Ar šokoladas kenksmingas katėms?

Published by
minutės - Skaitymo trukmė

Nors dažnai girdime pasakojimų apie nuo šokolado susirgusius šunis, katėms šokoladas taip pat gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, o suvalgius per daug – netgi būti mirtinas.

Kodėl šokoladas kenksmingas katėms?

Cukrus, riebalai ir ksilitolis (cukraus pakaitalas) nėra gerai katėms. Šokolade yra dvi sudedamosios dalys, kurios kelia dar didesnę grėsmę jūsų katės sveikatai: kofeinas ir teobrominas – kakavoje natūraliai esantis augalinis alkaloidas. Pasak Merck MSD Veterinary Manual, teobrominas yra toksiškas daugumai gyvūnų, taip pat ir katėms.

Kakavos augalo lotyniškas pavadinimas yra Theobroma cacao, o tai reiškia "dievų maistas". Tiesa, iš skrudintų pupelių gaminamas tikras skanėstas. Deja, žmones viliojančios šokolado savybės labai kenkia katėms.

Kodėl šios sudedamosios dalys tokios pavojingos katėms?

Šokolado plytelė atlaužiamais gabaliukais.

Du pagrindiniai kaltininkai – kofeinas ir teobrominas – yra stimuliantai. Randamas daugelyje maisto produktų ir gėrimų, ne tik šokolade, į katės organizmą patekęs kofeinas tampa toksiškas. Cats Protection aiškina, kad teobrominas veikia kaip stimuliuojanti medžiaga, dėl kurios padidėja jūsų katės širdies susitraukimų dažnis ir kaip diuretikas, dėl kurio netenkama kūno skysčių – abi priežastys gali būti mirtinos jūsų mažajam pūkuotam draugui.

Kiek šokolado yra per daug?

Jūsų katei kenkia bet koks šokolado kiekis. Cats Protection aiškina, kad katės negali suvirškinti teobromino taip greitai, kaip mes, todėl jis kūne išlieka ilgiau. Tai reiškia, kad net ir keli gramai šokolado gali sukelti rimtą žalą.

Jūsų kailiniuotam draugui šokoladas pavojingas visomis formomis. Kepti gaminiai su šokoladu kenkia labiausiai dėl didelio teobromino kiekio, tačiau sausi kakavos milteliai, juodasis, pusiau saldus ir pieninis šokoladas taip pat yra pavojingi. Reikėtų vengti net ir baltojo šokolado, nors jame yra nedidelis kakavos kiekis.

Padėkite - mano katė suvalgė šokolado! Kokių simptomų tikėtis?

Šokolado toksiškumas katėms gali pasireikšti nuo lengvo iki labai sunkaus. Štai keli pagrindiniai ženklai ir simptomai, kurių reikia saugotis:

 • Vėmimas
 • Viduriavimas
 • Pykinimas
 • Padidėjęs širdies ritmas
 • Labai didelis troškulys
 • Labai dažnas šlapinimasis
 • Padidėjęs aktyvumas
 • Neramumas
 • Padidėjusi kūno temperatūra
 • Greitas kvėpavimas ar dusimas
 • Raumenų virpėjimas arba trūkčiojimas
 • Žemas kraujo spaudimas
 • Priepuoliai
 • Koma

Kaip ir bet kurios skubios medicinos pagalbos atveju, nedelsiant vežkite savo katę veterinaro apžiūrai, kad nustatytų apsinuodijimo mastą ir skirtų gydymą. Po gydymo ir toliau stebėkite savo katę, jei pasireikštų kitas ligos poveikis.

Kas bus toliau?

Kadangi jūsų katė puikiai jaučia jūsų emocijas, todėl stenkitės išlikti kuo ramesni. Nusineškite augintinį į ramią, vėsią ir tylią vietą, kad apsinuodijimo šokoladu simptomai nepadidėtų.

Atvykus į veterinarinę kliniką, veterinaras apžiūrės jūsų katę ir nustatys katės suvalgyto šokolado kiekį ir tipą. Gali būti, kad veterinaras sukels vėmimą, kad neleistų jūsų katei įsisavinti toksinų, be to, pateiks skysčių ir papildomos priežiūros gaires, atsižvelgiant į suvartoto šokolado kiekį ir katės patiriamą šalutinį poveikį.

Kaip galiu tam užkirsti kelią?

Šokolado suvartojimo galima išvengti 100 %, tereikia jį laikyti toliau nuo letenėlių. Katės yra smalsūs, nenuspėjami gyvūnai ir mėgsta sukinėtis virtuvėje, todėl sudėkite visą šokoladą į sandariai uždarytą indą. Katės gali susirgti net tik nuo šokolado plytelių, todėl pagalvokite apie visus produktus, kuriuose gali būti šokolado, pavyzdžiui pyragą, spurgas, sausainius ir saldainius. Tai itin aktualu per šventes, pavyzdžiui šv. Velykas, šv. Kalėdas ir Heloviną. Jei priimate svečius, pateikite saldžius patiekalus, desertus ir kitas vaišes katei sunkiai pasiekiamose vietose, o šventei pasibaigus nedelsiant saugiai viską sutvarkykite. Išgirdę svečio klausimą " ar jūsų katė valgo šokoladą?", esate paruošę aiškų atsakymą "ne".

Augintinių šeimininkai mėgsta palepinti savo mielus katiniukus ir katytes, o dabar tai galėsite padaryti saugiai, duodami kačių skanėstus, sukurtus taip, kad jūsų gyvūnas būtų laimingas ir sveikas. Ir visas šokoladas liks tik jums!

Autorės biografija

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yra rašytoja, mama ir ilgalaikė kačių globėja, kurios namuose šeimininkauja dvi rusų melsvosios veislės atstovės. Autorės darbų galite rasti Care.com, Ko tikėtis ir Sveikas nėštumas, kur ji rašo apie augintinius, nėštumą ir šeimyninį gyvenimą. Raskite ir sekite jos Instagram ir Twitter paskyras @brovelliobrien

 

Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Susiję produktai