" reiškia pūlius, o "derma" reiškia odą. Šunų piodermijos pagrindinės priežastys:

 • po oda patekęs svetimkūnis, pavyzdžiui, žolės sėkla;
 • trauma arba kąstinė žaizda;
 • netolerancija arba padidėjęs jautrumas blusoms, maistui ar aplinkos veiksniams;
 • erkės;
 • hormoninis sutrikimas, pavyzdžiui, Kušingo sindromas arba hipotirozė;
 • autoimuninis sutrikimas;
 • imunitetą slopinančių vaistų skyrimas, pavyzdžiui, steroidų ar chemoterapijos;
 • prasta mityba;

Šuo tupi lauke ir kasosi.

Kokie šunų piodermijos požymiai?

Piodermija gali pasireikšti įvairiai. Ši liga gali apimti viena sritį arba gali padengti jūsų šuns odą. Kai kurios kūno vietos, tokios kaip odos raukšlės ant smakro, lūpų, vulvos raukšlės ir tarpupirščių oda, yra tikėtinai labiau pažeidžiamos. Kartais piodermija sukelia didelį niežėjimą, pavyzdžiui, blusų sukelto alerginio dermatito atvejais; o kartais atrodo, kad šuniui visai neniežti. Piodermijos požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:

 • raudoni guzeliai;
 • pūlinukai;
 • pleiskanojanti oda;
 • kailio slinkimas;
 • odos spalvos pakitimas;
 • pernelyg didelis šėrimasis;
 • paraudimai.

Šuniukai gali susirgti šuniukų piodermija. Jūsų šuo gali sirgti šuniukų piodermija, jei jo pažastyse, kirkšnyse ir (arba) ant pilvo atsirado raudonų guzelių. Ant šių raudonų guzelių gali atsirasti šašų, o šie – pleiskanoti. Nors sergantiems šuniukų piodermija šunims gali niežtėti odą, tačiau paprastai jų sveikata yra gera.

Koks šunų piodermijos gydymas?

Piodermiją dažniausiai sukelia Staphylococcus bakterija (arba Staph). Staphylococcus infekcija paprastai lengvai išgydoma, nebent jūsų šuns rūšis atspari vaistams. Piodermijos gydymas yra dažniausiai skirtas pašalinti bakterinę infekciją ir, jei taikoma, pagrindinę priežastį. Šunų piodermijai gydyti taikoma antimikrobinė terapija: geriamieji antibiotikai arba vietiniai antibakteriniai vaistai, šampūnai ar purškalai, vartojami ant pažeistos vietos. Reikia naudoti kuo mažiau antibiotikų, todėl atidžiai vykdykite veterinaro nurodymus paskirtiems vaistams.

Jei jūsų šuns veterinaras įtaria piodermiją, bus paimtas odos mėginys. Mėginį stebės mikroskopu ir ieškos bakterijų bei kitų organizmų, pavyzdžiui, erkių. Mėginį taip pat gali siųsti į specializuotą laboratoriją, kad prireikus paskirtų geriausiai tinkančius antibiotikus. Gydytojas gali taip pat nurodyti atlikti grybelinės kultūros testą arba ultravioletinių spindulių testą dermatofitijai patikrinti.

Didžiausiais šunų piodermijos iššūkis yra nustatyti pagrindinę infekcijos priežastį, todėl turite padėti veterinarui ją rasti. Gali tekti patirti bandymų ir klaidų, o veterinaras gali paprašyti paimti jūsų šuns kraujo, odos ar šlapimo mėginius.

Ar mityba turi įtakos?

Auksaspalvis retriveris guli ėsdamas iš dubenėlio

Mityba ir jūsų šuns maistas yra labai svarbūs sveikai odai. Pavyzdžiui, baltymai ir amino rūgštys yra svarbios plaukų augimui, o riebalų rūgštys yra gražaus kailio pagrindas, be to, sumažina vandens netekimą per odą.  

Šunims, kurie jautrūs sudedamosioms dalims arba netoleruoja tam tikro maisto, suvalgius reakciją sukeliančio produkto gali kilti grėsmė susirgti piodermija. Jei jūsų veterinaras įtaria maisto netoleravimą, pirmiausia turės išgydyti odos infekciją, o tuomet rekomenduoti dietą jūsų šuniui ir stebėti, ar odos problema sumažės.

Jei jūsų šuo nėra jautrus maistui, bet serga piodermija dėl kitų sveikatos problemų, pavyzdžiui, hormoninio sutrikimo, tuomet būtų išmintinga maitinti savo šunį maistu, sukurtu specialiai jautrią odą turintiems šunims. Labai svarbu pasitarti su savo veterinaru dėl geriausiai tinkančio ėdalo ir įsitikinti, kad jūsų šuo gauna pačią geriausią mitybą.

Piodermija yra nemaloni, tačiau naudodamiesi tinkamomis žiniomis ir gerai besirūpindami augintiniu, šią ligą išgydysite. Jei jūsų šuo serga piodermija, ypač ne pirmą kartą, turite suprasti, kad susidūrėte su svarbia problema, kurią reikia išspręsti. Jei pastebėjote infekcijos požymių, skambinkite savo veterinarui, kad kartu padėtumėte savo šuniukui vėl puikiai jaustis.

Autorės biografija

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten 2002 m. baigė „UC Davis School of Veterinary Medicine“. Daktarė Wooten yra Amerikos veterinarijos žurnalistų bendruomenės narė, o savo profesinį laiką skiria mažų gyvūnų priežiūrai Grinlyje, Kolorade, rengia viešas kalbas susijusiomis temomis, lyderiauja, bendrauja su klientais ir rašo. Ji mėgsta iškylauti su savo šeima, slidinėti, nardyti su akvalangu bei dalyvauti triatlono varžybose.


Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA