Šunų mastocitų navikai: priežastys, išvaizda, gydymas ir kita informacija

minutės Skaitymo trukmė

Remiantis „Animal Trust“, mastocitų navikai šunims yra dažniausiai pasitaikantys šunų odos navikai. Ką iš tikrųjų reiškia putliųjų ląstelių (mastocitų) navikas, kokie yra šunų putliųjų ląstelių navikų požymiai ir ar šie navikai gali būti gydomi?

Šunų mastocitų navikų atsiradimo priežastysPutliosios ląstelės nėra savaime vėžinės ląstelės. „Animal Trust“ aiškina, kad jos yra baltųjų kraujo kūnelių rūšis. Šios iš kaulų čiulpų kilusios ląstelės yra aptinkamos įvairiuose organizmo audiniuose, kur atlieka įvairius vaidmenis. Jos parodo uždegimines ir alergines reakcijas, parazitų buvimą ir net negyvų audinių irimą.

Deja, kartais ne viskas vyksta sklandžiai. Dėl veterinarijos mokslininkams dar nesuprantamų priežasčių, putliosios ląstelės kartais mutuoja ir pradeda masiškai daugintis, pažeisdamos įprastą ląstelių gyvavimo ciklą, kuris riboja jų skaičių. Dėl nereguliuojamo augimo susiformuoja putliųjų ląstelių navikas. Šie navikai gali atsirasti visų veislių ir amžiaus grupių šunims, nors „PDSA“ pažymi, kad navikai dažniau išsivysto vidutinio amžiaus šunims ir būdingi tam tikroms veislėms, pavyzdžiui, bokseriams ar bigliams.

Šunų mastocitų navikų atsiradimo klinikiniai požymiai

„Animal Trust“ siūlo atkreipti dėmesį į šiuos putliųjų ląstelių navikų simptomus:

  • vienas ar daugiau darinių bet kurioje šuns kūno vietoje. Dariniai gali būti matomi odoje (ar po ja) ant snukio, burnos ar lytinių organų;

  • mastocitų navikai šunims paprastai pasireiškia gumbais, tačiau jie gali atrodyti kaip mazgeliai, dėmės, patinimai ar opos. Dariniai paprastai būna 2–3 cm skersmens; 

  • iš darinio gali bėgti išskyros arba kraujas, o aplink pažeistą vietą gali būti paraudimas, uždegimas, patinimas, mazgeliai arba dilgėlinė; 

  • jūsų šuniui gali sumažėti apetitas, kristi svoris, atsirasti virškinimo trakto sutrikimo simptomų (pvz., vėmimas, viduriavimas) arba atsirasti juodų ir (arba) kraujingų išmatų. 

Glostydami ar apžiūrinėdami savo šunį atkreipkite dėmesį į kitaip atrodančias odos vietas arba vietas, kuriose užčiuopiate pakitimų. Atminkite, kad vėžinis darinys gali būti kietas ir labai prigludęs prie jūsų šuns kūno, tačiau jis taip pat gali būti minkštas ir paslankus po oda. Darinys gali sparčiai didėti arba išlikti tokio paties dydžio, tačiau atrodys, kad jis mažėja. Tai nebūtinai reiškia, kad jis nepavojingas, todėl svarbu kreiptis į veterinarą.

Šunų mastocitų navikų diagnozės nustatymas

Gumbuotas, nelygus, iškilęs, plokščias, laisvas, gniužulėtas, kietas, didelis ar mažas – kiekvieną jūsų šuns guzelį turėtų įvertinti veterinaras.

Veterinarui gali tekti atlikti diagnostinį tyrimą, vadinamą aspiracinę biopsiją plona adata ir paimti nedidelį ląstelių mėginį iš mazgelio. Laimei, šis tyrimas yra greitas ir mažai invazinis, todėl paprastai jį galima atlikti po pirminės apžiūros. Atliekant šį tyrimą kartais galima rasti nedaug naviko ląstelių arba mėginys gali neatspindėti viso pažeidimo. Nors šis tyrimas yra puiki pradžia, veterinaras gali rekomenduoti atlikti punkcinę biopsiją ir išsamiau ištirti darinio struktūrą. Atlikus biopsiją, mikroskopinis audinio tyrimas siunčiamas į specializuotą histopatologijos laboratoriją, kur jį įvertina veterinarijos gydytojas patologas.

Diagnozavus putliųjų ląstelių naviką, veterinaras gali rekomenduoti atlikti papildomus diagnostinius tyrimus, pavyzdžiui, kraujo, rentgeno, kompiuterinės tomografijos ir ultragarso tyrimus, kad nustatytų, ar navikas neišplito į kitas vietas (atsirado metastazių). Taip pat gali būti rekomenduojama atlikti netoli naviko esančio limfmazgio aspiracinę biopsiją plona adata.

Labradoro retriveris guli namuose ant grindų.

Mastocitų navikų gydymas

Šunų vėžio gydymą paskiria veterinarijos gydytojas onkologas, padedamas veterinarijos gydytojo patologo, kuris peržiūri diagnostinių tyrimų rezultatus ir įvertina vėžio laipsnį arba mastą. Mastocitų navikai vadinami „žemo“ arba „aukšto“ laipsnio navikais, priklausomai nuo to, kiek jie pažengę ir išplitę. Atsižvelgdamas į išvadas, patologas galės sudaryti tinkamą gydymo planą.

Patologas gali rekomenduoti chirurginiu būdu pašalinti vėžinį darinį. Tikslas – pašalinti visus vėžinius audinius kartu su sveikų audinių kraštais, kad nebūtų palikta vėžinių ląstelių. Tai vadinama „švarių ribų“ pasiekimu. Patologas ištirs chirurginiu būdu pašalintus audinius, kad įsitikintų, jog operacija sėkminga, nors tai ne visada įmanoma.

Mastocitų navikų gydymui gali pakakti vien operacijos, tačiau kai kuriais atvejais ji gali būti atliekama kartu su chemoterapija ar spinduliniu gydymu. „Animal Trust“ skelbia, kad nesėkmingais arba pažengusiais atvejais gali būti rekomenduojama vartoti geriamuosius vaistus, kurie sumažintų naviko dydį arba sulėtintų jo augimą. Steroidai taip pat gali būti skiriami siekiant sumažinti naviko sukeltą uždegimą.

Nors šie metodai dažnai primygtinai rekomenduojami, ypač pažengusiose stadijose, nepamirškite, kad bet kurioje stadijoje taip pat galite rinktis švelnesnius metodus ar patogią priežiūrą. Veterinarai ir (arba) veterinarijos gydytojas onkologas mielai su jumis aptars šias galimybes.

Gyvenimo trukmė šunims, sergantiems mastinių ląstelių navikais

Sunku prognozuoti šunų, kuriems išsivysto mastocitų navikai, gyvenimo trukmę, nes ji priklauso nuo įvairių veiksnių. Jei navikas pažeidė tik odą ir nėra metastazių požymių, o darinio pašalinimo ribos yra švarios, prognozės gali būti gana geros. Aukštesnio laipsnio navikų arba navikų, esančių tokiose vietose kaip burna ar lyties organai, prognozė gali būti ne tokia gera. 

Gera žinia yra ta, kad ankstyvas nustatymas ir gydymas pagerina mastocitų navikų prognozę, todėl labai svarbu namuose reguliariai apžiūrėti savo šunį. Tai galima padaryti paprasčiausiai stebint gyvūnus namuose ir tikslingai juos apžiūrint. Nepamirškite suplanuoti vizito pas veterinarą, jei ant savo šuns aptiksite kokių nors naujų darinių.

Autorės biografija

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible yra mažų gyvūnų veterinarė, verslininkė, autorė ir pranešėja. Diplomuota „Texas A&M University College of Veterinary Medicine“ ir „Wake Forest University School of Law“, Dr. Schaible aistringai rūpinasi pažangiais pokyčiais veterinarijos pramonėje ir yra daugelio šios srities valdybų patarėja.